Noord-Brabantsche Mij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. VERGADERING VAN HET HOOFDBESTUUR DER N.-BRAB. MIJ VAN LANDBOUW. AFDELING SPRANG—CAPELLE. AFDELING LAGE-ZWALUWE. FILMAVOND AFD. SLEEUWIJK. CHR. LAGERE TUINBOUWSCHOOL. TE DUSSEN. TOESLAG KLEINE ZANDBEDRIJVEN 1948. ENDE BOER PLOEGT VOORT. BRIEVEN UIT CANADA. NEEUWENDIJK: Donderdag 20 December, 10—12 uur, Café Van den Heuvel. op Woensdag 19 December a.s., des namiddags 2 uur, in Café-Restaurant „De Graanbeurs", Reigerstraat 18 te Breda. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. De begroting voor het jaar 1952. 5. De contributie-regeling voor het jaar 1952. 6. Benoeming leden Hoofdbestuur. 7. Benoeming leden Dagelijks Bestuur. 8. Verkiezing voorzitter wegens periodiek af treden van de heer W. G. de Waard. 9. Fotoboek revue. 10. Inrichting van het pand der N.B.M.L. en verkoop tuingrond. 11. Filmprojector. 12. Vaststelling datum en agenida algemiene vergadering, 13. Vrijwillige oudendagsverzorging, toe te lich ten door Prof. Dr. Frietema. 14. Chr. Lagere Tuinbouwschool te Dussen. 15. Vraagpunten uit de afdelingen: a. afd. Werkendam de totstandkoming van de C.A.O.'s. b. afd. Fijnaart sancties op nakoming van de verplichtingen t.a.v. het bedrijfs pensioenfonds. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. De Coöp. Landbouwers-aankoopvereniging té Sprang-Capelle houdt een ledenvergadering op VRIJDAG 21 DECEMBER a.s., des avonds half acht, in café „Het Bruggetje" te Vrijhoeve-Capelle. De leden worden langs doze weg uitgenodigd om deze vergadering bij te wonen. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag secretaris. 1. Verslag commissie tot nazien van de reke ning. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. De afdeling Lage-Zwaluwe der N.B.M.L. hield op 11 December een ledenvergadering in hotel Cen traal, aldaar. BehandeM werd de agenda der op 19 dezer te houden Hoofdbestuursvergadering, welke door de secretaris der N.B.M.L., de heer Korteweg werd toegelicht. In de vacature J. Hagens wérd als be- stuurslid gekozen de heer P. de Visser. Als actuele punten werden op deze vergadering o.a. behandeld de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring, oudendagsverzorging, vereenvoudiging van de loonadministratie en de vorming van een kring West-Brabant. De vergadering werd goéd bezocht. De Afdeling Sleeuwijk der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, zal op Vrijdag 21 December a.s„ des nam. 7 uur, in café P. Dijkstra v/h J. Kooij te Sleeuwijk een film- en propaganda-avond honden Vertoond zullen o.a. worden films betreffende exploitatie van het grasland, de pootaardappelteelt en de melkwinning. Voorts een film over het leven van de Ned. soldaat in Indonesië en het Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant in 1950. Niet alleen leden maar ook belangstellenden zijn welkom. Benoeming hoofd. Door het Bestuur ('er school werd als hoofd benoemd de heer T. Lasthuis, tot nu toe onder wijzer a»n de school met de Bijbel te Badhoeve dorp. H°t onderwijs aan de Chr. Lagere Tuin bouwschool te Dussen zal per 1 April a.s. een aan vang nemen. De school wordt voorlopig onder gebracht in een der lokalen van het gerestaureerde kasteel te Dussen. Aspirant-leerlingen kunnen zich nu reeds opgeven bij een der onderstaande •bestuurslMen de heren A. D. van Buuren te Meeu- wei. J. N<aordermeer. Hagenaarsdijk 12 te Veen, A. B. Sn^ek, Upp. Hoek