Vervolg NOTULEN NOODWET Kinderbijslag egescBaeoDltuei* i Veilt, VRAAG en ANTWOORD KLEINE ZELFSTANDIGEN CURSUS VAN DE VOLKSHOGESCHOOL IN ZEELAND. (verkort). Verzekeringszaken. De Voorzitter deelt mede, dat het vorig jaar door het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. een commissie werd ingesteld om de mogelijkheden van een onder linge verzekering voor motorvoertuigen te bestu deren. Zoals bekend is uit dit onderzoek een Onderlinge voortgevloeid, waarbij thans reeds meer dan 500 auto's en tractoren van de leden zijn verzekerd. Men kan er alleen maar spijt over hebben niet vroe ger met dit werk te zijn begonnen, aldus spreker. Na het tot stand komen van deze Onderlinge bleek het gewenst de commissie met een onderzoek op het gebied van de levensverzekering te belasten. In de practijk worden namelijk posten afgesloten, waarbij niet steeds de belangen van de verzekerde in het oog worden gehouden. De commissie kwam tijdens haar onderzoek dan ook tot de conclusie, dat op dit terrein voorlichting zeer noodzakelijk is. Het instellen van een Stichting, genaamd Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied be veelt zij daarom aan. Teneinde deze voorlichting en ook een eventuele bemiddeling zo deskundig mogelijk te doen ver lopen, leek het de commissie de beste oplossing toe, de hulp in te roepen van een te goeder naam en faam bekend staande onderlinge levensverzekering mij. Nu ging het er alleen om, aldus spreker, met welke onderlinge levensverzekerings maatschappij samengewerkt moest worden. De uiteindelijke keuze ging tussen het Onderling Boeren Verzeke ringsfonds (O. B. F.) en het Onderling Levens Ver- zekerings Genootschap (O.L.V.E.H.). In eerste in stantie verdiende het O.B.F. de meeste aanbeveling, omdat dit een zuiver onderlinge boerenzaak is, ter wijl de O.L.V.E.H. nu slechts kort geleden op agra risch gebied begonnen is. Na vele besprekingen, waarbij ook het oordeel is gevraagd van enkele hooggeplaatste personen uit de coöperatieve wereld is de commissie en met hen spreker zelf tot de cdhclusie gekomen, dat niet het O.B.F.doch de O.L.V.E.H. voor Zeeland de gun stigste perspectieven biedt. De werkwijze van het O.B.F., die hoofdzakelijk via de zuivelfabrieken gaat, past voor Zeeland vrij wel alleen in Walcheren. De O.L.V.E.H., die een zuivere onderlinge is, heeft een uitstekende buitendienst en kan de leden met raad en daad terzijde staan, daar ook de bin nendienst over de nodige deskundigen beschikt. Bovendien zijn aan de Directie van de O.L.V.E.H. een aantal voorwaarden gesteld, welke gunstig zijn ontvangen. Spreker heeft met opzet bij deze kwestie uitvoe rig stilgestaan om misverstanden te voorkomen. Het is absoluut niet de bedoeling, dat de Z. L. M. zelf gaat verzekeren, doch dat er een Stichting komt, die zich zal bezig houden met het voorlichten van de leden op verzekeringsgebied. Deze Stichting sluit dus zelf ook geen verzekeringen af. In het Bestuur van de Stichting zal, behalve de Voorzitter en Secretaris der Z. L. M., uit iedere kring één persoon zitting hebben. Spreker vraagt tenslotte machtiging om tot het instellen van een Stichting over te mogen gaan. Nadat verschillende leden enige opmerkingen hadden gemaakt, waarbij nogmaals werd gewezen op het voor de leden volledig vrijwillige karakter van de voorlichting, besluit de vergadering Voor zitter en Secretaris te machtigen tot het instellen van bedoelde Stichting en deze te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst met de O.L.V.E.H., waarbij Walcheren buiten het werkge bied zal blijven. De Voorzitter kan nog mededelen, dat dezelfde commissie thans ook met een onderzoek op het ge bied van de brandverzekering bezig is. Hierover komt nog een rapport, doch de perspectieven zijn gunstig. Rondvraag. De heer Meyers doet een aantal mededelingen over belastingzaken, welke behandeld zijn in de be lastingcommissie van de Stichting voor de Land bouw. De mededelingen geven aanleiding tot een uit voerige gedachtenwisseling, waarbij komt vast te staan, dat de belastingcommissie van de Stichting gunstige resultaten heeft weten te boeken. De heer Van 't Westeinde vraagt aandacht voor de T.B.C.