Tuinbouw STEMMEN UIT DE PRAKTIJK LET OP UW ZAAK 111 l isicospreiding en de grotere winst per lia, terwijl degenen die de tegengestelde mening zijn toege daan wijzen op het kleine verschil in netto op brengst, en de grotere onafhankelijkheid van het personeel. Een verdergaande extensivering wordt door on geveer de helft der afdelingen verv/acht, waarbij speciaal de hoogte van de lonen en het aantal ar beiders als redenen worden opgegeven. Ook de hoogte der prijzen speelt hierbij uiteraard een rol; speciaal de hoge prijzen van gerst, erwten, vlas en blauwmaanzaad. Om de vlucht uit de landarbeid te stoppen stelt de afdeling Noordgouwe voor om de landarbeiders in aansluiting op de lagere school ook landbouw- onderricht te geven, waardoor de vakbekwaamheid en de interesse in het werk zouden toenemen. Op de vraag welke middelen aangegeven kunnen worden om door maatregelen op het bedrijf exten sivering tegen tegaan kwamen zoveel suggesties binnen dat we hier alleen de belangrijkste zullen noemen. Als voornaamste komen hier naar voren: het aanhouden van een vaste kern van arbeiders; het opstellen van een verantwoord bouwplanverder doorgevoerde mechanisatie in coöp. verband; ver hoging der arbeidsprestatie en stipte handhaving C.A.O., en het aanschaffen van machines voor de intensieve cultures. Over het algemeen is men wars van Overheids inmenging op dit gebied en ziet men in de regel het liefst dat dergelijke maatregelen genomen zou den worden door de eigen organisaties of de Stich ting voor de Landbouw. De organisaties dienen er echter van overtuigd te zijn, dat ze de volledige steun van de leden genieten. De Rapporteur, J. BOS. Vraagpunten voor de winter 1951 - 1952 Vraagpunt I: HET ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 1. Wordt het Zeeuwsch Landbouwblad in Uw af deling regelmatig gelezen? 2. Hebben de leden naast het Z. L.-blad nog an dere bladen nodig om op de hoogte te blijven van allerlei vraagstukken op landbouwgebied? 3. Acht U de huidige omvang van 1012 pagina's voldoende, of zoudt U, ook al zou dit meer kosten, een uitgebreider blad wensen? 4. Indien U het blad groter zoudt wensen, aan welk hoofdonderdeel zoudt U dan meer ruimte willen geven: Akkerbouw, Veehouderij of Tuin bouw? 5. Welke vaste rubrieken worden het meest ge lezen in Uw afdeling? Maak een ranglijst van de volgende rubrieken: a. Overzicht en kort verslag Dagelijks Be stuur, b. Boerderij en Organisatie, c. Bram uit de Slikhoek, d. Wij lazen voor U, e. Stemmen uit de practijk, f. Uit en voor de polder. 6. Welke van de hieronder genoemde onderwer pen worden niet voldoende behandeld en welke zouden minder aandacht behoeven? Maak 2 lijsten. a. Plantenteelt. b. Plantenziekten. c. Rassenkeuze. d. Bedrijfseconomie. e. Pacht vraagstukken. f'. Veeteeltkundige onderwerpen. g. Verslagen van keuringen. h. Verslagen van demonstraties met land bouwwerktuigen. i. Verslagen van gehouden lezingen, j. Mechanisatie-artikelen. k. Historische schetsen. 1. Belastingkwesties, m. Sociale kwesties, n. Coöperatie wezen, o. Boerderijbouw. p. Boekbesprekingen, q. Vragenrubriek. r. Ervaringen uit andere landen, s. Marktberichten. 7. Welke rubrieken of onderwerpen mist U in het blad? 8. Acht U de lengte der artikelen en verslagen wel eens te lang? Voor welk onderwerp geldt dit speciaal? 9. Leest U het gedeelte van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw regelmatig? 