te Almke-k, J. de Haan, F 90a te Meeuwen. J. Blankers, F 17a te Meeuwen, C. Snierings. R'^nen 17, te Dussen, J. den Hollan der. T ooigchedijk 144, te Kaatsheuvel. A. RiPtveld, C 123, Capelle, L. van 't Sant, Straatweg 177, te Sleeuwijk en A. Z. Snoek, Geffelhoek te Nieuwen- dijk. Wij vertrouwen dat met de benoeming van de heer Lasthuis een goede keus is gedaan en dat uit de aanmelding van leerlingen zal blijken, dat deze school voor het Land van Heusden en Altena en de Langstraat in een behoefte voorziet. Termijn van aanvraag sluit 1 Januari 1952. De aanvragen voor besteding van de toeslagen voor kleine zandbedrijven 1948 moeten vóór 1 Jan. 1952 bij de P.V.C.'s zijn ingediend. Aanvragen, welke na dien datum binnenkomen, worden niet meer behandeld. Do besteding van de gelden moet vóór 1 Juli 1952 plaats vinden. In het jaar 1949 heeft de Regering als gevolg van de motie-Groen een bedrag van 11 millloen gulden beschikbaar gesteld als toeslag voor de kleine zandbedrijven over 1948. Dit bedrag moest worden besteed voor verbetering van de kleine bedrijven, en wel door verbetering van de bedrijfs gebouwen, de werktuigen, de grond, het grasland en de beweiding, de veestapel door verbouw van arbeidsintensieve gewassen, door het bouwen van drooginrichtingen en bewaarplaatsen. De boer kon een keus maken uit een van deze objecten. Om de boeren in de gelegenheid te stellen hun aanvrage rustig te overwegen heeft de overheid indertijd nog niet de tijd vastgesteld, binnen welke de aanvrage zou moeten zijn ingediend. Thans heeft de minister van Landbouw bepaald, dat de gelegen heid om aanvragen in te dienen tot 1 Januari 1952 blijft bestaan en dat de gelden vóór 1 Juli a.s. be- steed moeten zijn. Zij die op 20 Mei j.l. de jubileumviering der N.B. M.L. hébben bijgewoond, zullen zeker ook gegrepen zijn door de strekking van rio toen on^evne^de revue, waarin op zo boeiende wijze tot uitdrukking werd gebracht, hoe de boer aan zijn stand en aan zijn bedrijf verbonden is en hoe hij ondanks moei- lijMiéden en tegenslagen hardnekkig volhoudt cn voort ploegt. Zij, die hieraan een mooie en hl"ver,de herinnering wensen, doen goed zich een fotoboek van deze revue aan te schaffen door storting van 4 op postrekening 67646 ten name der Noord- Brabantse Mij van Landbouw. De belangstelling die in vele kringen voor deze revue is gebleken, heeft de auteur de heer Van Zalinge doen besluiten de revue om te werken, op dat deze als spel voor en door plattelandsvereni gingen kan worden opgevoerd. Uiteraard zullen daarbij de schetsen, die uitsluitend op de N.B.M.L. betrekking hebben, vervallen. Er /bestaat een behoefte aan goede stukken op dit gebied en de keuze voor verenigingen, die iets ten tonele willen voeren, is niet groot. Daarom juichen wij het toe, dat de heer Van Zalinge het cultureel werk ten plattelande niet alleen een goed hart toedraagt, maar ook de daad bij het woord voegt en hiervoor thans een spel samenstelt, dat met name onze jongeren straks zeer zeker zal interesseren. Hoe de titel wordt dat blijft nog even een geheim. Uit de inhoud voorlopig ter kennismaking het volgende. We hopen er binnenkort nader op terug te komen. Ik ben een boer en 'k ga trots op die naam Want mijn vader was boer en mijn broers al te [saam. Ge kunt het niet zien, wanneer gij het niet weet, Want we zijn nu niet meer zoals vroege^ gekleed. Aan de buitenkant herkent ge niet de zoon van [het land, Maar