®nze taafi in de wereld van heden OB?,! Cenfieid ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND VORMINGSCURSUS BIJEENKOMSTEN BETEKENT MEER DAK DE BOERENJEUGD Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. AGENDA. Zaterdag 1 Dec, 7 uur, Ontspanningavond L. J. G. en Z. P. M. afdeling Zaamslag in het Ver enigingsgebouw te Zaamslag. Toneelstuk „De goede partij". Een halve eeuw lijkt een hele tijd, maar in de wereldgeschiedenis is zij slechts een oogwenk. Want wat kan er niet in gebeuren. Denk maar aan de vorderingen der techniek, oorlogen en der gelijke. Het is echter niet mijn bedoeling hier over ver der uit te wijden. Wat mij even belangrijk lijkt, is de levensbeschouwing en de stemming van het mensdom. Zo heerste bijv. aan het begin van de 20ste eeuw bijna overal optimisme, en een rotsvast geloof in een gestadige vooruitgang naar vrijheid, vrede en welvaart. Nu wij echter half de 20ste eeuw leven, heerst er alom een sombere stemming, men is ontgoocheld en men ziet geen goed vooruitzicht meer in deze tijd. De eerste klap in de goede stemming is ge komen door de eerste wereldoorlog, daarna de cri sis der dertiger jaren en tenslotte de tweede wereldoorlog. Hoeveel verschrikking en ellende heeft deze laatste niet te weeggebracht? Is het dus een wonder, dat de gemoedsrust en de liefde tot de naaste verloren ging? Het leven gaat verder. Maar ook de toekomst blijft nog steeds donker, want hoevelen denken, geloven en spreken niet over een nieuwe crisis of oorlog tussen Oost en West? Velen worden hierdoor verbitterd. Maar ook velen worden er onverschillig onder en leven er lustig op los en zeggen maar het zal mijn tijd wel duren: „Na mij de zondvloed". Zo ziet men bijv. het verbruik van genotmiddelen in de statistieken omhoog vliegen. Vergeleken met vorige jaren, is bijv. het drankverbruik meer dan verdubbeld, de snoeperij met 30 gestegen en het bioscoopbezoek met 60 Wist u, dat Nederland aan genotmiddelen jaar lijks meer uitgeeft dan aan de gehele weder opbouw? En dat alles ondanks de armoede van ons land. Erger is echter nog dat ons volk en vooral de jeugd, niet genoeg ernst maakt met de toekomst. En waarom? Omdat de zekerheid, omdat het vertrouwen, om dat het geloof zoek is. Meermalen wordt ons dit voorgehouden maar deze klanken horen wij niet graag. Liever draaien wij de knop van de radio op een zoet wijsje muziek. Maar waar het op aan komt is dat die zieke plek in de maatschappij, er uitmoet! En deze genezing zal van het platteland moeten komen. Want uiteindelijk rust de gehele samenleving op de welvaart van het platteland. Het zijn precies de dingen, die men juist vooral in het plattelandsleven vindt, waaraan het de wereld hapert, zoals Godsdienstzin, familiezin, spaarzin, soberheid, eenvoud, arbeidszaamheid, eerlijkheid, trouw, verbondenheid enz. Ik wil hier geenszins mee zeggen, dat iedere plattelander zich hierdoor meerderwaardiger moet gaan voelen dan de stede ling! De plattelander heeft ook zijn zwakke kan ten en staat in vele opzichten bij de stedeling in de schaduw. Maar vorengenoemde sterke kanten zijn precies de dingen die het mensdom in deze tijd zo nodig heeft. Daarom heeft de plattelander dan ook vooral in deze tijd geen reden zich minder waardig te voelen; men moet echter oppassen de stedeling niet na te gaan doen in gewoonten en levensopvattingen. Dat leidt alleen maar tot ver vlakking van het plattelandsleven. Film en radio dragen