Modern Fotowerk Vee-Tentoonstelling en Markt gebruikte AUTO's F.B.H. SCHELLING'! Oliehandel A. W. VERSCHOORE Kwaliteitsproducten OVER VERHUIZEN EN NOG WAT. WENKEN VOOR DE MACHINEMELKERS. Bedrijfsleider Adverteren doet verkopen ALV0LINE D. ALEWIJNSE Zn GOEDE voor halve prijs Gebr. DE BAAR ONS HANDELSMERK is, dat we voor de maand November staan en we weten uit ervaring dat deze maand vrij ongunstig is om wintertarwe te zaaien. Doch het is mis schien toch zo, dat het beter onder gunstige om standigheden in November kan, dan onder slechte omstandigheden in December. Hoewel lastig bij 't ploegen en eventuele andere bewerkingen oefent de droogte toch een heilzame werking uit op de structuurtoestand van de grond. Zelfs de ondergrond vertoont (barsten en scheuren van de droogte en wanneer het nu straks gaat regenen zal het overtollige water gemakkelijk een uitweg naar beneden kunnen vinden. De natuur begint nu snel haar groene gedaante te verliezen. Het voorjaar met ontluikend groen is mooi, maar de herfst met haar vele kleurschake ringen waarbij het beeld haast iedere dag veran dert heeft toch ook zijn bekoring. Er is een tijd van komen en gaan, een onverbiddelijke wet in de natuur. Als landbouwers zijn we hier helemaal op ingesteld en we aanvaarden dit als 'n nuchter feit. Maar juist deze afwisseling in ons bedrijf maakt ons boerenleven aantrekkelijk. We hebben be werkt, gezaaid, verpleegd en nu ook het einde van de oogst in zicht is, willen we gaarne evenals de natuur de rustperiode van de winter tegemoet gaan. Verhuizen kost bedstro, zegt een oud spreek woord en Uw secretaris, tot nog toe geen ervaring op dit gebied hebbende, moet thans erkennen, dat dit spreekwoord ook tegenwoordig nog, althans in zijn figuurlijke betekenis, ten volle van kracht is. Is het verhuizen met een gezin in deze tijd al niet eenvoudig, ook het overplaatsen van een kan toor brengt zijn eigen moeilijkheden met zich mee, wil men althans de kantoorwerkzaamheden in die tussentijd zo weinig mogelijk stagnatie doen onder vinden. Alle stukken, mappen, ordners en be scheiden dienen weer hun eigen plaats te krijgen, teneinde onnodig tijdverlies bij het zoeken te voor komen. Daarnaast omvat een archief van 100 jaren enige duizenden kilogrammen papier, die weer netjes gerangschikt dienen te worden en waarvoor in het nieuwe landbouwhuis een afzon derlijke kamer is ingericht. Dat hierdoor noodgedwongen alles onderste •boven moet worden gehaald, kan echter ook zijn interessante zijde hebben. Oude dingen, vaak reeds lang vergeten, komen soms weer voor de dag. Zo vonden wij bij het opnieuw ordnen van het archief een document: dat intussen 100 jaar oud en de oprichting van de Mij van Landlbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het arron dissement Breda afkondigt. Gezien de viering van het jubileum, die ons allen nog vers in het geheugen ligt, laten wij hieronder deze afkondiging volgen, die intussen ingelijst een plaats, in het nieuwe kantoor heeft gekregen. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW, TUINBOUW EN VEETEELT, ARRONDISSEMENT BREDA. Het doel der Maatschappij, welke na Koninklijke goedkeuring en de toetreding van 400 leden als ge vestigd zal worden beschouwd, is: Het bevorderen der belangen van de Land- en Tuinbouw en der Veeteelt in het Arrondissement Breda, door het houden van tentoonstellingen, het uitloven van Prijzen of Premiën, het uitschrijven van Prijsvragen, het verspreiden van algemene landbouwkundige kennis, het nemen van proeven, 't aanwenden van verbeteringen inzake van Land en Tuinbouw of Veeteelt en van al hetgene geacht kan worden daarmede in verband te staan. Ieder lid verbindt zich voor één jaar en zal alzo telken jare het recht hebben aan de Secretaris of Penningmeester zijner Afdeling, op het nader bij •het ontworpen wordende Reglement te bepalen tijdstip voor het lidmaatschap te bedanken. De contributie is bepaald op twee gulden 's jaars voor ieder