De IB. C.-BESTRIJDING onder fiet Rundvee LANDBOUWMECHANISATIE UIT DE PROVINCIE BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. EMIGRATIE. Van boerderij en organisatie NOORD-BEVELAND. Vrijdag 16 November j.l. de jaarlijkse najaars vergadering van onze Kring der Z. L. M. weer bij gewoond welke m.i. zeer matig bezocht was. Onge veer 50 aanwezigen van de pl.m. 300 leden is zeker een klein gedeelte. Wellicht dat de drukke land werkzaamheden, bietenvervoer e.d. daar wel de oorzaak van waren. Na het gebruikelijke welkom en opening werd door de voorzitter 't pas overleden Kringbestuurs lid, de heer C. Breure, herdacht, wat door de aan wezigen staande werd aangehoord, werden enige huishoudelijke zaken afgedaan en als lid der finan ciële commissie benoemd de heer Chr. Hartog te Colijnsplaat. Hierna (besprak de Algemeen Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, op z'n eigene en voor ieder bevattelijke manier de algemene financiële en econo mische positie van ons land in het wereldbestand en de nieuwe prijzenpolitiek van onze regering voor de landbouw, waartegen de georganiseerde •landbouw zijn bekende bezwaren geopperd heeft. Ook de invoering van de wachtgeld en werkeloos heidverzekering werd onder de loupe genomen, die in z'n huidige vorm onevenredige zware lasten op de landbouw zou leggen. Wie 156 dagen per jaar in de landbouw heeft gewerkt krijgt een uitkering van 80 in accoordloon kan dat oplopen tot 96 Men zal alsnog trachten voor de lanüoouw gunstiger voorwaarden te bedingen hoewel dit met het oog op de a.s. verkiezingen wel vechten tegen de bierkaai zal blijken te zijn. Wellicht zal de helft van de te (betalen premie wel door de werk nemers betaald moeten worden, maar dat kennen we zo zachtjes aan wel; er zal dan eerst wel een zodanige loonsverhoging voorafgaan, waarvan dit betaald kan worden. Dus Symen betaal' Ook de lectuurvoorziening ten plattelande wil men in sa menwerking met de openbare leeszaal te Goes, provincie, gemeenten en andere organisaties ter hand nemen en in goede banen leiden. Voorwaar een lofwaardig streven. Inderdaad was het een zeer geanimeerde en leerzame vergadering, en deze keer hebben, zoals gewoonlijk het geval is, de thuisblijvers ongelijk gehad. Op die vergadering ook van terzijde vernomen, dat onze Z. L. M. naast de sedert 1 Januari j.l. ge starte auto-onderlinge, wat, volgens mijn zegsman, inderdaad een succes blijkt te zijn, zich ook verder gaat interesseren voor voorziening van de oude dag en Onderlinge Brandverzekering. Zoals mij werd meegedeeld zou het eerste meer bestaan uit objectieve voorlichting aan de belanghebbende, zo dat men verzekerd is dat men ook werkelijk die polis krijgt, die foij z'n gezins-inkomsten en vermo genstoestand past. En niet zoals in de practijk wel eens voor schijnt te komen, dit alles volgens mijn zegsman, dat die polis wordt aangepraat, waar de meeste provisie op zit. Ook het laatste, Onderlinge Brandverzekering, kon volgens hem misschien wel levensvatbaarheid hebben en voor de betrokkenen voordeel afwerpen. Het is bijna zeker, dat onze nette Zeeuwse boerderijen (lang gevel type) huis, minstens 10 a 15 m van de schuur verwijderd, minder brandgevaar opleveren dan elders. Ook schijnen de onweersbuien hier bij de kust minder hevig en korter van duur te zijn dan in het binnenland. Dus collega's op Noord-Beve land en daar buiten, leden van de Z. L. M., let op Uw saek en doet Uw voordeel. Tot een volgende keer. ZUID-BEVELAND. Met het bestuur en de aandeelhouders, die de plaatsing van het aardappelkoelhuis te Oudelande tot waarde brengen en wel in de vorm van room, met het oog op de onkosten en het be lang van de veefokkerij. 2. Ze moeten zich op het gebied van de consump- tiemelk zoveel mogelijkbeperken. Verder door innnige onderlinge sahienwerking, geba seerd niet op praatjes, maar op een goed con tract, zorgen dat deze afdeling zich bedruipt en niet de melkprijs voor de boeren ongemeen drukt. 3. Het B. Z. zou maatregelen moeten nemen om het aantrekken van boerenmelk door slijters te bevorderen en van faihrieksmelk af te remmen. 