HOOFDPUNTEN ers zien het buitenland ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND uit de vergadering van de Provinciale raad VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 CURSUSSEN VOLKSHOGESCHOOL. DE BOERENJEUGD Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. AGENDA: Vrijdag 16 November 7 uur Vergadering Z.P.M.- Zaamslag bij R. J. van de Veke. Hebt U het spelenboek der L. J. G. al in Uw 'bezit? Zo niet, stort clan nog vandaag 1,50 op postgiro 172503 t.nv. de Z. L. M. te Goes. De vergadering wordt bijgewoond door 22 stem gerechtigde leden en enige belangstellenden. Landelijke Landdag. Als ingekomen stuk wordt behandeld een voorstel van de P. J. G. N. om in de toekomst een landelijke landdag der P. J. G. N. te houden. Het Hoofdbestuur heeft hierop geantwoord, dat de L. J. G. volledig met dit voorstel accoord kan gaan, indien in de loop der jaren een regelmatige wisseling van de landdag over alle provincies zou plaats hebben. Als overgang, om dit idee meer kans van slagen te geven, acht men 't echter wel gewenst, dat in de eerste jaren deze landdag ge houden zou worden in de centraal gelegen provin cies, temeer waar deze reeds een grotere ervaring op dit punt hebben opgedaan. Ook in dit geval zal d-e L. J. G. haar volle medewerking verlenen. De vergadering gaat met deze zienswijze accoord. Contributie 1952. Het financieel overzicht over 1951 vertoont een waarschijnlijk tekort van 400. In verband met de uitbreiding der werkzaamheden blijkt het dan ook noodzakelijk te zijn, dat de uiterst laag gestelde contributie van 3,50 wordt ver hoogd tot 5 - - per lid. In deze contributie is dan een gratis abonnement op „De Boerenjeugd" in begrepen. Terwijl errkele leden deze verhoging be zwaarlijk achten en hierbij speciaal wijzen op de hoge lasten voor gezinnen met meerdere leden, menen echter weer andere leden, dat de contribu tie niet hoog is in vergelijking met andere jeugd organisaties en zusterorganisaties. De totale kos ten voor lidmaatschap en abonnement blijven, on danks de prijsstijgingen der laatste jaren, nog een paar gulden onder de kosten, die een lid eertijds als lezer van „De Boerenjeugd" en als lid moest betalen. Met enkele stemmen tegen, wordt de begroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het bezwaar, door één der afgevaardigden naar voren gebracht, waarin deze er op aandringt dat de beslissing tot een volgende vergadering wordt uitgesteld, wordt door de vergadering niet van overwegende aard geacht, waar de afdelingen reeds ruim 3 weken van te voren de begroting ter be spreking ontvangen hebben. In aansluiting op deze begroting wordt die der P. J. G. N. behandeld. De vergadering gaat accoord met het voorstel deze contributie te stellen op 30 cent per lid per jaar, en zal het op prijs stellen dat 't orgaan der P. J. G.N. 6 maal per jaar gaat ver schijnen. Het blijkt dat in verschillende afdelin gen de leden het blad nog niet ontvangen. Dit zal echter te wijten zijn aan het niet terugzenden van de ledenlijsten der afdelingen aan deze organi satie. Vereenvoudiging administratie. Bij de huidige regeling bestaan grote moeilijkheden om een juiste opgave van het aantal leden van de afdelingen te krijgen en de contributie tijdig te innen. De secre taris-penningmeester stelt daarom voor omstreeks de jaarwisseling vanaf het secretariaat de getypte ledenlijsten te verzenden aan de afdelingen. Bij deze lijsten zijn dan tevens een aantal lidmaat schapskaarten voor 't nieuwe jaar gevoegd, die de penningmeester als kwitantie kan gebruiken. Op de lijsten bestaat de mogelijkheid om aan te geven of men al dan niet „De Boerenjeugd" wenst te ontvangen. Deze lijsten dienen zo spoedig mo gelijk teruggezonden te worden. Op provinciale bijeenkomsten en vormingscursussen