Nieuwe uitgaven Markt- en Veiiingberichteo VRAAG en ANTWOORD Korte berichten Uit een geheim weskboek van Bram uit de Slikhoek VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELMARKT GOES. STROVLAS. Ensilagemachines. Door Ir. L. H. Huisman. Uitgave Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. ƒ0,75. (Giro 180018.) Deze publicatie kan opgevat worden als een ver slag van de op 12 October 1950 te Heino gehouden demonstratie. Daar alleen met gras werd inge kuild, heeft deze publicatie voor het Zuid- Westen van het land, waar naar een vee'lzijdiger machine wordt omgezien, weinig betekenis. Temeer waar genoemd verslag in verschillende opzichten, o.a. t.o.v. nieuwe machines, al weer verouderd is. In een aanvullende publicatie zal in deze leemte voorzien worden. Aanbouwploegen voor de kleigrond. Uitgave Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. 1, (Giro 180018.) De demonstratie met aanbouwploegen in de Wil- helminapolder op 25 October 1950 heeft ons wel duidelijk aangetoond, dat de gekozen combinatie van trekker en ploeg van groot belang geacht moet worden, en dat bij aanschaf en vernieuwing hier terdege rekening mee gehouden dient te worden. Door de hoog gestelde eisen t.a.v. de diepte op deze vrij zware klei bleek tevens, dat de ristervorm grote invloed op de kwaliteit van het werk heeft en dat speciaal bij kleine voorbreedte sterk kerende risters vereist zijn. Ook t.a.v. de bevestiging e» de bestuurbaarheid van de trekker, vindt men in deze publicatie be- belangrijke gegevens. Hun, die een wegwijzer nodig hebben op de uitgebreide markt van typen en mer ken aanbouwploegen, bevelen we dit werkje dan ook gaarne aan. Kentekenen van kaligebrek. Uitgave N.V. Nederlandse Kali Import Mij. Amsterdam. In dit ter gelegenheid van het afscheid van de Directeur, Ir. R. Clarté, uitgegeven boekje vinden we naast een korte inleiding over de functie van de kalium in de plant, een 33-tal gekleurde afbeel dingen van kaligebreksverschijnselen in belang rijke land- en tuinbouwgewassen. Deze afbeeldingen tonen ons nog weer eens duide lijk dat bestudering van deze verschijnselen uit een boekje zonder praktijkvoorbeelden, bij de huidige kleurenprocédé's zeer bezwaarlijk is. Voor indivi dueel en klassicaal gebruik heeft het boekje echter als aanvulling op de practijk zeker zijn waarde. De ontwatering van de zavelgronden in de Noord-Oostpolcïer. Door Ir. W. H. Sieben. De bestemming en waardering van de Noord-Oostpolderbodem. Door Ir. C. Kalis vaart. No. 3 en No. 4 in de serie ,,Van Zee tot Land". Uitgaven Tjeénk Willink, Zwolle. Beide boekjes hebben betrekking op voor drachten gehouden op de vergadering van de Ned. Bodemkundige Vereniging in de zomer van 1948. Door de late publicatie hebben deze boekjes veel van hun actualiteit verloren. Voor degenen die naast de gids van de N.O. Polder, welke telkenjare verschijnt, wil beschikken over meer bodemkun dige gegevens omtrent de indeling van de grond soorten in de verschillende bedrijfstypes en om trent de opbouw der profielen en hun ontwate ring, bevatten deze publicaties belangrijke bijzon derheden. Speciaal c'e in publicatie no. 3 opgeno men bodemkaart is zeker de -moeite van bestude ring waard voor gegadigden van de uit te geven bedrijven. Verbruiks-Coöperatie. Door A. Kruithof. Uitgave „Het Wereldvenster", Amsterdam (in samenwerking met G. J. D. C. Goedhart- Stichting te De Steeg). Het lezen van dit boekje werd ons gemakkelijk gemaakt doordat de eerste vier hoofdstukken bijna woordelijk gelijk zijn aan het grotendeels door dezelfde schrijver geschreven boekje „Landbouw coöperatie", dat we in „De Boerenjeugd" van 25 Nov. 1950 bespraken. Wij menen dat deze hoofd stukken beter in het kader van het nu uitgegeven boekje passen.^ Het is ons verder opgevallen, dat enige zinsneden omtrent de zedelijke en sociaal minderwaardige rol van de N.V., waartegen we indertijd bezwaren aanvoerden, in deze uitgave zijn geschrapt. Voor degenen, die meer over het wezen van dit soort coöperaties willen weten, voldoet deze uitgave aan zijn verwachtingen. Vraag: Ik heb een arbeider in dienst genomen voor het rooien in accoordtarief van mijn bieten. Moet ik hem nu vacantiebonnen verstrekken.en zo ja tot welke waarde? L. te N. Antwoord. U dient volgens de C.A.O. voor de Landbouw aan deze arbeider vacantiebonnen te verstrekken. In de landbouwsector is de waarde der vacantiebon echter 4 maal het uurloon, vermin derd met de halve pensioenpremie (2% cent). Afgezien dus, wat hii in accoord verdient, be draagt de waarde der vacantiebon voor een 23- jarige of oudere arbeider 4 X 82 ct. is 3,28, afge rond ƒ3.30. Over gedeelten van een week bedraagt de waar de der vacantiebon voor iedere dag 1/6 deel. