V.lk, Ipesf Machinaal en met de hand melken ool«vcv* CURSUS VAN DE VOLKSHOGESCHOOL IN ZEELAND. CENTR. LANDBOUW ONDERLINGE. ZITTINGEN DISTRICTSAGENTEN ®S««®«l©^t3€>gge VEEVOEDERTOEWIJZINGEN VOOR NOV. EN DEC. 1951. I II i Het is de Commissie tot Voorbereiding der Zeeuwse Volkshogeschool een genoegen thans te kunnen mededelen, dat de eerste cursus der Zeeuwse Volkshogeschool zal plaats vinden op 22, 23 en 24 November a.s., in het jeugdcentrum te Domburg. Het goede verloop der contactdagen, welke deze zomer in alle delen der Provincie werden gehouden, wekken de verwachting, dat ook deze eerste echt- Zeeuwse Volkshogeschooldagen de belangstelling van vele uit de Provincie zullen ondervinden. Het Bestuur der Zeeuwse Volkshogeschool heeft gemeend, bij het opstellen van het programma der dagen, aansluiting te zoeken, bij hetgeen ook reeds tijdens de contactdagen onderwerp van discussie vormde. Besloten werd aandacht te besteden allereerst aan de Provincie Zeeland en haar inwoners, waar bij getracht zal worden verder te spreken over de problemen, welke reeds enige maanden geleden voor ons werden ingeleid. Hiernaast zal uitvoerig worden gesproken over de wijze, waarop de Zeeuwse Volkshogeschool in de toekomst zo doeltreffend mogelijk te werk zal kunnen gaan. De cursus, tot welke deelname wij U thans uit nodigen heeft als centraal onderwerp: ,,De plaats van Zeeland in de Nederlandse samenleving". Mr. A. J. v. d. WEEL, Lid van Ged. Staten, zal belichten: „De historische ontwikkeling van de provincie, en haar bevolking", terwijl Ir. C. A. L. HORSTMANN zal spreken over: „Sociale proble men by de industriële ontwikkeling van Zeeland, als agrarisch gebied". In aansluiting op het gesprokene door de heer Van der Weel zal het Museum van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen bezocht worden. Gedurende de Vrijdagavond zal enige tijd worden besteed aan culturele ontspanning. Het Bestuur stelt zich voor gedurende 't samen zijn tevens de plannen van de Zeeuwse Volkshoge school voor het komende jaar te bespreken; wij menen, dat het niet wenselijk zou zijn deze plannen alleen intern in het Bestuur te vormen, doch zou den gaarne de inzichten en ideeën vernemen van allen, die zich voor het Zeeuwse Volkshogeschool- werk interesseren. Wij zouden U derhalve willen aanraden, naar Domburg te komen, en Uw stem te oden horen; ook de meest afgelegen streken van de Provincie wil len wij bij het Volkshogeschoolwerk betrekken; laten wij tezamen overleggen op welke wijze dit in de toekomst mogelijk zal zijn. De bijeenkomst zal beginnen op Donderdag 22 November, des namiddags te 5 uur, met het hou den van een broodmaaltijd en eindigen op Zaterdag 24 November, na het middagmaal. De kosten van de volledige cursus zijn 9,50. Uw opgave tot deelname aan deze dagen dient U te richten aan de secretaresse van de Zeeuwse Volkshogeschool, Dam 51, Middelburg. De uiter lijke termijn, waarop wij verwachten dat de berich ten van deelname ons zullen heibben bereikt is: 12 November. Na opgave ontvangt U een uitgewerkt program ma, alsmede een vermelding van de vertrektijden der bussen, van en naar Domburg. Namens het Voorlopig Bestuur der Zeeuwse Volkshogeschool, H. d'OLIVAT, Voorzitter. Mr. Ph. M. POT, Secretaresse. Op 10 October 1951 werd te Amsterdam in „Krasnapolsky" onder voorzitterschap van Jhr. W. H. de Beaufort de jaarlijkse algemene ledenverga dering gehouden van „De Centrale Landbouw- Onderlinge". Aan het ter vergadering uitgebrachte verslag over het boekjaar 1950 ontlenen wij het volgende: Het aantal leden dat aan het einde van het vorige verslagjaar 33177 bedroeg, steeg in het jaar 1950 tot 33209. 