hier ook al reeds het hunne toe bij. Beter is echter onze goede gewoonten vast te houden. Ons bewust te worden van onze taak in de samenleving. Wij dienen onze ogen te openen en met een gezond verstand de toekomst tegemoet te gaan. Ja ik weet dat is niet zo gemakkelijk. Want ook velen der Plattelands jongeren van ons zien de toekomst donker in. Waarom? Omdat door de overbevolking van ons land vele jongeren hun beroep, zoals wij om boer te worden, ernstig bedreigt zien door gebrek aan cultuurgrond. Een feit is, dat hierdoor de jeugd slapper wordt. Want was er geen gebrek aan cultuurgrond; wij zouden de toekomst met veel meer enthousiasme tege moet gaan. Duidelijk is dus dat de jeugd een doel, een zelfstandige taak wil hebben; niet zo maar zwevend, maar tastbaar, hier en nu! En toch vrienden doel en taak ligt er voor ons jonge plattelanders nog genoeg. Zij het wel niet direct door zelf boer te worden. Maar door ons te ontwikkelen. Ons platteland ontwaakt. Onze bedrijven beho ren tot de beste ter wereld. Maar er kan altijd nog veel verbeterd worden. Zo ook bij onze eigen ont wikkeling. Denk hierbij slechts aan uw eigen L. J. G.-vereniging. Hoeveel braakliggend terrein ligt hier nog? Ik zou hierbij enige vragen kunnen stellen: le. Doen wij allen onze plicht in de L. J. G.? 2e. Brengen wij wel altijd onze eigen gedachten naar voren bij besprekingen, wat van nut kan zijn voor anderen? 3e. Kunnen wij al vlot 3 min. improviseren? 4e. Blijven wij niet te gemakkelijk met ongel dige redenen thuis als het vergadering is? 5e. Doen wij mee aan zaai- of ploegwedstrijden wanneer deze georganiseerd worden? Het ons allen bekende Nederlandse elftal bestaat niet uitsluitend uit middenvoorspelers. Nee, ieder kent zijn plaats en is afhankelijk van al de anderen. Zo is het ook in onze Jongerenorganisatie. Wij spelen ook samen en zijn zodoende afhankelijk van elkaar. Ons einddoel is verzekerd. Ons samenspelen is verantwoordelijk, is daarmee een combinatie van zelfverlooche ning, hersenwerk en inspanning, ter bereiking van het gemeenschappelijke doel. Onze samenwerking al is het imaar in het klein betekent ook een samenwerking tot het ene grote geheel. Dus geen samenwerk- king, als het eens noodzakelijk is, omdat er anders geen uitweg is. Nee, voortdurend. Eerlijke verhoudingen tussen de Regering en het bedrijfsleven, tussen werkgevers en werknemers en ook tussen het Platteland en de Stad! Zo kan er een samenwerking groeien. Eén grote voetbalclub; afhankelijk van elkaar. Niet de kantjes er proberen af te lopen; of de één of andere boer of fabrikant, of weet ik wie nog meer, op alle mogelijke manieren dwars te zitten. Geen mooie praatjes, een zelfzuchtig leven, te hoge idealen of lage prak tijken! Dit alles weg! Voor goed aan de kant. Naar een eensgezinde maatschappij, zodat er pit in komt. Dat heeft ons Platteland nodig. Niet morgen of overmorgen immers van uitstel komt afstel maar vandaag nog. Dan ontwaakt een geestkrachtig jong Plattelandsvolk. Een volk dat zich door geen ontberingen of rampen weet geslagen, maar dat vecht voor de nog onzichtbare plannen der nieuwe democratie. Weet ge 't nog: Dat Nederlandse elftal. Volledig doordat ieder zijn plaats heeft en zich afhankelijk van den ander weet. Ook gij Z. P. M.-ster of L. J. G.