1951 cÏÏZelfi op Sïuiê-cBevelanó PRODUCTIE, AFZET EN PRIJSVORMING VAN DE 1223 1893 ,,'t Hart" te Wemeldinge. Tijdens de laat ste wereldoorlog belangrijk uitgebreid. Bestaat nog. 1894 „Dg Adelaar" te 's-Heer Arendskerke, pl.m. 1910 opgeheven. 1894 Kruiningen, boterfabriek. In 1898 opge heven. 1912 Kruiningen, kaasfabriek. Na enige jaren opgeheven. derg 2,5 mill. Kg moet komen ten laste van de boer of wel van, boer en slijter belde. RECTIFICATIES Wintertelling DOOR C. ZWAGERMAN. Zuid-Beveland een mooi en interessant landbouw, gebied. In geen der districten van Zeeland treft men een zo gevarieerd agrarisch bedrijf aan. Er zijn de grote akkerbouwbedrijven (ongeveer 100 boven 50 ha), waar de prachtigste akkerbouw gewassen vertellen van zorg, vakkennis en vrucht bare grond. Men treft er een gebied met wel varende kleine bedrijven aan, met grove tuinbouw, waar uien en wijnpeëen tot een gespecialiseerde cultuur tot in de perfectie zijn geworden.. In deze gebieden is een stukje weiland een uitzondering. Er zijn de prachtige boomgaarden, met een zeer hoogstaande fruitcultuur, die tijdens de bloei vele delen van Zuid-Beveland tot een lustoord maken. En dan hebben wij tenslotte nog de weidegebieden van de Poel en de Ierseksemoer. Hier is het bouw land schaars en is het rund een van de voornaam ste inkomstenbronnen. In „de zak" waar zelfs een kenner van het land nog kan verdwalen, ademen enige romantische kreken en prachtige oude boerderijen met veel hout gewas, een landelijke schoonheid, die vol beko ring is. Niet in de polders, maar hier treft men groene boomgaarden en vveilandpercelen aan, waar het grazende rundvee bijdraagt tot een aantrekkelijke stoffering van het landschappelijk beeld. Van dé cultuurgrond op Zuid-Beveland bestaat ruim 20 uit weiland en groene dijken. Dit komt vnl.voor in West-Zuid-Beveland. Ten Oosten van het kanaal ziet men, behalve in de Moer, weinig weiland. Op Zuid-Beveland werden in Dec. 1950 geteld: Veehouders Melkkoeien Andere runderen O Z.-Beveland 353 1412 3313 W. Z.-Bevelend 870 3347 8891 Samen 4759 12204 Er waren 1077 melkveehouders, waarvan 142 met 1 koe, 172 met 2 koeien, 147 met 3 koeien en 616 met 4 en meer koeien. Per melkveehouder gemiddeld 4,4 koe. Op de bedrijven met meer dan 3 koeien gemiddeld 6,2 koe. Voor deze bedrijven is de geldelijke opbrengst van de melk een belangrijke factor. De verhou ding melkkoeien tot ander vee is als 1 2,62. Vee- opkweek en vee-aankoop en -afzet zijn ook hier nog zeer belangrijk. Gemiddeld treft men per bedrijf nog 14 a 15 runderen aan. Veel boeren hebben weiland 'vér van huis in Poel of Moer en brengen daar jóng- en mest vee. De jaarlijkse melkproductie in dit gebied be draagt 18 millioen kg. Ook hier kwamen in de loop der jaren een 5-tal zuivelfabrieken tot stand. Hiervan zijn er 4, na een betrekkelijk kort bestaan, weer verdwenen. Te weinig grondstof, te duur transport en ook wel 'n volkomen verkeerde opzet. Goes, melkpoederfabriek. Na enige jaren op geheven. Voor ongeveer 15 jaar bad fabriekmatige ver werking van de melk in dit gebied weinig te be tekenen. Een belangrijk deel der melk ging in con sumptie. Ze werd verkocht aan het publiek door de veehouders zelf en gedeeltelijk door vakslijters, die de melk van boeren betrokken. De rest van de melk bleef op de boerderij voor gezin en arbeiders, voor 't vee en werd verder tot boter bewerkt. Geleidelijk kwamen ook hier de bezwaren van de boterbereiding op de boerderij en kwam daar voor levering aan fabrieken in de plaats. Tijdens de laatste oorlog werd de capaciteit van de oorspronkelijk zeer kleine coöperatieve fabriek te Wemeldinge belangrijk uitgebreid. Ook de fa brieken „Koena" te Vlissingen en „Vacca" te Oud. Gastel ontwikkelden zich vooral na de oorlog tot belangrijke afnemers. Hierna volgen de gegevens die een beeld geven van de tegenwoordige toestand. Jaarlijkse melk productie 18 mill, kg, waarvan 14 mill, kg op 600 bedrijven met meer dan 4 koeien. De fabrieks- melkdichtheid bedraagt 230 kg per ha cultuur, grond. De tegenwoordige bestemming van deze melk is als volgt: Op de boerderijen blijft voor zelfverzorging gezinnen en arbeb b. vee