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat een vacantie bon moet worden afgegeven en dat de waarde niet in geld mag worden uitgekeerd. de L. Vraag. Hoe hoog is het percentage sociale las ten in de landbouw? B. te W. Antwoord. Het percentage sociale lasten, dat voor rekening van de werkgever komt is 28 en bestaat uit: Invaliditeitswet 1.5 Ziektewet 2.— Ongevallenwet 1.8 Kinderbijslagwet 6.— c/o Ziekenfondsfbesluit 1.8 Vereveningsheffing 4.5 Pensioenfonds 3.1 Vacantiefonds 7.— Ten laste van de werkgever 27.7 sociale lasten, terwijl de werknemers zelf ook nog 6 f/c sociale lasten bijdragen. De L. Vraag. Moet ik voor een man, die tijdelijk bij mij werkt doch overigens zelfstandig ondernemer is, ook ziektewet- en ongevallenwetpremie betalen en verder voor hen pensioenzegels plakken en vacantiebonnen afgeven. P. te M. Antwoord. Zodra er sprake is van een arbeids overeenkomst d.w.z., zodra bedoelde persoon tegen loon arbeid verricht valt hij automatisch onder de bepalingen van de ziekte- en ongevallenwet enz.; U dient dus over het loon ziekte- en ongevallen- en ziekenfondspremie te betalen benevens pensioen zegels te plakken en vacantiebonnen af te geven. - De L. In dc week van 14 tot en met 21 December zal in verschillende streken en gemeenten weer een actie tot bestrijding van de bruine rat worden gevoerd. De jaarlijkse melkopbrengst per koe lag in Nederland met 3800 1 aanzienlijk boven die van andere Europese landen.. (Denemarken 3430, België 3320, West-Duitsland 2530, Italië 1750, Frankrijk 1840). Op 30 October 1951 zullen vergaderingen gehou den worden van de ledenraad van de Bedrijfsver eniging voor Ongevallenverzekering voor het Land- en Tuinbouwbedrijf en van de ledenraad van de Bedrijfsvereniging voor Ziekengeldverzekering, Kinderbijslagverzekering en Wachtgeld- en Werk loosheidsverzekering voor het Agrarisch Bedrijf. Op deze vergaderingen zullen o.m. het jaar verslag, de balans en rekening en verantwoording alsmede voorstellen tot statutenwijzigingen wor den ibehandeld. Genoemde statutenwijzigingen lig gen voor de leden der verenigingen op de kantoren der afdelingen ter inzage". Het Bedrijfschap voor aardappelen heeft beslo ten evenals het vorig jaar de Stichting Inkoop en Verkoop Aardappelen (S. I. V. A.) een hoeveelheid consumptie-aardappelen te doen aankopen van zand- en klei-grond. De aan te kopen hoeveelheid zal echter belangrijk minder zijn dan vorig jaar, terwijl van kleigrond alleen een kleine hoeveelheid Alpha zal worden aangekocht. Binnenkort zullen de telers gelegenheid krijgen via hun landkoop- lieden offertes in te dienen. De aankoopprijzen zijn per 100 kg voor de zandaardappelen al naar gelang het ras, 6,75 voor Wilpo, Record en Industrie, 7,25 voor Eigenheimers, 7,50 voor IJsselster en Libertas, 8,voor Noordeling en voor klei-aard- appelen, 7,voor Alpha. Deze prijzen zullen worden verhoogd met een bewaarvergoeding die oploopt van 0,50 per 100 kg bij aflevering midden November tot 3,per 100 kg bij aflevering einde Mei 1952. De volledige koop- en leveringsvoorwaar den zullen binnenkort bij de landkooplieden ter in zage liggen. 23 October. De bietenrooier steekt en licht De bieten uit de grond, Hij hakt en snijdt en slaat, De grond vliegt in het rond. Dit beeld van de bietenrooier ziet men overal tegenwoordig, want het is volop bietenoogst. Men ziet de volle wagens, door trekkers op paarden voortgetrokken, zich spoeden naar de leverings plaats. Het is met het oog op de tijd ook een strijd tegen de tijd. Wanneer het November is, kan er van alles gebeuren en daarom dient men op alles voorbereid te zijn. De zwaluwen hebben ons land vroegtijdig ver laten en de weerkundigen zeggen, dat dan een vroege winter te verwachten is. Het zijn natuur lijk allemaal profeten, die brood eten, doch met November dient een boer zijn veevoeder als man gels en kuil in de hoop te hebben; met suikerbieten kan men altijd nog langer weg. Het rijden van de bieten gaat heel wat