GELDBELEGGING! NATIONALE MEDEDELING VERVOLGCURSUS AAN DE R.L.W.S. TE GOES. UIT DE PROVINCIE Een kapitaalverzekering gesloten bij de Nationale is een uitstekende geldbelegging Een belegging, die U rust geeft en een onbezorgde toekomst. Uit de bruto winst door de Nationale in 1950 ge maakt werden allereerst de reserves belangrijk versterkt. Van de resterende zuivere winst werd 30 uitgekeerd aan verzekerden, die een polis met aandeel in. de winst hebben gesloten. Een belegging die er zijn mag! Sluit daarom een kapitaalverzekering met recht op aandeel in de winst bij de NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V.. u™4»"""""0-."'H< SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 Voor Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Schou wen zou'eèn volledige plaatsing op vrijè objecten eveneens mogelijk zijn. Voor Tholen is het echter noodzakelijk dat de arbeiders in Walcheren of in Schouwen te werk worden gesteld. De laatste jaren zijn dan ook vele arbeiders uit Tholen op de werken van de Herverkaveling Wal cheren geplaatst. Ook voor dit jaar zal deze mo gelijkheid blijven bestaan, al zal daarnaast ook een gedeelte van de arbeiders werk vinden in de „Vier Bannen van Duiveland". Resumerende kan dan ook gezegd worden, dat met uitzondering van Tholen, voor alle delen van de provinie Zeeland de mogelijkheid van plaatsing van landarbeiders op vrije cultuurtechnische wer ken in principe aanwezig is. De vraag of het ook werkelijk zo zal zijn hangt af van het aantal B.W. 2-objecten (en eventueel nieuwe A-objecten) dat in uitvoering zal komen en de spreiding over de verschillende delen van de provincie. Daarbij zullen vooral A., en B.W. 2- werken in Zeeuws-Vlaanderen, Noord- en Zuid- Beveland en Tholen van belang zijn. Ir. A. FRANKE. WALCHEREN. Nadat het nu ongeveer een jaar lang buitenge woon veel heeft geregend hebben we nu ineens vast weer gekregen. Vele collega's zijn volop aan het bietenrooien, met enige spanning werden de gehaltecijfers afgewacht. Wat zou het zijn na deze regenrijke zomer met weinig zon? Het viel werke lijk niet tegen. Hoewel de uitersten ver uit elkaar liggen heeft het gros toch een gehalte van 16 17 en dit is beter dan we hadden durven ver wachten. Bovendien zal dit gehalte met deze zon nige dagen nog wel iets toenemen. De schuimaarde vindt nu vrijwel algemeen waar dering en de resultaten met deze meststof zijn dan ook tot volle tevredenheid. Hoewel deze meststof als regel in September wordt gestrooid zien we bij dit gunstige weer dat enkele collega's de schuim aarde nog over het land brengen. Wanneer het droge weer nog enige tijd aanhoudt is dit geen enkel bezwaar, maar als regel is een aapwending in de maanden Aug.—Sept. toch te prefereren omdat men dan meer de tijd heeft om deze meststof goed door de grond te werken. Dus niet zoals men het vroeger wel eens deed n.l. diep in. de herfst over een natte grond en dan direct op wintervoor ploegen. Vele silo's worden weer gevuld met bietenkoppen en -bladeren. Het valt in de practijk niet altijd mee om deze in een paar dagen geheel te vullen, want de bietenlevering is verdeeld over ongeveer 10 weken. Wanneer men echter gezamenlijk werkt van de Stichting Centraal Bureau Slachtvee verzekeringen te Utrecht. Het Dagelijks Bestuur van de Stichting Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen heeft besloten met ingang van 15 October j.l. enige wijzigingen in het premie-tarief aan te brengen. Deze wijzigingen zijn als volgt: Rubriek A. Jong vee, met niet meer dan twee brede tanden en nimmer gekalfd hebbend, alsmede pinkstieren en pinkossen, voor alle provincies 4,50 per stuk. Rubriek B. Prima, uitsluitend eerste klas gemeste slacht, runderen, overeenkomende met de voormalige klassen AA en A. Hieronder worden verstaan uit sluitend de allerbeste kwaliteitsdieren zonder enig gebrek, benevens oudere stieren en ossen. Voor de provincies. Noord-Brabant en Zeeland 7 per stuk. Markt Rotterdam 7 per stuk. De premie voor de op de markt Rotterdam te verzekeren AA en A-koeien is gelijkgesteld met de premie welke geldt voor Noord-Brabant en Zee land, omdat de dieren uit deze rubriek voor het grootste gedeelte uit deze provincies en de t.b.c.