Dit de Kringen en Afdelingen Rondom de Boerderij HET OOGSTEN VAN MAIS. EEN IDEAAL GESCHENK VOOR ST. NICOLAAS. HEFFING OP NIET TE VELDE GEKEURDE ZAAIGRANEN. DOELMATIG VOEREN. KRING THOLEN EN ST. PHILIPSLAND DER Z. L. M. wenst, met de trekker over het ongeploegde land rijden, zodat de woelers dan best .in de pas gemaak te voor kunnen werken. Voor het aanbrengen van ondèrgronders achter de risters van meerscharige ploegen moet er wel voldoende ruimte zijn tussen rip opvolgende risters. Indien diep wordt gewoeld kan het bij getrokken ploegen nodig zijn, dat de woelers door een aparte constructie bij het uit het werk halen van de ploeg extra ver omhoog worden gehaald, zodat er op de wendakkers voldoende ruimte is onder de ploeg. Of het aanbeveling ver dient om de woelers achter de achterwielen van de trekker vast te maken aan een balk die aan de trekker is bevestigd, valt sterk te betwijfelen. Men heeft dan weliswaar het voordeel, dat de opgebroken grond niet meer wordt vastgereden en dat de gang van de ploeg niet wordt beïnvloed door de woeler, doch er staat tegenover, dat de trekker minder goed bestuurbaar is. Dit is ook begrijpelijk wanneer men de afstand van de ondergronder tot het midden van de trekker in ogenschouw neemt. Een dergelijke bevestiging heeft een aanzienlijke hefboomwerking tot gevolg. Het lijkt dan nog beter om de ondergronder vóór aan de ploeg vast te maken. In dit laatste geval wordt de bestuur baarheid van de trekker minder beïnvloed, maar is de kans op een minder goede gang van de ploeg groter. Ir. J. CHR. GLERUM. BRABANTSE BIESBOSCH. Het einde der akkerbouwwerkzaamheden begint in zicht te komen en eerlijk gezegd, we hadden enkele maanden geleden niet durven hopen dat vóór December de laatste hand hieraan zou kun nen worden gelegd. We hadden met een buitengewoon laat voorjaar te «maken dit jaar met als gevolg een late oogst, die bovendien nog bijzonder laat geborgen was door 't zeer slechte weer gedurende het oogsten. Zodra met het oogsten der bieten begonnen werd ver anderde het weer in gunstige zin, en de werkzaam heden verliepen vlot. Het ploegen ging wel niet bepaald van een leien dakje, maar het ging. Een oud gezegde luidt: „De gestadige ploeger wint het veld". Zo is het dit najaar ook gegaan, vrijwel geen dag verlet door regen en al heeft het veel brandstofheden per ha gekost, het gunstige weer is toch de doorslaggeven de factor geweest dat de werkzaamheden vroeg geëindigd kunnen zijn. De afvoer der laatste bie ten zou naar de mening der telers wat vlotter plaats kunnen vinden. Hier en daar is men al af geleverd maar in 't geheel genomen liggen er toch nog aanzienlijke kwantums op transport te wach ten. De kg-opbrengsten der laatst gerooide bieten vallen niet tegen, dit haalt de tegenvallers der vroeg gerooide weer wat omhoog. Maar de aan vankelijke voorspelling van 10.000 kg per ha minder opbrengst dan vorig jaar is niet ver van de wer kelijkheid. Ook met het suikergehalte is het maar «matig gesteld. Al was het gehalte vorig jaar niet hoog, vele verbouwers zullen het gemiddelde ge halte van '50 niet halen. Nadat de scherpe kantjes van de voor wintertarwe bestemde percelen wat afgeregend waren zijn vele tarwetelers te velde getrokken om het zaad aan de grond toe te ver trouwen. Met het klaar maken van de grond is het vaak kiezen of delen. Begint men wat vroeg dan zijn de kluiten van binnen nog droog en hard waardoor het niet meevalt om een behoorlijk zaai- bed te verkrijgen. Wacht men te lang dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de regen het zaaien verhindert, of men moet zich tevreden stel len het onder natte omstandigheden te doen waar bij de kans op een geslaagd gewas kleiner wordt. Najaar 1951 geeft in ieder geval grote verscheiden heid van zaaidata der wintertarwe te zien en de tijd zal wel weer leren wie in de roos geschoten heeft. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De bietenoogst heeft dit jaar wel onder zeer gunstige omstandigheden kunnen plaats vinden. Wat een contrast met vorig jaar! Nu gaat alles op rolletjes en zowel ibdj het rooien als bij het afrijden vlot alles perfect. Niettemin heeft alles meestal ook nog wel een schaduwzijde; zo ook hier. Bij zeer velen gaat dat afrijden te snel; de opbrengsten zijn hier over 't algemeen zeer laag, een enkele uitzondering daar gelaten. De meeste opbrengsten variëren hier zo onge veer tussen de 30 en 35.000 kg per ha met nogal verschillende uitlopers naar beneden en een zeer enkele naar boven. Opbrengsten van zelfs 20.000 kg zijn geen zeldzaamheid, doch wel van ongeveer 40.000 kg per ha. Dat de structuur hier een woordje meespreekt is vrij zeker; tevens zal op de zware rivier en kom- kleigronden het kalkvraagstuk ook wel om de hoek komen kijken. Zorg daarom tijdig Uw grond te laten bemon steren, opdat ge aan de hand van de uitslag uw maatregelen kunt nemen! Waarom gaat steeds een stroom van schuim aarde naar de Noordelijke provinciën? Het zou zo moeten zijn dat die stroom wordt omgelegd en zeker ook in 't Land van Altena en de Maasgron- den van de Langstraat zijn goede diensten zou gaan bewijzen. Dit is meer dan hard nodig, gezien de beste resultaten welke met de toediening van schuimaarde worden verkregen, zowel bij verbete ring van de bemestingstoestand als voor verbete ring van de structuur. De maïsoogst (dit gewas werd voor 't eerst ver bouwd in onze streek) geeft meer moeilijkheden. Vanwege de late groei (deze zomer) en in vele gevallen door te late toediening van de stikstofbe mesting rijpt deze maïs slecht af. Het gevolg is moeilijk oogsten; het plukken gaat nog wel, maar het dorsen van de onrijpe nog vrij zachte korrels, geeft veel verlies. Naar ik van terzijde vernam, zou van een on rijpe partij bij nadroging slechts ongeveer een derde gedeelte hele korrels zijn overgebleven en was ongeveer twee derde fijn gewTeven (soort grof meel). Naar men hoort is de marktwaarde daar van meestal 5 a 6 cent per kg lager dan van de goede kippenmaïs, waarvan reeds verkocht is voor 46 cents per kg. Hier in de streek imet z'n vele bomen, worden verschillende percelen sterk geplunderd door grote scharen kraaien soms wel honderden. Dat degenen wiens percelen hierdoor geplaagd worden alle mo gelijke moeite doen om spoedig te kunnen oogsten, is daarom zeer begrijpelijk. Dit kraaienprobleem hoop ik een volgende keer nog eens aan te roeren, de oogst van de maïs is thans belangrijker. (Zie artikel Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst hierover. Red.). Door de gevallen regen is de behoorlijk gelijk geploegde grond thans wel zaaiklaar te maken. Diegenen die tijdens de droogteperiode de ge ploegde percelen eerst wat gelijk gereden hebben met eggen, blokken of soms schijfeggen, hebben daar zeker gemak van gehad. De regen geeft op dergelijke perelen beter direct resultaat bij het verder zaaiklaar maken. Door velen is dan ook gedurende de laatste week «met succes van deze weersomstandigheden gebruik gemaakt om tarwe te zaaien. Was de prijs nu maar geworden tot ongeveer 30 cent per kg dan zou zeker de animo om tarwe te zaaien groter zijn dan thans. De prijzen van de vrije granen zijn zeker meer aanlokkelijk dan de prijs