vlugger dan vorig jaar en de paarden lopen te lachen voor de wagen. Het land lijdt er ook veel minder van en je kunt niet zien waar er gereden is. Er is ook veel vraag naar bietenkoppen voor veevoer, die een goede prijs opbrengen; natuurlijk moet men eerst zelf zijn rekening hebben opgemaakt om de winter voorraad toereikend tot Mei te maken. Het suikergehalte is mooi gestegen en de op brengst valt niet zo tegen. Zeker er worden meer bieten gereden van 15 dan van 18 duizend kg per gemet, we zagen zelfs nog een heel enkele van 20 duizend, en wanneer rnen zijn loof of koppen dan nog te verkopen heeft, valt het toch niet zo tegen als we gedacht hadden. Er is wat regen gevallen, die de gezaaide tarwe deugd zal doen, want er was gezaaid, dat door de droogte een zware dobber had. We kunnen niet zeggen, dat het tarwezaaien zo mooi en vlug ver liep. We hebben in geen jaren er zoveel werk aan gehad, 't Waren al brokken en stukken, doch na veel gerij en geros is het een behoorlijk zaaibed geworden. Wanneer minister Mansholt de ronde eens deed in 't land geloof ik, dat het getal zaaimachines, dat tarwe zaaide, hem erg zou tegenvallen (de 26 cent per kg ten spijt). We hebben vorige week nog eens prachtig uit elkaar horen doen, dat de weinige ha hem toch niets maken. Hij moet anders duur veevoeder kopen en wanneer wij maar een klein kwantum boven zijn regeringsaankoop komen, is hij al tevreden. Deze tarwe kost hem even 30 cent en het te kopen veevoer bijna 40 cent, dus liefst niet te veel tarwe. De zaadhandelaren klagen steen en been en zul len wel wat overhouden om uit te voeren. We zagen gisteren Plone weer al onder Mina, de zwartbonte zitten, 't Is gelukkig afgelopen, tien dagen rust gehouden en ze loopt weer als een kievit. Willem is knap blij, want er is nog veel te doen. Hij had zijn Bintjes verkocht en die moesten nog over de horre, want 't viel hem niet mee met de zieken. En zijn anderhalf met mangels moet er ook volgende week uit zijn. Neen, daar is nog werk zat op „Late Lente", en een vrouwspersoon er bij is goed op zijn plaats. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5738 stuks vee, zijnde: 2530 runderen, 353 vette kal veren, 414 nuchtere kalveren, 178 zeugen, 173 lopers, 1744 biggen, 327 schapen, 19 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ700ƒ950; Guiste koeien 500—-ƒ700; extra zware soorten boven no tering; Kalfvaarzen 650ƒ925; Klamvaarzen ƒ500—ƒ625; Guiste vaarzen f500ƒ575; Pinken ƒ350—ƒ470; Graskalveren ƒ190—ƒ290; Fokkalvc- ren 90135Drachtige zeugen 270335 Lopers ƒ7085; Sportvarkens van ƒ1,802 per kg levend gewicht; Biggen 36--ƒ52; Schapen ƒ70 85; vette schapen liepen tot 125; Weilammeren 65—75Zuiglammeren 90112, alles p. stuk. Aanvoer slachtvee 910 stuks. Prijzen: le kw. ƒ2,55—ƒ2,65, 2e kw. ƒ2,40—ƒ2,50, 3e kw. ƒ2,20— 2.35; stieren ƒ2,152,45; worstkoeien 1,90 2,10, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren van ƒ1,90ƒ2,60 per kg levend gewicht, extra boven notering; nuchtere slachtkal- veren ƒ1,35ƒ1,45 idem; slachtzeugen 1,85—2, idem; met 4 kg tarra, prima boven notering. Tarwe. Kleine aanvoer met goede belangstel ling. Basis doorsneekwaliteit 17 vocht, franco fabriek 24,55. Zomergerst. Geringe aanvoer bij kleine vraag. 35,25. Haver. Onveranderd kalm. Maalhaver ƒ31,- Schokkers. Kalm 4560. Groene Erwten. In tegenstelling rnet voorgaan de weken had dit artikel minder belangstelling. 38—ƒ51. Bruine Bonen. Kalme markt; fiinke aanvoer met alleen kopers voor de betere kwaliteiten, 4051. Capucyners. Stille markt, 5568. Rozijnerwten. Eveneens kalm. 5060. Blauwmaanzaad. Stille markt, 110—132,50. Karwijzaad. Rustig, 8090. Ruwvoeders. Vrijwel onveranderd. Bintjes ƒ7,75-ƒ8,25; Eigenheimer 99,25; Koopm. Blauwe ƒ9,50ƒ10; Alpha ƒ7; Voeraard- appelen 4,50, per 100 kg. Deze prijzen zijn berekend volgens de algemene handelsvoorwaarden per wagon, schip, auto, franco sorteerinrichting. Er blijft een geregelde vraag op de strovlasmarkt en wanneer er een partij te koop wordt aangeboden wordt deze grif verkocht. Goed gerepeld vlas 3845 ct. per kg; ongerepeld 3238 ct per kg; Tweede kwaliteit gerepeld 3038 ct. per kg; ongerepeld 2532 ct per kg. Voor buitengewoon goede partijen wordt iets boven de noteringen besteed; terwijl voor de aller slechtste soms wel wat minder wordt betaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10