DE BOERENJEUGD KWADE GEWOONTEN VERSLAG ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Van een fietstocht en gezellig avondje Bestuursledenconferentie 1951 in „De Prins van Oranje" te Goes. 10 uur: Bespreking winterprogramma aan de hand van een ter ver gadering uit te reiken con cept. 14 uur: Lezing door de heer M. Knoop. Persoonlijkheids- en karaktervorming ten platte- lande juist nu! Alle belangstellende L. J. G.-leden zijn van harte welkom! van de ZUID-BEVELANDSE CONTACT-AVOND GEHOUDEN OP VRIJDAG 5 OCTOBER. De streekvoorzitter Joh. Mol opende deze druk bezochte avond, waarop niet alleen vele L. J. G.'ers en Z. P. M.'sters aanwezig waren, maar ook vele ouderen en aanstaande leden. Deze werden in het bijzonder door de voorzitter verwelkomd. Hij wees op het grote nut, dat samenwerking tussen ouderen en jongeren voor onze organisatie kan hebben. Als zij openstaan voor onze plannen en ons werk, kunnen wij van onze kant profijt trekken van hun meerdere levenservaring. Verder vertelde hij in 't kort iets over het winter programma, speciaal om de aanstaande leden weg wijs te maken in ons L. J. G.-werk. Voor de L. J. G. zullen er assistenten van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst gevraagd wor- om lezingen te komen houden over urgente pro blemen, waarmee de jonge agrariër te maken heeft. Ook zullen zij zelf lezingen moeten houden. Verder zal getracht wórden excursies te maken naar land bouwproducten-verwerkende fabrieken. Voor de Z. P. M.'sters zullen er wedstrijden in het vervaardigen van St. Nicolaas- en Kerstgebak gehouden worden. Ook zullen de meisjes zich kun nen bekwamen in binnenhuis- en tuin-architectuur, het verzorgen van kamerplanten, het opfokken van kleinvee, het maken van fraaie handwerken enz. Het Zuid-Bevelands L. J. G.-orkest bracht weer op uitmuntende wijze de vrolijke stemming in onze avond. De Afdeling Kruiningen demonstreerde voor ons de linnenwevers-dans. Bella de Rijke lichtte de aanwezigen in over de vier delen, waaruit de dans bestond: le. het spoelen van het garen; 2e. de in slag; 3e. het oprollen van het linnen; 4e. het uitrek ken en dan de slotdans. Het applaus bewees de danseressen, dat deze demonstratie zeer in de smaak viel. Vervolgens vertelde M. Lindenbergh een verhaal, waarbij ze de assistentie van de aanwezigen nodig had. Het geheel werd een succes, ook vanwege de spontane medewerking van de ouderen. Na de pauze werd door de Afdelingen Nisse en 's-Hecr Abtskerke het schimmenspel ,,Aladin en de Wonderlamp" opgevoerd. Het leerde ons, dat, a'l hebben we alle rijkdom van de wereld, we toch niet gelukkig kunnen zijn als we er niet voor moe ten werken. Nadat geïmproviseerde cowboys enige dromerige liedjes rondom een kampvuur hadden gezongen, besloot het Zuid-Bevelands L.J.G.-orkest deze goed geslaagde avond. L. de J. Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. TEUNIS IN GESPREK MET Z*N VADER. Het regent nog al vader, 't is nat op 't land, en omdat het toch Zaterdagmiddag is meende ik maar op te moeten houden met aardappelsrooien. Er zit nog al wat phytophthora in vader, werkelijk dat valt nog niet zo mee. Zeker Teunis, ik zou zeggen het is toch nat weer, en je gaat toch nog niet direct naar het meisje, 'laten we vanmiddag nog is verder praten over d'L. J. G., want er broeit nog wat bij me. Dat is goed vader, ik kan m'n Zaterdagmiddag op die maniere goed besteden. Je weet vader voor d'L. J. G. heb ik alles over, ook mijn vrije tijd. gehouden op Woensdag 19 en Donderdag 20 September 1951. Woensdagmorgen 10.15 uur stonden we met zes Z. P. M.