en boterbereiding 1,6 mill, kg c. naar de coöp. fabriek te Wemel dinge 2,0 mill, kg d. naar 2 part. fabrieken te Oud- Gastel en Vlissingen 7,0 mill, kg e. aan consumenten direct voor vee houders met vergunning, of via vakslijters 5.9 mill, kg Totaal 19.0 mill, kg Het totale gebruik van consumptiemelk der bur. gers bedraagt 8,9 millioen liter. Van deze melk passeert dus 3 mill. kg. of 33,5 de fabrieken. In de vorm van flessenmelk (uit Walcheren) en aanvullingsmelk (uit Brabant) wordt van de con sumptiemelk ongeveer 1 mill, kg ingevoerd. Hoe zit het nu met de prijsvorming van de 14,4 mill, kg melk die de boerderijen verlaat en welke ongewenste verschijnselen zijn er. Allereerst zien wij hetzelfde verschijnsel als elders in Zeeland. Steeds meer melk gaat via de fabrieken naar de consumenten. Voor ongeveer 15 jaar ging alle melk direct van de boer of via de slijter naar de consument. Nu nog maar 2/3 deel. De^ toenemende vraag naar flessenmelkproducten is één factor. Door gebrek aan melkpersoneel ver dwenen meer en meer de melkkoeien van de gro tere akkerbouwbedrijven. Maar niet minder zijn maatregelen van diverse instanties hiervan oor. zaak. Door prijsbeheersing van de Overheid zijn veehouders met consumptiemelkbedrijf niet meer vrij, de consumentenprijs zó te stellen, dat melk veehouderij met de akkerbouw kan concurreren. Doordat het B. Z. voor fabrieksmelk en boerenmelk gelijke winstmarges vaststelde, worden steeds meer boerenleveranciers door slijters opgezegd. Tenslotte wordt door het intrekken van vergun ningen voor melk verkoop door boeren en het stel- len van zware technische, en exameneisen, de vee- houder-consumptiemelkverkoper uitgeschakeld en afgeschrikt. Zo verdwijnen in akkerbouwend Zeeland de steunpilaren voor een economische en harmonische ccnsumptiemelkvoorziening meer en meer. Waar vroeger geen melktekorten waren, treden die nu op. Gevolg van alles: zeer kostbare aanvullingen van elders en veel te hoge onkosten op de con sumptiemelkvoorziening. Enige cijfers mogen dit nog verduidelijken. Zuïd-Beveland 1938 1950 Vakslijters 70 61 Boerenslijters 156 63 Huisverkopende boeren 123 35 Burenplicht 19 9 Leveranciers aan slijt. 346 230 WoIfaar(sd. Krabbend. Rilland 1938 1950 1938 1950 1938 1950 Vakslijters 4 5 4 3 Boerslijters 9 2 5 2 7 4 Huisverkopende boeren 10 4 7 2 3 Burenplicht 3 3 2 1 l Gemiddelde melkprijzen, berekend door de ge middelde prijzen van 13 perioden op te tellen en door 13 te delen (is dus niet het werkelijk jaar gemiddelde). 1950 1951 tot 1 Sept. Fabrieken gemiddeld 19,85 ct. 18,56 ct. Boeren aan slijters 21,29 ct. 21,40 ct. Boerenvergunn.houders winstmarge 25,54 ct. 25,80 ct. Uit deze cijfers moge blijken dat eigen melkver. koop door de veehouder, met het oog op de finan ciële resultaten, in akkerbouwstreken de melkvee houderij helpt in stand te houden. Het is in deze streken een onmisbare factor voor een economische consumptiemelkvoorziening. Ook de leveranciers aan slijters krijgen nog een prijs, die de melkerij aanmoedigt. Het is onverantwoord in ons verarmd land, deze bronnen van consumptiemelkvoorzie ning, door allerlei maatregelen van instanties droog te leggen. Niettemin gebeurt het, en schynt noch protest van deskundigen, noch van Zeeuwse orga nisaties hier te helpen. En nu de consumptiemelk die over de fabrieken gaat. Op de iboerenmelk, die direct in consumptie gaat komen geen onkosten. Op de melk die via de slijter van de boer in consumptie gaat, bedra gen deze onkosten (ophalen) gemiddeld pl.m. 114 cent. Dit wordt door het B. Z. aan de slijters extra vergoed. Gaat de consumptiemelk over een fa briek, dsn stjjgen de extra kosten (ophalen, bewer. ken, afleveren) op Zuid-Beveland tot minimaal ift cent en maximaal 5 ft k 6 cent. Deze extra last In streken met eeti zeer dunne melkveebezetting en een verspreide bevolking, moet men zo min mo gelijk consumptiemelk over de sporadische fabrie» ken leiden. Tot slot willen we nog de vraag bespreken in hoeverre het mogelijk is, via organisatie van de melkveehouders, op afzet en prijsvorming een in vloed ten gunste uit te oefenen. Op Walcheren heeft een prachtige organisatie, in het