van binnen is 't kenmerk gegrift van zijn [stand. Ik ben een boer en 'k ga trots op die naam, Want mijn vader was boer en mijn broer* al [te saam. Ik ben een boer, maar 'k moet mee met de tüd. Soms noodgedwongen en dat kost mij veel strijd. Want al rijd ik met een auto en met een tractor [vooral, Mijn hart gaat toch uit naar een paard en een stal. Naar de merrie met veulen, de klepper mijn ruin, Naar mijn vos en mijn zwarte, mijn bles en mijn [bruin. Want ik ben een boer en 'k ga trots op die naam, En mijn vader was boer en mijn broers al te saam. Ik ben 'een boer, met een paar handen aan 't lijf, Maar de wetenschap pas ik ook toe op 't bedrijf. Ik leerde m'n talen, lees klanten en boek, Volg cursus voor landbouw en grondonderzoek. Ik ga op excursies, op ie klei en op 't zand. En pan deze kennis dan toe op mijn land. Want ik ben een boer en ga trots op die naam, En mijn vader was boer en mijn broers al te saam. Ik ben een boer maar ik houd het gezicht, Ook op 't maatschappelijk leven gericht. In kerk. in gemekte, in imovWe. in staat. Daar kijk ik goed toe, hoe de polsslag daar slaat. Al ben ik een loot .van. de landbouwersstand. Ik min heel ons volk, miin Vorstin en mijn Land. Ik ben een boar, ik ga trots op die naam, Want mijn vader .was boer en mijn broers al te [saam. Ik ben een boer, kom reik me Uw hand, Om samen te werksrt tot heil van ons land Blijf niet aan de kant staan al voelt gij U klein, In 't kleine kan Brabant heel groot zelfs zijn. Ontplooi Uw talenten en strooi ze in 't rond, Gij jongens en meisjes van Brabantse grond. Ik blijf een boer en 'k ga trots op mijn stand, Laat samen ons bouwen tot heil van ons land. Geachte Vrienden, Deze keer wil ik eerst beginnen met een opper vlakkige beschrijving te geven van de natuur enz. van het door ons bezochte gedeelte van Ontario. Zoals ik al eens eerder heb géschreven hebben wij na onze aankomst in Canada, eerst een poosje ge woond 11 mijl voorbij Ottawa Valley, waar de streek als goede grond bekend staat. Ik geloof zelf ook dat daar wel goede grond ligt, want die boer had heel best graan, maar toch leek mij die streek nog niet zo aantrekkelijk. Op verschillende percelen van die farms kon men met geen ploeg komen vanwege de rotsachtige grond en als je dan uit Holland van de polders in dergelijk land komt, zin je dat nog niet zo direct. De cultuurgrond is daar ook wel goede klei en wat heuvelachtig en bosrijk. In Ottawa of beter gezegd aan de rand van Ottawa staat een prach tige regerings-proefboerderij, waar veel demon, straties gegeven worden op landbouw- en fruit teeltgebied. Vandaar zijn we Zuidelijk gereisd naar de Prince Edward Country. Wanneer ik gauw bang was geweest zou ik misschien halverwege tegen die chauffeur gezegd hebben: „Draai links om naar Quebec, ik wil terug naar Holland", want van Smith Falls tot Kingston is het een pracht- natuur voor toeristen, maar niet voor een boer. Rotsen, bergachtig en veel meertjes, op sommige plaatsen een baan gemaakt door rotsen voor de highway (rijksweg). In die zelfde plaatsen worden ook Nederlandse emigranten geplaatst, maar de meesten blijven er niet. Want zoals te begrijpen zijn het daar meestal kleine boertjes met een sober inkomen en deze kunnen dus ook geen hoge lonen betalen. Dat heeft tengevolge dat die hulpbehoevende boeren daar ook geen Canadese arbeiders kunnen krijgen en nu een mooie kans zien om een emigrant aan te vragen voor 45 