lid, te betalen bij de intrede van het dienstjaar, waarvoor ieder lid kosteloos toegang erlangt tot alle in het gehele Arrondissement te houden tentoonstellingen, vergaderingen enz. en •gratis een exemplaar ontvangt van al hetgene het bestuur der Maatschappij zich in staat zal zien ter opgemelde zake door de druk uit te geven. De helft dier contributie blijft ter beschikking van de Afdelingen, tot het houden van eigene ten toonstellingen, vergaderingen enz., enz. In de op de 2 dezer te Breda gehouden algemene vergadering der benoemde commissie werd, behou dens nadere goedkeuring in ene later te bepalen algemene vergadering van al de toegetredene leden, tot het vorenstaande voorlopig besloten en •het Arrondissement verdeeld in zes Afdelingen, terwijl in het voorlopig bestuur werd gekozen, als le Afdeling. Gemeenten: Breda, Prinsenhage en Beek, Terheijden, Wagenberg en Teteringen, de heren: Jhr. J. M. v. d. Wijck, J. A. van der Burgh, Jhr. Mr. P. Six, W. van Hoogendijk, A. A. N. Cuij- pers te Breda. 2e Afdeling. Gemeenten: Ginneken en Bavel, Chaam, Gilze en Rijen, Alphen en Riel, Zundert en Wernhout, Baarle Nassau en Rijsbergen, de heren: G. G. van der Hoeven te Zundert, G. A. Houben te Gilze. 3e Afdeling. Gemeenten: Oosterhout, Geertrui- denberg, Made en Drimmelen, 's Gravenmoer en Raamsdonk, de heren: J. P. G. van der Meer te Raamsdonk, A. Dubbeldam te Drimmelen. 4e Afdeling. Gemeenten: Oudenbpsch, Rozendaal en Nispen, Rucphen, Vorsenseinde en Sprundel, Etten en Leur, De Hoeve en St. Maartenspolder, Oud- en Nieuw-Gastel, Dinteloord en Prinsland, de heren: H. P. van den Dries te Oudenbosch, L. van Aert te Leur. 5e Afdeling. Gemeenten: Zevenbergen, Fijnaart en Heiningen, Hooge- en Lage-Zwaluwe, Klundert, Standdaarbuiten en Willemstad, de heren: Baron Van der Borch, gen. van Rouwenoort te Zevenber gen. A. Maris te Fijnaart. 6e Afdeling. Gemeenten: Bergen op Zoom, Steenbergen en Kruisland, Nieuw-Vosmeer, Hal steren, Woensdrecht, Hogerheiden en Hinkelen- oord, Ossendrecht, Putten, Huijbergen en Wouw, de heren L. C. de Geep te Bergen op Zoom, C. Daverveldt te Wouw. Breda, 6 April 1851. Tot deelneming aan het lidmaatschap kan men zich bij ieder der bovenvermelde heren vervoegen. ZEGT HET VOORT Het kwantum melk dat onze koeien geven, wordt nu het najaar is, steeds kleiner. Dit is voor de machinemelker het teken, steeds meer zorg aan het melken te besteden. Nog al te veel wordt gewerkt met meer appara ten dan er personen zijn, zulks om een korte melk tijd te krijgen. Dit is in vele gevallen fout. Er moet op deze tijd van het jaar een goede, in tensieve voorbehandeling worden toegepast, d.w.z. men moet de uier van de koe dusdanig prikkelen, dat de koe de melk laat schieten, niet eerder mag het apparaat worden aangesloten, omdat men anders vacuum-inwerking op het uierweefsel krijgt. Ook de tijd, die het apparaat onder de koe hangt terwijl er geen melk komt, is men kwijt omdat het melken in verhouding zoveel langer duurt. De juist genoemde voorbehandeling kan men op twee manieren doen, n.l. nat of droog. Als er nat wordt voorbehandeld gebruikt men schoon water en wast daarmee de tepels en om ringende delen goed schoon en er wordt dan nage- droogd met een schone droge doek. Bij de droge methode wordt alleen de schone doek gebruikt, of soms ook wel een borstel. Echter wanneer de koe vuil is zal ze steeds ge wassen moeten worden als we tenminste behoor lijke kwaliteit melk willen winnen. Als dit gelbeurd is worden altijd één of twee stralen melk wegge- tmolken ter controle, liefst in een bakje. Als deze handelingen klaar zijn, en de uier is vol wordt het apparaat aangebracht. Bij het aanzetten van de tepelbekers laten we zo weinig mogelijk lucht zuigen om geen vacuum- verlies te hebben. Het is zo, als men met twee apparaten werkt, en er wordt bij het aanbrengen van het tweede apparaat belangrijke lucht gezogen, dan zal het eerste apparaat ook even minder vlot werken. Zodra