10. Acht U het noodzakelijk om belangrijke mede delingen steeds op de voorpagina te plaatsen of worden deze ook wel opgemerkt, indien ze elders in het blad voorkomen? Bestaat er over het algemeen voorkeur voor bepaalde pagina's? 11. Zoudt U het opnemen van meer foto's op prijs stellen, ook indien de prijs van het blad hier door hoger werd? 12. Zoudt U het opnemen van meer advertenties op prijs stellen als de ruimte voor d'e artikelen hierdoor hetzelfde zou blijven. 13. Vindt U de tegenwoordige opmaak beter dan die van een jaar geleden? Wat zou U hierin eventueel veranderd willen zien? 14. Hebt U nog andere wensen of verlangens? Vraagpunt II: IS EEN DIEPE GRONDBEWERKING NOODZAKELIJK? 1. Hebt U de indruk dat de ploegdiepte in de laatste tientallen jaren groter is geworden tengevolge van de betere trekkracht mogelijk heden, of spelen andere oorzaken ook nog eeii rol? 2. Welke rol spelen de volgende factoren bij de beslissing omtrent de ploegdiepte? a. gewas, b. gehalte afslibbaar, c. kalkgehalte, d. ontwatering en drainage, e. vochtgehalte van de grond, f. stoppelgewas klaver enz. dus begroeiing, g. nawerking inundatie 3. Heeft de diepte van de grondbewerking in vloed op: a. de opbrengst, b. de zaaitijd in het voorjaar, c. het doorvriezen in de winter, d. onkruid. 4. In hoeverre is het gewenst periodiek (b.v. om de vijf jaar) een diepere grondbewerking toe te passen b.v. om de vorming van een ploeg- zool tegen te gaan? 5. Kan dit doel eventueel bereikt worden met de ondergrondse ploeg of zijn hier bezwaren aan verbonden? 6. In hoeverre kan het ploegen vervangen worr den door bewerking met cultivator, schijveneg of schijvenploeg. 7. Bent U van mening dat de ploegdiepte in de naaste toekomst wijzigingen zal ondergaan en waar baseert deze mening op? N.B. Om een goede vergelijking te kunnen maken wat d'e ploegdiepte betreft verstaan we onder: Zeer ondiep ondiep tamelijk diep diep zeer diep meer dan 812 cm. 1215 cm. 15—20 cm. 2(1—25 cm. 25 cm. Door het Hoofdbestuur der Z. L. M. is onlangs een Stichting in het leven geroepen, die de naam draagt van Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Ver- zekeringsgebied Z. V. V. De Z. V. V. stelt zich ten doel: a. het voorlichten op verzekeringsgebied van de leden der Z. L. M. en van andere personen, die naar het oordeel van het bestuur werk zaam zijn op agrarisch gebied; b. voornoemde personen behulpzaam te zijn met en/of bemiddeling te verlenen bij het aangaan van verzekeringsovereenkomsten; c. en verder al datgene te doen, wat daarmee in de ruimstè zin in verband staat. De Z, V. V. is nu één dezer dagen met haar werkzaamheden gestart en het is thans aan de leden der Z. L. M. van deze zeer belangrijke voor lichting gebruik te maken. Talloze levensverzekeringspolissen zijn er de laatste jaren afgesloten; hetzij kapitaal-, lijfrente, pensioen of studieverzekering enz. U heeft thans de gelegenheid deze polissen aan een nader onderzoek te onderwerpen. Beantwoor den zij aan het doel waarvoor U ze destijds afge sloten hebt? Wat zijn de fiscale consequenties en mogelijkheden? Deze en vele andere vragen doen zich op dit terrein voor. Vraagt hiervoor een deskundig advies, het zijn zeer belangrijke zaken. Het Z. V. V. beschikt over een deskundig advi- seur n.l. de heer Wegner, die U gaarne met raad en daad terzijde staat. Zowel zij die van plan zijn een verzekering aan te gaan als zij, die reeds lopende levensverzekerin gen