van ongeveer 26 cent voor de in te leveren tarwe. Zoals algemeen bekend is, valt de rijping van de maïs dit jaar erg laat. Velen hebben dan ook zeer terecht zo lang mogelijk gewacht met plukken. Nu we echter steeds verder in het slechte jaarge tijde komen, is het toch niet verantwoord om nog langer «met plukken te wachten. Gaat men echter over tot plukken van de maïs, en heeft men niet de beschikking over een maïs- droogschuur, dan heeft men in verschillende gebie den met grote moeilijkheden te kampen, vooral wat ibetreft het dorsen en het drogen. In het algemeen is de maïs momenteel ook ma chinaal wel plukbaar, maar het dorsen gaat in sommige gevallen matig, in de meeste gevallen zelfs slecht;' dit is een gevolg van het zeer hoge vochtgehalte. Door dit hoge vochtgehalte is het drogen na het dorsen meestal zeer tijdrovend en loopt het dorsen en daardoor het plukken, ook dikwijls vast. In de practijk wordt wel de volgende methode toegepast waarbij behoorlijke resultaten werden bereikt en waarop wij hier de aandacht willen vestigen. De maïs wordt machinaal geplukt en zoveel mogelijk worden de kolven met de ontvliesrollen ontvliesd. De kolven die niet voldoende ontvliesd zijn, dienen met de hand afgewerkt te worden. Men neemt aardappelkiembakjes en zet die met- d^e onderkant recht tegen elkaar, zodat een drie- hoekig kanaal tussen de bakjes overblijft. Hier overheen stort men de «maïskolven ongeveer in de vorm en grootte van een afgedekte aardappelkuil, men dient er wel voor te zorgen, dat aan het uit einde het kanaal ook voldoende met maïs is afge dekt. Aan de open zijde van het kanaal plaatst men een hooiblazer of kafblazer en blaast daarmee de lucht door het kanaal. Door een goede afsluiting aan het uiteinde zal nu de lucht door de spleten van de kiembakjes gaan en zo tussen de maïskolven door weer uittreden en op deze manier een aanmerkelijke hoeveelheid vocht meenemen. Op deze manier kan «men het vochtgehalte in 6 k 10 dagen (hangt ook sterk af van de vochtigheidstoestand van de lucht) dikwijls in zeer vochtige partijen, die niet dorsbaar zijn, met 10 a 15 verlagen. De maïs zal dan in ieder geval veel beter te dor sen zijn, hoewel ze ha het dorsen toch nog gedroogd moet worden in een drooginrichting, daar het vochtgehalte meestal nog wel 30 a 35 zal be- dragen. Het drogen in de drooginrichting zal dan echter door het verlaagde vochtgehalte gunstig be- invloed worden. Voor grote partijen kan men meerdere luchtkanalen aanbrengen. Vooral voor degenen die over een middel be schikken om lucht door een luchtkanaal te blazen, verdient bovenstaande overweging. Bovendien kan in voorkomende gevallen gebruik gemaakt worden van de mogelijkheden die aardappelkoel huizen met buitenluchtkoeling en Tacco-installaties bieden. Rijkslandbouwconsulentschap Zevenbergen. ONS REVUEBOEK. Het verschijnen in druk van tekst en foto's van de ibij gelegenheid van het jubileum der N.B.M.L. opgevoerde revue ,,En de boer ploegt voort" is wel met énige stagnatie gepaard gegaan. Aller eerst diende vastgesteld te worden of de belang stelling hiervoor voldoende groot zou zijn, om de uitgaaf verantwoord te doen zijn. Toen eenmaal 't besluit genomen was om, op veler verzoek, deze uitgave doorgang te doen vinden, bleek vooral het maken van de cliché's vrij wat tijd te vergen. Niettemin is intussen de drukproef van het revueboek klaar en belooft het geheel een keurig verzorgde en aantrekkelijke uitgave te worden. In dit boek vindt men het grootste deel van de tekst van de revue en een keur van schitterende opnamen van de verschillende episoden. Bij