WIJ EN ONS HUIS" Vrouwen van het platteland! h NATIONALE 99 Wie verzorgt het boerengezin Gij! LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., VOOR DE PLATTELANDSVROUW DE CURSUSSEN Uit oen geheim weekboek van Bram uit da Slikhoak MARKTBERICHTEN VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. GRAANBEURvS TE ROTTERDAM. AARD APPELMARKT GOES. STROVLAS. Wie zorgt voor als ge alleen komt te staan? De Nationale Levensverzekering-Bank N.V., mits Uw man een levensverzekering voor U heeft afgesloten. SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 NATIONALE ttviNSVfRZEKIMNG-BANK NV u i mi i - vraagt vrijblijvend advies 13 November. De ploeger trekt zijn voren. Hij tuurt en leidt zijn span. En legt lijnrechte sporen Geen bochtje is er an. Men ziet nu allerwege de ploegen aan het werk, hetzij met trekkers of met paarden. Wat is het een prachtig gezicht, die zware paarden, hangend in de garelen, zwaar trekkend de ijzeren ploeg, wiens rister de taaie zware grond eerst snijdt en daarna keert. Het is een schilderij en altijd trekt ons dit laatste herfstwerk, het ploegen. Het is een van de mooiste werkzaamheden in ons vak en een geploegde akker geeft een klaar gevoel, een zekere rust. Het ploegen heeft ten doel de grond vrucht baarder, beter bewerkbaar, meer gelijk en van 't voorjaar een beter zaaibed te geven. Men geeft de natuurkrachten, als vorst, meer gelegenheid om door te dringen in de gehele bouwvoor. Men ploegt het laatste onkruid, de groenbemesting of de stal mest onder om de grond mooi schoon de winter in te doen gaan. Zware grond ploegt men in de regel wat dieper dan lichte grond. De genomen diepteproeven met ploegen geven nog niet een de finitief antwoord of we maar niet diep meer moe ten ploegen en steeds maar bovenop moeten blij ven. Iedereen heeft het natuurlijk zelf wel eens geprobeerd en wij ook, doch niet zulke resultaten gehad dat we er van overtuigd werden. Het weer, de regen, de droogte en nogal meer invloeden spelen elk jaar een verschillende rol en daarom is het zo moeilijk om een oordeel te vellen. We blijven voor diepwortelende gewassen als bieten en aardappels behoorlijk diep ploegen en voor granen wat lichter, doch we zagen van de zomer in een profielkuil gerstwortels van 70 cm lang. Vroeger waren we met Sint Maarten met alles klaar en stonden de ploegen ingevet onder dek. Nu zijn we, wanneer we met St. Nicolaas klaar zijn, nog niet laat klaar. Het weer is weer mooi geworden en het bieten- rooien en rijden gaat weer best en we zullen niet zo'n last hebben met de wielsporen op het bieten- land als vorig jaar. Nog een paar weken en de laatste biet is onderweg naar de fabriek om mis schien later als klontje suiker zijn leven te be ëindigen, kracht gevende aan de dorstige. Eergisteren nog op „Late Lente" geweest. Wil lem was in de lapmand, hij had griep in zijn hoofd. Nu dat is erg lastig en hij had dan ook niet veel in te brengen. Willem heeft altijd raad voor een ander en niet voor zichzelf, want Plone wou zo graag dat hij Haarlemse olie innam, maar hij wilde het niet, hij vroeg maar om abdijsiroop, geen goud zo goed en een weldaad voor je ingewanden, zei Willem. Het is net percies, zee Willem of t'er een plezier- trein deur mijn ood riedt, het is een leven as een oordeel. Blijf maar goed onder de wol, zei ik, dan ben je met een week weer gezond. Nour zei Plone, je kunt nog makkelijker een katte binnenhouden als Willem, telkens vliegt hij er uit, je zoudt hem wel dienen vast te zetten. 'tKomt best, in orde, zei Willem, nog 2 flessen van dit' gele goedje en ik bin der wee bovenop. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5386 stuks vee, zijnde: 2579 runderen, 322 vette kalveren, 655 nuchtere kalveren, 97 zeugen, 160 lopers, 1265 biggen, 275 schapen, 33 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ700 tot 975; Guiste koeien 475 tot 700; Kalfvaarzen ƒ650 tot 950, met t.b.c.