4. Het intrekken van de diverse soorten vergun ningen aan veehouders of het stellen van af schrikwekkende eisen aan technische inrich ting en het 'bezit van bepaalde diploma's, moet drastisch beperkt worden. Als de bevoegde instanties geen rekening menen te kunnen of te willen houden met het voorgaande en als de consumptiemelkpolitiek in de akker bouwgebieden van Zeeland in hoofdzaak gediri geerd zal worden door een organisatie van vak slijters, die in Zeeland practisch geen weerklank vindt, dan zal de consequentie zijn: toenemende consumptiemelk-tekorten en een zeer dure, econo mische distributie. Ook het hygiënisch peil van de consumptiemelkvoorziening zal sterk dalen. Het ia de vraag, of we zó rijk zijn, dat zulks ver. antwoord is, hebben weten door te zetten, verheugen we ons in het feit, dat inmiddels met de bouw daarvan begon nen is. Dit kan zeer zeker voor West Zuid-Beveland een stap in de goede richting genoemd worden. Toch zijn we nog niet helemaal tevreden over de gang van zaken en dan wel voornamelijk over de deelname in de bouw. Uit welingelichte kringen vertrouwde men mij toe, dat het oorspronkelijke plan een koelhuis om vatte met een capaciteit van 1.000.000 kg of meer. Slechts 15 aandeelhouders met een capaciteit van 500.000 kg aardappelen gaven zich op voor deel name. Velen gaven te kennen dat ze de kat liever eerst eens uit de boom wilden kijken, maar het komt me voor, dat dit in deze aangelegenheid zeer zeker niet meer op zijn plaats is. Wanneer we op de omliggende eilanden de onder minder gunstige omstandigheden gebouwde koel huizen bekijken, dan zien we dat daar met voordeel gewerkt wordt. Het motief: dat men beter een ander kan laten experimenteren, geldt hier niet, omdat er reeds voldoende geëxperimenteerd is, en dat het voordeel van een aardappelkoelhuis bewe zen is. Dit zal de betrokken landbouwers in Oude lande en omgeving ook wel bekend zijn, dacht ik, want over dit onderwerp is reeds veel geschreven. De kosten van het bewaren zijn lager, de kwaliteit beter enz. enz. Het is daarom onbegrijpelijk, dat velen blijven sukkelen met het bewaren van aardappelen in kui len, waar een zo mooie gelegenheid bestaat als het betreffende koelhuis. Hoewel het oorspronkelijke plan dus niet uitge voerd kon worden, hebben de betreffende aandeel houders toch gemeend met de bouw te moeten be ginnen voor een capaciteit van 500 ton. Daarbij is de mogelijkheid opengelaten om uit te breiden tot 1000 ton, wanneer de kat uit de boom gekeken is Maar als we U een goede raad mogen geven landbouwers en belanghebbenden bij de aardappel- handel, kijkt niet naar die kat en naar die boom, want hij is er reeds lang uit verdwenen. Aarzelt niet langer en geeft U op bij het tegen woordige bestuur en U zult na verloop van tijd toe geven dat het hoogprocentige aandelen zijn. Maandblad voor landbouwwerktuigen 7,per jaar Vraagt gratis proefnummer Bosrandweg 2 WAGENINGEN Vaccinatie naar prioriteit. De eerste afleveringen van het nieuwe mond- en klauwzeervaccin uit de thans 5.000 liter grote voor raad hebben Maandag 19 November j.l. een aan vang genomen. Dit nieuwe vaccin is een mengsel van het specifieke A5-vaccin, dus overeenkomende met het thans heersende nieuwe type mond- en klauwzeer, en het gewone A-vaccin, dat blijkens de ervaring tegen het A5 type een hoge bescher mende werking geeft. Deze hoeveelheid is vol doende om 150.000 dieren in te enten. De verdere productie van het gemengde vaccin kan gevoegelijk op 4.000 liter per week worden gesteld. Als be kend, heeft zich circa 14 dagen na enting een vol ledige immuniteit in het dierlijke lichaam ontwik keld, welke ongeveer acht maanden stand houdt. Teneinde naast terugdringing van de ziekte zelve, tevens de economische schade, welke het mond- en klauwzeer teweeg brengt zo veel -mogelijk te be perken, is voor het gebruik van de thans beschik bare hoeveelheid entstof door de Veeartsenijkun- dige Dienst een urgentieprogramma opgesteld, vol gens hetwelk achtereenvolgens voor inenting het eerst aan de beurt zullen komen: de belangrijke fokgebieden, de K.I.