- vrije gebieden van Zuid-Holland afkomstig zijn. Rubriek F. Voor alle provincies: Vette kalveren en soppers 1,50 per stuk. Schapen en lammeren 1 per stuk. Voor schapen en lammeren, geslacht door de exportbedrijven, waarmede het C.B.S. een zgn. Open polis heeft afgesloten bedraagt de premie 0,75 per stuk. De premies voor de niet-genoemde rubrieken blijven ongewijzigd. De verlaging van de premies van de eerste soort koeien en vette kalveren wordt mogelijk gemaakt door de gunstige uitkomsten in deze rubrieken. De premieverhoging voor de schapen en lamme ren was noodzakelijk, omdat het risico niet gedekt werd door de tot heden bestaande premie. en organisatie of eventueel bietenkoppen leent is dit toch wel mogelijk. Het inkuilen volgens de Hardeland-methode lijkt duur, maar wanneer men dit eens nauwkeurig be rekent is het volkomen verantwoord. Vooral bij het inkuilen van bietenkoppen en -blad met gras of klaver, levert deze methode U een belangrijke winst op. Collega's: gebruikt de hakselmachine tot Uw eigen voordeel. NOORD-BEVELAND. De bietenrooidemonstratie in de Bathpolder is weer achter de rug. Ook van Noord-Bevelandse zijde was er nogal belangstelling voor dit evene ment. Wellicht waren er velen, die hoopten dat men een stapje dichter bij de oplossing gekomen zou zijn. Het bleek echter weer eens duidelijk, dat de grondsoort en de weersomstandigheden ibij dit werk de hoofdrol spelen. En dan de eisen, die men stelt aan de kwaliteit van het werk en aan de win ning van koppen en loof Indien men over voldoen de arbeidskrachten kan beschikken om volledig met de hand te rooien, dan zal het nog zeer moei lijk zijn om de één of andere vorm van mechanisa tie rendabel te maken. Hoewel toch ook wel be wezen werd, dat er mogelijkheden zijn, en dan be hoeft men het niet eens in de grote en dure machi nes te zoeken. Maar, zoals reeds eerder werd op gemerkt, de eisen, die men stelt, en de grootte van het bietenareaal zijn voorname factoren. De benjamin der gewassen, de maïs, begint ook af te rijpen. Het mooie weer van de laatste weken heeft zijn nuttig werk verricht; anders had het toch wel te 'bezien geweest of alle percelen tijdig rijp zouden zijn geweest. Op de laatst gehouden vergadering werd de ver dere organisatie van de oogst besproken. Er werd besloten de maïs mechanisch te laten plukken door een plaatselijke loonwerker, die een plukmachine aan zal schaffen. Ook het dorsen en drogen zal verder geen moeilijkheden geven, daar de opper vlakte nog betrekkelijk gering is. Het is te wensen, dat de oogst voorspoedig ver loopt en de opbrengst goed mag zijn. De maïsteelt zal dan een volgend jaar zeker worden uitgebreid. Vooral voor die bedrijven, die noodgedwongen de suikerbieten moeten inkrimpen kan dit een plaats vervanger wezen, die mooi in de vruchtwisseling past. ZUID BEVELAND. Wat we in de zomermaanden tekort hebben ge had aan zon, krijgen we nu rijkelijk toebedeeld. Een mens is de misère gauw vergeten als de zon dag in dag uit aan een wolkenloze hemel staat, on zo denken ook wij, niet meer aan de regens, die steeds ons werkplan in de war stuurden, of we moeten er nog aan herinnerd worden door de soms slechte opbrengst van de bieten, waarvan de oogst nu volop aan de gang is. Tengevolge van de zeer gunstige weersomstan digheden rijpt ook de maïs goed aan en de vrees van sommigen, dat verschillende percelen niet rijp zouden worden, zal wel grotendeels verdwenen zijn. Wat het oogsten betreft, zou ik U aanraden niet al te haastig met de pluk te beginnen, want dat kost extra werk. De gebroeders Weststrate te Krab- bendijke hebben een maïsplukmachine aangeschaft, waarmee ze een flinke oppervlakte denken te pluk ken, gezien de grote belangstelling. Het zojuist genoemde bedrijf toont met de tijd mee te kunnen, daar ze tevens een „Borga"-haksel- imiachine hebben gekocht. De silobezitters, die willen hakselen, kunnen zich met hen in verbinding stel len, teneinde de waardevolle bijproducten zo goed mogelijk ten nutte te maken. Geleidelijk aan raakt men doordrongen van het feit, dat de verliezen in de gewone kuil groot zijn en dientengevolge worden er steeds meer silo's geplaatst. Dat de belangstelling voor het hakselen eveneens groeit, was te constateren op de neven demonstratie met verschillende hakselmachines ln de Bathpolders. Velen bekeken de verkregen resultaten en we hopen, dat die velen er toe over zullen gaan om te hakselen. