GD DE BO als gast het leven sober zijn maar rijk aan feestjes ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AGENDA. TWEE DAGEN ..DEN HAAG EN HET PLATTE LAND" van 214 Januari 1952. Uit het cursusorogramma. 1 GemeenschaoDeliik. BIJ HET CONCOURS DER P. G. R. V. STREEK O. Z.-VLAANDEREN. Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G„ Landbouwhuis, Goes. Ontspanningsavond L. J. G. en Z. P. M. Afdeling IJzendijke. Biervliet: Donderdag 13 Dec., 6.30 uur, in 't Oude Raadhuis. Schoondijke: Zaterdag 15 Dec., 6.00 uur, in 't Arbeiderslog.kamp „Prins Willem". Aldus luidde het devies van de Volkshogeschool cursus die op de „Zandhoeve" te Bergen gehouden werd. Op het eerste gezicht lijkt het een beetje tegenstrijdig. Feestjes rekenen we nu niet direct tot de soberheden des levens, maar een feest be hoeft nooit overdadig en luxieus te zijn om er de echte feestvreugde in te vinden. Allerwege wordt er op versobering aangedron gen, laten we er aan meewerken en ook onze fees ten goed maar sober houden. Kunnen we feitelijk wel echt feest vieren terwijl mensen ver weg en dichtbij in vreselijke ellende leven, getroffen door natuurrampen, hongersnood en oorlogsgeweld? Dat moet een ieder voor zichzelf uit maken. Ik geloof niet dat we er onze huiselijke feesten voor hoeven af te schaffen, vooral niet als er jonge kin deren in het gezin zijn. Dat het slecht gaat in onze maatschappij en de toekomst donker is, daar twijfelen weinig mensen aan. Om deze maatschappij weer gezond te krij gen moeten we bij de oercel het gezin beginnen. En is feestvieren geen 'belangrijk onderdeel van het gezinsleven? Als jonge mensen hun eigen leven in de maat schappij beginnen is het van grote betekenis of ze een blijde, gelukkige jeugd gehad hebben, en öf ze geleerd hebben echt feest te vieren. Ze zullen dan alle namaakfeesten en lage pret voorbij gaan. Als er redenen voor blijdschap in ons leven zijn, ('b.v. verjaardagen, verloving, huwelijk, jubilea, Christelijke- en folklorefeesten), laten we dan deze feiten spontaan vieren. Hoe zetten we nu een goed feest b.v. een kleu- terfeest in elkaar? We kunnen om te beginnen allerlei versnaperingen kopen, maar veel leuker is het om zelf iets te verzinnen. Op een gehalveerde sterappel prikken we op de belle kant op lucifersstokjes gestoken snoepjes, dergelijke stekelvarkens zijn grappig en kosten weinig moeite en geld. Tegenwoordig is het erg in zwang filmpjes te laten draaien, misschien ge makshalve. Toch is het voor de kinderen leuker en beter om actief bezig te zijn. Legio zijn de spel letjes en versjes waar we de kinderen mee bezig kunnen houden. Het prikkelt hun fantasie en kweekt gemeenschapsgevoel. Een receptie behoeft niet alleen een saai gefeli- citeor te zijn en voor de rest stil zitten. Veel gezelliger is het om ook deze gasten feest te laten vieren door gemeenschappelijke zang, dans en spel, die bij deze gelegenheid passen. Ook aan onze andere feesten als bruiloften en niet te vergeten onze L. J. G.-avondjes, moeten we proberen gezamenlijk deel te nemen. Dus geen con ferencier die ons door mopjes aan de lopende band tracht bezig te houden. Maar laten we zelf toch de grappen bedenken met z'n allen aan gezel schapsspelen, dans enz. meedoen en vooral het zin gen niet vergeten. Geen gekrijs van „We gaan nog niet naar huis" of iets in die aard, maar pit tige volksliedjes die er te over zijn als we de moeite nemen om ze even te leren. De omgeving waar we feesten is van grote in vloed op de stemming. Liever geen door middel van guirlandes bontversierde zaal, veel liever goed geschikte bloemen. Geen bossen in grote vazen gepropt, die het uit zicht gewoon belemmeren; mooier zijn leuk opge maakte schaaltjes met een enkele bloem en wat groen en besjes. Een leuk getekend menukaartje, hier en daar wat