T u i n bouw fi)inieloord" ff Coöperatieve Vlasfabriek te Zevenbergen Een goed bemestingsadvies is het halve werk. KORT VERSLAG iWacht niet te lang met het bemonsteren van Uw percelen. 2 November j.l. vond te Steenbergen de alge mene ledenvergadering der Coöp. Vlasfabriek „Din- teloord" plaats. De Voorzitter, de heer P. M. Sneep, kon een geheel met leden gevulde zaal verwel komen. In de plaats van de heer G. P. Kistemaker werd tot lid van de Financiële Commissie benoemd de heer Ant. de Schutter. Aan het jaarverslag ontlenen wij het volgende: In het boekjaar 1950'51 werd geleverd 5.719.409 ■kg netto ongerepeld vlasstro, alsmede 476.353 kg netto gerepeld vlasstro. Alles herleid tot onge repeld gewicht is dat netto 6.366.628 kg. De leve ring per aandeel bedroeg gemiddeld netto 7899 kg ongerepeld vlasstro of wel netto gerepeld 5878 kg. Uitbreiding der fabriek vond plaats o.a. door uit breiding der afval-afdeling, stichting van een nieuw vlasmagazijn alsmede een garage en verder een tweede vlasdrogerij en een lokkendroger. De oogst 1950 gaf een bevredigende opbrengst voor wat betreft het zaad- en lintgehalte. Wel was dit lager dan van oogst 1949, doch deze laatste was dan ook van bijzonder goede kwaliteit. Door de vele regens in de zomer van 1950 en in sommige districten mede door gebrek aan arbeidskrachten, leed het vlas echter vaak aanzienlijke schade, ten koste van de kwaliteit. Het monsteronderzoek gaf voor de oogst 1950 de volgende uitslagen: Kwal. lintw. lint zaad cijfer lint Ongerepeld vlasstro gemiddeld 14.31 12.32 10.61 91 Gerepeld vlasstro gemiddeld 17.68 15.64 89 De productiekosten bleken, in vergelijking tot vorig boekjaar belangrijk te zijn gestegen, voor namelijk door stijging van de posten lonen, brand stoffen en onderhoudskosten. Op het gebied der prijzen was het een zeer be wogen jaar. Door de internationale toestand trad er in het najaar een plotselinge prijsstijging op, die gedurende de winter scherpe vormen aannam. Tegen het einde van dit boekjaar liepen de prijzen gevoelig terug, ofschoon ze op de huidige basis nog zeer bevredigend zijn te noemen. De uitbetaling over 1950 zal gemiddeld ongeveer 35 cent bedragen, benevens 17 bijschrijving op de ledenlening. Dit geldt dus per kg vlasstro alles dooréén genomen op netto ongerepeld gewicht. Uitgegeven werden 200 nieuwe aandelen, zodat het totaal aantal op 1006 stuks kwam, verdeeld over 342 leden. Aan de mededelingen ter vergadering gedaan ontlenen wij nog het volgende: Van oogst 1951 werd reeds ruim de helft ge leverd; totaal wordt verwacht ruim 9% millioen kg. Lintwaarde en zaad bleken tot nog toe nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar (1950), hetgeen niet inhoudt dat dit zo hoeft te blijven. De laagste uit kering over oogst 1950 bedraagt per kg ongerepeld vlas 15% cent, de hoogste is 59 cent. De hoogste gemiddelde prijs werd behaald door het rayon Steenbergen, daarna kwamen in volgorde Flakkee, Dinteloord, rest van West-Brabant boven de Vliet, Tholen en St. Philipsland, Schouwen en Duiveland en tenslotte de Wieringermeer. Volgens de noteringen van het Zeeuwsch Land bouwblad was over 1950 de gemiddelde marktprijs van het ongerepelde vlas 27% cent. Het exportvlas naar België (gerepeld) bracht over 1950 30% cent op. Balans en exploitatierekening over 1950'51 wer den ongewijzigd goedgekeurd. Eveneens met alge mene stemmen werd goedgekeurd de bijschrijving van 17 op ieders aandeel in de ledenlening uit de opbrengst van het in 1950'51 geleverde vlas. Voor deze ledenlening werd een rente van 4 's jaars goedgekeurd, ingaande 1 Nov. 1951. De aftredende bestuursleden de heren L. J. van Nieuwenhuijzen, W. A. de Vrieze en Joh. Bom Fzn werden herkozen. In de vacature-P. M. Sneep, welke wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd aftrad, werd met algemene stemmen gekozen de heer J. W. van Nieuwenhuijzen te Dinteloord. Voor de nieuwe groep leden in de Noord-Oost-Polder werd als bestuurslid gekozen de heer T. H. Stikker te Emmeloord. Vervolgens werd het nieuw ver kozen bestuurslid, de heer J. W. van Nieuwenhuij