T uinbouw Schouwen's Westhoek UIT EN VOOR DE POLDER. TUINBOUWMIDDAG der Z.L.M. VOOR DE PLATTELANDSVROUW begint met Landbouwhuishoudonderwijs c. b. „Daar ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan" „Een vrouw die naait en breit, Stopt en verstelt op tijd, Houdt door haar wijs bestuur, Haar huisje bij de schuur". De druilige Novemberregen, die het Schouwse land in een somber, nevelig waas hulde, was niet in overeenstemming met de blijdschap, die veler harten vervulde van de genodigden, die bij elkaar waren gekomen, in de zgn. „winterkerk" van de Ned. Hervormde Kerk te Haamstede op 15 Nov. j.l., om de opening mee te maken van de huishoud- en naaicursussen, welke georganiseerd worden door de Stichting voor Protestants Christelijk Huishoud- onderwijs in zakelijke samenwerking met de Z. L. M. Na een kort gebed opende Ds. J. van Vliet, voorzitter der Stichting deze bijeenkomst en heette de vele aanwezigen hartelijk welkom speciaal richtte hij zich tot de leerlingen, tot Ir M. A. Geuze, algemeen voorzitter der Z. L. M., Mr J. F. G. Schlingemann, secretaris, Burgemeester en Wethouders van Haamstede, mej. C. N. van Liere, directrice landbouwhuishoudschool te Zierikzee en mej. C. Boogerd, wnd. consulente der Z. L. M. Spreker gewaagde van de blijdschap, welke in veler harten leeft, nu na een tijd van voorbereiding eerst alleen, later in samenwerking met de Z. L. M. de cursussen 12 November aangevan gen waren. Hij prees de goade samenwerking in de Stichting, welke een interkerkelijk karakter draagt en zeide, dat het onderwijs zo georganiseerd was dat in een kort gebed voor en na de lessen en door de goede sfeer op de cursussen, men het Prot. Chr. karakter van de stichting wilde doen uitkomen. Het is verheugend dat de animo voor de cursussen groot is (naaicursisten 90, kook- cursisten ±25). De samenwerking met de Z. L. M. was steeds goed en spreker dankte het Dagelijks Bestuur en de wnd. Consulente voor het vele werk door hen verricht. Eveneens bracht spreker dank voor de medewerking welke steeds ondervonden was van Burgemeester en Wethouders der ge meente Haamstede, welke het lokaal ter beschik king stelden en ook telkens op andere daadwerke lijke wijze van hun belangstelling blijk gaven. Behalve naailessen zullen ook aanvullende les sen in huish. vorming worden gegeven, deze lessen zullen voorlopig worden waargenomen door mevr. A. FriderichsLandegent. Hierna verkreeg Ir Geuze het woord, die begon met uitvoerig de ontwikkeling van het landbouw huishoudonderwijs in onze provincie te schetsen. Vanaf de allereerste cursussen, waar men als cur siste naar toe liep tot aan de oprichting van de 7 scholen, waar momenteel ruim 1100 Zeeuwse meis jes een opleiding of cursus volgen. De invloed van het landbouwhuishoudonderwijs was en is groot, aldus spreker. Nooit bleek hun dit beter dan bij de opening van de nieuwe landbouwhuishoudschool te Schoondijke, waar een oud-leerlinge van de eer ste lerares in Zeeland (mej. Van Prooyen, nu mevr. Van Dijkvan Prooyen) spontaan opstond en haar oud-lerares dank bracht voor de goede les sen, welke zij in een Japans gevangenkamp nog in toepassing kon brengen. Dit kleine voorbeeld be wijst de grote invloed, welke ons onderwijs heeft en deze invloed is stimulerend voor het platteland. Spreker sprak de hoop uit, dat de pas aangestelde lerares, mej. Bijl, zich spoedig thuis zal voelen in de Westhoek van Schouwen, opdat vruchtbaar werk kan worden verricht. Vervolgens bracht hij dank aan de actieve damescontactcommissie, voor haar propagandistisch werk en wekte de leerlin gen op niet alleen het practische nut van de lessen te zien, doch ook hiervan als achtergrond de zeer belangrijke rol en kracht te zoeken, welke van een goed onderlegde huisvrouw uitgaat. Burgemeester Roëll gewaagde van de voldoening, welke het gemeentebestuur vervult over het werk van de Stichting, tezamen met de Z. L. M. ter hand genomen. Namens het gemeentebestuur van Haamstede zegde hij toe zoveel mogelijk hulp te zullen bieden ten aanzien van de huisvesting. Spr. uit de wens dat men in de toekomst zal komen tot de oprichting van een landbouwhuishoudschool in een nieuw gebouw. Ds. v. d. Grift dankte het actieve bestuur voor het