-vrije papieren hogere prijs; Klamvaarzen ƒ570 tot ƒ625; Guiste vaarzen ƒ500 tot ƒ600; Pin ken 350 tot 475; Graskalveren 185 tot 310; Fokkalveren ƒ100 tot ƒ140; Drachtige zeugen 260 tot 315; Lopers 65 tot 90; Biggen 35 tot 55; Schapen 70 tot 90; vette schapen liepen tot 115; Zuiglammeren 75 tot 105, alles p. stuk. Aanvoer slachtvee 956 stuks. Prijzen: le kw. vaarzen 2,50 tot 2,60, 2e kw. 2,35 tot 2,45, 3e kw. ƒ2,15 tot 2,25; vette stieren ƒ2,20 tot 2,35; worstkoeien 1,80 tot 2,10, alles per kg geslacht gewicht; vette kalveren (soppers) ƒ1,80 tot ƒ2,10; zware soorten ƒ2,15 tot ƒ2,45; extra boven note ring; nuchtere slachtkalveren ƒ1,25 tot ƒ1,40 per kg lev. gew.slachtzeugen 1,76 tot 1,90 per kg lev. gew. met 4 kg tarra, prima tot 1,95. Tarwe. Werd normaal aangevoerd. Notering onveranderd aan vorige week 24,55 franco fabr. met vochtclausule. Gerst. Kalme markt. Notering tot 37 brd.-sp. Haver. Rustige markt. Notering 30 tot 32. Maïs. Doordat er momenteel geen buitenlandse kippenmaïs disp. is, blijft de attentie voor de bin nenlandse maïs goed. Notering 40 tot 47,75. Schokkers. Klein aanbod met goede vraag. Prima kwaliteiten waren gezocht. Notering ƒ40 tot 65. Groene Erwten. Genoten bijzondere belangstel ling. Notering 40 tot 58. Bruine Bonen. Bij iets ruimere aanvoer onver anderde stemming. Notering 40 tot 53,50. SezUnc* wieu. Kalme markt. Notering 50 tot ƒ60. Zoals vorig jaar het 'onderwerp „Kleding" in het middelpunt der belangstelling van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft gestaan, zal in de toe komst onze aandacht gevraagd worden voor de „Woning". Om betere inzichten te verkrijgen in de woninginrichting en het wonen te plattelannde, werd een „Woningcommissie" gevormd' waarin afgevaardigden van de verschillende provincies zitting hebben. Op initiatief van genoemde commissie werden twee cursussen op de Volkshogescholen in Bergen en Havelte georganiseerd, smet het doel om meer leden in contact te brengen met de problemen van de woning en haar inrichting. Zijn het inderdaad ook problemen? Deze vraag kan zonder meer met ,,ja" beantwoord worden. Dat merken we het beste als we eens inkopen gaan d'oen. Van de vele artikelen die er in de winkel zijn, moeten we tenslotte uit een heel kleine sor tering onze keus maken, omdat al fyet andere een voudig lelijk is. Moeten we op deze weg verder gaan? Het lijkt me niet, want op deze manier blijven we met al die nare en lelijke dingen zitten. Hierin kan alleen verandering gebracht worden wanneer we er radi caal een streep door zetten en onze inkopen bere deneerd en met enige inzichten gaan doen. Dan pas, geven we iets van ons zelf aan onze woning en wordt het voor ons een eigen omgeving. Veraan genaamt dit niet het leven van een vrouw omdat ze het grootste gedeelte van de dag in dat huis moet doorbrengen? En de practische kant van het geheel? Door een goede indeling en practische inrichting zal heel wat werk bespaard worden. Dit thema nu, vormde het onderwerp van de diverse lezingen, die op deze cursussen gehouden werden. Allereerst de inleiding over „Dingen om ons heen". Bij de beoordeling over de vele gebruiks- en siervoorwerpen moeten we voorop stellen de doelmatigheid, en een gebruiksvoorwerp kan pas doelmatig genoemd worden wanneer het aan hef doel beantwoordt, waarvoor het gebruikt wordt; b.v. een theepot of melkkan moeten goed schenken zonder te morsen. Een tweede voorwaarde is, dat het voorwerp een zekere sierlijk- en schoonheid moet bezitten. En wanneer het versierd is, moet de versiering een Capueijners. Flauwe markt. Notering 50 tot 65. Bïauwmaanzaad. Onveranderd aan vorige week. Notering 110 tot 130. Karwijzaad. Onveranderd. Noter. 80 tot 88. Ruwvoeders. Per 1000 kg brd.-sp. Z.