NOORD-BRABANTSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW KRING OOST- EN MIDDEN-BRABANT. DE VERZEKERINGEN DER N.B.M.L. AFDELING WOUDRICHEM. FILMAVONDEN. Rondom de Boerderij De op 29 October j.l. te Eindhoven gehouden kringvergadering, waar o.a. het onderwerp pacht- wetgeving en pachtprijzen werd behandeld, leverde door de geanimeerde (bespreking verschillende actuele punten op, die voor onze zandbedrijven van het grootste belang zijn. Allereerst een compli ment voor de trouwe opkomst, waaruit het orga nisatiebesef blijkt, dat bij deze nog jonge kring aanwezig is. Zijn er moeilijkheden, dan kunnen deze het best gezamenlijk worden opgelost. Dan dienen deze problemen op de vergaderingen aan de orde te worden gesteld en besproken en moet langs organisatorische weg naar oplossing van deze vraagstukken worden gestreefd. Dan moet men het er voor over hebben om eens een middag er uit te breken, hoe moeilijk dit op vele bedrijven meestal ook gaat en dient men zich op de verga deringen te laten horen. De vertegenwoordigers uit de organisaties weten dan, wat er onder de leden leeft en kunnen dan des te Foeter als spreek buis van de leden optreden bij het verdedigen van hun belangen. Laat eens een middag, zoals voor zitter De Zeeuw opmerkte, Uw knolgroen en Uw melkkoeien aan de zorgen van anderen over en breng Uw bezwaren en Uw moeilijkheden ter ken nis daar, waar zij horen, n.l. op de vergaderingen. Hoewel het pachtvraagstuk als een van de voor naamste onderwerpen van deze vergadering was aangekondigd, kwamen de besprekingen bijna van zelfsprekend terecht bij het kardinale vraagstuk n.l. de bestaanszekerheid van onze landbouw bedrijven op de zandgronden. Op de sterk geste gen totale bedrijfskosten telt de pacht inderdaad niet meer in die mate mee als dit voorheen het geval was. Het pachtprijzenniveau in ons land heeft de stijging van lonen en prijzen niet gevolgd, met als gevolg dat de verpachters in grote moei lijkheden dreigen te komen, een zeer lage rente van hun eigendommen ontvangen en hierdoor niet in staat zijn het verpachte in redelijke staat te on derhouden. Er is een tendenz om dit van lieverlee recht te trekken en de pachtprijzen te verhogen. Ook de Grondkamers gaan hun normen hiervoor herzien. Hierbij dient echter terdege rekening te worden gehouden met de productie-waarde van de grond. Wij bedoelen hiermee, dat het verschil in pachtprijs tussen de gemiddelde zandgrond en de gemiddelde kleigrond momenteel te gering is. Zeker, ook op de goede zandgronden kunnen goede opbrengsten worden verkregen. De keuze der te verbouwen gewassen blijft echter beperkt en men vrage niet hoeveel dure kunstmest gestrooid moet worden om deze opbrengsten te bereiken. Het zandbedrijf is een gezinsbedrijf. Dat be tekent, dat vooral op de kleinere bedrijven een redelijk Foestaan alleen dan mogelijk is, wanneer het gehele gezin zich voor het bedrijf mee inspant. Vrouwenarbeid dient volgens de C.A.O. voor het verrichten van veldwerkzaamheden zoveel moge lijk vermeden te worden. Maar wat zou de zand boer moeten beginnen, wanneer zijn vrouw en schoolgaande kinderen hem niet voor een deel het werk uit handen namen, teneinde op een dure vreemde werkkracht te besparen? Wij denken hierbij aan „het lied van de boer", waarin de auteur van de revue „En de boer ploegt voort welke bij het 100-jarig bestaan van onze organisatie werd opgevoerd, het leven van de boer en de (boerin zo juist typeert: Hier ziet ge ons zoals we zijn, Een boer en een boerin, Wij werken vroeg, wij werken laat, Met heel ons huisgezin. Al wordt dit alles slecht