-stieren en -stallen, de varkens- selectiemesterijen en het eventueel voor export be stemde vee. Gezien de alleszins gunstige ervaringen, die de geënte bedrijven opleveren, worden de veehouders in hun eigen belang andermaal opgewekt, hun vee vooral tijdig te laten enten. Steeds weer blijkt het ons dat personen uit de agrarische sector er niet van op de hoogte zijn, dat het Algemeen Landbouw Emigratie Comité (A.L.E.C.) de voor hen aangewezen instantie is om inlichtingen in te winnen of zich op te geven als emigrant. Degenen die belang stellen in deze kansen en mogelijkheden raden wij aan per briefkaart een kosteloze circulaire te vragen betreffende het land waar ze belangstelling voor helbben. Men richte deze verzoeken aan het secretariaat van het A.L.E.C., Landbouwhuis, Goes. Sedert de Bedrijfschappen voor Zuivel en voor Vee en Vlees op verzoek van de Overheid en de Stichting voor de Landbouw hun verordeningen hebben ingesteld, waarbij 25 cent per 100 kg melk of ƒ4,per rund werd geheven ten behoeve van de bestrijding van de tuberculose onder het rund vee, zijn door de veehouders voor dit doel grote sommen bijeengebracht. De bovengenoemde bedrijfschappen hebben over de periode van 20 Mei (datum van inwerkingtre ding van de zo juist genoemde heffingen) tot en met 8 September 1951 aan het „Nationaal Fonds Rundertuberculosebestrijding" in totaal overge maakt ƒ4.715.273,Dit bedrag vormt een onder deel van de 50.000.000,welke door de gezamen lijke veehouders zullen worden opgebracht en waarbij de Overheid haar ƒ50.000.000,uit z.g. Local Currency Fonds zal voegen. Op 8 Septem ber 1951 had de Overheid nog geen storting ver richt, doch inmiddels heeft het Nationaal Fonds Rundertuberculose-bestrijding de toezegging ont vangen dat één dezer dagen 6.000.000 zal worden overgemaakt. Behalve de bovenomschreven heffingen, welke ten doel hebben de 50.000.000,van de veehou ders bijeen te brengen, zijn op 15 Juli 1951 ook de extra heffingen van 55 cent per 100 kg melk of 7,50 per rund van kracht geworden. In tegen stelling tot eerstbedoelde heffing, waaraan iedere veehouder is onderworpen, wordt de extra heffing, populair genoemd „de spaarheffing" omdat deze, naar gehoopt wordt weer geheel aan de hierbij betrokken veehouders wordt uitgekeerd, alleen toe gepast op de veehouders met rundveebeslagen, die met tuberculose besmet zijn. Over de periode van 15 Juli 1951 tot en met 8 September 1951 is door de bedrijfschappen aan extra heffing geïnd 1.842.263 en inmiddels ook overgemaakt aan het Nationaal Fonds Runder tuberculosebestrijding. Vanaf het tijdstip, dat de elf provinciale plannen in werking zijn getreden hebben de veehouders niet stil gezeten, reeds duizenden runderen zijn sedert dien van een rood oormerk voorzien om te worden geslacht. Hoewel het gemiddelde van het aantal per week te alachten raactiedieren om in vijf jaren uit de rundertuberculose te komen npg niet werd bereikt, neemt het aantal tot nu toe van week tot week toe. Wij geven hierbij een overzicht van het aantal aangeboden reactiedieren vierweekse perioden: 20 Mei16 Juni 17 Juni15 Juli 16 Juli11 Augustus 12 Augustus8 September 9 September6 October Totaal aantal: 2.180 3.389 4.410 5.752 8.402 24.133 Behalve bovengenoemde 24.000 reactiedieren zijn nog een, waarschijnlijk zeer groot, aantal reactie dieren uit besmette rundveebeslagen verwijderd, welke zijn verkocht aan z.g. afmelkers, vetweiders en vetmesters. Hieromtrent staan echter geen ge gevens ter beschikking. Onder de veehouders, die reactiedieren hebben verwijderd zijn er reeds verscheidene, die hun rund veebeslagen vrij van tuberculose hebben kunnen maken. In de periode van 20 Mei tot en met 8 September 1951 heeft het Nationaal Fonds Rundertuberculose bestrijding aan slachtpremies aan veehouders met inmiddels vrijgemaakte rundveebeslagen, aan pre mies voor het opruimen van open lijders en aan vergoedingen voor z.g. tegenvallers uit vrije rund veebeslagen in totaal 160.176,kunnen doen uit betalen. Behalve dit bedrag, dat afkomstig is uit het z.g. kwartjesfonds (25 cent per 100 kg melk) heeft het Nationaal Fonds in de genoemde periode uit het door de extra heffing gevormde „spaar fonds" 30.102,aan de veehouders kunnen terug betalen. KORT BERICHT. De voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft bekend gemaakt, dat op Donderdag 29 November 1951, des namiddags te 2 uur, in de Marijkezaal van Hotel Centraal te 's-Gravenhage, Lange Poten 6, een openbare vergadering van de Commissi® van Bijstand van het Bedrijfschap zal plaats vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3