zal het ver tonen van deze lidmaatschapskaart vereist worden. De vergadering gaat met deze regeling accoord. Wmterprogramma. Het aangeboden programma wordt door de vergadering goedgekeurd, nadat besloten is, dat het vraagpunt van de L. J .G. zal worden veranderd. Voor verschillende streken waar weinig tracto ren zijn aangeschaft, zal de beantwoording moei lijkheden geven, zodat ook de kosten van een paar- denuur ertbij betrokken zullen worden. Verkiezing Hoofdbestuursleden. De verkiezing van de voorzitter levert geen resultaten op. Nadat diverse candidaten voor deze functie bedankt heb ben, wordt besloten de huidige voorzitter Js. Cevaal te vragen nog enige tijd deze functie te willen blijven waarnemen. Deze neemt tot grote voldoening van de verga dering deze tijdelijke herbenoeming aan en zal dus tijdens het gehele winterseizoen als voorzitter op treden. De nieuwe samenstelling van het Hoofdbestuur ziet er als volgt uit: Vice-voorzitter: M. Risseeuw, IJzendijke. Algemeen adjunct: Ad. Doeleman, Dreischor. Leden: Mej. T. v. d. Zande, Oud-Vosseimeer; mej. C. Klompe, Wissenkerke; mej. E. Dekker, Axel; Joh. Mol, Wolfaartsdijk. De secretaris-penningmeester wordt tenslotte herkozen met grote meerderheid van stemmen. Statutenwijziging en aanvrage Koninklijke goed keuring. Hoewel enkele leden het nut van de goedkeuring in twijfel trekken, blijkt toch wel dat deze indien enigszins mogelijk doorgang moet vinden, daar deze verband houdt met de Rijkssubsidie die aan de P. J. G. N. verstrekt wordt. Besloten wordt het Hoofdbestuur op te dragen een voor alle par tijen aanvaardibaar compromis te vinden. Redactie Boerenjeugd. In de redactie wordt be noemd tot lid mej. L. de Jager, uit Wolfaartsdijk, terwijl de Hoofdredacteur voor een nieuwe periode herbenoemd wordt. Rede voorzitter. De voorzitter had reeds er op gerekend, dat hij deze vergadering zijn afscheids rede uit zou moeten spreken. Hierdoor kon hij slechts een gedeelte ervan uitspreken, dat U in het volgend nummer zult vinden afgedrukt. Rondvraag en sluiting. Nadat in de rondvraag nog een kwestie van cle redactie is behandeld, en nog even de vergoeding voor de Hoofdbestuurs leden ter sprake is gekomen, biedt de aftredende vice-voorzitter de heer J. Dhont de herbenoemde voorzitter Js. Cevaal als attentie voor diens bereid willigheid een boekwerk aan, wat door hem op hoge prijs werd gesteld. Daarna werd de vergadering gesloten door de voorzitter met het aanhalen van de woorden uit de notulen van 26 Maart 1949: „We zitten nu weer in vastere banen". De voorzitter hoopte dat dit gezegde steeds meer op onze tijd van toepassing zal zijn. Dezer dagen vernamen wij dat de cursus over Verenigingstechniek op de Volkshogeschool te Roekan je reeds voor een groot gedeelte vol- tekend is. Belangstellenden worden dus verzocht hun op gave met spoed in te zenden. Ook voor vele andere cursussen hebben we nog circulaires beschikbaar. Men vrage een overzicht aan het Secretariaat der L. J. G-, Landbouwhuis, Goes. ZES WEKEN OP EEN FRANS KASTEEL. Een tijd in een Frans gezin op een kasteel éven buiten Parijs, is wel de beste manier om het volk te leren kennen, denk ik. Zes weken is echter te kort om een bordeel te vellen over „de Fransen", hun zeden en gewoonten. Al gauw is me gebleken, dat Nederland niet zo erg meetelt ^n Frankrijk. De jonge Nederlanders beschouwen ze zo'n beetje als klaplopers, wat dan vooral het geweldig aantal lifters betreft, en meest al mensen die werk zoeken. Het is al menige keer voorgekomen dat jongelui ergens één of twee weken zo'n beetje wilden werken voor de kost, de omgeving enpassant verkennen en dan weer verder trekken. De prestaties, die daar geleverd zijn, waren meestal van dien aard, dat men op zo'n manier haast niet meer terecht