DE BOERENJEUGD Bestuursleden §anzc§lna KWADE GEWOONTEN. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND IN DE De rede van de Voorzitter Karakter- en Persoonlijkheidsvorming voor de PLATTELANDSJONGEREN juist NU! AGENDA. Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G„ Landbouwhuis, Goes. U de Bestuursledenconferentie weer achter ons ligt, beseffen we weer goed wat van de jeugd van het platteland gevraagd wordt in deze winter. Werden we reeds hierbij bepaald in de morgenuren tijdens de bespreking van het winterprogramma; des middags hebben we ondanks de kleine schare van 35 deel nemers na de opwekkende rede van de voorzitter kunnen luisteren en we deden dat van ganser harte naar de met een warm hart en vanuit een grote deskundigheid uit gesproken rede van de heer Knoop uit Deventer. Deze rede was een treffende oproep tot bezinning en bezieling en vormde een waardige opening van het winterseizoen en een goede geestelijke achtergrond voor onze werkplannen. Van deze rede geven wij U hieronder enige fragmenten en samenvattingen. Wij be seffen dat we er niet in zullen slagen een verslag samen te stellen dat het niet-bijwonen van deze lezing ook maar enigszins zou kunnen vervangen. Wij hopen alleen dat de afwezige bestuursleden bij het lezen van dit verslag zullen beseffen dat ze door weg te blijven een zekere verantwoording op zich hebben geladen. We hopen hen de vol gende keer wel te zien verschijnen. Zoals op het bedrijf nu een zaaiplan wordt klaar gemaakt, en de wintertarwe en het koolzaad reeds aan de aarde worden toevertrouwd, zo is het ook in onze organisatie, waar het winterprogramma als zodanig fungeert. VERGADERMOEHEID Door de vele vergaderingen der diverse vereni gingen worden we ongetwijfeld door dit verschijn sel (bedreigd. De voorzitter trok hierbij een aardige vergelijking met de aardappelmoeheid en haar bekende leuze: „Let op, 1 3". Het boerenbedrijf en het boerengezin worden omspoeld, door allerlei vraagstukken, en er wordt van de jonge boer en de jonge boerin veel gevraagd. Velen beseffen dit nog niet en maken zich niet druk, omdat ze hun vrije leventje nog niet op willen geven. GEBREK AAN BEKWAME BESTUURSLEDEN. Deze klacht komt men herhaaldelijk tegen, aldus de voorzitter. Tot nog toe is aan de opleiding ook nog maar weinig gedaan. Wel hebben we steeds in het bos gekeken of er nog goed timmerhout was, doch met het bevorderen van de groei en de ont wikkeling ervan, hebben we ons maar matig be moeid. Het probleem van het opleiden tot bestuurs functies klopt aan de poorten van het platteland. Het leven dat al kort is, maken velen nog korter door hun tijd te verknoeien. Voor hen echter die hun leven rijker willen ma ken, biedt naast de eigen organisatie, ook de Volkshogeschool een goede kans. MET VOLLE UITRUSTING. In het slot van zijn rede gebruikte spreker het 'beeld van de goed afgerichte soldaat, die met volle uitrusting klaar staat, en die als het nodig is, vecht alsof de overwinning alleen van hém af hangt. Zo ook moet het zijn in de L. J. G., waar het bereiken van het doel van één lid af kan han gen. De jongeren roepen om leiding. De bestuurs leden moeten hun taak verstaan en hun plicht doen, en aldus tonen dat ze de grondslag der L. J. G. waardig zijn. Zo moeten wij vechten voor een gerechtvaardigde plaats voor het jonge boeren geslacht. OPVOEDEN IS WERK VOOR DE TOEKOMST. De kinderen van heden kunnen niet meer opge voed worden zoals dit in 1910 geschiedde; ze moe ten worden opgevoed om in 1960 of 1970 een plaats in de maatschappij te kunnen vinden. Het kind dat