-bestrijding. Hij had één reageerder, welke bij overspuiting vrij bleek te zijn. Door de Gezondheidsdienst is dit geval niet geaccepteerd, omdat zij hiervan geen verklaring zou hebben ont vangen van de veearts, terwijl de veearts beweert de verklaring te hebben doorgezonden. Spreker vraagt zich af of hier sprake is van riva liteit tussen Gezondheidsdienst en veeartsen, waar van de veehouders dan de dupe kunnen worden. De Secretaris wijst er op, dat de veehouders bij aankoop van dieren met witte papieren ook meestal vergeten datum en handtekening op de verklaring te vermelden, waardoor de Gezondheidsdienst niet kan nagaan wanneer het bedrijf als vrij verklaard is, indien ook de veearts niet tijdig inzendt. De heer De Buck voegt hieraan toe, dat de Ge zondheidsdienst de bepalingen nu eenmaal strikt van de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M., gehouden op 15 October 1951 moet naleven wil zij het vijfjarenplan tot een suc ces maken. De heer Klompe merkt op, dat enerzijds getracht wordt de veestapel T.B.C.-vrij te krijgen, terwijl anderzijds, vooral besmet mestvee wordt ingevoerd. In verband met de slechte omheining der weilanden levert zulks zeer veel moeilijkheden op. Spreker zou dan ook gaarne zien, dat er een importverbod voor besmet mestvee kwam. De heer Koster acht een importverbod funest voor de mestveehouders. Er wordt in sommige streken in het najaar veel aan vetweiderij gedaan, hetgeen alleen mogelijk gemaakt wordt door het aankopen van besmet vee, omdat dit goedkoper is. De heer Brooymans is van mening, dat evengoed T.B.C.-vrij vee te koop is voor de vetweiderij, voor al vare koeien. De Voorzitter acht het tenslotte gewenst in het Landbouwblad nog eens te publiceren hoe de vee houders in het algemeen moeten handelen om een T.B.C.-vrij bedrijf te kunnen verkrijgen. Sluiting. De Voorzitter sluit de vergadering onder dank voor de zakelijke besprekingen na medegedeeld te hebben, dat eind November opnieuw een Hoofdbe stuurvergadering zal worden gehouden. Vraag: Ik heb een vaste arbeider, die reeds 65 jaar is. Hoe moet het nu met de zegels voor het Bedrijfspensioenfonds D. te Z. Antwoord: Voor arbeiders van 65 jaar en ouder moeten geen pensioenzegels meer geplakt worden. Aangezien de officiële lonen, vastgelegd in de C.A.O.'s, destijds met 2% ct (halve pensioenpremie voor rekening van de arbeider) zijn verhoogd, om deze er bij de loonberekening als pensioenbijdrage weer af te trekken, dient U in dit geval niet anders te doen dan het uurloon direct met 2% ct of het weekloon met ƒ1,25 te verminderen. Ook aan de arbeider mag dus de z.g. halve pen sioenpremie niet uitbetaald worden. de L. Het blijkt ons, dat verschillende kleine zelfstan digen in de landbouw nog niet op de hoogte zijn van het bestaan of de bijzonderheden van de reeds op 1 Juli j.l. in werking getreden Noodwet Kinder bijslag Kleine Zelfstandigen. Om deze reden ver melden wij hieronder enige gegevens omtrent deze wet. Zijn deze gegevens niet van direct belang voor de lezer, dan kent hij wellicht in zijn om geving personen, die ermede hun voordeel kunnen doen. Aan een kleine zelfstandige, die hier te lande anders dan krachtens arbeidsovereenkomst een beroep of bedrijf uitoefent, wordt krachtens de be palingen van bedoelde Noodwet, kinderbijslag ver leend voor elk van zijn wettige of gewettigde kin deren, stief- of pleegkinderen beneden 16 jaar, in dien zijn inkomen niet meer bedraagt dan 2400, per jaar. Geen kinderbijslag wordt echter verleend voor het eerste en tweede kind beneden 16 jaar in het gezin van een kleine zelfstandige. De kinderbijslag bedraagt voor het derde kind beneden 16 jaar 0,25 per dag, en te rekenen van het vierde kind beneden die leeftijd ƒ0,30 per dag en per kind. Schoolgaande en blijvend invalide