5527 Patroons waren persoonlijk vrijwillig ver zekerd en 1926 leden namen deel aan de vrijwillige verzekering voor hun kinderen. Het door de gezamenlijke leden uitbetaalde loon bedroeg over het boekjaar 1950 rond 200.000.000 (vorig jaar ƒ185.000.000). In het verslagjaar zijn in totaal 19114 ongevalsaangiften ingediend, waar van 138 niet als bedrijfsongeval of daarmede gelijk gesteld letsel in behandeling konden worden genomen. Evenals het vorige jaar werd besloten een be drag van 0,10 per 100 loon in de algemene reservekas te storten. De jaarstukken over 1950 werden vervolgens door de algemene ledenvergadering goedgekeurd. belast met de plaatselijke uitvoering der sociale verzekering in de landbouw. Schouwen cn Duiveland. Donderdag 1113 u., „De Graanbeurs", Zierikzee. St. Philipsland. Zaterdag 1113 u., ,,De Druiventros", St. Phi lipsland. Tholen. Donderdag 913 u., Café Gakeer, St. Maartens dijk. Vrijdag 9—13 u., Café Rijnberg, St. Annaland. Zaterdag 913 u„ Café Van Agtmaal, Tholen. N oord-Beveland Woensdag 1012 u., „De Kroon", Wissekerke. Donderdag 1013 u., Hotel J. P. de Regt, Kort- gene. West Zuid-Beveland. Dinsdag 13.3015.30 u., Beursgebouw, Goes. Walcheren. Donderdag 1316 u., „De Vriendschap", Mid delburg. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Maandag 1416 u., „De Korenbeurs", Hulst. Woensdag 14:3016.30 u., Café Minerva", Ter- neuzen. Zaterdag 14.3016.30 u., „De Graanbeurs", Axel. West Zeeuws-Vlaanderen. Woensdag 14—16 u., Café De Vuijst, Oostburg. Zaterdag 1012 u., Café Lecluijse, IJzendijke. Belanghebbenden kunnen zich voor inlichtingen betreffende de uitvoering van de Land- en Tuin- ■bouwongevallenwet, de Ziektewet, Beschikkingen Bedrijfspensioenfonds etc., op deze zittingen ver voegen. Tevens bestaat hier gelegenheid tot het inleve ren van de zegelbladen van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbow. Tot heden bracht het najaar ons buitengewoon aangenaam weer, maar de tekenen wijzen erop, dat daar wel spoedig een einde aan zal komen. Dit brengt allerlei onaangenaamheden mee en schept soms moeilijke situaties. Dit is o.a. het geval met het machinaal melken. Zonder behoorlijk licht kan er van goed machinaal melken geen sprake zijn. Het aanbrengen van de slang aan de vacuumbuis, het aan- en afnemen der apparaten, om van het voorbereiden van de uier maar niet te spreken, het zijn alle handgrepen, die bij donker niet goed uit te voeren zijn. En hoe moeten we bij donker controleren of alles goed Tot voor enkele weken is Zeeland vrijwel ge spaard gebleven voor deze ernstige pluimveeziekte. Eigenlijk is het met de verspreiding van deze ziekte heel anders gelopen, dan verwacht werd. De verwachting was, dat deze ziekte vanuit het Zuiden, dus vanuit België, ons land en dus ook onze Provincie zou binnen dringen. In België was deze ziekte n.l. al eerder geconstateerd dan in ons land. Misschien is dit in het allereerste begin ook wel zo geweest, want de meeste gevallen in het begin waren langs de grens. Ook toen is in Z. Vlaanderen een enkel geval geconstateerd. De nieuwe gevallen van thans in Zeeuws-Vlaan deren, op Walcheren, Tholen en Zuid-Bevleand, zijr echter vanuit ons land onze provincie binnen gekomen. Het gaat hiermede als met het mond- en klauw zeer. Meestal is het aankopen van vee het begin van een grotere of kleinere uitbraak in onze pro vincie. Beide ziekten, zowel het mond- en klauwzeer als de pseudo-vogelpest, zijn virusziekten. Dit foete- kent, dat de smetstof uiterst klein is en ook onder een microscoop niet is te zien. Van deze virusziekte nemen wij aan, dat vogels, honden en katten en ook de mens de smetstof kan verspreiden, door eerst contact te hebben met zieke dieren en daarna met gezonde. In de praktijk blijkt