e«lfl*a|f slalicr ciler a tim Tarief voor grondonderzoek huidige organisatorische opbouw van het VOOR GROND- EN GEWASONDERZOEK MONSTERNEMERS In 1927 werd gesticht de Vereniging tot Exploi tatie van het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek, waarvan lid waren alle grote provin ciale- en gewestelijke landbouworganisaties en de Nederlandse Heide Maatschappij. Dit bleef zo tot 1945 met dien verstande, dat het beheer en de exploitatie per 1 Januari 1944 werden opgedragen aan de Landbouworganisatie T.N.O. Door de Landbouworganisatie T.N.O. is een Commissie van Beheer in het leven geroepen, bestaande uit 3 per sonen van de Stichting voor de Landbouw (aange wezen door het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité, de Katholieke Boeren- en Tuindersbond en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond) en 3 personen van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De leiding van de dagelijkse gang van zaken berust bij de directie die met de Commissie van Beheer om de 1 a 2 maanden vergadert. Na de bevrijding in 1945 hebben zich ten aanzien van de organisatorische opbouw van het Bedrijfs laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek enkele fundamentele veranderingen voorgedaan. Nadat de Stichting voor de Landbouw was opge richt als overkoepelingsorgaan van alle landbouw organisaties in ons land, werden de eigendommen van het Bedrijfslaboratorium door de oude Vereni ging tot Exploitatie van het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek practisch aan de Stichting voor de Landbouw overgedragen. Intussen was de wenselijkheid gebleken de ver schillende laboratoria van 't Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek (Hoofdlaboratorium te Oos- teribeek, laboratoria te Groningen, Geldrop en Goes) in een aparte Stichting onder te brengen. Dit is inmiddels geschied op 20 Juni 1951, toen de nieuwe „Stichting tot Exploitatie van het Bedrijfs laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek" opgericht werd. Onmiddellijk na de oprichting werden de eigendommen aan deze nieuwe Stich ting overgedragen en werd de oude vereniging ontbonden. Het Bestuur van de Stichting tot Exploitatie van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas onderzoek bestaat uit de leden van het Dagelijks Bestuur van de Stichting voor de Landbouw en de voorzitters van de Bestuursraden van de verschil lende laboratoria. Dit laatste punt behoeft een nadere toelichting. Het ligt namelijk in de bedoeling dat aan de ver schillende laboratoria, die elk in een bepaald ge deelte van ons land het grondonderzoek verzorgen, een Bestuursraad, wordt toegevoegd, waarin de landbouworganisaties uit dat ressort zitting zullen hebben. De voorzitter van deze Bestuursraad heeft zitting in het landelijk bestuur van de Stichting tot Exploitatie van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, zodat de stem van het gewest in het centrale bestuur ten volle tot uiting komt. Naast deze Bestuursraad zal aan elk laborato rium een Commissie van Advies worden toege voegd. Hierift hebben zitting de leden van de Bestuursraad en de Rijkslandbouwconsulenten, de Rijkstuinbouwconsulenten en de Rijksveeteeltcon- sulenten. Deze twee commissies vergaderen zo vaak dit nodig blijkt te zijn, waarbij in de Bestuursraad de organisatorische kwesties de revue passeren en in de Commissie van Advies de technische zaken be handeld worden. Hiermede wordt bereikt, dat het onderzoek aan de verschillende laboratoria geheel aangepast wordt aan de behoefte van de streek en de Voor lichtingsdiensten en de Organisaties geheel op de hoogte zijn van het werk van het Bedrijfslabora torium. Aan de laboratoria te Geldrop en Goes zijn deze Commissies reeds met vrucht werkzaam. De op richting van deze Commissies aan de andere labo ratoria is in bewerking. Sinds 1 October 1950 verricht het Bedrijfslabo ratorium ook gewasonderzoek en wel aan het laboratorium te Geldrop. Hier is op bescheiden schaal met het ruwvoederonderzoek (kuilvoer, hooi, gras, gedroogd gras enz.) een aanvang ge maakt, teneinde gedeeltelijk het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek (C.I.L.O.) te ont lasten. Het ligt echter in de bedoeling aan dit onderzoek grote uitbreiding te geven en dit onder zoek geheel over te nemen van het C.I.L.O. Hier voor wordt thans een nieuwe vleugel aan het labo ratorium te Oosterbeek gebouwd (oppervlakte 1200 vierkante m)dit nieuwe gebouw is bestemd voor het gewasonderzoek voor de praktijk. Op het einde van dit jaar zal dit nieuwe laboratorium ge reed zijn en in werking treden. Naast deze uitbreiding in Oosterbeek zijn plan nen in bewerking om te komen tot de oprichting van een laboratorium in het Westen en in het Oos ten van het land om het onderzoek