dollar een vrijgezel, of voor 75 dollar een getrouwde per maandzij geven geen opslag en soms als de winter begint geven ze nog gedaan ook. Want ze kunnen die lasten niet dra gen en dan hebben zij allicht een smoesje om hen gedaan te geven en proberen in het voorjaar maar weer een andere. Meer buiten Kingston werd de omgeving wel wat aantrekkelijker, hoewel het mij nog niet zo goed leek. Als je zo reist kun je het al wel aan de behuizing (buildings) zien, waar wat te verdienen is of niet. In de Prince Edward Country was het veel beter, maar nog wel erg heuvelrijk. Nu moet je niet denken dat hier heuvelland te vergelijken is met de Drunensche duinen of de duinrand aan de Hollandse kust. Het is ook meest al kleigrond, soms wel wat gemengde grond, klei en zand. Prince Edward Country is eigenlijk ook weer een zogenaamde provincie van Ontario en ligt als een schiereiland in het Ontario-meer onge veer voor de uitmonding van de St. Laurensrivier. Van Kingston tot Hamilton aan de rand van het Ontariomeer is de grond ook niet zo geschikt voor de landbouw en zodoende is er ook veel industrie en havenplaatsen. Ook zijn er heel veel toeristen gelegenheden. Veel mensen in dergelijke streken in Ontario exploiteren verschillende toeristenhuis jes en verhuren deze in de zomer gemeubileerd per dag of per week, waar zij een bestaan uit hebben. Toronto is de hoofdstad van Ontario en naar ik hoor is het aantal inwoners juist een millioen ge passeerd. Het is een aardigheid als je met de auto dwars door de stad heen moét van Oost tot West. Het duurt langer dan een uur en je ziet geen wegdek van de auto's, je kunt wel over de auto's lopen. Rond Hamilton is nog al veel tuinbouw en fruitteelt, daar ligt zogenaamde mokgrond, dat heeft wel iets weg van de tuindersgrond onder Capelle. Hamilton is ook een grote havenplaats en heeft veel industrie en een prachtige omgeving, met ook een rijke boeren-omgeving en veel melk- bedrijven. Dan ga je de bekende Zuid-Westhoek van Ontario in en krijg je eerst de tabakstreek rond Norwich, Delhi en Simed en omgeving. Tabaksland is zandgrond, een streek waar veel geld zit, want die echte oude tabaksboeren zijn dikke bazen en grotendeels Belgen van afkomst. In deze Zuid-Westhoek van Ontario heeft men over het geheel meer vlak land dan de rest van Ontario. Rond Chattam heeft men land liggen dat "is zo vlak als,in Nederland een polder, maar niet zoveel slootjes of greppels. Hier waar wij wonen heb je ook wel verschillende vlaktes, maar zo nu en dan krijg je weer een strook die heuvelachtig is. Bij de meeste boerderijen in Ontario ligt nog een ge deelte bos, ook al zou dat gedeelte goede cultuur- grond kunnen zijn. Een Canadese boer heeft graag een stukje bos. Nu is dat bos geen geplant bos van dennenbomen, maar nog een gedeelte bos dat destijds is gespaard bij de grote ontginningen die hier vroeger plaats hebben gehad. Nu ziet men soms nog wel eens een heel oude boom, maar meest zijn die bossen geregeld uitgedund en veer opnieuw aangegroeid. Bomen van honderd jaar zie je maar zelden meer staan. Over de ontwate ring heb ik al wel eens eerder geschreven, maar ik wil dat bij ceze gelegenheid nog wel eens be, schrijven. Do ontwatering is in hoofdzaak nog de natuurlijke waterlopen, op sommige plaatsen zou je denken hier kan dat voorjaarssneeuwwater nooit weg, maar het vindt zijn uitgang en tety

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10