een slappe opvoeding heeft genoten, zal later slechts medelijden en minachting voor zijn opvoeders over hebben. Ook degene die wegblijft van plaatsen van op voeding en die zich onttrekt aan discipline, doet in wezen hetzelfde. Tegenover dit type staat degene die in zelfdiscipline wat presteert. Als we alleen streven naar meer kennis en ont wikkeling en vergeten het karakter te ontwikke len, krijgen we een stelletje „gepolijste bandieten", aldus de heer Knoop. EEN VERANDERDE WERELD EN EEN VERANDERD PLATTELAND. In deze veranderende wereld staat een veran derend platteland, dat steeds meer in de greep van de stad komt, met alle voor- en nadelen daaraan verbonden. Het goede platteland is een gesloten gemeenschap van mensen, met eigen tradities en een eigen stijl, die met elkaar meeleven. Veel van deze gewoonten verdwijnen en worden niet overgenomen door de jeugd. Dit is op zichzelf niet erg doch het is wel vreselijk als er niets voor in de plaats komt. Ook wat geestelijk voedsel (radio, film, lectuur) betreft, wordt het platteland steeds meer gelijk geschakeld met de stad. De stad is harder en namelozer, en het is onze taak de jongeren te be schermen tegen het goedkope amusementsbedrijf. Er zijn slechts 3 waardevolle dingen in het leven. Dit had spreker geleerd van Pr<?f. v. d. Leeuw. 1. Geboren worden (een mysterie). 2. Dood gaan. 3. Liefde (niet te verwarren met verliefdheid). TEUNIS IN GESPREK MET ZIJN VADER (Slot.) Zo Teunis, ook weer thuis. Ja vader, het is een goede dag geweest vandaag. Goede woorden zijn er gesproken op de bestuurs ledenconferentie, en wij als bestuurders weten nu heus wel wat we in de komende winter te doen hebben. Mogelijkheden genoeg. Ik heb vandaag nog tussen de besprekingen door gedacht aan ons gesprek, dat we de laatste weken gevoerd hebben. Ik kreeg zo de indruk, dat vooral de bestuursleden, nu wel alles op alles zullen zet ten, om een nieuwe frisse geest in de afdelingen te krijgen. Vandaag in Goes is het nog is extra onderstreept, wat of we wel doen moeten en wat of we niet doen moeten. Ik voor mij geloof, dat vooral na soortgelijke hoogtijdagen in d'L.J.G., de kwade gewoonten er wel wat uittrekken. Dat doet me goed jongen, want het zijn juist de jongeren, waarvan wij ouderen veel moeten kun nen verwachten. Als ouderen verwachten wij dan ook, dat jullie als jongeren 't goede voorbeeld geven. Ja vader, ik weet al waar of je naar toe wil, natuurlijk dat proefveld aardappels van d'L.J.G. Toen ik vanmorgen langs het proefveld naar Goes reed, toen dacht ik bij me zelf, vanavond zal ook de andere helft van het proefveld wel gerooid wezen. Maar nee hoor, ik kon mijn jonge ogen bijna niet gelove, ik kwam uit Goes en 't proefveld lag nog precies zo zoals het al drie weken ligt, half gerooid met weelderig onkruid. Het is een doorn in mijn oog, en ik geef het toe vader, dat is geen best voor beeld, van ons jonge boeren. Zeker Teunis, dat kan beter, het geeft zo een slechte indruk en iederéén ziet het, omdat het aan de grote weg ligt. 8 Nov. Ledenvergadering L. J. G. Afd. Axel. Betekenis P. B. O. voor de jongeren (de heer W. Koster) Rentabiliteitsberekeningen bietenvervoer (de heer W. de Feijter). Het gezin is in nood in Nederland. Geestelijk onvolwassenen kunnen hun kinderen niet opvoeden om bestand te zijn tegen de dreigin gen van de toekomst. In vele van de goede gezin nen wordt het kinderaantal steeds kleiner, terwijl mede door de sociale maatregelen de „leef er maar op 'los"-gezinnen een groot aantal kinderen hebben. Het goede gezin beschreef spreker als het gezin