vele werk en de voorbereidingen door hen ver richt. Ook hij beschreef de grote waarde van een goed geleid gezin, welke in onze ontwrichte wereld zeer belangrijk kunnen zijn. Van harte wenste spreker toe, dat het begonnen werk met God's zegen zou slagen. Ds Van Vliet sloot met een dankgebed dit offi ciële gedeelte van de bijeenkomst. Na een gezellige theepauze begaven de genodig den zich naar het met bloemen getooide lokaal van de voormalige O. L. S. aan de Noordstraat, waar lerares en meisjes in actie waren en een gezellig gedekte middagtafel en een boekentafeltje aan gaven, dat behalve de naailessen, ook de algemene kant van de huishoudelijke vorming niet verwaar loosd zal worden. Moge ik aan dit verslag de wens toevoegen, dat de pas begonnen cursussen goed zullen slagen en dat 15 November in de geschiedenis van ons land bouwhuishoudonderwijs op Schouwen een succes volle datum zal blijken te zijn. In deze tijd van het jaar klinkt uit duizenden kindermondjes dit oude vertrouwde liedje en dui zenden paren kinderogen kijken hunkerend naar de mooie étalages, waar de „Goede Sint" zijn keus zal doen. Ze weten niet wat ze vragen moeten, er is zo ontzettend veel en het één is al mooier dan het andere. Wat moeten ze toch op hun verlanglijstje zetten. Weten de kleinen niet goed wat ze vragen moeten, voor de groten is het vaak een puzzle wat ze geven moeten. Wat moeten ze kopen voor kinderen, kleinkinderen, neefjes of nichtjes? De étalages zijn verlokkend, er is een enorme keus, maarhet leven is duur, men kan niet te veel Nu de fruitoogst is geborgen en in schuur of koelhuis is opgeslagen of aan de veiling is afge leverd, is er een stillere periode ingetreden. Het werk is minder gehaast er is meer tijd voor overleg. Doordat we dit najaar weinig wind hadden, kon den we langer dan op andere jaren genieten van de prachtige herfsttinten, welke laan- en vrucht bomen sierden. Van helder geel tot vlammend rood varieerden de kleuren en het was dan ook een ge not, dat zeker niet kleiner is dan in het voorjaar tijdens de bloei, om langs dijken en wegen te wan delen of te rijden. Vóór dat de winterse rust zich uitstrekte over onze velden, bossen en beemden, bood de natuur ons nog een aanblik van haar schoonheid en zagen we de prachtige herfstkleuren in al haar bonte ver scheidenheid. Ook deze tijd ligt voor dit seizoen weer achter ons en is herinnering geworden, het is verleden. Gestaag, zonder ophouden, dag en nacht door, ritselen de bladeren naar beneden, de bomen ach terlatend, kaal en dor, in winterrust. De natuur in rust, voor hen die het zien niet minder mooi dan in de andere jaargetijden. De winter, de tijd van lezen en studeren, van lezingen en vergaderingen, de tijd voor het maken van plannen voor het bedrijf. Voor hen die willen planten zijn natuurlijk de plannen al gereed, ieder weet wel wat hij wil plan ten en hoe hij dit zal doen. Het is dan ook niet de bedoeling om in dit artikel te gaan schrijven over de rassen welke men moet planten of welke typen men moet gebruiken. Dit is onmogelijk, daar dit afhangt van diverse facto ren welke geval voor geval moeten worden be keken. De beste methode is om bij eventuele moei lijkheden of ondeskundigheid de mening te vragen van een goed en vertrouwd vakman of men raad plege voor rassenkeuze, plantafstand, welk type onderstam enz. de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst. Daar beschikken ze niet alleen over cijfers inzake opbrengst, doch kunnen ook gegevens ver strekken over samenstelling van de grond, welke typen het geschiktst zijn enz. Bij het uitkiezen van plantenmateriaal eist men steeds soortechtheid, dus door de n.a.k. gekeurd en geplombeerde bomen. Een belangrijke factor is, dat we goed opletten of we werkelijk gezond materiaal ontvangen. De bomen of struiken moeten gezond zijn en in het bezit van een goed wortelgestel, dat vrij is van wortelknobbel. Bomen met zieke wortels kunnen soms jaren staan te kwijnen, uiteindelijk gaan ze ten gronde. Maakt geen te kleine plantgaten, maakt de grond goed los, door ook de bodem van het plant- gat te spitten. Breng geen mest bij de wortels, plant de bomen zodanig, dat de wortels hun natuurlijke ligging behouden. Bomen, welke