£e*i waac wtmd LANDBOUWMECHANISATIE UIT DE PROVINCIE Maandblad voor landbouwwerktuigen 7,per jaar Vraagt gratis proefnummei Bosrandweg 2 WAGENINGEN Van boerderij en organisatie OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De wintermaand heeft haar intrede gedaan met buitengewoon zacht weer, dat nog goed van pas komt voor de laatste werkzaamheden op het land. Het op wintervoor ploegen van het bouwland is dan nu ook dit jaar vroeg gebeurt in tegenstelling met 1950. Wanneer wij nu de geploegde percelen overal eens bekijken, dan zien we hoe groot het verschil is op verschillende percelen. Vooral veel vroeg ge ploegde percelen liggen er niet te best bij; toen lag ook de grond te stijf om behoorlijk werk te kunnen leveren, terwijl het onkruid zich ook al op deze percelen laat zien. Verder zien we dat land ge ploegd met een 2- of 3-scharige tracttorploeg niet zo mooi ligt, als dat wat met een 1-scharige tractor- ploeg is gedaan. Veel verschil is ook te zien in het werken van de verschillende „merken" ploegen zelf, vooral nu de grond zo zwaar te bewerken was. Aan vele tractorploegen moet nog veel worden verbeterd om tot goed geleverd werk te komen. Bij de ploegen die we door paarden zien trekken, is zeer goed werk geleverd en wanneer dit is ge beurd door een goede ploeger, dan ligt zo'n perceel er meestal prachtig bij. Handwerk kan men dit noemen tegenover het machinaalploegen. Nog steeds komen er hier en daar nieuwe geval len van mond. en klauwzeer voor. Wanneer nu de ziekte in een omgeving uitbreekt, gaan de omlig gende bedrijven er meestal vlug toe over om hun vee te laten inspuiten. Dit nu is te laat, stel dat overal de ziekte vooraf moet gaan om weer een aantal bedrijven in ons gewest te laten behande len, hoe lang moeten we dan met deze gevreesde ziekte te maken hebben, tot schade van alle boeren. Hoe vlugger deze ziekte tot een minimum kan worden beperkt, hoe gezonder de veehandel weer wordt, met export en betere prijzen. Laat dus vlug uw vee inspuiten, wij weten allen al lang dat deze ziekte 'er is, serum is er nu genoeg, dat is in de eerste plaats Uw belang, maar zeker ook een agrarisch belang in 't algemeen, ja zelfs een lands belang. Collega's laat U niet.weerhouden door de moeite- of kosten die er aan verbonden zijn. Doe het allemaal vrijwillig dan komt nooit de verplichting. WALCHEREN. De maïsoogst in Walcheren behoort weer tot het verleden. Ruim 30 ha maïs werd door de maïs- club „Walcheren" gezamenlijk gedorst op het in dustrieterrein van de Coöp. Eiland Walcheren. De samenwerking der leden was prima en ieder bracht zijn maïs op tijd bij de dorsmachine. Het 'werk "van dezë machine, een Standaard no. 9 was beslist goed. Doordat de dorsmachine vlak bij de droger geplaatst was kon het natte product direct worden gedroogd. Het vochtgehalte was dit jaar aan de hoge kant, het varieerde van 35 tot 45 vocht met een gemiddelde van ruim 40 Dat wil dus zeggen dat er ongeveer 25 teveel vocht in zit. De capaciteit van de droger was dan ook zeer beperkt. De campagne heeft ongeveer een maand geduurd voor ruim 30 ha. Het zal elke collega wel duidelijk zijn, dat bij een verdubbeling van de huidige oppervlakte maïs deze droger een te geringe capaciteit heeft. Wanneer er dus meer maïs komt volgend jaar, en dat mag men stellig verwachten, dan kan men of een droger bouwen met een groter capaciteit, wat zeer duur is, of men kan de maïs gaan drogen in de zgn. maïsdroogrennen. Het zijn vooral de maïsdroogrennen die de oplos sing van het maïsdrogen zullen brengen. Elke toe komstige maïs teler voor 1952 dient zich dus eerst af te vragen: „Kan ik mijn maïs volgend jaar kunstmatig drogen of moet ik een maïsdroogren bouwen"? Bij het bouwen van een maisdroogren is men zelf baas op eigen erf, men kan zijn maïs- plukken en dorsen wanneer men dat zelf wil, ter wijl zijn collega die geen droogren heeft zijn beurt moet afwachten met alle bezwaren van dien. De prijs van de maïs is goed en wanneer er volgend jaar 100 ha maïs op Walcheren zal worden ver bouwd dient men tijdig te overleggen hoe deze maïs te oogsten. NOORD-BEVELAND. De