hebben, kunnen dus van de adviezen gebruik maken. Nadere inlichtingen verkrijgbaar op het Secre tariaat. Landbouwhuis te Goes, Tel. 2345. Auto- en tractorverzekering. Het aantal verzekerde auto's en tractoren bij de Onderlinge Verzekerings Mij, voor Motorvoertui gen der Z. L. M. stijgt nog gestadig. Wij willen er hier slechts aan herinneren, dat voor hen, die hun auto en/of tractor wensen te ver zekeren tegen het risico van eigen wagenschade en wettelijke aansprakelijkheid, nog steeds gelegen heid bestaat zich in de gelederen van de eigen on derlinge te scharen. De voorschotpremies zijn laag en de voorwaarden gunstig. Doet U voordeel! Alle gewenste inlichtingen zijn steeds verkrijg baar op het Secretariaat, Landbouwhuis, Goes. de L. TUINBOUW-APPÈL OP A.S. MAANDAG 1.30 UUR IN DE „PRINS VAN ORANJE Alvorens een stukje te schrijven als vervolg op mijn rooiartikelt.je wil ik toch even „aantreden" blazen voor a.s. Maandagmiddag 13.30 uur. Als uit het hart gegrepen is deze Tuinbouwmid- dag op eens naar voren gekomen. Al de problemen en moeilijkheden waar we dagelijks mee worstelen en die wij in onze artikeltjes meermalen hebben besproken zullen op deze middag worden bespro ken en niet eenzijdig maar pro en contra met ge- dachtenwisseling. En dan de personen, klinkende namen doorkneed in al de problemen van teelt en afzet. Wat wil men nog meer? De Tuinbouw-commissie heeft terdege aange voeld wat we in deze tijd nodig hebben. Brandende kwesties voor vele jongeren, een levenskwestie, is de teelregeling met de afzetmogelijkheden. Vragen vele ouders zich in deze tijd niet af: hoe moet het met mijn kinderen? Is er voor hen in het vader land nog toekomst? En de kinderen zelf, de vol wassenen, de ouderen, de voor hun taak toege ruste jongens en meisjes, die een bedrijf en gezin willen opbouwen? Met hoeveel vragen hebben zij niet te worstelen? En onze opvoeders, onze leraars en leraressen? Denken zij niet meermalen voor wat moet ik ze op voeden? Daar is straks toch geen plaats voor hen. Zo zouden we door kunnen gaan. Hoe komt het dan toch dat er geen oplossing of zelfs geen richtlUnen gevonden kunnen worden? Komt luisteren op de Tuinbouwmiddag! Komt met Uw vragen voor de dag! Blijft niet thuis en zegt niet: „het helpt toch alle maal niets". Zegt niet als de kopstukken het zelf nog niet eens zijn, wat kan er dan nog ooit iets goeds van terecht komen. Denk er om, aan elk probleem zitten minstens twee verschillende kan ten. Kom die twee kanten beluisteren, het zal ver helderend werken. Het is de eerste keer, dat de Tuinbouw-commissie met een dergelijk programma en een uitgezochte keur van sprekers zich aanbiedt. Daarom is het volkomen verantwoord, dat we eens niet „werken" maar naar Goes trekken naar de oude „Prins", oud en jong meenemend. Jongeren vooral; voor U is deze middag van groot belang. Kom met Uw meisje, kom met Uw vragen! Alle Tuinbouw-leden moeten er zijn. Niet omdat de Z. L. M. weer eens een vergadering belegt of omdat die drie sprekers om een spreekbeurt ver legen zijn. Neen, omdat het U eigen belang is, dat U er bent. Dit zegt een collega van U, die zelf een hekel aan vergaderingen heeft en nog meer aan alle ambtenarij en bureaucratie. Maar ik denk voor mezelf: als wij niet op onze post zijn en ons niet laten gelden worden we doodgedrukt. Tot een Maandag in de „Prins van Oranje". JAAP UIT 't BOGERDJE,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7