kleine bloemetjes en groen geven een tafel direct een feestelijke aanblik. Laten we er wel altijd voor zorgen, dat elk feest zijn eigen stijl behoudt. Een feest zouden we stijlvol kunnen noemen als de vorm zich aanpast aan het feit dat we herdenken. Dus geen Kerstmis in een café, waar de elec- trische lichtjes in de bont versierde Kerstboom schittëren en de jazzband „Stille Nacht" speelt. Hier is alle stijl zoek. Tot slot nog iets over cadeaux geven, wat onaf scheidelijk aan elk feest verbonden is. Geef liever geen kostbare cadeaux, waarmede de jubilaris (esse) zich misschien bezwaard voelt, omdat hij (zij.) denkt een even duur cadeau terug te moeten geven. Het leukste is om zelf iets te maken, maar we zijn nu eenmaal niet allemaal even handi°\ Toch kunnen we een cadeau wel een persoonlijk tlntie geven door het b.v. leuk In te pakken met een tuil» tje bloemen. Ook moeten de altijd rekening hou den met de smaak van de betreffende persoon en niet iets uitzoeken wat we zelf mooi vinden. Geld geven is wel erg onpersoonlijk, maar voor oen bruidspaar kan het soms heel geschikt zijn. Heel dikwijls krijgen zij op zichzelf leuke en mooie din gen die toch niet bij elkaar of bij de meubilering van hun toekomstig huis passen. Om een feest werkelijk te doen slagen komt er veel kijken, maar slaagt het inderdaad dan is het een beloning op zichzelf. December is de maand voor huiselijke feestjes bij uitstek; laten we onze krachten eens beproe ven! L. de J. Twee cursussen op de Volkshogeschool Bergen. De cursus voor meisjes vindt plaats op „de Zandhoeve", die voor de manlijke deelnemers op ,,'t Oude Hof". Beide hebben een eigen programma, maar enkele bijeenkomsten zijn gemeenschappelijk. Aan het eind van de tweede week is er een gezamenlijk tweedaags verblijf in Den Haag. In beide cursussen wordt besproken hoe onze Regering en onze centrale organisaties werken, wat zij voor ons land en in het bijzon- der voor de toekomst van de jonge plattelan ders doen en wat wij in dit opzicht zelf kun nen bereiken. Op »,de Zandhoeve". „De plattelandsvrouw in de samenleving". „Onze Regering en wij". „Jeugdwerk ten plattelande". „Hoe richten wij onze woning in?" „De omgang tussen jonens en meisjes". Vragenavond Voordrachtsavond. Feestelijke avond met zang en spel. Bezoek aan een Gemeentehuis. Sport en wandelingen Toneelspelen. Spreken en vergaderen Discussiegroepen. Op ,,'t Oude Hof". „Hoe werkt onze Regering?" „Wat doet onze Regering voor de toekomst van de jonge plattelanders?" „Wat doen onze landbouw- en landarbeiders organisaties voor de toekomst van de jonge plattelanders?" „Wat is de bedoeling van het landbouw schap?" „Wat kan een jonge landarbeider van de toe komst verwachten?" „Landbouw en Industrie. Waarom wil men in de stad meer verdienen?" „De toekomst der jongeren in Europa". De practijk van het spreken en vergaderen. Sport en wandelingen. Vragenavond Studiegroepen. „Hoe staat het met het culturele leven op het platteland? Wat doet de overheid, wat kunnen wij zelf doen?", de heer F. 't Hoen, Amsterdam. Inleiding op het bezoek aan het Maurits- huis, Den Haag. Volksliederen, de heer L. Rommerts, Castricum. Ontvangst in Den Haag door de Minister van Landbouw, Z.Exc. S. L. Mansholt, door de voorzitter van de Stichting van de Landbouw, de heer H. D. Louwes en door een Haagse Jeugdgroep. Bezoek aan een goed toneelstuk, aan een j fabriek, aan de Tweede Kamer en aan het Mauritshuis. Vehblijf in Den Haag in de mooie Jeugd herberg „Ockenburg". Kosten 40,—. Opgaven aan de Volkshoge school te Bergen. Wanneer U dit opschrift leest, zult u misschien denken wat is dat nu weer voor een afkorting. Wel het betekent Prov. Groninger Rederijkers Ver bond. De meesten van U zullen wel eens over de Groningse Rederijkers gehoord of gelezen hebben. O.a. heeft