-Beveland. Tarwestro ƒ68; Gerstestro ƒ68; Haverstro ƒ60; Groene Erwtenstro 80 tot 82,50; Schokkerstro 78; Lucernehooi ƒ135; Voederbieten 26. Voeraardappelen. Per 100 kg 4,30; zelfde con dities. Alpha ƒ7,50 tot 7,75; Bintjes 8 tot 8,50; Eigenheimers 9 tot ƒ9,50; Koopmans Blauwe 9,50 tot 10; Voeraardappelen 4 tot ƒ4,25. Deze prijzen zijn berekend volgens de Algemene Handelsvoorwaarden per wagon, schip, auto, franco sorteerinrichting. De strovlasmarkt blijft vast gestemd. Alle ie koop aangeboden partijen zijn dadelijk verkocht. De telers willen meest echter nog even afwachten om te verkopen. Goed gerepeld vlas 38 tot 46 cent per kg; onge- repeld 32 tot 40 cent per kg; tweede kwaliteit ge repeld 30 tot 38 cent; ongerepeld 25 tot 32 cent; voor de beate partijen wordt iets boven de notering besteed. zeker doel beogen, b.v. geen kinderbekers met een vervorming van een nikkerkop e.d. Ook heel eenvoudige huishoudelijke voorwerpen van elke dag kunnen, door hun eenvoud en sierlijk heid, toch iets moois zijn, b.v. een hoge buikfles. Bij huishoudelijke voorwerpen is belangrijk een goede materialenkeuze. Van het nieuwe mate riaal plastic zijn nu erg veel waardeloze voorwer pen in de handel, die geleidelijk aan gaan ver dwijnen. Gelukkig! Dit verschijnsel doet zich steeds opnieuw voor met nieuwe materialen. Hoeveel modellen plastic eierlepeltjes voldoen er in ge bruik? Verder kwamen de handwerkproducten ter spra ke. Tegenwoordig is het mooie handwerk zeld zaam; wel treffen we veel nabootsingen aan, maar sinds pl.m. 1850 zijn we feitelijk de draad kwijt. Het goede handwerk kan niet eerder terugkomen alvorens het weer met liefde bedreven zal worden. Liggen hier misschien mogelijkheden voor een goed vrije tijdsbesteding? Een tweede onderwerp van bespreking was: De keuze en de plaats van de meubels. Daarbij werd vooral gewezen om bij de meubile ring zoveel mogelijk ruimte te verwerven en niet altijd van die grote meubelstukken als grote dres soirs en stoelen te plaatsen. Deze passen alleen in een heel grote kamer. We moeten ons eens los kunnen maken van het traditionele zware bankstel, dat in wezen toch een vreselijk onpersoonlijk ge heel is. Waarom in elk huis? Vinden we het dan werkelijk allemaal mooi en practisch? Gelukkig komen er ook andere meubelstukken in de handel, die jammer genoeg een beetje teer en popperig zijn voor het platteland. Wel voldoen deze goed in een flatwoning. Een van de problemen waar de woningcommis sie zich mee bezig houdt is om te komen tot een eenvoudig en practisch meubel dat in elk gezin op het platteland past. Reeds zijn enkele voor beelden in de handel. Ook de kleur en stoffering is belangrijk voor een gezellig interieur. Waarom is men nog zo gehecht aan terra en die bepaalde kleur groen? Maakt een lichtere kleur ons huis niet fleuriger en vriendelijker? Hoe groot de mogelijkheden op het gebied van stoffering zijn, bewees de zeer uitgebreide collectie die ons getoond werd van de weverij De Ploeg uit Bergcijk. Heel aardig waren ook de zacht- getinte stoffen voor lampekappen. Waarom' toch steeds die vreselijk beschilderde perkamenten kap pen en kronen te nemen? Ook de handgeweven stoffen verdienen de aan dacht. Verschillende aardige patronen van de we verij „De Knipscheer" uit Laren toonden dat we 'heus niet altijd pluche moeten nemen. Handge weven stoffen staan erg warm. Vermijd verder alle overbodige stukken en voor werpen in de kamers, want ze staan in de weg en maken onze kamers heus niet gezelliger. Integen deel. En hoeveel tijd vraagt het niet om ze elke dag af te stoffen? Een typisch voorbeeld hiervan zijn de vele bijzettafeltjes en kannetjes e.d>. Aan 't eind van de cursus werd nog de finishing touch aan onze denkbeeldig ingerichte kamers ge geven door het maken van aardige bakken en schalen met takken en herfstbloemen. De moge lijkheden 'hierbij zijn erg groot en 't effect dat we er in onze kamers mee bereiken, is erg aardig, mits we er rekening mee houden dat elke bak of schaal een passend plaatsje krijgt. Door de cursussn, waaraan door 70 leden van de Bond, werd deelgenomen, is ongetwijfeld een stap in de goede richting gedaan. Ondertussen gaat de woningcommissie verder met haar werk en verschillende plannen zijn reeds in voorbereiding. Ook in Zeeland, doch hierover een volgende keer. J. J. M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7