-er hebt er Uw plaats. Een waardevolle plaats. Durft er verantwoordelijkheid voor te dragen. Immers dat insigne op je kraag is toch het bewijs, dat je van binnenuit mee vecht in onze gelederen. Eén van zin! J. W. DE PUTTER. Men ziet dus er ligt nog braakliggend terrein ge noeg, althans op dit gebied. Want juist omdat wij jong zijn betekent dit dat wij een toekomst tege moet gaan, hetzij goed of slecht, dat weten wij niet. Dat is ook niet nodig. Eén ding weten wij wel. Dat wij ons dienen voor te bereiden voor die toe komst, onze taak zo goed mogelijk te vervullen. De plaatsen in de maatschappij, reeds jaren door onze ouders en voorouders ingenomen, zullen eens door onze categorie die thans de jeugd vormt, moe ten worden ingenomen. Maar juist daarom is het zo hoog nodig, dat Wij in onze jeugd onze tijd goed besteden. Het studeren, lezen van goede boeken en tijd schriften, werkend lid van de L. J. G. zijn daarvoor de middelen. Wij moeten zien te krijgen karakter- en stijlvolle mensen, die weten hoe het hoort en hoe het moet. Mensen die hun mening en belangen naar voren durven brengen en zich niet met een kluitje in het riet laten sturen. Ook dan zullen die praatjes van: „het zijn maar boeren" daardoor achterwege moeten blijven. Want ook hiervoor moeten wij zien te waken. Waarom moet, of zou een boer minder of achter lijker moeten zijn dan een stadsmens? Vrienden wist u dat het een eer is om boer te zijn? Alleen omdat door de eeuwen heen de boer lomp en wat achterlijk geweest is, daardoor bestaat die uit spraak. Dit kan, moet, en zal dan ook met de loop der jaren wel wat gaan afnemen. Zo zien wij dus, dat er nog doel en taak genoeg is om ons aan vast te hechten. En gegrond op een goed fundament zullen wij alzo ons zelve om hoog zien te werken. En niet alleen tot nut van ons zelf maar ook voor het platteland, ja zelfs voor cms gehele volk. Kr. POPPE. De cursussen beginnen te Zaamslag op Dinsdag 4 Dec. en te Tholen op Vrijdag 7 Dec. Een uitgewerkt programma hiervan is te verkrijgen bij de betreffende streekbestu- ren of het algemeen secretariaat op het Landbouwhuis te Goes. LVV VERGADERING STREEKBESTUUR OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Maandag 29 October vergaderde hpt streek- bestuur om enkele belangrijke punten uit het win- terprogramma nader uit te werken. Allereerst werd de agenda voor de P. K.-vergadering op 3 Nov. besproken. De streekvoorzitter zette de plannen uiteen voor de ledenwerfactie die deze winter in de streek ge voerd zal worden. De bedoeling is een rebus in de Boeren jeugd te plaatsen. Elke in te zenden oplos sing moet vergezeld gaan van een opgave van een nieuw lid. Verschillende mooie prijzen worden beschikbaar gesteld. Er is een extra prijs voor degene die de meeste leden aanbrengt: Gratis deelname aan de provinciale excursie 1952! Op 21 Dec. a.s. wordt de jaarlijkse ontwikke lingsavond gehouden in Axel. Aan de voorberei ding van het programma wordt hard gewerkt. Dit bevat o.a. zang, volksdans, muziek, declamatie, een prima spreker en opvoering van het blijspel „De nieuwe veearts". Nogmaals werd de aandacht gevestigd op de kadercursus, 't Programma is in De Boerenjeugd gepubliceerd. Verder geeft de streek een volksdanscursus en in samenwerking met de Z. L. M. cursussen in vee- verloskunde en tractorenkennis. Inlichtingen ver krijgbaar bij de streeksecretaresse. Nadat de voorzitter verslag had uitgebracht over de bestuursledenconferentie werden nog en kele interne zaken besproken, waarna de bijeen komst gesloten werd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5