bietencampagne is ongeveer ten einde en laten we eerlijk zijn, over het algemeen is het veel meegevallen. Niemand had toch in het begin van de oogst durven hopen dat hij aan opbrengsten zou komen die soms nog tegen de 20.000 kg per gemet liggen. Natuurlijk zijn er ook die met minder ge noegen moeten nemen, maar die waren er vorig jaar ook, en die zullen er ieder jaar wel zijn. Met de gehalte's schijnt het wel enigszins anders ge steld te wezen. Als men het zo hoort loopt dit van het ene bedrijf tot het andere soms zoveel uiteen, dat men zich wel eens afvraagt: „hoe is het toch mogelijk"? Zouden sommige collega's hun stik stof gift ook niet wat overdrijven? Er is In dejje ook een grens en het is niet eenvoudig om te zeg gen waar deze ligt, want er zijn veel factoren die hier een rol bij spelen. Maar zeker is dat er soms hoeveelheden gegeven worden, die niet mis zijn, en waarbij het toch wel te bewijfelen is of dergelijke giften hun nut nog wèl zullen hebben. Wordt er voor de bieten alles gedaan wat mogelijk is, om maar aan een zo goed mogelijke opbrengst te komen, met de bewaring van het loof wordt het nog dikwijls niet zo erg precies genomen. Nog maar al te veel duurt het te lang voor de silo of kuil gevuld is, waardoor broei optreedt en grote verliezen het gevolg zijn. Ook het tijdig afdekken wordt wel eens vergeten en dit is ook niet bevor derlijk voor een goed product. Als men toch de moeite neemt om in te kuilen, kan men voor de zelfde kosten een beter product verkrijgen, wat in de a.s. winter of volgende zomer, toch z'n voor delen weer heeft. ZUID-BEVELAND. De laatste suikerbieten zijn deze week op de los plaatsen bij de kade of in wagons op de stations geleverd. Het zal weer een rust zijn nu ook dat deel van de oogst achter de rug is. Over het alge meen is de kg-opbrengst dit jaar tegengevallen, het suikergehalte was in het midden van de leve- ringstijd vrij goed, in het begin en op het einde was het laag. De financiële uitkomsten zullen daardoor voor dit gewas niet gunstig zijn. Met het ploegen van het bouwland op wintervoor is men druk bezig. Het zal zeker nog een 3 weken duren voordat alle grond omligt. De tijd daarna zal voor de boeren een periode van lichamelijke rust worden. De vergaderingen van de landbouworganisaties en andere verenigin gen zullen nu hun volle aandacht opeisen. Een van de eerste vergaderingen gehouden door de plaatselijke afdelingen der Z. L. M., werd op 26 Nov. te 's Heer-Abtskerke bij elkaar geroepen. De Cultuurconsulent, Ir. Franke, kwam de avond op luisteren met een lezing over de verkaveling. In het bijzonder werd het- oog-gerkht op de Poel. In dit gebied ligt veel weiland waarvan de opbrengst over het algemeen laag is. De ongunstige perceels- vorm staat een intensiever gebruik in de weg. De lasten die een verkaveling in dit gebied mee zullen brengen, zullen beslist niet laag zijn. Maar deze uitgaven zullen evenals in nog meer andere ge bieden van Zuid-Beveland toch rendabel zijn. De De Secretaris van het Kon. Ned. Landbouw- Comité schrijft o.a. in „De Landbode" van 1 Decem ber j.l. het volgende: Het is nu de tijd van de jaarlijkse Algemene Ver gaderingen der landbouworganisaties en een be langrijk punt van de agenda is dan de Begroting voor het volgende jaar. Ook nu zal het voor de besturen heel wat moeite kosten om de eindjes aan elkaar te knopen; zij on dervinden hierbij precies dezelfde narigheid als de vele huismoeders en huisvaders in de Nederlandse gezinnen. Helaas schijnt er onder bepaalde groepen leden van de organisaties onvoldoende begrip te bestaan voor het feit, dat ook de huishouding van hun ver eniging een stijgende lijn der vaste lasten vertoont. O.i. wordt nogal eens gauw geklaagd over het „dure werk" der organisaties zonder dat hiervoor argu menten kunnen worden aangevoerd. Als men even rustig het enorme werkterrein van de standsorganisaties nagaat, dan zal men inzien dat de huidige contributies zeker niet overdreven zijn. Tenslotte eisen de leden toch dat hun organisatie er voor zorg zal dragen dat d.m.v. een staf van des kundigen het standpunt van het bestuur