MARKTBERICHTEN Oit de Kringen en Afdelingen BRABANTSE BOERENBRIEFKES. BEMESTINGSPLAN VOOR HET GRASLAND. CONTACTAVOND. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. AGENDA. AGENDA Z. L. M. AFDELINGEN. KRING W. ZEEUWS-VLAANDEREN DER Z. L. M. FILMAVOND AFD. DE KEMPEN. VEEMARKT ROTTERDAM. GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS GOES. STROVLAS. afgegraasd, zodat de stikstofbemesting een ver- keerd resultaat heeft. De algemene conclusie van deze wedstrijden is, dat de opbrengst nog heel wat kan worden ver hoogd door doelmatige bemesting, verpleging en gebruik van ons grasland. We kunnen er echter niet mee volstaan met van dit verslag kennis te nemen, doch zullen ieder op zijn eigen bedrijf moeten nagaan, welke verbete ringen dienen te worden aangebracht We hopen dat deze wedstrijden volgend jaar met een nog groter aantal deelnemers zullen' wor den voortgezet en dat hierdoor het doelmatig ge- bruik van het grasland belangrijk kan worden opgevoerd. Zandheuvel, November 1951. Beste Willem, Vorige week zei mijn vrouw tegen me, Kees zou er wat zijn met Willem, dat we toch zo weinig horen van de Kleiberg. Je moet maar eens gauw een (briefje sturen, want ik ben wel wat ongerust. Nu weet je wel kerel, tegen vrouwen is het toch niet uit te houden. Of ik nu al zei: ja mens, je begrijpt toch wel, dat die man het ook druk heeft vooral in de herfst met zijn aardappelen en bie ten, met ploegen en zaaien, het hielp niet hoor. De avonden worden al wat langer, zei ze en je moet hem maar eens vlug schrijven, dan horen we misschien spoedig ook eens wat van hun. Ik heb dat dan ook maar gedaan, om de lieve vrede, maar ook omdat ik toch zelf wel wat benieuwd was hoe de zaken bij jullie gaan. Het is toch weer altijd zo, dat boeren op de klei of op het zand, twee aparte dingen zijn, apart, wat betreft de bewer- king van de grond, de bemesting, de keuze van de gewassen, enz., enz, en daarom is het zo prettig ook eens te horen, hoe dit of dat bij jullie gaat. Naar ik hoor valt de .bietenopbrengst bij nog niet tegen, gelukkig maar; bij ons zijn er maar weinig percelen goede suikerbieten geweest. Ik vermoed dat het voor de bieten hier te nat is geweest. Ook de vergelingsziekte heeft hier aardig huis gehouden, wel jammer, daar steeds meer boeren bieten gingen verbouwen. Als er een behoorlijke opbrengst is geeft dat de boer moed om verder te gaan, terwijl dit gewas ook een rol kan spelen Ibij de vruchtwisseling, dit te meer door de keuze op onze zandgronden toch al niet al te groot is. En als we daarbij bedenken, dat op onze gemengde bedrijven de koppen en bladeren een niet te versmaden voeder is en vooral in deze tijd zeer welkom, dan is het te wensen dat vooral zij, die dit jaar zijn begonnen een perceel bieten te zaaien niet té zeer zijn afgeschrikt door dit niet al te gunstige jaar. Over het algemeen is ook de maïs niet zo goed als vorig jaar. Een te hoog per centage vocht en een slecht rijpingsproces. Geluk kig dat we onze maïs naar de drogerij kunnen stu ren wat een grote verbetering is voor het bewaren van dit product. Want het is altijd nog zo, dat gezien de prijs van de maïs bij een matige oogst het heel wat meer oplevert dan bijv. rogge of haver. Hoe zit dat bij jullie met het mond- en klauw zeer? Hier is het op verschillende plaatsen uit gebroken. Gelukkig is de ziekte niet ernstig, maar een schadepost is het altijd en vooral als je het onder je melkvee krijgt. Ik las deze week in het Landbouwblad over de oudendagsvoorziening. Hoe zit dat Willem zijn jullie daar nog aan het dokteren? Ik geloof dat dit wel eens iets kon wezen voor de zandboer. Het is gewoonlijk toch zo, dat de zandboer op zijn bedrijf blijft werken tot zijn dood en dat moet hij ook wel anders kan hij niet leven. Als er een regeling getroffen kon worden, dat de boer op een zekere leeftijd kon op houden zonder afhankelijk te zijn van zijn bedrijf dan zouden ook de kinderen eerder zelfstandig 't bedrijf kunnen overnemen en een bestaansmo gelijkheid krijgen. Als