met zorg zijn geplant, geven U de meeste voldoening. r. a. adgever. en de middelen voor de che mische bestrijding zijn verkrijgbaar bij: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telf. K. 1194—235. geld aan cadeautjes besteden en toch wil men zo graag iets geven, waar de kinderen wat aan heb ben, al was het maar een. aardig boekje, maar boe ken zijn ook al zo duur. Dezer dagen kreeg ik twee boekjes in handen uit de „Jan Klaassen-serie n.l. Jan Klaassen en de Vuurkabouter en Jan Klaassen in Kabouterland". Ze zijn geschreven door Hester Klenke en ge ïllustreerd door Toos Koedam. Van deze boekjes kan men zeggen: „Goed en ongelofelijk goedkoop". Zou er wel een kind bestaan, dat geen interesse heeft voor de beroemde Jan Klaassen en Katrijn uit de poppenkast? Ze zullen de avonturen van deze beiden met gespannen aandacht volgen. Hester Klenke heeft als onderwijzeres geleerd wat een kind vermag te boeien. De jonge schil deres Toos Koedam verzorgde de illustraties uit stekend. Kortom twee boekjes, waar moeder veel succes zal hebben als zij er haar kleuters uit vertelt, ter wijl de groteren, die de kunst van lezen machtig zijn er zeker van zullen genieten. Door de lage prijs zijn deze boekjes voor iedere beurs bereikbaar. Ze zijn uitgegeven door A. W. Bruna Zoon's Uitgeversmaatschappij te Utrecht, die ze keurig verzorgde en op goed papier liet drukken. Ze zijn alom in de boekhandel te verkrijgen. L. N. H.—G. RECTIFICATIE. In het vorige artikel van „Wij en ons huis" zijn enkele drukfouten geslopen. In de tweede kolom rechts bovenaan staat: „nik- kerkop"; dit moet zijn kikkerkop. Evenzo leze men voor „hoge buikfles" een yog- hurtfles. J. J. M. Zoals reeds werd aangekondigd zal op Maandag 10 December 1951 om 13.30 uur in de „Prins van Oranje" te Goes een tuinbouwmiddag gehouden worden. Deze middag zal in het teken staan van de teeltregeling. Reeds jaren kennen wij in Neder land de regeling, dat een persoon, die een groente- of fruitteeltbedrijf wil stichten moet voldoen aan bepaalde eisen. Hij moet n.l. voldoende practische ervaring hebben, in het bezit zijn van diploma's enz. Ondanks deze eisen is het areaal groenteteelt en veel meer nog het areaal fruitteelt de laatste jaren groter en groter geworden. Geen wonder overi gens, daar de bevolkingstoename en behoefte aan cultuurgrond intensivering van de aanwezige grond met zich brengt. Deze uitbreiding van het tuinbouwareaal heeft echter een grotere productie tot gevolg; een pro ductie waarvoor in het buitenland afzetgebied ge vonden moet worden met alle gevolgen van dien. In kringen der organisaties is en wordt over dit punt veel gesproken. Men gaat zich bezorgd af vragen waar het met de tuinbouw in zijn geheel naar toe moet. Dit is ook de reden geweest, waarom kortgeleden een adres aan de Minister van Landbouw werd ge richt, waarin om tijdelijke stopzetting van uitgifte nieuwe teeltvergunningen en bijzondere teeltver gunningen werd verzocht. Dat in dit opzicht de meningen verdeeld zijn blijkt enerzijds uit de afwijzing van dit verzoek door de Minister en anderzijds uit de gesprekken, die men dagelijks in de practijk over dit punt kan be luisteren. Deze kwestie heeft ook zeer vele facetten; het gaat er maar om van welke zijde men deze belang rijke zaak wil bekijken. Het zal de lezers daarom genoegen doen te ver nemen, dat ook de sprekers voor deze middag er in dezen een verschillende mening op na houden. De vergadering zal daardoor zeker aan belangrijk heid winnen. Medegedeeld zij, dat zich als sprekers bereid hebben verklaard de heren: W. J. van Kampen, Voorzitter Afd. Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité. M. Prins, Voorzitter van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland en C. Boudewijn, Voorzitter van de Nederlandse Fruittelers-Organisatie. Overbodig te vermelden, dat dit zeer bekwame en deskundige sprekers zijn. Het definitieve programma zal nog nader wor den bekend gemaakt. Men doet echter goed reeds thans 10 December a.s. te noteren en vrij te hou den. Vooral de jongeren zouden wij speciaal willen adviseren op deze middag mede aanwezig te zijn, het gaat hier om Uw toekomst. de L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6