in allerlei instanties wordt verdedigd. Daarnaast dient de organisatie steeds klaar te staan om aan de leden voorlichting en advies te verstrekken op technisch, economisch, sociaal en cultureel gebied. percelen bouw- en weiland komen door de nieuwe wegen, waardoor ze beter bereikbaar worden, dich ter bij de bedrijven. Nadat er nog een ruime gedachtenwisseling plaats had, besloot men om nog nadere inlichtin gen in te winnen, en zo nodig stappen te onder nemen om tot een verkaveling te komen. Voor het bestuur der Z. L. M., gemeente en an dere instanties die er voor geïnteresseerd zijn zal er nog heel wat werk verzet moeten worden. En er zal nog heel wat vee over de kromme wegen in de Poel lopen, voordat deze her-indeling in kan nen en kruiken zal zijn. THOLEN—ST. PHILIPSLAND. Door een vergissing van schrijver dezes werd vorige week geen melding gemaakt van de prach tige ontspanningsavond die we op 23 November hadden. Deze avond werd evenals vorig jaar ge organiseerd door de Z. L. M., de Bond van Platte landsvrouwen de Z. P. M. en L. J. G. Ook het pro gramma werd verzorgd door de leden van genoem de verenigingen. Zeker mede door het goede ge rucht over de vorige ontspanningsavond was de opkomst bijzonder groot, zodat om half acht 2 zalen bijna geheel gevuld waren. Het onderbren gen in 2 zalen stelde bijzonder zware eisen aan de leiding en de leden die het programma te verzorgen hadden. Er moest nu 2 keer opgetreden worden. Alles verliep echter reuze vlot en werd met groot enthousiasme voorgedragen. Het verwondert ons steeds weer dat er onder de boerenbevolking in ons gewest zoveel goede krach ten gevonden worden om een avond als deze in alle opzichten te laten slagen. We hadden een genoeg lijke avond samen. De namenprijsvraag had heel wat bewoners van Tholen en St. Philipsland beziggehouden, getuige het aantal inzendingen. Dat de vrouwen erg vin dingrijk zijn getuigt wel de damesmeerderheid bij de prijswinnaars. Aan allen, die een prijs wonnen, van deze plaats onze gelukwensen. De groenvoederdrogerij beëindigde deze week de droog'campagne. Er kon op een goed droogsei- zoen teruggezien worden. De productie was dit jaar 1900 ton droogproduct. Dat de Van den Broek- droger nog dit najaar in bedrijf kwam om de stop pelklaver te helpen verwerken, is voor de leden een extra buitenkansje, dat zeer welkom is en tevens het "bedrijf in zijn gehëèl tën "goede komt. Deze jonge coöperatie staat er zeer gezond voor, wat mede te danken is aan het voortvarende bestuur en een actieve directeur. Zowel van het bestuur als van de directeur hangt zeer veel af in een coöpe ratie, dit dienen alle leden zich terdege bewust te zijn bij het kiezen van de bestuursleden. Al dit werk dient snel en doeltreffend te worden uitgevoerd met behulp van moderne middelen. En juist bij de toepassing van deze middelen ziet men dat de kostenstijgingen, evenals in andere sectoren, een belangrijke rol spelen. Om 'n voorbeeld te noemen: momenteel wordt door de Overheid een prijsverhoging van papier overwogen, welke, indien zij inderdaad zou door gaan de gehele Nederlandse pers voor grote moei lijkheden zet. Alleen reeds voor een weekblad als „De Land- bode" zou een en ander een prijsverhoging beteke nen van bijna 20.000 per jaar, en het is allerminst uitgesloten dat zich nog meer van dergelijke on voorziene en onaangename gebeurtenissen zullen voordoen. Naar onze mening zal men dan ook goed doen om, indien dit enigszins mogelijk is, tijdig tot con tributieverhoging over te gaan. Degenen die daarin een reden zouden zien om voor hun standsorganisatie te bedanken, zouden wij willen wijzen op het feit dat de gemiddelde contributie van een landarbeider voor zijn Bond 30 per jaar bedraagt. Indien men dit bedrag ver gelijkt met-de gemiddelde contributies van de leden van de landbouworganisaties, dan zal een ieder moeten toegeven, dat de vergelijking zeker niet in het nadeel van de arbeiders uitvalt Iemand die veel van zijn standsorganisatie vraagt, zal ook bereid moeten zijn om de kosten hiervan op ié brwigen,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3