kan. Wel jammer natuurlijk voor degenen, die het goed menen. Ook is het wel gebeurd dat er een paar Nederlandse jongens een lift hadden, de chauffeur uit de auto zetten, en er alleen mee vandoor gingen. Al derge lijke gevallen werken niet mee om onze naam hoog te houden. De mensen, die ik meegemaakt heb, waren ge weldige chauvinisten. Allen waren zeer behulp zaam wanneer het taalmoeilijkheden betrof. In Parijs wilde men soms te behulpzaam zijn. Men stippelde soms de weg voor je uit, zonder het zelf goed te weten. Het was dan ook safer om altijd iets tweemaal te vragen als het ver af was. De mensen zijn er impulsief, zodat men als Hol lander wel eens perplex staat over hun heftige reacties. Een poosje later is men alles weer ver geten. De verhouding tot personeel en dorpsmensen vond ik nogal bar. Dit werkt volgens mij het com munisme in de hand. Natuurlijk was het eten er anders dan hier. 's Morgens b.v. kreeg men een kop zwarte koffie met een snee brood of met boter of met jam. Het personeel daarentegen enkel jam, boter was te duur, hoewel verder alles er erg luxueus was. 's Middags en 's avonds warm eten, alles apart wat vlees, groenten en aardappelen be treft. Altijd brood erbij en niet te vergeten de eidre, de witte en de rode wijn. Voor het diner een ape- ritiefje. Bij dat diner, 's avonds van acht tot tien, zaten ook de kinderen aan (zes en vier jaar) en kregen ook van de cidre en de wijn. Het dorp zag er tamelijk armoedig uit. De men sen verdienden daar op 't land 60 k 70, terwijl de kindertoeslag er groter was dan hier. 't Leven is er duurder, Voor eten en drinken worden geld en tijd genomen. De mannen drinken zes a zeven liter cidre per dag. Overdag leek het dorp als uit gestorven. Mannen en vrouwen werkten op 't land van 's morgens zeven tot 's avonds zeven, ook 's Zaterdags. Huiselijke gezelligheid kent men er haast niet, de mensen gaan veel naar de café's, die er dan ook talrijk zijn. Men was er niet precies vuil, maar toch wel erg gemakkelijk. Ik heb b.v. zes weken onder dezelfde lakens geslapen. Over 't algemeen kreeg ik de indruk, dat de men sen materialisten waren. Men was er erg hoffelijk. Kwamen er gasten op 't kasteel, dan kusten de heren de handen der dames en waren altijd zeer attentvol. Er komen veel echtscheidingen voor, verschillen de tweede en derde huwelijken treft men aan. En niet te vergeten de stad Parijs „de lichtstad". Een echte gezellige stad, men valt er niet op; men sen van allerlei nationaliteit treft men er in de zomer aan. De Parijzenaars zelf zijn dan voor een deel de stad uit. Wat er niet al te zien is, te veel om op te noemen! Tal van musea en kerken, Eifeltoren, Are de Triomph, Versailles, grote boulevards, zoals de Champs Elysées, grote warenhuizen, zoals La Fayette, waar men met de metro in kan komen en waar men de ondergrondse ook weer in kan. In Parijs kan men niet verdwalen. Als men niet meer weet waar men is, loopt men tot één van de vele metrohaltes, daalt af en kijkt waar men is en men gaat weer daarheen waar men wil. Men is niet naar Parijs geweest als men niet één van de shows gezien heeft zoals de Folies Bergères, het oude Mont Martre 's nachts, de prachtige ver lichting b.v. op Place de la Concorde of de Hallen 's morgens heel vroeg, waar het dan een drukte van je welste is of wanneer men niet één van de clochards, de vodderapers van Parijs, die aan de oever van de Seine slapen, gesproken heeft. Men komt ook tot de ontdekking, dat niet alle Parisiennes even smaakvol gekleed en opgemaakt zijn. Om een goed idee van Parijs te krijgen moet men echter in de winter gaan. In de zomer is alles te veel op de vreemdelingen ingesteld. Al met al was het een leerzame tijd. JAANTJE RISSEEUW, Cadzand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5