in deze streken te verzorgen. De huidige moeilijke omstandig heden wat betreft financiering en huisvesting, maken dat de verwezenlijking van deze plannen belangrijk meer tijd vraagt dan aanvankelijk was geraamd. Dit neemt echter niet weg, dat van de zijde van het Bedrijfslaboratorium en van de zijde der landbouworganisaties met kracht aan dit pro bleem wordt verder gewerkt. Op het gebied van het grond- en gewasonderzoek zijn vele vraagstukken die om onderzoek vragen. De bepalingsmethodiek moet aan de nieuwe eisen worden aangepast en het vaststellen van de nor men voor het opstellen van het bemestingsadvies moet geregeld op proefvelden worden gecontro leerd (welke taak door de landbouwproefstation^ wordt verzorgd). Teneinde tot een goéde coördinatie te geraken van allen die op dit gebied werkzaam zijn, is een Technische Advies Commissie in het leven geroe pen waarin zitting hebben: de afdeling Landbouw* scheikunde van de Landbouwhogeschool, het Land bouwproefstation en Bodemkundig Instituut T.N.O., het Centraal Instituut voor Landbouwkun dig Onderzoek, de Landbouwvoorlichtingsdienst, de afdeling Onderzoek van 't laboratorium der Noord- Oostpolder, de Proeftuin Zuid-Hollands Glasdistrict en het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas onderzoek, onder voorzitterschap van Prof. Dr. A. C. Schuffelen, hoogleraar in de landbouwschei- kunde aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen. De taak van deze Technische Advies Com missie is in korte trekken het leggen van contact tussen de instituten op het gebied van grond- en gewasonderzoek en het geven van advies aan de Commissie van Beheer inzake de ontwikkeling van de methodiek van het onderzoek mede in verband met de landbouwkundige interpretaties. In het bovenstaande korte overzicht zijn de orga nisatorische opbouw en de uitbreidingsplannen van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas onderzoek weergegeven. Wij menen hiermede aan veler verzoek te hebben voldaan en hopen duidelijk te hebben aangegeven dat het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek een instelling Is van de landbouwers zelf, waar 't grond- en gewas onderzoek tegen kostprijs wordt verricht op een wijze, die het mogelijk maakt aan de land- en tuin bouwers een verantwoord advies te geven inzake de bemesting van de grond of de voeding van het vee. De Directeur van het Bedrijfslaiboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, Ir. F. DECHERING. Kalibepaling met de vlamfotometer BEDRIJFSLABORATORIUM VOOR GROND. EN GEWASONDERZOEK gevestigd te Goes, Singelstraat 13, Tel. 2653, kengetal K 1100. TARIEF VOOR GRONDONDERZOEK: I. Klei-, Zavel- en Laagveengronden Onderzoek naar pH, humusgehalte en granulaire samenstelling 4,30 Idem en fosfaatonderzoek 6,10 Idem en kalionderzoek 6,10 Idem en fosfaat- en kalionderzoek7,90 Indien koolzure kalk aanwezig is, moet dit onder zoek ook verricht worden. Bovengenoemde prijzen worden dan met 0,85 verhoogd. Onderzoek naar het zoutgehalte (kasgrond) 1,65 Onderzoek naar het zoutgehalte van de grond met inbegrip van het gehalte aan chloriden 2,10 Deze prijzen worden, wanneer reeds een ander onderzoek is verricht, resp. 0,85 en 1,25 Het inwegen j van de grond. Onderzoek naar het kopergehalte 4,40 Onderzoek op uitsluitend pH bij grotere aantallen monsters: monsters l"t/m 10 0,85 monsters 11 t/m 15 0,65 monsters 16 t/m 24 0,50 Bij 25 monsters en meer, alle monsters 0,50 Voor bijzondere onderzoekingen als: Uitvoerig granulair onderzoek, bepaling van de korrelgrootte van het zand, onderzoek op doorlatendheid, pyriet- onderzoek, onderzoek stikstofgehalte, onderzoek zoute gronden, totaal fosfaat, totaal kali enz., wordt op aanvraag gaarne prijsopgave verstrekt. Voor spoedonderzoek vrage men prijsopgave aan. Papieren zakken, stevig dubbelwandig geparaf- fineerd voor het verpakken van grondmonsters, 3 cent per stuk. Vragenlijsten in te vullen bij het inzenden van grondmonsters 3 cent per stuk. Entstof voor het enten met wortelknolletjes- bacteriën van zaad, van lucerne, klaver, lupinen, serradella, bonen, erwten of wikken ƒ4,50 per ha; voor V2 ha 2,65. Vracht is voor rekening van de inzender. Al deze prijzen zijn exclusief de kosten voor het nemen van het monster (ƒ1,30). werkzaam voor het Bedrijfslaboratoriunt te Goes. M. Boot, Moriaanshoofd, Kerkwerve. J. C. Steijn, C 20, Hoedekenskerke. J. A. Cammaert, Markt 11, Roosendaal. A. E. Dellaert, Mr. J. E. Risseeuwstraat 3* Oostburg. P. de Feijter Pzn, N 35, Axel (post TerneuzenL M. A. de Hond, Julianastraat 8, Tholen. J. de Visser, Dorpsstraat 45, Oostkapelle. U kunt bovendien Uw opgave verstrekken aart de assistenten van de R. L. V. D., die voor doorzen ding zorg zullen dragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7