beloond, Zijn zorgen meest ons deel, De liefde toch voor ons bedrijf, Vergoedt daarin zeer veel. De liefde voor zijn bedrijf en zijn grond is ken merkend voor de zandboer. Maar van die liefde alleen kan hij niet leven. Hij voert de bittere strijd om zijn bestaan,, voor zichzelf en voor de toekomst van zijn kinderen, die straks ook het liefstboer zouden willen worden. „Want wat er ook gebeuren mag, de boer Iblijft bij het land", zegt de schrijver van bovengenoemde revue. En inderdaad, een boerenhart kan men niet om vormen. maar waar moeten straks onze jonge boeren heen gezien het grote tekort aan cultuur grond, dat we thans reeds in ons land hebben? Problemen dus te over voor onze zandboeren. En dan de melkprijs. De melk is een van de voornaamste bestaansbronnen van het gemengde zandbedrijf. Onze zandboeren weten, dat hun kost prijs hoger ligt dan b.v. die van de goede weide gebieden en zij zijn bereid hun bedrijf zoveel moge lijk door gebruik te maken van voorlichtings dienst enz. te rationaliseren. Maar zal daarmee ooit dit verschil in kostprijs, dat meer dan 3 cents per kg bedraagt, kunnen worden overbrugd? En hoe komt het, dat bij vergelijking van de netto melkprijs, zoals deze in Zuid- en Oost-Brabant wordt betaald met die van andere gebieden, eerst genoemde in de regel zoveel lager ligt? Een ver schil van 1 of 1V2 cent per kg op de melkprijs speelt een grote rol voor deze (bedrijven, waar de melk een van de voornaamste producten is. Al deze vragen kwamen op genoemde kringver gadering ran de orde en geven voldoende stof om hierop in de eerstvolgende kring-vergaderingen nader in te gaan. De positie en de bestaansmoge lijkheid van de bedrijven op de zandgronden is daarbij het grote vraagstuk, dat ook van de orga nisaties de volle aandacht verdient. Zoals wij reeds eerder meedeelden heeft onze organisatie ook een afdeling verzekeringen waar bij de leden der N.B.M.L. op solide en voordelige wijze hun verzekeringen kunnen onderbrengen. Niet alleen op het gebied van brand- en variaver- zekering, paarden- en veeverzekering kan men bij ons terecht, maar ook op het gebied van auto. en tractorverzekering kunnen onze leden thans ge bruik maken van de hiertoe door de Z.L.M. opge richte Onderlinge Verzekering, waarbij de N.B. M.L. zich sinds 1 Juli j.l. heeft aangesloten. In Uw eigen belang raden wij U aan eens te informeren naar de voorwaarden en de premies. Deze afde ling verzekeringen is uitsluitend ten dienste van leden der N.B.M.L. en alleen zij kunnen als lid van de organisatie van deze dienst gelbruik maken. De volgende kringagenten zijn intussen in 't werk gebied van onze organisatie aangesteld en kunnen U alle gewenste inlichtingen verschaffen: District: Zevenbergen en Lage-ZwaluweA. D. Barel, Stationsstraat 2, Zevenbergen. District: Fijnaart, Heiningen, Willemstad, Stand- daarbuiten, Oudenbosch en Klundert; M. J. T. Sneep, B 71 te Fijnaart. District: Steenbergen, Wouw en Bergen op Zoom; G. v. d. Brand, Chaamseweg 148 te Baarle- Nassau. District: Dinteloord; H. Duine, B 112 te Dintel oord. District: Land van Heusden en Altena; O. Wal raven, C 187 te Almkerk. District: St. Michielsgestel en Dinther; P. Buijs, C 32 te Gemonde. District: Hilvarenbeek e.o.; J. Huijsman, „De Hoge Haghorst" te Diessen. District: Sprang-Capelle; D. Oerlemans, Loon- schedijk B 98 te Vrij hoe ve-Capelle. De cursus in landbouwwerktuigen die deze win ter met Rijkssubsidie vanwege de afd. Woudri- chem der Noord-Brabantse Mij van Landbouw in café Bergeijk zal worden gegeven, vangt aan op Maandag 5 Nov. a.s., n.m. 7 uur. Als leraar zal fungeren