je hier eens iets naders van weet, schrijf hier dan eens over Willem, ik geloof wel dat er veel belangstelling voor is, want zie je rentenieren dat gaat hier niet. We moeten een andere weg vinden en dan een weg die voldoening schenkt ook aan hen, die hun gehele leven hebben gewerkt aan de voortbrenging van die producten die onmisbaar zijn voor ons gehele volk. In de hoop spoedig iets van je te vernemen verblijven wij. Met hartelijke groeten, Je Vriend, KEES VAN KEMPEN. De op de juiste tijd gegeven bemesting zal het meeste voordeel opleveren. Op een deel van de bedrijven is de basisbemesting van fosforzuur en kali op het grasland reeds uitgestrooid. Zorgt U ook, dat U op tijd is en maakt spoedig een bemes- tignplan en een gebruiksplan voor het grasland in 1952. Om de meststoffen niet te laat te moeten uitstrooien, is het nodig deze tijdig te bestellen. Het is daarom nodig spoedig na te gaan wat aan gekocht moet worden. De Zeeuwse en West-Brabantse plattelandsver enigingen zullen op DINSDAG 11 DECEMBER a.s., des avonds half acht, in hotel Concordio te Steen bergen een contactavond houden, waar een pro gramma zal worden gegeven, bestaande uit zang, voordracht, muziek enz., verzorgd door leden der Z. L. M., L. J. G. afd. Tholen, L. J. G. afd. St. Phi- lipsland en Bond van Plattelandsvrouwen afd. Tho len. Het geheel staat onder leiding van de Voor zitter der Z. L. M., Ir. M. A. Geuze. Hetzelfde pro gramma werd op 23 November j.l. met groot suc ces in Tholen opgevoerd. Alle leden van plattelandsverenigingen in West- Brabant worden langs deze weg uitgenodigd deze avond van ontwikkeling en ontspanning bij te wonen. Names de West-Brabantse Plattelands verenigingen, F. BOM. Entrée 50 ets., programma's aan de zaal ver krijgbaar. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5.873 stuks vee, zijnde: 2505 runderen, 325 vette kalveren, 779 nuchtere kalveren, 157 zeugen, 280 lopers, 1543 biggen, 253 schapen en 31 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van 700985Guiste koeien ƒ500750; Kalf vaarzen ƒ650965; Klamvaarzen 550ƒ650; Guiste vaarzen 500— ƒ625; Pinken 350ƒ475; Graskalveren ƒ190 ƒ325; Fokkalveren ƒ95ƒ145; Drachtige zeugen ƒ270ƒ315; Lopers ƒ6585, zware lopers tot ƒ110; Biggen 35ƒ60; Schapen 7595, vette schapen liepen tot ƒ125; Vette lammeren 95 110, alles per stuk. Aanvoer slachtvee 926 stuks. Prijzen: le kw. ƒ2,65—ƒ2,75, 2e kw. ƒ2,45—ƒ2,55, 3e kw. ƒ2,25— ƒ2,35; vette stieren ƒ2,352,50, worstkoeien 1,95—2,15, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren (soppers) van ƒ1,90ƒ2,20; zware soorten ƒ2,25—ƒ2,55, prima boven notering; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,30ƒ1,40; zware soor ten 1,55; Slachtzeugen 1,731,87 per kg levend gewicht met 4 kg tarra, prima boven notering. De voor de tijd van het jaar grote aanvoer van rundvee blijft aanhouden. De handel in kalfkoeien en kalfvaarzen was williger dan vorige week, de geschikte kalfvaarzen met witte bewijzen liepen tot 1050 per stuk. De handel in guiste koeien was redelijk goed, zware soorten prijshoudend. De han- de lin guiste koeien was redelijk goed, zwarevb del in pinkvaarzen, pinken en graskalveren verliep door de hoge vraagprijzen traag, de kwaliteiten werden goed verkocht tegen hoge prijzen. Korter aanvoer van drachtige zeugen, kwaliteit liet te wen sen over, waardoor trage handel. Minder aanvoer van lopers en biggen, lichtere soorten kalme han del doch prijshoudend, zware biggen vlugge handel met hogere prijzen. Vette kalveren in het begin vlugger handel met hogere prijzen, afloop traag. Nuchtere slachtkalveren goede handel met stijgen de prijzen. Korter aanvoer van schapen en vette Donderdag 13 Dec., 2 uur, Afd. Kamperland, Café Havenzicht, Kamperland. Huishoudelijke zaken en film. Vrydag 14 Dec., 7 uur, Afd. Oostkapelle, Café Wattel. Huishoudelijke zaken en film. Opgaven voor deze rubriek dienen uiterlijk 10 dagen voor de vergadering op het Secretariaat der Z. L. M. binnen te zijn. Algemene Vergadering op Dinsdag 11 December 1951, des namiddags om 2 uur, in het Café „De Vuijst" te Oostburg. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en Mededelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Lezing door de heer Ir. Bouman, Rijksland- bouwconsulent, over: ,,Wat heeft de Ameri kaanse Landbouw ons te zeggen", toegelicht met lichtbeelden. 5. Rondvraag en Sluiting. M. DE BRUIJNE, Voorzittr. J. J. ROSSEEL, Secretaris. De afd. de Kempen der Noord-Brabantse Mij van Landbouw houdt een filmavond op DONDERDAG 13 DECEMBER a.s., des avonds half acht, in de zaal van de heer Maan- donks te Hapert-Kuil. Ook leden van omliggende afdelingen en belangstellenden zijn welkom en worden langs deze weg uitgenodigd deze avond bij te wonen. Programma. a. De Bonte moet er uit". Film over de be strijding van de rundertuberculose. b. „Het fatale bordje". Film over de bestrijding van het mond- en klauwzeer. c. Causerie van de heer Korteweg, Secretaris der N.B.M.L. d. „Door duisternis tot licht". Indië-film met episoden uit oorlog, bezetting en bevrijding. Verzocht wordt op tijd aanwezig te zijn. Namens het Bestuur van de afdeling de Kempen, J. GEENEN, Secretaris. lammeren, matige handel doch wel prijshoudend. Grote aanvoer van slachtvee; over het geheel ver liep de handel vlug met hoge prijzen, ook de worst koeien werden duurder verkocht. Slachtzeugen matige handel met iets lagere prijzen. Op de veemarkt te Rotterdam werden Dinsdag 1140 vette koeien en ossen, 465 varkens en 187 schapen en lammeren aangevoerd. De aanvoer van vette koeien was zeer groot en bij kalme handel konden de prijzen van de vorige week slechts met moeite gehandhaafd worden. De notering varieer de naar gelang van de kwaliteit van 2 tot ƒ2,60 per kg geslacht gewicht. De prijzen van varkens, waarvan de aanvoer iets minder was dan de vorige week, waren iets hoger bij vlote handel. Zij liepen van ƒ2,12 tot ƒ2,22 per kg levend gewicht. Scha pen en lammeren waren ruim prijshoudend bij kalme handel. Schapen noteerden 90 tot 120 en lammeren 80 tot 110 per stuk. Alle aangevoerde weer gehouden. schapen en lammeren konden verkocht worden. De schapenmarkt werd voor het eerst na c!e oorlog Tarwe. Werd ruimer aangeboden. Franco fa briek met vochtclausule ƒ24,60. Gerst. Bij gebrek aan kopers was de markt be duidend lager dan vorige week. Tot 39, Haver. Bij kleine aanvoer brokkelde de prijs af. Noteerde van 30—32. Maïs. Hiervoor waren Maandag zeer weinig kopers in de markt. Notering tot 46,75. Schokkers. Prima kwaliteiten blijven gezocht. Notering 4466. Capucijners. Onveranderd, 5564. Bruine bonen. Maandag was de aanvoer iets klei ner dan voorgaande weken; de kooplust bleef on veranderd; 4053. Capucijners. Onveranderd, 5565. Rozijnerwten. De belangstelling was niet zo groot, ƒ5058. Blauwmaanzaad. Lusteloze stemming 100 ƒ122. Karwijzaad. Verlaten, 7584. Op de aardappelbeurs te Rotterdam werden Dins dag onder meer de volgende prijzen genoteerd voor kleiaardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimer 11,50—12; Bintjes 8,50—9; Alpha's 8—8,25 en Bevelanders en Furore 11,5012. Voor Koop- man's Blauwe werd 11,50 betaald. Voor zandaard- appel'en 35 mm opwaarts was de notering 7,25— 7,50. De prijs van voeraardappelen was 4,50 tot 5,25. Deze prijzen gelden per 100 kg en zijn be rekend op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Alpha 7,50ƒ8; Bintje 8ƒ8,50; Bevelander ƒ10—-ƒ10,50; Meerlander ƒ9,50ƒ10; Koopman's Blauwe 9,50ƒ10; Voeraardappelen ƒ4ƒ4,50. De prijzen zijn berekend volgens de Algemene Handelsvoorwaarden per wagon, schip, auto, franco sorteerinrichting. De strovlasmarkt blijft geregeld goed gaan. En kele Belgen zijn thans aan de markt om partijen vlas te kopen van prima kwaliteit. Zij betalen voor extra kwaliteit gerepeld vlas prijzen van 5055 ct per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas wordt verkocht voor 4047 ct. per kg; dezelfde ongerepeld 3542 ct. per kq. Mindere kwaliteit gerepeld 3040 ct; ongerepeld 2535 ct per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 11