dit nogal wat mee te vallen, zodat meestal het verhandelen van zieke dieren of van dieren, die de ziekte onder de leden hébben, de oorzaak is van een nieuwe uitbraak. Alle nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest zijn dan ook vrijwel zonder uitzondering terug te bren gen tot het aankopen van zieke dieren, of van die ren, die misschien nog niet ziek zijn, maar dun toch besmet. Ten aanzien van de pseudo-vogelpest is er dus voorlopig maar één goede raad. Koop geen pluim vee aan van handelaren, die U niet kent. Koop uit sluitend van bedrijven, die U bekend zijn, en waar van U zeker weet, dat de dieren gezond zijn. De ziekte is zelfs door deskundigen niet altijd direct te constateren. Is het ziekteverloop ernstig, dan kan men in korte tijd een stal hennen vrij plot seling dood zien gaan, nadat zij maar kort ziek zijn geweest. In meer slopende gevallen zijn de dieren wat traag, eten niet, hebben dunne mest, gapen, zitten in elkaar gedoken en enkelen gaan er dood. Soms is de ziekte bij de sectie, dus bij de open gemaakte kip op het laboratorium, met vrij grote zekerheid vast te stellen; bij enige twijfel is het echter nodig, dat een nader onderzoek wordt inge steld, waarbij bebroede kippeneieren noodzakelijk. Dit laatste is uit de aard der zaak specialistenwerk. Laat iedere pluimveehouder er echter aan mede werken, dat zij zo min mogelijk met deze ziekte te doen krijgen. Dit kan, door zeer voorzichtig te zijn met het aankopen. Koop daarom zoveel moge lijk in Uw eigen omgeving op een pluimveebedrijf. Ga dan kijken of alle dieren er gezond uitzien en ga dan pas tot aankoop over. G. W. gaat? Wanneer er dan ook nog regen en wind bijkomen, wordt het machinaal melken buiten on mogelijk, of in elk geval knoeiwerk. Op de laatste bijeenkomst van de heren, die in ons land de machine melkers steeds met raad en daad bijstaan, was men het er roerend over eens, dat men thans moet kiezen tussen: a. de koeien 's nachts opzetten, 's avonds en 's morgens op stal machinaal melken, of b. vanaf heden tijdelijk met de hand melken. Ook het handmelken gebeurt op stal veel beter, dan onder zeer ongunstige omstandigheden buiten. Bij het melken, we wezen daar reeds vaker op, moeten we steeds in het oog houden, dat „het geven", „het volkomen voor de melker beschik baar stellen van de melk", noodzakelijk is om de grootst mogelijke hoeveelheid te winnen. We kun nen welhaast met zekerheid zeggen, dat dit om streeks deze tijd in de wei zeer zelden lukt. Om deze reden is het ook, al melkt men met de hand, veel beter de koeien 's nachts op te stallen en iets bij te voeren, dat het beste aansluit aan de voeding in de weide. Bij bietenkoppen is wat hooi zeer aan te bevelen. Niet alleen voor een goede melkwinning (veel melk en zindelijke melk) is dit 's nachts opstallen aan te bevelen. Ook voor de gezondheid der koeien is het veel beter ze van nu af aan 's nachts op te stallen. Men voorkomt daarmee kouvatten, diarrhee, vlees- cn melkverlies. De Hoofdassistent A., W. SIETEMA. De plaatselijke bureauhouders zullen de vee houderstoewijzingen voor de maanden November en December 1951 in de laatste dagen van October aan belanghebbenden toezenden. Voor deze toewij zingen worden de navolgende series gebruikt: Serie BD voor Varkensvoeder. Serie BX voor Bijvoeder DA. Serie BG voor Ochtendvoeder. Serie BH voor Gemengd Graan. Serie BL voor Rundveevoeder. De serie BL bestaat uit zegels van 100 kg, de overige series uit zegels van 100 kg en 10 kg. De zegels van deze series moeten door de veehouders vóór 15 November 1951 bij de voederleveranciers zijn ingeleverd. Na 15 November zijn ze niet meer geldig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8