de vlotte melkstroom ophoudt is het in normale gevallen (95 tijd om het apparaat af te nemen. Doet men dit niet dan krijgt men even als bij het onvoldoende voorbehandelen vacuum- inwerking op het uierweefsel, hetwelk op de duur beschadigingen meebrengt welke moeilijk of niet te genezen zijn. Door de beschadiging krijgen bacteriën kans een uierontsteking te veroorzaken. Ook krijgt men, bij het niet tijdig afnemen van de apparaten, tijdverlies. De tijdsduur van het melken met het apparaat is niet zo maar in minuten vast te stellen, dit hangt veelal van de koe af. Zo zullen jongere koeien meestal vlugger melken dan oudere; zo zul len er zijn die in twee minuten hun melk hebben afgegeven en er zullen er zijn die daar wel vier, soms vijf minuten over doen. Soms werkt de boer zelf het langzamere melken in de hand, door b.v. te slap geworden of versleten voeringen te gebruiken. De elasticiteit moet nog goed zijn om goed te kunnen melken, d.w.z. de voeringen mogen niet zozeer zijn uitgerekt dat ze jiiet meer behoorlijk gespannen kunnen worden. De rubber moet glad zijn aan de binnenkant, en mag dus geen barstjes, scheurtjes of aanslag vertonen als we eens een voering binnenste buiten draaien. Blijkt bij het nakijken van de tepelvoeringen dat bovengenoem de afwijkingen wel aanwezig zijn dan zal het zeer moeilijk zijn hiermee nog behoorlijk te werken terwijl ook de kwaliteit van de melk er sterk door benadeeld kan worden (infectie in de voeringen!). Evenals men er bij het handmelken prijs op stelt, dat de koe regelmatig en vlot, in één ruk, wordt uitgemolken moet ook nu de namelker direct present zijn om dit werk te doen. Het namelken is van groot belang, niet alleen omdat anders een belangrijke hoeveelheid' melk in de uier achter blijft, maar het is tevens een con trole op de uier van de koeien. Koeien die niet goed worden uitgemolken zullen kortere lactatie- periode maken met minder melk, terwijl ook een begin van uierontsteking dikwijls bij het namelken wordt ontdekt. Het namelken moet daarom als regel altijd en goed gebeuren; vele practijkgevallen hebben dit reeds bewezen. De beste methode van melken, en namelken, is die zoals men het leert op handmelkercursussen, dus zonder „strippen" of al te veel trekken. De beste handmelker moet als de meest geschikte namelker worden beschouwd. Rijkszuivelconsulentschap Breda, v. d. OUWELAND, Assistent. van. VETVEE, HANDELSVEE, VARKENS, SCHAPEN en PAARDEN, te GOES (Centrum van Zeeland) op Dinsdag 20 November 1951- Inschrijvingen enz. tot 8 Nov. bij het Secreta riaat Wilhelminastraat 60, Telef. k 1100-2951. Op akkerbouwbedrijf in Zeeland, groot 57 ha, met veel vee, wordt per 1 Jan. a.s-, een gevraagd, intern, trekker en paardenwerk kunnen de verrichten. Brieven met uitgebreide referenties en gegevens omtrent levensloop, gods dienst, diploma's enz. on der letter F, Bureau van dit blad te Terneuzen. TE KOOP: Weegbrug Hoefkensdijk aan Hulsterweg. Weeg vermogen 10.000 kg met afdruk-apparaat, in pri ma staat. Te bevragen: TH. A. CGRNELISSENS, Vogeldijk 12, post Kuitaart. ^3SSSSSSSS5S235S5; Geeft Uw varkens da gelijks een portie ALVOLINE door hun voeder, dit bevordert vlugge groei en gewicht en voor komt stijve poten. 2 kilo pak 0,78 5 kilo pak 1,78 25 kilo zak 8,03 50 kilo zak 15,88 Vefkrijgbaar bij iedere Voederhandel Middelburg Tel. 2389 Hudson Ford Ford-Vedette Fordson-bestel Austin 5 ton Chevrolet Chevrolet Morris 6 cyl. 1947 1946 1948 1946 1945 1938 1940 1944 Proefrit gaarne toege staan. Goes, Telef. 2304 FOTO-ATELIER - FOTOIIANDEL Grote Martk 7 - GOES - Telefoon 2718 op elk gebied. Zoekt Uw beste filmpjes uit en laat er een vergroting van maken. Briefkaartvergrotingen 0,50. Ontvangen pracht sortering FOTO-ALBUMS „YORK" MINERALE OLIëN EN VETTEN onder dit merk geleverd, zijn welke dus aan de hoogste eisen voldoen. Hoof kantoor: SCHIEDAM. Verteg. Zeeland: TERNEUZEN: Tramstraat 22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9