-sters van de afd. Axel, in Terneuzen op de boot te wachten, om onze gasten, de Z. P. M. uit Goes en Kruiningen te verwelkomen. Bij aankomst der boot bleek dat er slechts vijf Kruiningse Z. P. M.-sters overgekomen waren en Goes had het er helemaal bij laten zitten. We vonden het erg jammer; dan maar met ons clubje van elf de tocht begonnen; er zat niets anders op. Via Zaamslag, Rondeputten fietsten we binnen door, over hobbelige kinderhoofdjes naar Hulst, alwaar we eerst de St. Willibrordus basiliek be zichtigden. Hierna aten we onze boterhammen op in Hotel „De Korenbeurs". We brachten ook nog een bezoek aan de Oud heidskamer in het stadhuis „De vier Ambachten", een belangrijke verzameling van nationale kledér- drachten, kaarten, boeken, schilderijen en voor werpen van gewestelijke folklore konden we daar bewonderen. We vervolgden de fietstocht en wel naar Sint Jansteen, waar we het Pompstation der Waterlei ding Maatschappij bezochten. Daar maakten we een wandeling van pl.m. één uur langs verschillende pomphuisjes, gelegen in een mooie bosrijke omgeving. De bramen die er ook naar hartelust groeiden, smaakten best. Na alles gezien te hebben was het al reeds vijf uur geweest en reden naar de boerderij van de heer Iz. de FeijterDe Mul, waar de tafels reeds gedekt stonden in de wagenschuur. Het door enkele Z. P. M.-sters gebakken witte en krentenbrood smaakte ons na al het fietsen uitstekend. Om half zeven begon het gezellig avondje, ook aldaar gehouden, waarop veel L. J. G.-ers aanwezig waren. De presidente van de afd. Axel, mej. J. de Feijter, opende met een woord van welkom aan alle aan wezigen déze avond, waarna het zangkoor der Z. P. M. enkele liedjes ten gehore bracht, onder leiding van mej. M. de Feijter. Hierna was het volksdansen aan de beurt; het had weer heel wat voeten in d'aarde voor de jon gens allemaal een meisje ten dans gevraagd had den. Vooral bij de eerste dans zagen vele van de dames zich genoodzaakt, de stoute schoenen aan te trekken en zelf zo'n bedeesd ventje uit te nodigen. Daarna werd de pauze aangekondigd waarin men bier of limonade, al naar verkiezing, kon bekomen, ook was er een kleine verloting aan verbonden. Na de pauze nam de voorzitter der L. J. G. de leiding op zich. Allereerst kregen we een paar nummers muziek door enkele Z. P. M.-sters. De stoelendans hierna aan de beurt, was als al tijd' weer leuk en spannend. Als winnaars kwamen uit de strijd mej. M. de Feijter en de heer M. de Regt. De Z. P. M. van Kruiningen leverde ook een bij drage in het programma en wel het gezelschaps spel „Stakkers en stumpers", waarbij de stumpers met 75 wonnen. Aangezien het juist de dag was, waarop we 7 jaar geleden bevrijd waren, declameerde de heer Jac. den Hamer een paar gedichten over dé ge sneuvelde helden in 1944. De streekvoorzitter, de heer J. W. de Putter, hield vervolgens nog een korte speech, waarna de voorzitter der L. J. G. deze avond besloot met 't gezamenlijk zingen van het Zeeuwsche Volkslied. (Slot volgt.) De Secretaresse van de Afd. Axel. Teunis om dan maar direct mee de deure in huis te vallen, het trekt nergens op deze weke, overdag hard werken en dan iedere avond weg lopen naai de vergaderingen. Werkelijk Teunis je hebt 's avonds geen tijd meer om te eten, laat staan om uit te rusten, en dan iedere avond laat op bed. Je mag best veel voor d'organisatie doen hoor, maar je nachtrust heb je nodig, denkt daar om. In de „oogst" was het ook al dat geduvel van iedere avond weglopen. Welke boerenorganisatie houdt er vergaderingen in de zomer, dan is er immers geen tijd voor. Kortom minder weg en meer thuis, en dan zal je nachtrust ook beter tot zijn recht komen. Nou vader, ik vind dat je wel een