de heer H. Groeneveld te Nieuwendijk. In haar vergadering van 25 September j.l. (besloot het Hoofdbestuur der N.B.M.L. om een filmprojector aan te schaffen, teneinde hiermee de afdelingen filmavonden te kunnen aanbieden en hierdoor het verenigingsleven te stimuleren. Aan dit besluit is intussen gevolg gegeven en thans beschikken we dus over een prima geluids projector, waarmee deze winter films op land bouwgebied, op cultureel terrein en desgewenst ook emigratiefilms zullen worden gedraaid. Het wordt dus nu: U vraagt en wij draaien. Alleen zal zo'n filmavond voor al te kleine gezelschappen wel wat kostbaar worden. Men combinere dus als kleinere afdeling eventueel met andere afdelingen, met de plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen of de vereniging van jonge landbouwers. Wanneer de afdelingsbesturen deze bijeenkom sten goed en tijdig voorbereiden, kan hiermee een gezellige en leerzame avond worden (bereikt. Inzake de films plege men tijdig overleg met het secreta riaat der N.B.M.L., Stationslaan 4, te Zevenbergen. DE WESTHOEK. Dank zij het mooie herfstweer, wat nu al meer dan vijf weken duurt, kunnen de laatste oogst- werkzaamheden vlot verlopen. Het is een buiten gewoon gunstig najaar voor het transport van bieten. Overal zien we dan ook zwaar beladen wagens de percelen uitrijden, een prestatie, waar over we een jaar geleden niet behoefden te denken. Op vele manieren zien we de bieten geoogst wor den. Zevenbergen en Klundert daar worden de bieten gerooid met de spade. In Zevenbergsche- hoek zagen we een enkele lichter achter tractoren met toolbar of in cultivatorramen aangebracht. Dit was het z.g. systeem „Krijnen". Deze lichter moet zeer zwaar worden belast, vooral met droog weer op de zware klei. Op lichtere gronden gaan de lichtijzers er (beter in. Onder Dinteloord en Steen bergen lopen verbeterde exemplaren van dit type die ook nog vrij zwaar zijn belast, met zakken bie ten. De Schipper „Zeelandia"-lichter zagen we, getrokken door een Farmalltractor vrij mooi werk leveren onder Dinteloord. Er bleek behoorlijk wat trekkracht nodig te zijn bij 4 rijen lichten. De op brengst van de bieten valt over het algemeen niet mee. Tussen de 14 en 18.000 kg per gemet komen de meeste. De latere rassen tot 21.000 kg, maar dan is het ook helemaal op! Het suikergehalte is de laatste weken iets gestegen, maar boven de 18 komen er zeer weinig. En die er komen be hoeven het niet op te schrijven, men kan het zo wel gemakkelijk onthouden. Het suikeribietenblad is duur. Toch wordt er nog te nonchalant mee omgesprongen. Geregeld zien we nog dat bietenblad wordt ondergeploegd met kop. Dit is werkelijk zonde. Een ha bieten- blad weegt ongeveer 25.000 kg en bevat 4000 kg droge stof, 275 kg verteerbaar ruw eiwit en 2400 kg zetmeelwaarde. Dit is bijna evenveel aan voe dingswaarde als een volledig gewas haver (korrel en stro). Dit onderploegen kan natuurlijk als oor zaak hebben, dat de veebezetting op het bedrijf klein of nihil is of wel dat er geen silo aanwezig is om het product te ensileren. Een weide zomaar volrijden met roietenblad is ook uit den boze. Ten eerste eet het vee de helft nog niet op en ten tweede ze bevuilen het sterk (vooral bij koud weer en veel grond) of trappen het plat. Ten derde wordt de weide er grondig mee vernield vooral bij nat weer of bij op hopen liggen en tenslotte zaait U bietencijstenaaltjes en staat dan bij scheuren van de weiden, vooral kunstweiden, verwonderd, dat er bietencijstenaal tjes in die oude weide zitten of dat ze nu na vijf of zes jaar nog niet weg zijn. Voeder liever in een