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Met de bouw van het tweede koelhuis op het eiland Tho'len is een begin gemaakt. Daar de bouw vergunning niet vlugger af kwam, zal het koelhuis te laat klaar zijn om deze winter nog aardappelen in op te slaan. Voor het volgend jaar is men dan zeker goed gesteld en behoeft er niets overhaast te gebeuren. Dit heeft belangrijke voordelen. De bouwkosten zijn beneden de raming gebleven, hoewel deze belangrijk hoger waren dan die van het koelhuis te Scherpenisse. Afgelopen week werd de eerste maïs geoogst. De opbrengst valt over het algemeen niet tegen. De maïs profiteerde nog van het mooie herfst weer van de laatste weken. Het oogsten van de maïs geschiedt met de hand door een vaste ploeg arbeiders. Hierdoor is een regelmatige aanvoer bij de droger verzekerd. Dit is van belang om broei en schimmel te voorkomen. Het blijkt dat de suikerbieten het zonlicht van de laatste weken goed hebben benut. Zowel het wortelgewicht als het suikergehalte vertonen een regelmatige toename. Liet de suikerbietenoogst zich eerst slecht aanzien, nu mag men zeker van een vrij normale oogst spreken. Op alle Zeeuwse eilanden, behalve op Tholen en St. Philipsland, werkt men nu met een hakselma chine bij het inkuilen van bietenblad en -koppen. Door het verkleinen van dit product krijgt men een prima kuilvoer. Bij het gemengd inkuilen van stoppelklaver met bietenkoppen en -bladeren is een hakselmachine onmisbaar. Met bietenkoppen en -bladeren kon ook al een goed resultaat worden verkregen, wanneer met een scherpe spade de kop pen fijn worden gestoken. Het verkleinen kan ook met een vleeshouwer bietenmolen uitgevoerd wor den, wanneer de messentrommel wat ruimer wordt gemaakt door het verwijderen van. 2 of 3 platlig gende messen. Nu de aardappelen aan de hoop liggen en de bieten maar mondjesmaat afgeleverd mogen wor den, is er even gelegenheid om de nodige aandacht aan het grasland te besteden. Om volgend jaar de wei in goede conditie te hebben, moeten de ruige plekken nu afgemaaid worden. Verder dienen de mesthopen gespreid te worden. Tijdens en na de oogst is hiervan niet veel terecht gekomen. De mestflatten verdelen kan 't beste geschieden door een bewerking met een kettingegge of weidesleep. Dit voorkomt open plekken en bosvorming in hel volgende jaar. Nu een goede verzorging van het grasland, geeft volop gras in 1952. In samenwerking met de vereniging van oud leerlingen der R.L.W.S. te Goes zal dit najaar bij voldoende deelname een vervolgcursus aan de R.L.W.S. te Goes worden georganiseerd voor oud leerlingen van de school. Eén dag per week zal worden les gegeven en wel des Woensdags te beginnen 21 November a.s., 'van 1012 uur en van 2—4 uur, gedurende 6 weken totaal. De navolgende personen hebben zich bereid ver klaard een onderwerp in te leiden: Ir C. W. C. van Beekom. Rassenkeuze in verband met vruchtopvolging en plantenziekten. Dr G. Wagenaar. Moderne inzichten in de ziekte bestrijding van het vee. B. Meyers. Belasting en Boekhouding in het alge meen. Ir W. Wilten. Teelt, verwerking en afzet van brouwgerst. Ir W. H. Ubbink. Veranderingen in het grond gebruik. Ruimtelijke ordening. Taxatie van landbouwgronden. Zij die aan deze cursus wensen deel te nemen worden verzocht zich vóór 4 November a.s. schrif telijk of telefonisch (K 1100—2151) op te geven aan de school, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes. Men wachte niet met de aanmelding, daar het aantal beschikbare plaatsen beperkt is. De Directeur aer Rijkslandbouwwinterschool, Ir J. VERSTEEG. Van boerderij

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3