toontje lager kan zingen, ik dacht dat je zoveel voor d'L. J. G. over had, maar nou ga ik twijfelen hoor. Wat die zomeravonden betreft dat weet je vader, dat was voor de voetbal, korfbal, ringsteken te paard en andere takken van sport die we in de L. J. G. be oefenen. En 's avonds een partijtje voetballen kan ook geen kwaad als je overdag hard gewerkt hebt. Zeker van de week ben ik veel weggeweest en van de winter zal ik ook veel weg wezen, want dan is het de tijd van vergaderen. Zeker Teunis, jullie moeten zeker weer iedere avond gaan repeteren voor een urenlang toneel stuk. Ik vind jullie kunnen best met wat minder lang toneelstuk, en wat minder te repeteren, toch een goeie avond voor de oudere in elkaar zetten. Zeg vader de laatste keer dan meenden we dat er wel wat meer „hoffelijkheid" kon komen in d'orga nisatie. Zeker vader dit is van de week weer is extra bewezen. In het kader van de uitwisseling, had de ene Z.P.M.-afdeling de andere Z.P.M.-afde- ling uitgenodigd op hun ietwat feestelijke vergade ring te komen. De vergaderruimte was keurig in gericht, de middag was aangebroken, de thee was klaar, de cake gebakken, de gastvrouwen zaten te wachten, het prince-kwartiertje was verstreken, nog een half uur wachten, maargeen Z.P.M.- afdeling geen meisjes uit de andere streek kwamen binnenlopen. Wat nu! De gastvrouwe-presidente meende de taak te hebben één der meisjes op te bellen, en vragen of ze al onderweg waren. Stel je voor als er een wiel was vastgelopen of een band lek. Maar neengetelefoneerdhalloen tot over-- smart van ramp de meisjes kwamen niet op de visite, want het waaide enigszins, alhoewel het hierop neer kwam, men had er geen trek in. Wat zeg je daar nu van vader, is dat sportief, moet hier de waarheid nu niet eens gezegd worden? Tjonge Teunis, hadden die meisjes dan is hele maal geen bericht gedaan dat ze er van afzagen, dat ze niet op bezoek kwamen. Neen vader, dat is nog het ergste, geen tele foontje hadden ze gegeven, het liet hen schijnbaar „ijskoud". Dit is beneden peil vader, en 't is te begrijpen dat het voor de ontvangende afdeling een reuze teleurstelling was. Ik vind dergelijke praktijken mogen er in een sportieve jongeren organisatie niet voorkomen. Nee Teunis, dat is volkomen waar. Ik vind ook hier moet de waarheid is gezegd worden, want denkt er om: Het wiel dat 't hardste piept, zal men het eerste smeren, Wie altijd te bescheiden is, Kan hier wel iets uit leren. Ik wil tenslotte nog zeggen, jongen, kwade ge woonten zowel in het individuële als in het organi satieleven, zijn als sterke touwen, zij winden zich om ons heen. Eerst is de verkeerde daad slechts als een vlasvezeltje. Wie zou dat niet kunnen bre. ken? Maar drie verkeerde daden vlechten zich als drie vlasvezeltjes inéén. Ruk ze stuk, je het kan nog. Maar zeven vlas vezels inééngesnoerd zijn sterk en taai. Pas op! Iedere herhaling van de verkeerde daad windt zich maar aldoor als een nieuw draadje om de oude heen. Tenslotte wordt het een sterke streng, een stevig touw, een onverbreekbare kabel. Rekken en trekken helpt dan niet meer: men is dan ge vangen. Vader ik snap werkelijk niet waar. je al deze woorden vandaan haalt, maar wat ik wel snap is dit, dat ik over die wijze woorden nog is rustig moet nadenken. We gaan nu eerst eten en dan... naar 't meisje vader. Dat is goed jongen, en je weet het, niet te late thuis. (Slot volgt.) Noot van de redactie. Naar aanleiding van gestelde vragen deelt de redactie mee, dat naam en adres van de schrijver bij de redactie bekend zijn. Het geschrevene is uiteraard een persoonlijke visie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5