bak, net als bij jonge paar den. Bij inkuilen geen oud rot materiaal gebrui ken. Denk om de grond. Niet al te grote silo's en (bovendien moet vrij vlug worden gewerkt. Pulp er bovenop, vooral nu met dit droge weer is heel goed. Het bespaart een gronddek. (De pulp dan minstens 75 cm dik en het sap zakt door de verse koppen en blad. U heeft wellicht allang opge merkt, dat bij vers of nat blad, dus bij regenach tig weer de bietenkoppenkuil het beste slaagde. Welnu bij droog weer zal pulp op de kuil als be lasting eenzelfde resultaat geven. Nog iets: gooi vanaf heden het z.g. „perslik" of tarra van uw wagens niet meer op de percelen. Het is wel makkelijk om voor in de „blok" de schop op de wagen te gooien en al rijdende zijn we net klaar, als we achterin komen. Gesteld dat de vorige vracht nu eens niet vrij was van cysten, die met de grond op de wagen (blijven dan hebben we weer eens extra ons best gedaan om ze over heel de blok te krijgen in plaats van pleksgewijs, wat ook al erg is. Zeg dit tegen het personeel. In een droge sloot of anders op een hoop, maar niet meer over het hele perceel. Jammer genoeg ge beurt dat nog zo dikwijls. Het maïsplukken gaat goed. De Deeringpluk- ker kan ongeveer IV2 ha per dag plukken. De rijp heid van de maïs laat te wensen over. Eigenlijk moesten we wachten tot de eerste week van No vember. Maar er zijn te weinig plukmachines. Ik kan het volgens U misschien pessimistisch bekij ken, maar ik zie het nut van droogrennen werke lijk nog in. Zo'n droogren kost per ha 200. Gebruik van creosootpalen is aan te bevelen. Hij gaat dan een mensenleeftijd mee. Reken nu maar 10 jaar dan kost hij per jaar 20. Die komen er royaal uit als U het verlies van stukgeslagen korrels gaat rekenen die bij onrijp dorsen komen. De karwij staat in de Westhoek hier en daar maar matig. De vermoedelijke oorzaak is de slechte structuur vooral op vlasland (vastgereden met nat weer door de vlasplukmachine). Op erwtenland staat ze heel wat beter, ook op percelen, die een kleine gift N kregen dit najaar. De aardappelen zijn voor het grootste gedeelte bij elkaar aan de winterkuil. Een goede bedekking voor het z.g. „tweede dek" inplaats van stro is het aardappel loof. Dit sluit goed af. Het moet een voet dik aangebracht worden en daarop de benodigde grond. Bij het blootmaken is deze massa maar een paar vingers dik meer. Laat nu Uw monsters nemen voor bietencysten- aaltjes. Het voorkomt stagnatie bij het onderzoek en U heeft op tijd de uitslagen terug om nog even tueel Uw zaaiplan te veranderen. DE BRABANTSE BIESBOSCH. De werkzaamheden in de bietenoogst verlopen nog steeds zeer gunstig dank zij het steeds aan houdende droge weer. Doch mooi weer in de bie- tentijd kan voor de Biesbosch toch ook nadelen hebben en wel voor het watertransport. Het is b.v. gebeurd dat door de steeds aanhoudende Oos tenwind het buitenwater niet hoger kwam dan 50 cm plus N.A.P. en dan is het voor een klein scheepje zelfs niet mogelijk meer om nog te varen. Vandaar dat verschillende telers met een behoor lijke hoeveelheid bieten zitten te wachten om af te leveren en dat is wat sneu als het weer zo gunstig is voor dat werk. Met de voorziening van de arbeidskrachten be gint het iets beter te worden, daar de topdrukte al aan het voorbijgaan is. Het zaaien der wintertarwe heeft op een enkele uitzondering na nog niet plaats kunnen vinden vanwege de basaltachtige toestand wraain de grond momenteel verkeert. Regen is de enigste oplossing om het land ge schikt te maken voor de uitzaai. Minder gunstig

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8