kinderen van 16 tot en met 20 jaar worden met kinderen beneden 16 jaar gelijk gesteld, indien bepaalde verklaringen zijn overgelegd. Kleine zelfstandigen met meer dan drie kinderen kunnen ook bij een hoger inkomen nog voor kin derbijslag in aanmerking komen. Men raadplege hiervoor het volgende staatje: Kinderbijslag (in gld) voor gez. met Max. 3 4 5 6 7 8 gezinsink. kind. kind. kind. kind. kind. kind. ben. ƒ2400 78,25 172,15 266,05 359,95 453,85 547,75 t/m 2500 geen 93,90 187,80 281,70 375,60 469,50 2600 93,90 187,80 281,70 375,60 469,50 2700 geen 93,90 187,80 281,70 375,60 2800 ff 93,90 187,80 281,70 375.60 2900 ff geen 93,90 187,80 281,70 3000 93,90 187,80 281,70 3100 ff geen 93,90 187,80 3200 ff ft ft 93,90 187,80 3300 ff ft ft geen 93,90 3400 ff ff ff ft 93,90 3500 ff ff ff geen Aanvragen om verlening van kinderbijslag moe- ten worden gericht tot de Raden van Arbeid. I l l Het is de Commissie tot Voorbereiding der Zeeuwse Volkshogeschool een genoegen thans te kunnen mededelen, dat de eerste cursus der Zeeuwse Volkshogeschool zal plaats vinden op 22, 23 en 24 Novemlber a.s., in het jeugdcentrum te Domburg. Het goedé verloop der contactdagen, welke deze zomer in alle delen der Provincie werden gehouden, wekken de verwachting, dat ook deze eerste echt- Zeeuwse Volkshogeschooldagen de belangstelling van vele uit de Provincie zullen ondervinden. Het Bestuur der Zeeuwse Volkshogeschool heeft gemeend, bij het opstellen van het programma der dagen, aansluiting te zoeken, bij hetgeen ook reeds tijdens de contactdagen onderwerp van discussie vormde. Besloten werd aandacht te besteden allereerst aan de Provincie Zeeland en haar inwoners, waar bij getracht zal worden verder te spreken over de problemen, welke reeds enige maanden geleden voor ons werden ingeleid. Hiernaast zal uitvoerig worden gesproken over de wijze, waarop de Zeeuwse Volkshogeschool in de toekomst zo doeltreffend mogelijk te werk zal kunnen gaan. De cursus, tot welke deelname wij U thans uit nodigen heeft als centraal onderwerp: ,,De plaats van Zeeland in de Nederlandse samenleving". Mr. A. J. v. d. WEEL, Lid van Ged. Staten, zal belichten: „De historische ontwikkeling van de provincie, en haar bevolking", terwijl Ir. C. A. L. HORSTMANN zal spreken over: „Sociale proble men by de industriële ontwikkeling van Zeeland, als agrarisch gebied". In aansluiting op het gesprokene door de heer Van der Weel zal het Museum van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen bezocht worden. Gedurende de Vrijdagavond zal enige tijd worden besteed aan culturele ontspanning. Het Bestuur stelt zich voor gedurende 't samen zijn tevens de plannen van de Zeeuwse Volkshoge school voor het komende jaar te bespreken; wij menen, dat het niet wenselijk zou zijn deze plannen alleen intern in het Bestuur te vormen, doch zou den gaarne de inzichten en ideeën vernemen van allen, die zich voor het Zeeuwse Volkshogeschool- werk interesseren. Wij zouden U derhalve willen aanraden, naar Domburg te komen, en Uw stem te oden horen; ook de meest afgelegen streken van de Provincie wil len wij bij het Volkshogeschoolwerk betrekken; laten wij tezamen overleggen op welke wijze dit in de toekomst mogelijk zal zijn. De bijeenkomst zal beginnen op Donderdag 22 November, des namiddags te 5 uur, met het hou den van een broodmaaltijd en eindigen op Zaterdag 24 November, na het middagmaal. De kosten van de volledige cursus zijn ƒ9,50. Uw opgave tot deelname aan deze dagen dient U te richten aan de secretaresse van de Zeeuwse Volkshogeschool, Daan 51, Middelburg. De uiter lijke termijn, waarop wij verwachten dat de berich ten van deelname ons zullen hebben bereikt is: 12 November. Na opgave ontvangt U een uitgewerkt program ma, alsmede een vermelding van de vertrektijden der bussen, van en naar Domburg. Namens het Voorlopig Bestuur der Zeeuwse Volkshogeschool, H. d'OLIVAT, Voorzitter. Mr. Ph. M. POT, Secretaresse.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6