verband der Melkfederatie, sedert 1933 opmer. kelijke resultaten bereikt voor een economische consumptiemelkvoorziening, overmelkverwerking en gunstige boerenprijs voor de melk. Men zou deze samenwerking niet gaarne meer willen mis sen. Sedert 1948 op Tholen en sedert 1949 op Schou wen en Duiveland zijn door de veehouders z.g. melkafzetorganisaties gesticht. Daarbij zijn bijna alle veehouders (eigen melkver kopers, leveranciers aan slijters en leveranciers aan fabrieken) aange sloten. De besturen regelen de melkverkoop van alle aangeslotenen. De omzet bedroeg in 1950 op Tholen 2,02 mill, kg en op Schouwen 5,7 mill, kg melk. Ook de veehouders hier zouden deze vorm van samenwerking niet gaarne meer willen mis sen. Met medewerking van alle standsorganisaties zal deze winter worden getracht ook op Zuid-Beve land een melkafzet-organisatie tot stand te bren gen. Voor het lidmaatschap komen in aanmerking Zelf slijtende veehouders; leveranciers aan slijters en leveranciers aan fabrieken voor zover ze geen coöperatie-leden zijn. Door ondertekening van een contract verbindt men zich de verkoop van de melk in handen te geven van het zelf gekozen bestuur. Nadrukkelijk wordt opgemerkt, dat men elk jaar éénmaal, zon. der kosten en zonder moeite, zijn verbintenis kan beëindigen. Verder dat men geen enkele finan ciële verantwoordelijkheid draagt. Het bestuur treedt op voor de belangen van de zelfslijtende veehouders door, zolang de Overheid de consumptiemelkprijzen regelt, goede prijsrege lingen te bevorderen. Later, bij vrije prijsvorming, door uniforme prijsregeling. Verder door de afzet van de overmelk. De band die er was tussen leveranciers en slijters wordt bestendigd. Het bestuur bevordert goede verhoudingen tussen deze partijen en zorgt voor verkoop van overmelk en economische aanvulling van tekorten. Op Tholen en Schouwen blijkt dat ook de slijters zeer bij zo'n organisatie gebaat zijn. De voornaamste taak is echter de verkoop van de pl.m. 9 mill, kg melk die naar fabrieken gaat. Nu hebben de boeren op de prijsvorming en de ver- koopsvoorwaarden daarvan niet de minste invloed. Op Tholen, Schouwen en ook in Z.-Holland-Utrecht, waar ongeveer 12.000 boeren een melkafzetorgani- satie hebben gesticht, is gebleken hoe succesvol en zonder risico, deze samenwerking is. Vanzelfsprekend krijgen de veehouders van be langhebbende zijde en zelfs van enkele veehouders, de dringende raad hier niet in te stappen. Men zegt dan dat hun belangen, zonder zo'n organisatie, volkomen veilig zijn. Men suggereert dat er veel risico's in zitten of dat de band slijter-boer zal wor. den verbroken. De allerbeste weg om zich beter te oriënteren is voor de veehouders op Zuid-Beveland eens te pra ten met de veehouders op Tholen en Schouwen. Daar heeft men enige jaren ervaring. Op elk dorp worden vertegenwoordigers van de deelnemers aangewezen die tenslotte een bestuur benoemen. De suggestie dat men bij de melkver. koop het bedrijf dat nu de meeste melk betrekt zal uitschakelen, is lal te dwaas. Een soliede fabriek die een goede prijs en goede voorwaarden kan aanbieden heeft de meeste kans. Daar staat het bestuur, dat door de deelnemers wordt aangewezen, wel borg voor. Bezoekt deze winter de vergaderingen waar deze organisatievorm wordt toegelicht. Leg voordien Uw oor niet te luisteren naar bestrijders en zwart- makers van deze organisatievorm. van het artikel Productie, afzet en prijsvorming voor de melk in Zeeuws-Vlaanderen. In dit artikel zijn tot onze spijt enige hinder lijke fouten geslopen. Kolom 2 Regel 43 van onder 1930 moet zijn 1950. Kolom 3 Regel 27 van boven 1.445 moet zijn 1.465. Kolom 3 Regel 28 van boven 4.51 moet zijn 6.51. Kolom 3 Regel 54 van boven 10.8 moet zijn 10.5. Kolom 3 Regel 69 van boven minder moet zijn meer. De Provinciaal Voedselcommissaris voor Zee land te Goes vestigt de aandacht op de registratie- kaart, die volledig ingevuld en ondertekend, uiter lijk 7 December 1951 weer ten kantore van de P.B.H. moet zijn. Wie thans verzuimt de kaart in te leveren, zal verstoken blijven van veevoeder .»n is bovendien strafbaar,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6