N.V. Firma. P. J. VAN DE SANDE UIT DE PROVINCIE Enige hoofdpunten llan boerderij NOORD-BEVELAND. Zoals het weer in het eerste deel van de bieten campagne geweest is, zo zal het toch de hele herfst niet blijven. Het transport van de suikerbieten heeft tot nu toe dan ook nog geen moeilijkheden opgeleverd. Bij het doorkruisen van de polders ziet men afgeladen wagens die zonder enige moeite met een wieltrekker van het land getrokken wor den. Toch ligt ons allen nog vers in het geheugen hoe het 't vorig jaar was, en wie zal zeggen hoe het nu nog worden kan. Want niets is grilliger als de natuur, dat heeft ze reeds dikwijls bewezen. Nu wordt er de laatste tijd veel gesproken over lage drukbanden en andere bandentypen die, vooral onder natte omstandigheden zoveel minder trek kracht zouden vragen. De Ver. voor Bedrijfsvoor lichting meende dan ook dit punt eens nader onder de aandacht te moeten brengen. Zij is dan ook voornemens een grote demonstratie te organiseren met verschillende typen banden, anti-slip materiaal enz. Zoveel mogelijk zal het materiaal zijn wat op N.-Beveland zelf aanwezig is. Veel zal afhangen onder welke omstandigheden gewerkt wordt. Er zal dan ook gewacht worden tot de toestand van de grond zodanig is dat 'n zo groot mogelijk effect bereikt kan worden. Hopende dat diverse collega's bereid zijn hun medewerking te verlenen. Met het hakselen van bietenloof wil het nog niet erg vlotten. Hebben de silo-bezitters in 't geheel geen interesse voor deze methode? Of is het de onbekendheid die hen tegenhoudt de proef eens op de som te nemen? Nooit is er gunstiger gelegenheid geweest om te hakselen als de afgelopen weken. Want schoon en zuiver blad is bij de Hardeland-methode een eerste vereiste. Waarschijnlijk <zal er, als deze letters ver schijnen reeds een demonstratie met de Robust ge houden zijn. Misschien dat hierdoor wat meer be langstelling komt voor het hakselen. ZUID-BEVELAND. Te Oudelande heeft de aanbesteding van de aard appelbewaarplaats met buitenluchtkoeling plaats gehad. Deze bewaarplaats heeft een inhoud van 50.000 kg. Voor 't bestuur van de Z. L. M.-Afdeling Oudelande, dat voor dit werk het initiatief nam, is het een kroon op zijn werk. Van de Voorzitter en Secretaris vroegen de voorbereidings-werkzaam- heden veel tijd en menig bezoek moest in de avonduren worden afgelegd. We wensen hen met het behaalde succes veel geluk. De oogst van de maïs is in volle gang. In het vorig artikel in deze rubriek werd geschreven, dat men met het plukken niet te haastig moest zijn. Het blijkt nu, dat verschillende personen nog te vroeg aan het maïsplukken zijn gegaan. Bij het dorsen kwam het vochtgehalte van enkele partijen nog boven de 40%. Dat geeft zowel bij het dorsen als bij het drogen moeilijkheden en te veel ge wichtsverlies. Voor de imaïstelers, die nog moeten oogsten, is het een waarschuwing om niet te vlug aan het werk te gaan. De maïs lijdt niet van regen of vorst, dus we kunnen rustig wachten totdat de korrels goed hard zijn. Het najaarswerk is door het droge weer van de laatste weken goed opgeschoten. Veel bieten zijn gerooid en naar de leveringsplaats gebracht. Het blad en de koppen konden schoon gewonnen wor den en is een prima product om in te kuilen. De wintertarwe is gezaaid, tenminste in de lich tere polders. In de polders met zware grond was het moeilijk om een goed zaaibed te maken. De regen, die viel op de eerste dagen van deze week, was dan ook zeer welkom. De oppervlakte tarwe, die uitgezaaid is, is niet groter dan het vorig jaar. De prijsverhoging, die de regering voor de oogst 1952 in het vooruitzicht stelde, was daarvoor te klein. THOLEN—ST. PHILIPSLAND. In ons blad van vorige week las. ik, dat onze Voorzitter op de Hoofdbestuursvergadering mee deelde, dat de koeien op het C. S. M.