zen, tevoren Secretaris-Penningmeester der Coöpe ratie, met algemene stemmen gekozen tot Voorzit ter. Naar we vernamen is het te verwachten, dat het bestuur als nieuwe Secretaris zal benoemen de heer J. J. van NieuwenhuijzenJas te De Heen. Alvorens de vergadering gesloten kon worden kreeg het woord Minister Mansholt, die in de eerste plaats sprak als lid en daarna als Minister. Z.Exc. verklaarde als voormalig bestuurslid onder de lei ding van de thans aftredende Voorzitter de heer Sneep veel geleerd te hebben. De heer Sneep treedt af nu het met het vlas goed gaat. Maar deze hausse heeft sombere achtergronden. Van de vrije wereld wordt een grote inspanning gevraagd om haar vrij heid te kunnen behouden. Textiel is onmisbaar. Spreker wil zijn dankbaarheid uitspreken ook als Minister, voor al wat Sneep voor de landbouw heeft gedaan. De Vice-Voorzitter, de heer Chr. v. d. Riet, memo reert de oprichting in 1920 van de Coöp. Vlas fabriek met als prpmotor de heer Sneep en de vele tegenslagen die haar deel werden. Onverzettelijk werd volgehouden. Spreker wees op het belang van de vlasbewerking voor de werkgelegenheid en op datgene wat verder op sociaal gebied tot stand kon worden gebracht, zoals de pensioenregelingen der vlasfabriek voor haar personeel. Hij deelde mede dat het bestuur de heer Sneep benoemd had tot ere-voorzitter en dat hij als adviseur van het bestuur actief werkzaam zou blijven. Als geschenk werd een vaas (Leerdam) ter tafel gebracht, waar in o.a. aangebracht het wapen van de familie Sneep, en de wapens van Ossendrecht, zijn geboorteplaats, Dinteloord, zijn woonplaats en Steenbergen de standplaats van de vlasfabriek. - De Burgemeester van Steenbergen bood onder luid applaus de heer Sneep als eerste de zilveren ere-penning van de stad aan. Tenslotte sprak de heer De Jong, Directeur van de Vlasfabriek. Hij schilderde de schepping van Sneep, de grootste vlasfabriek van West-Europa met straks 500 arbeiders, gewrocht door velerlei onmisbare eigenschappen, maar uiteindelijk door liefde en toewijding en door geloof in de toekom stige mogelijkheden van vlas, het enige vezel product van nationale bodem. Spreker eindigde met de uitspraak, eens bij het 25-jarig jubileum ge daan: „Wanneer de geest van Sneep over de vlas fabriek vaardig blijft, dan zal het haar welgaan". De heer Sneep restte een dankwoord voor al deze goede woorden. Het moet deze nestor een grote voldoening geweest zijn dat men in zijn schoonzoon de juiste man heeft gezien zijn voorzitterstaak over te nemen. Driemaal sinds 1920 heeft hij een voor stel tot liquidatie moeten overwinnen. Thans zijn de plannen voor een spinnerij gereed en wordt de uitvoering begonnen. Ik sta aan het einde van mijn levenstaak, aldus de grijze voorzitter. Maar hij voerde anderen tot dit einde, dat door zijn werk, voor hen weer een begin zal zijn. van de vergadering' van de Tuinbouwcom- missie der Z. L. M., gehouden op Dinsdag 6 November in Hotel „Centraal" te Goes. Opening. De Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom in het bijzonder de Rijkstuinbouwconsulent, Ir W. van Soest, en de heer J. Q. C. Lenshoek, als vertegen woordiger van de Commissie Werkgeversbelangen der Z. L. M. Afzet Tuinbouwproducten. Medegedeeld wordt, dat de afzet van groenten en fruit gunstig blijft verlopen. De vlotte afzet van het fruit is voor een groot deel te danken aan de slechte oogst in andere Europese landen. Men dient zich daarom wel te realiseren, dat zulks geen waarborg voor de toekomst met zich brengt. Ook voor het bewaarfruit mogen de vooruitzich ten voorhands niet ongunstig genoemd worden. Ten aanzien van de houding van de nieuwe Engelse regering dient men af te wachten. Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. (P.B.O.) Medegedeeld wordt, dat er enig meningsverschil bestaat tussen de standsorganisaties en de vak technische organisaties, inzake de vertegenwoordi ging van de verschillende organisaties in de Hoofd afdeling Tuinbouw van de P. B. O. De Hoofdafdeling Tuinbouw zou namelijk uit 18 personen moeten bestaan, t.w. 6 leden aan te wij zen door de drie Standsorganisaties, 6 leden aan t£ wijzen door de 3 Landarbeidersorganisaties, 2 leden door het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, 1 lid door de N. F. O. en 3 leden aan te wijzen door de standsorganisaties in overleg met het C. B. v. T. en N. F. O. Vooral het C. B. v. T. nu heeft bezwaar gemaakt tegen het aanwijzen van 3 leden door de Standsorganisaties in overleg met C. B. v. T. en N. F. O. Zij heeft n.l. in een brief, gericht aan de Sociaal Economische Raad, te kennen gegeven, dat de N. F. O. en het C. B. eveneens 6 leden wil len aanwijzen en niet 3 leden in overleg met Stands organisaties. Op dit punt is nog geen beslissing genomen. Hoofdafdeling Tuinbouw v. d. Stichting. Medegedeeld wordt, dat een nieuwe Secretaris van de Hoofdafdeling is benoemd wegens het be danken van de huidige Secretaris, Mr. Van Ma- rijnen. Verder is in de Hoofdafdeling het nieuwe land bouwbeleid besproken. Vooral het feit, dat de Mi nister de tuinbouwproducten in groep 3 (de groep van de zgn. vrije prijsvorming) heeft ingedeeld ont lokte een uitvoerige discussie. Men zou namelijk gaarne zien, dat voor de belangrijkste tuinbouw producten een basisprijs werd vastgesteld. Tenslotte worden nog enkele mededelingen ge daan over de bespreking in de Hoofdafdeling, in zake de financiering van het Bedrijfschap voor Groente en Fruit. Lagere Tuinbouwschool der Z. L. M. te Kapelle. In de vergadering wordt uitvoerig van gedachten gewisseld over het op komst zijnde nieuwe onder wijsprogramma voor de lagere land- en tuinbouw scholen. Het ligt namelijk in de bedoeling het onderwijs programma zodanig in te richten, dat aansluiting aan het 6e leerjaar der lagere school gegeven kan worden, terwijl tevens meer aandacht besteed zal moeten worden aan lichamelijke opvoeding, handen arbeid enz. enz. Eén der eerste vereisten hiervoor is echter, dat de tuinbouwscholen over minstens 2 goede les lokalen beschikken. Het feit doet zich echter voor, dat de Tuinbouw school der Z. L. M. te Kapelle in een noodgebouw is ondergebracht, dat zeker niet aan bovengenoem de eisen voldoet. De vergadering is dan ook eensluidend van oor deel, dat het tuinbouwonderwijs voor Zeeland der mate belangrijk is, dat gestreefd moet worden naar aanpassing van de school aan dit nieuwe onderwijs programma. Aan het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. zal daar om geadviseerd worden op korte termijn uitbrei ding der school te bewerkstelligen. C. A. O. voor de Tuinbouw. De mantel en de bijzondere bepalingen voor de Collectieve Arbeidsovereenkomst, contract jaar 1952/1953, worden aan een uitvoerige bespreking onderworpen. Enkele punten van de lopende C.A.O., welke in de practijk aanleiding tot moeilijkheden geven, worden eveneens besproken. Het standpunt der vergadering zal ter kennis van het K.N.L.C. en de Commissie Werkgevers- belangen der Z.L.M. worden gebracht. Tuinbouwmiddag Z. L. M. Gezien het feit, dat over de teeltregeling in het algemeen, stopzetting van uitgifte nieuwe teelt vergunning en inkrimping van het tuinbouw-areaal in het bijzonder, de meningen in de lande zeer ver schillend zijn, is voor de vergadering aanleiding een speciale tuinbouwmiddag der Z. L. M. te orga niseren, waar zeer deskundige sprekers het pro- en contra van één en ander nader zullen belichten. Het ligt in de bedoeling alle belanghebbenden in de gelegenheid te stellen deze tuinbouwmiddag bij te wonen, welke gehouden zal worden op Maandag 10 December 1951 om 13.30 uur te Goes. Omtrent het programma zullen zeer binnenkort uitvoerige publicaties volgen. Waterbeheersing in Schouwen. Een onderzoek naar de grondwatertoestand in de duinstreek heeft uitgewezen, dat deze door allerlei oorzaken minder wordt. De Commissie, belast met dit onderzoek, meent nu, dat getracht moet worden hierin verbetering te brengen, hetgeen echter ge paard zal gaan met hoge kosten. Aan de Z. L. M. wordt een financiële bijdrage verzocht. Besloten wordt het Dagelijks Bestuur te advise ren een financiële bijdrage te verlenen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4