Uil de Kringen en Afdelingen ER BLIJVE EEN UNIFORME METHODIEK TARWEREGELING OOGST 1952. Korte berichten Uw tractor met aanhangwagen(s) dient voorzien te zijn van Leer door grondonderzoek Uw grond beter kennen! KRING THOLEN EN ST. PHILIPSLAND DER Z. L. M. KRING WALCHEREN DER Z. L. M. KRING NOORD-BEVEL'AND DER Z. L'. M. „Het is niet onmogelijk, dat er ibij de landbou wers enige onzekerheid zal ontstaan over de rich ting, waarin het grondonderzoek voor de practijk zich beweegt, alsmede over de keuze van het labo ratorium, waar men zijn grondmonsters wil laten onderzoeken. Wij achten het daarom gewenst een korte uiteenzetting te geven over de stand van zaken. Het grondonderzoek aan het Bedrijfslaborato- rium voor Grondonderzoek is in de loop der jaren uitgebouwd in nauwe samenwerking met het Land bouwproefstation en Bodemkundig Instituut T.N.O. te Groningen en met de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in het gehele land. De toege paste methoden werden op grote reeksen van proef velden, aangelegd op verschillende grondsoorten, getoetst, terwijl er ook thans nog op grote schaal geregeld veldonderzoek plaats heeft. Het is een algemene ervaring, dat de cijfers van het grond onderzoek op het laboratorium alleen maar beteke nis hebben, wanneer op proefvelden wordt nage gaan, bij welke getallen opbrengsttekorten te vre zen zijn. De belangstelling van de practijk voor het grond onderzoek is de laatste jaren, vooral na de oor log sterk gestegen, zodat er grote moeilijkheden voor het Bedrijfslaboratorium voor Grondonder zoek ontstonden om de capaciteit aan te passen bij de vraag. Thans kunnen op de gezamenlijke labo ratoria te Oosterbeek, Groningen, Geldrop en Goes 3200 monsters per week worden onderzocht en nog wordt voortgegaan met de vergroting van de capa citeit. In de jaren van grote achterstand bij het onder zoek zijn verschillende particuliere laboratoria op gericht. Deze werken volgens andere methoden van onderzoek. Er is geen sprake van, dat de snelheid, waarmee de bepalingen door het Bedrijfs laboratorium voor Grondonderzoek worden uitge voerd, geringer is dan die op deze particuliere laboratoria. Het kan soms wél voorkomen, dat men langer op de uitslag moet wachten tenge volge van de grote vraag. De particuliere labora toria geven inderdaad enkele cijfers meer, maar wat heeft men daaraan, wanneer de betekenis daarvan niet getoetst is. Vooral op het gebied der sporenelementen (koper, molyibdeen, mangaan, cobalt enz.) ligt nog een geheel terrein van onder zoek braak en het is onverantwoordelijk om op de tast adviezen op dit gebied te verstrekken. De uitbreiding van het onderzoek niet alleen in één laboratorium, zoals vroeger te Groningen, maar ook over de genoemde laboratoria te Ooster beek, Geldrop en Goes, maakt een goed gefundeerd controle-systeem noodzakelijk. Deze ervaring werd in de loop der jaren verkregen. Het is ons bekend, De* Provinciale Voedsélcommissaris voor Zee land maakt bekend, dat, in afwijking van de voor deze oogst geldende regeling er niet zonder meer op gerekend mag worden dat telers, die voor de oogst 1952 een areaal van 50 are of minder zullen verbouwen, voor de gehele opbrengst vrijgesteld zullen zijn van inlevering van tarwe. Te zijner tijd zal nader bekend worden gemaakt of en zo ja tot welke oppervlakte algehele vrijstel ling van inlevering van tarwe zal worden verleend. Vee- en pluimveehouders worden er aan her innerd, dat de veevoederzegels van de series BD, BX, BG, BH en BL, die zij eind October voor de maanden November en December 1951 hebben ont vangen, vóór 15 November 1951 bij de voeder leveranciers moeten zijn ingeleverd. Na deze datum zijn ze niet meer geldig. dat een dergelijk controlesysteem in minstens even sterke mate aanwezig moet zijn bij de methoden, welke op de particuliere laboratoria worden ge volgd. Eigen ervaring hiermee heeft ons geleerd, dat door verschillende onderzoekers volgens de zelfde methoden buitengewoon grote verschillen gevonden kunnen worden. Grote voorzichtigheid is dan ook geboden. Zoals de zaken thans staan, achten de Rijksland- ibouwvoorlichtingsdienst en de instituten van on derzoek het alleen maar mogelijk op de basis van de aan het Bedrijfslaboratorium voor Grondonder zoek verrichte methoden van onderzoek practijk- adviezen te verstrekken. De door de particuliere laboratoria gevolgde methoden zijn voor een advies basis absoluut onvoldoende getoetst, terwijl volgens •het Laboratorium voor Landbouwscheikunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, de metho den, welke aan deze laboratoria worden gevolgd, niet rijp zijn om voor practijkdoeleinden te worden toegepast. Het spreekt vanzelf, dat er van een verstarring van het onderzoek geen sprake mag zijn. Hiertegen moet ten zeerste worden gewaakt. De Commissie van Beheer van het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek laat zich ten aanzien van tech nische aangelegenheden voorlichten door een Technische Advies Commissie waarin verschillende instanties van onderzoek en voorlichting zijn ver tegenwoordigd. Tenslotte spreken wij de hoop uit, dat er voor een klein land als Nederland een uniforme metho diek van grondonderzoek voor de practijk moge blijven, aangezien dit aan de ontwikkeling van het onderzoek en ook aan de bruikbaarheid daarvan voor de landbouw, zeer ten goede komt". Drs. P. BRUIN. Bij een oud nummerbewJjs dient de tractor te zijn voorzien van: richtingaanwijzers, stoplicht, spiegel, claxon. Teneinde van de faciliteiten van de Nieuwe Wegenverkeerswet te profiteren, raden wij U aan een nieuw kentekenbewijs aan te vragen bij de Rijksdienst v. h. wegverkeer, Dam, Middelburg, of de andere in ons blad van 6 October genoemde adressen. Bij een nieuw kentekenbewijs: 1°. is geen rij bewijs vereist; 2°. is de max. snelheid bepaald op 16 km per uur, indien zowel oploopremmen ala rubberbanden aanwezig zijn. Indien één van beiden ontbreken bedraagt de max. snelheid 6 km per uur; 3°. moet de volgende verlichting worden aan gebracht: a. twee stadslichten (koplichten niet vereist)? Ib. één of twee achterlichten (op de trekker of de achterste aanhangwagen) c. twee goed werkende rode reflectoren (deze zijn niet vereist indien lengtedriehoeken aanwezig zijn) d. twee lengtedriehoeken (alleen vereist voor samenstel trekker-aanhangwagen) mim. afmeting van de zijden 15 cm. e. twee zijlichten (eveneens alleen voor samen stel van trekker en aanhangwagen(s). Voor verdere bijzonderheden omtrent rijvergun ningen en werktijdenboekjes verwijzen wij U naar ons nummer van 13 October waarin het één en ander reeds werd medegedeeld. B. Algemene Ledenvergadering op Zaterdag 17 November a.s., des namiddags 3 uur, bij de heer Gakeer te St. Maartensdijk. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen van de Voorzitter. 4. Inleiding door de Weled. Gestr. heer Dr. G. Wagenaar, Directeur Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland. Onderwerp: „De hui dige stand van de T.B.C.-bestrijding onder het rundvee". 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Verder worden de bestuursleden der Afdelingen in bovengenoemde Kring om 2 uur ter vergadering verwacht voor een bespreking met de Algemeen Voorzitter en Secretaris der Z. L. M. Uw aanwezig heid wordt op prijs gesteld. Op Vrijdag 23 November aanstaande zal in de zaal van J. A. van Boven te Tholen een ontwikke- lings- en ontspanningsavond gehouden worden door de Zeeuwsche Agrarische Raad Afdeling Tholen en St. Philipsland. Aanvang des avonds 7,30 uur; zaal open 7 uur. De fosfaatbepaling Het filtreren. Plaatskaarten te bespreken bij A. J. Groenewege, Ravensoord, St. Maartensdijk, telef. 15, St. Anna- land. Programma o.a.: Declamatiewedstrijd; namen wedstrijd (komt in het Landbouwblad van 17 Nov.). Causerie met lichtbeelden over Amerika door de Weled. Gestr. heer Ir. W. van Soest. Zang, schets en goochelen. Namens het Bestuur van de Kring, Ir. M. A. GEUZE, Voorzitter. A. J. GROENEWEGE, Secretaris. Algemene Vergadering op Maandag 12 November a.s. te 2.30 uur op de bovenzaal van „De Vriendschap" te Middelburg. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen door de Algemeen Voorzitter Ir M. A. Geuze en de Algemeen Secretaris, Mr. J. F. G. Schlingemann. 4. Voorkomende zaken. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. A. W. CE VA AL, Voorzitter. M. KLEINEPIER, Secretaris. Algemene ledenvergadering op Vrijdag 16 November 1951, des nam. te 2 ure in Hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en Mededelingen. 3. Benoeming lid financiële commissie. 4. Ir M. A. Geuze: „Overzicht landbouwbeleid en het werk der Z. L. M." 5. Ir J. Bos: Mededeling Bibliotheek der Z.L.M. 6. Gelegenheid tot het stellen van vragen aan de Algem. Voorzitter, Ir M. A. Geuze en de Secretaris Mr. J. F. G. Schlingemann. 7. Rondvraag en Sluiting. Het Bestuur van de Kring Noord-Beveland der Z. L. M., G. M. F. BOM, Voorzitter. M. DE REGT, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9