-bedrijf te Eist vorige winter niet kreupel waren tengevolge van het eten van gehakselde bietenkoppen, zoals van het voorjaar werd vermoed, maar dat een hoef- infectie de oorzaak was. Ook hier ziet men weer, dat het voorzichtiger is eerst eens alle mogelijk heden en moeilijkheden rustig te overwegen. Het is al veel jaren geleden, dat de heer Zwager man waarschuwde voor te eenzijdige voeding van onze dieren. Deze waarschuwing geldt heden ten dage onverminderd. Naast het verstrekken van een juist rantsoep is variatie in de voedermiddelen van groot belang. Dit kan men bereiken door van de op het bedrijf aanwezige voedermiddelen een goed dagrantsoen samen te stellen. De interpretatie van onze rubriek-schrijver over de ziekte van de koeien in Eist moeten we voor zijn eigen verantwoordelijkheid laten. Het te summiere verslag van de mededeling hierover in het Hoofdbestuur, dat daarom misschien beter achterwege had kunnen Iblijven, sluit geenszins de mogelijkheid uit dat deze zeer bijzondere en ge vaarlijke infectie plaats kon vinden t.g.v. een ver minderde weerstand van de dieren, als gevolg van een verkeerde of te eenzijdige voeding. RED. en organisatie Het berekenen en geven van een goed rantsoen is even belangrijk als het winnen van goed voer. Wanneer eerst alle moeite gedaan is om veel en prima voer te krijgen en dit wordt niet op de juiste manier vervoederd, dan zijn de gemaakte kosten en moeite tevergeefs. Wanneer het bereke nen van een juist rantsoen moeilijkheden oplevert, dan zal de assistent bij de Landbouwvoorlichtings- dienst zeker graag helpen. Bij het voederen van bietenkoppen en -bladeren op de wei gaat dikwijls veel van dit prima voeder verloren. Dit verlies kan men beperken door kleine hoeveelheden tegelijk te geven of door het voede ren in bakken. Zodra het weer omslaat verdient het sterk aanbeveling om de dieren op stal de bie tenkoppen en -bladeren te verstrekken. Dit voor komt stuktrappen van de graszode en veel vermor sen van het voeder. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Met de oogst van de maïs begint het aardig te lopen. Ging het afdorsen aanvankelijk erg slecht, thans gaat het een stuk beter, hoewel het nog steeds achter blijft bij hetgeen vorig jaar kon wor den bereikt. De maïs is nog niet rijp. De korrel lijkt heel aardig, doch de spil is nog niet aan het afsterven toe. Het vochtgehalte is dan ook zeer hoog. Men hoort van 40 en hoger. Het machinaal plukken gaat naar wens. In de Nieuwsbode van j.l. Maandag stond te lezen, dat de maïsplukmachine te vergelijken was met de doorwerkende (Sir Jansland) bietenrooimachine. Hoe deze verslagschrijver de machine heeft be keken weet ik niet, doch ik kan geen overeenstem ming zien tussen bedoelde twee machines. Op het ogenblik wordt geplukt met een 4-tal machines (2 Wood'oross, 1 Allis Chalmers en 1 Mc Cormick Deering). Voor zover ik het thans reeds kan be oordelen werkt de Woodbross het mooist, pluk* goed en ontvliest redelijk. Vervolgens komt de Mc. Cormick aan de beurt, deze ontvliest echter zeer matig. M.i. voldoet de Allis Chalmers bij ons het minst. Zoals gezegd is dit slechts een zeer voor lopige indruk. Aan het eind van de oogst komen we daar nog wel eens een keer op terug. De maïsprijzen gaan nog steeds de hoogte in. Maandag j.l. is verkocht voor ƒ45,per 100 kg af Zierikzee (geschoond product), tweede soort dus gebroken korrels, etc. bracht een prijs op van 41,50. Het belooft dus financieel een goed maïs- jaar te worden. De opbrengsten van de goed vol en goed gegroeide gewassen liggen zeker niet be neden die van het vorigé jaar. Een opbrengst van 5500 kg/ha behoort zeker niet tot de uitzonderin gen. Dank zij het goede weer verloopt de bietenoogst vlot. Moest in den beginne worden gesproken over slechte gehalten en lage opbrengsten, thans kun nen wij melden, dat het gehalte met sprongen de hoogte is ingegaan, men spreekt van 1819 De opbrengst valt uiteindelijk niet tegen. Hoewel er percelen zijn die de 30.000 kg/ha niet te boven gaan. De oorzaak hiervan is reeds eerder behan