het doorbladeren worden weer tal van herinneringen opgeroepen aan de dag van 30 Mei 1951, toen de N.B.M.L. haar zo geslaagde jubileumdag vierde. Dit is bij uitstek geschikt voor St. Nicolaas- geschenk en wordt U na overmaking van ƒ4 op postrekening 67646 ten name der Noord-Brabantse Mij van Landbouw franco toegezonden. De oplaag is (beperkt, dus zullen bestellingen in volgorde van binnenkomst worden afgewerkt. Zij, die zich reeds indertijd hiervoor opgaven, behoeven niet opnieuw te bestellen, doch krijgen het revueboek binnenkort toegezonden. Aan belanghebbenden wordt inzake het betalen van de heffing op niet te velde gekeurde zaaizaden voor de goede orde nog medegedeeld, dat een teler, die aan een uiteindelijke gebruiker door de N.A.K. uitsluitend op partij goedgekeurde en ge- ipombleerde zaaizaden heeft afgeleverd, ook de daarvoor vastgestelde heffing verschuldigd is. Bij het verhandelen van niet te velde gekeurde kwali teiten moeten de navolgende heffingen per 100 kg worden betaald. Geschoond Zaaiwintertarwe van het ras Heine VII 3,50 Zaaizomerrogge 3,50 Zaaizwarte haver 3,50 Zaaimaïs (geen hybride maïs) 3,50 Zaailijnzaad (handelszaad) ,,10,— Zaailijnzaad (lijnzaad), dat door de N.A.K. te velde is goedgekeurd, maar op partij als handelszaad is gepombleerd) 6, Zaaimosterdzaad 1,50 Zaaikanariezaad 1,50 Zaaikoolzaad 1,50 Zaaischokkers, zaaistambonen, zaai- capucijners, zaaigrauwe erwten en zaaiveldbonen 3,50 Doelmatig voeren houdt onder meer in, dat de voedermiddelen van eigen bedrijf zo goed mogelijk worden gebruikt. Bij doelmatig voeren zal daar om minder voer aangekocht behoeven te worden. Aangekocht voer is gewoonlijk veel duurder dan het zelfverbouwde. Een besparing op de aankoop zonder dat het vee er in opbrengst of conditie on der lijdt, betekent voordeliger voeren. Daarom is doelmatig voeren voordeliger voeren. Als vooraankoop nodig is, is het gewenst goed na te gaan wat bij het reeds aanwezige voer past. Het opmaken van een voederplan en een voeder balans geven de gelegenheid te bepalen wat er tekort is. Aan de hand daarvan kan worden vast gesteld welke aankoop gewenst is. Een „goed koop" voedermiddel kan duur zijn als het niet doel matig gebruikt kan worden. Algemene Ledenvergadering op Zaterdag 17 November a.s., des namiddags 3 uur, bij de heer Gakeer te St. Maartensdijk. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen van de Voorzitter. 4. Inleiding door de Weled. Gestr. heer Dr. G. Wagenaar, Directeur Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland. Onderwerp: ,,De hui dige stand van de T.B.C.-bestrijding onder het rundvee". 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Verder worden de bestuursleden de? Afdelingen in bovengenoemde Kring om 2 uur ter vergadering verwacht voor een bespreking met de Algemeen Voorzitter en Secretaris der Z. L. M. Uw aanwezig heid wordt op prijs gesteld. Op Vrijdag 23 November aanstaande zal in de zaal van J. A. van Boven te Tholen een ontwikke- lings- en ontspanningsavond gehouden worden door de Zeeuwsche Agrarische Raad Afdeling Tholen en St. Philipsland. Aanvang des avonds 7,30 uur; zaal open 7 uur. Plaatskaarten te bespreken ibij A. J. Groenewege, Ravensoord, St. Maartensdijk, telef. 15, St. Anna- land. - Programma o.a.: Declamatiewedstrijd; namen wedstrijd (zie hiervoor het Landbouwblad van 17 Nov.). Causerie met lichtbeelden over Amerika, door de Weled. Gestr. heer Ir. W. van Soest. Zang, schets en goochelen. Namens het Bestuur van de Kring, Ir. M. A. GEUZE, Voorzitter. A. J. GROENEWEGE, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9