de heer H. D. Louwes (erelid van de P. G. R. V.) hierover in het landbouwpraatje van de radio, gesproken. Voordat ik nu over het concours ga vertellen zal ik eerst nog iets schrijven over het werk van de kamers. Als regel wordt elke 14 dagen een ledenverga dering gehouden. Deze avonden worden meest door eigen krachten gevuld ib.v. door inleiding, decla matie en improvisatie welke na afloop besproken en becritiseerd worden. O.a. wordt hiervoor jaar lijks een vaste criticus benoemd, die tevens door twee, elke avond verschillende critici, bijgestaan wordt. Ook wordt er elk jaar door de meeste kamers een toneelstuk ingestudeerd, wat dan op een bepaalde datum ten tonele wordt gebracht. Op deze avon den zijn dan ook leden van andere kamers welkom. Verder natuurlijk ook belangstellende niet-leden. Om als lid toe te kunnen treden wordt men meestal aangezocht, en wordt er altijd tot toela ting gestemd. Hierbij komt het ook wel eens voor dat iemand afgewezen wordt. Dit vermeld ik speciaal even, omdat men, zoals u zult begrij pen, hierdoor een meer intieme gemeenschap krijgt. De Groningse Kamers zijn verenigd in 2 ver schillende bonden n.l. de P. G. R. V. en het Ver bond van Oldamibt en Westerwolde. Deze 2 bon den nu organiseren elk jaar afzonderlijk voor hun kamers een concours. Deze worden als gast bij een van de kamers, die hiervoor de nodige ruimte beschikbaar kan stellen, gehouden. Een dergelijk concours heb ik nu als L. J. G.-er, als gast van de P. G. R. V., meegemaakt. Ik wil nu verder proberen u over dit concours het een en ander te vertellen. De leiding berust bij het hoofdbestuur, bijge staan door toneelcommissie, commissie van ont vangst, commissie belast met verzorging van to neel enz. Verder was er natuurlijk voor de be oordeling van het gebodene een jury aanwezig. Enkele uren voor dé* eigenlijke aanvang van het concours werden de leden ontvangen om nog enigs zins te acclamatiseren en met elkaar kennis te ma ken. In deze tijd had ik ook gelegenheid wat van de organisatie te weten te komen en al de be schikbare ruimte te bezichtigen. Zo was er na tuurlijk een zaal met toneel, welke beiden voor een dorp behoorlijk grote afmetingen hadden. Verder was er een bar met daar achter een eetgelegen heid, een kamer voor het bestuur en ook één ka mer voor de juryleden. Om 7 uur was de zaal goed gevuld met men sen, en kon het concours door de voorzitter ge opend worden, waarna het programma voor het voetlicht werd gebracht, afgewisseld met muziek en lange pauzes. Deze dienden voor toneelverwis seling en om de jury gelegenheid, te geven hun ervaringen uit te werken. De eerste avond werden 3 één-acters ten tonele gebracht, en verder 3 verschillende gedichten door meerdere leden voorgedragen, terwijl de tweede avond nog weer 3 één-acters werden opgevoerd en de le prijswinnaars van de eerste avond hun ge dicht nogmaals voordroegen, terwijl zij aangevuld met de prijswinnaars van de 2 voorafgaande con coursen om de prijs bij uitnemendheid kampten. Ik voeg hier gelijk ook de tweede avond óij om dat het zodoende eenvoudiger is een algemeen overzicht te geven. U wilt mij natuurlijk wel excuseren dat ik niet elk stuk ga beoordelen. De één-acters werden allen vlot gespeeld, terwijl het spel zelf op behoorlijk hoog peil stond. De stukjes waren niet allen even gelukkig gekozen, doch daardoor verdienen de spelers wel een extra complimentje, omdat zij er nog iets behoorlijks van wisten te maken. (Wordt vervolgd.) Ad. DIELEMAN. Bij voldoende deelname rijdt een bus naar de Ontspaningsavond te Schoondijke op Zaterdag 15 Dec. a.s. (Zie agenda). Opgaven tot en met Dinsdag 11 Dec. (of van avond te Terneuzen) aan mej. Cath. Haak, BI, Zaamslaa; J. W. de Putter, Lange Dreef 56, Axob

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5