deld. Denkt men nog aan het onderzoek op bieten aaltje." In het Zeeuwsch Landbouwblad onder ,,De Boe- renjeugd" „Indrukken uit Zweden" o.a. gelezen: Men vindt op deze bedrijven zeer veel graanbouw, waarvan haver wel de boventoon voert en verder ook uitgebreide aardappelcultuur en in de Zuid punt wat suikerbietenteelt. Met dit laatste (wat suikerbietenteelt) zijn wij het niet geheel eens. Uw verslagschrijver is n.l. ook in de gelegenheid geweest enkele indrukken over de Zweedse landbouw op te doen. Ik ga U nu niet een heel verhaal vertellen, doch voorlopig alleen dit recht zetten. In Zweden werd in 1949 50.000 ha suikerbieten verbouwd (was in 1951 zeker niet minder), een op pervlakte die m.i. behoorlijk is en ongeveer gelijk met die van ons land van voor de uitbreiding in de zandgebieden. De teelt is het sterkst verbreid in „Skane", de landstreek in de Zuidelijkste punt van Zweden. Echter ook op Oeland en Gotland, de twee grote eilanden aan de Oostkust en op enkele plaatsen in het gebied ten Noorden van Skane vindt men nog een behoorlijk suikerbieten areaal. van de vergadering van hel Hoofdbestuur van het K. N. L. C., gehouden op 16 Oct. 1951. Verslag bespreking der 3 Centrale Landbouw organisaties. Uit het verslag van de maandelijkse bespreking blijkt, dat een bespreking heeft plaatsgevonden tus sen de 3 C.L.O.'s en de Ned. Pluimvee Federatie, teneinde klaarheid te krijgen in de status van de N.P.F. Overeenstemming werd bereikt over de werkwijze, terwijl voorts van gedachten werd ge wisseld over het Landbouwschap. Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering. Het H.B. is na uitvoerige discussies unaniem de mening toegedaan dat een ongewijzigde uitvoering van de huidige tekst van de Wachtgeld- en Werk loosheidsverzekering voor de Landbouwsector fu neste gevolgen zal hebben; besloten wordt in een schrijven aan de Overheid hierop te wijzen. Landbouwpolitiek. Uitvoerig wordt van gedachtengewisseld over de laatste ontwikkeling t.a.v. het prijzenbeleid van de Regering en de voorgestelde pluimveeregeling, zulks ten vervolge op de buitengewone vergadering van het H. B. van 2 October j.l. Aangezien op die vergadering besloten was om zo spoedig mogelijk te komen tot een landbouw politiek op langere termijn, zal in de volgende H.B.- vergadering deze zaak wederom ter sprake komen waarbij als uitgangspunt zal gelden het rapport van de Commissie-Minderhoud. Tuiiibouwpolitiek. De vergadering gaat geheel accoord met de nota van de voorzitter der Afd. Tuinbouw van het K.N.L.C., waarin de onbevredigende toestand in zake de tuinbouwpolitiek wordt belicht. Besloten wordt een en ander in de Landbouwbladen te publi ceren. Verzilting. Op voorstel der Holl. Mij. van Landbouw wordt besloten om het steeds groter wordende gevaar van de verzilting van het water nogmaals onder de aandacht te brengen van de Overheid, zulks n.a.v. het feit dat het komende jaar een aanzien lijke beperking zal worden toegepast t.a.v. de Over heidsuitgaven voor werken ter bestrijding van deze verzilting. Landbouwvoorlichting. Wederom worden de hoofdlijnen, neergelegd in het rapport der Stichting voor de Landbouw over de Land'oouwvoorlichtingsdienst, besproken. Als tijdelijke vorm van organisatie, waarbij meer in vloed zal worden gegeven aan de landbouworgani saties, wordt besloten accoord te gaan met de vor ming van Prov. Raden, aan te wijzen door de standsorganisaties; het voorzitterschap hiervan zal dienen te worden opgedragen aan een bedrijis- genoot. HET PRACHTIGE BOEK samengesteld onder redactie van Ir. C. H. J. Maliepaard, met medewerking van veie eminente deskundigen, is niet slechts een interessante tekst- èn plaatwerk, maar tevens een standaard werk, dat ieder die in het paard belang stelt moet bezitten. Form. 23 x 27 J4 cm. Prijs ƒ12,50 Bestelt nog heden en wij zenden het U franco toe NOORDSTRAAT TERNEUZEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3