waar men stil kan zijn. „Want in het rijk der stilte wordt het lied van de liefde gesproken". Het slechte gezin is het cafetariagezin waar iedereen doet waar hij zin in heeft en waar men afhanke lijk is van amusementsleverancier. Het probleem van deze tijd is om de spierarbeid zoveel mogelijk te beperken. Iemand die straks alleen zijn spierarbeid heeft aan te bieden, wordt op dood spoor gezet. De wereld vraagt naar men sen die knap en karaktervast zijn, en meer ontwik keling hebben dan de ouderen. We zijn bezig te veruiterlijken en de massa ver vreemdt van de kerk. En als er voor de kerkgang niets in de plaats komt als het voetbalveld of uitslapen, is dit een groot geestelijk verlies. PLATTELAND MOET HOGERE EISEN STELLEN. Het grootste gedeelte van de culturele subsidie, die door alle belastingbetalers wordt samen gebracht, blijft binnen de driehoek Den Haag— A'damR'dam. Dit moet meer worden uitge smeerd over het platteland tot in de kleinste dorpen. Er zijn nodig clubhuizen, gymnastiek zalen, volkshogescholen en reizende bibliotheken. De jongeren zullen daarom vooral cultureel-veel eisend moeten worden en ja moeten zeggen tegen de goede film, het goede toneelstuk en het goede boek. De ouderen hebben veel gepresteerd, doch alleen maar technisch-agrarisch gedacht. Dit was de eerste ronde die nog steeds doorgaat. In de tweede ronde moet het platteland leren het goede te waarderen, en het karakter te vormen door samen toneel, lekenspel en zang te beoefenen, waarbij men dank zij de goede sexuele voorlichting ongedwongen met de andere sexe leert om te gaan. Het kader moet hierbij de leden vooruit zijn. Tenslotte hoopte spreker dat vrijheid, naasten liefde, Godsvrucht en gemeenschapszin geen holle woorden zouden zijn en dat de huidige jeugd zou mogen leven niet in de schaduwen van morgen, doch in het licht van de komende dag. B. Zeg vader, nou nog een kousje van een ander been. Weet je wat mij ook altijd zo ergert, dat is het altijd een half uur te laat komen op de verga deringen. En bleef het daar dan nog maar bij, maar meestal gaan dezelfde personen op 't eind van die vergadering ook nog een half uur vroeger weg, omdat ze een vroege bus of trein willen heb ben. Ik zeg maar zo, als ze op een feestje zijn, dan lopen ze ook niet vroeger weg om een vroege bus of trein te hebben, en dan komen ze ook op tijd' de feestzaal binnen waaien. Zondags zijn ze ook op tijd in de kerk, en gaan ze er ook niet vroeger uit. Waarom dan wel op onze vergaderin gen? De zo belangrijke rondvraag en de sluiting der vergaderingen, komen daardoor nooit tot hun recht. Dat is waar Teunis, hieraan maken wij ouderen ons ook vaak schuldig. Op onze kringvergaderin gen en dergelijke gaan de mensen ook steeds vroe ger weglopen. Het is ontzettend storend voor de spreker, en voor 't Bestuur is het ook niet prettig. Zeker vader, voor deze ziekte mocht nog wel eens een drankje gevonden worden, en dan zijn we langzamerhand een heel eind op 't goede pad. Kwade gewoonten in een organisatie is even gevaarlijk als mist voor een schip op zee. Ik helb vandaag echter moed gekregen dat de mist gaat optrekken. De woorden van de heer Knoop zijn ingeslagen, en ook het nieuwe werkplan zal een frisse geest, via de bestuursleden, de organisatie doen inwaaien. Vader, de mist gaat optrekken, de zon gaat schijnen, en de schone was kan langzamerhand worden binnengehaald. Het was slechts een blij „goede morgen", En in het voorbijgaan een lach, Maar het spreidde de glans van de morgen Over de hele dag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5