Kwade gewoonten ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND GESLAAGD RINGRIJDERSFESTIJN TE POORTVLIET. KORT VERSLAG EXCURSIE Z. P. M. EN L. J. G. STREEK WALCHEREN. DE BOERENJEUGD Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. TEUNIS IN GESPREK MEE Z'N VADER. Zeg vader, heb je d'r vandage nog over nage dacht, hoe of we die ongemanierde jonge mensen manieren moeten leren? Zeker Teunis dat gesprek van gisteravond dat heeft me alledag bezig gehouden, want jongen het kan niet anders of die afdelingen en streken met die ongemanierde leidinggevende jonge mensen, die moete door die ongemanierdheid veel van hun activiteit en sportiviteit verliezen. Deze ongema nierde jonge mensen missen in de bagage waarmee ze de wereld intrekke, de voornaamste uitrustings stukken, die nodig binne om de strijd om het be staan te voeren. Ik zou zegge Teunis, probeer die ongemanierde bestuursleden kwijt te raken, en daarvoor in de plaats jonge mensen die voor hun organisatie op de bres sta en die voor hun taak bekwaam bin. Het is nog altijd zo geweest dat op een goeie voorzitter en secretaris alles zo een beetje draait. Immers d'r moet leiding weze, daar moeten er enkele weze die de motor aanzette, en dan volgt de rest van zelf wel. Als de motor niet draait dan staat alles stil. Probeert dus de motor aan de gang te krijgen mee goeie bestuursleden, en dan komme d'r weer nieuwe leden bij ook. Tot slot wil ik dit nog zegge Teunis, probeert die ongemanierden manieren bij te brengen, door een „omscholingscursus" of zo, daar hoor je wel meer van tegenwoordig. Ik als oudere heb de kadercur sus vorige winter van d' L.J.G. mee belangstelling gadegeslage, en ik zou zegge deze cursus is om manieren te leren zeer geschikt. Tjonge, vader, dat is zo een hele preek van je; ik gelove dat je beter dominé had kunne worden, als ik dat zo hore. In 't kort komt het dus hier op neer, dat we passieve bestuursleden moeten degra deren tot gewoon lid, dan proberen ze wat op te voeden, om ze later weer te torpederen tot actieve voorzitters en bestuursleden. Zeg vader karne- melkse pap zou misschien ook wel goed werke, dat zuivert goed, zegge ze altijd. Afijn ik we te genoeg; we z'n dit plan is verder uitwerke. Pier zal zijn medewerking daartoe wel geve. Ik zal d'r zo vlug mogelijk is mee z'n over prate. Ik zegge maar zo die raadgevingen van oudere binne toch nog zo gek niet, en bovendien ga ik steeds meer het nut van ons gesprek in zie. Dat doet me goed Teunis, ik wete zeker als jullie voorzitter Cevaal dit gesprek eens hoorde, dat hem het ook goed zou doe, want ik wete als Z.L.M.-er best goed, hoe hij over de samenwerking mee de oudere denkt. Maar nou is een ander praatje Teunis, je had het gistere avond over jullie secretaris Bos, en ik ge love dat je dan zei, dat hij warm liep voor een cur sus om de jongeren verenigingstechniek bij te bren gen. Nou wou ik is vrage of die nieuwe secretaris z'n besten nog al doet en of die nog al gezien is bij de jongeren. Ik vrage dat louter uit belangstelling Teunis, omdat wij als Z.L.M.-ers' hem in vaste dienst benoemd hebbe, en stel je nou is voor als die bij jullie tegenviel. Ik binne blij vader dat ik je daar nou is gerust in kan stelle vader. De Z.L.M. heeft vorig jaar bij de benoeming van een secretaris voor ons jonge renwerk een hele goeie keuze gedaan. Hij tracht langs alle wegen en gangetjes fris leven d'organi- satie in te blazen. Dat is dan is een lichtpuntje Teunis, dat doet me nou toch is werkelijk goed, want het is toch zo be langrijk hoe of jullie jongeren opgevoed en opge leid worden in de vormingsorganisatie, want in de nabije toekomst moeten je onze plaatsen in de Z.L.M. en de P.B.O. overnemen. Zeg vader, al die vergaderingen koste jullie ook heel wat moeite en uiteindelijk ook geld. Ik hebbe al is meer van plan geweest aan je te vragen of jullie het reisgeld altijd betaald krijge als je naar die vergaderingen gaan. Ik vraag dit omdat ik op onze streekbestuursvergaderinge een hoofdbe stuurslid aan de alg. voorzitter hoorde vrage, of ze het reisgeld misschien ook betaald konden krijge. Toen dacht ik bij mezelf, daar is wel wat voor te zeggen, want zulke hoge leden van de Raad, die geve in een heel jaar een groot bedrag aan reis geld uit, om dan over een kommetje koffie kopen, nog maar niet te prate. Tjonge Teunis, daar verschrik ik nou toch van, die mensen moeten altijd klaar staan als d'r mede werking gevraagd wordt, en dan het reisgeld nog niet betaald krijge. Ik vinde daar moet wat aan gebeure, dat kan zo niet langer. Heel die schare jonge mensen, kunne toch wel zoveel contributie betale, dat de hoofdbestuursleden hun reiskosten daaruit betaald krijge. Och ja vader, dat zou je zo zegge, maar je weet nog niet dat er nog een heleboel leden binne, die zitte te kankeren over een te hoge contributie en teveel krantengeld voor d'r eigen blad, terwijl ze zonder er over te denken, gemakkelijk een twintig gulden op tafel legge voor een dagreisje mee d' L.J.G. Teunis toch, nou leugen je toch wel zeker! Mense, mense twintig gulden voor een dagreisje om door Nederland te vliegen mee een autobus, en dan late thuus komme, en dan door dat harde vliegen nog niks gezie van 't mooie van Nederland, en daarnaast zitte kankeren op een te hoge contri butie en twee gulden krantegeld. Als ze bovendien enkele cigaretten minder de lucht in blazen of een pinte bier minder drinke per weke, dan is hun con tributie en zo, al dubbel en dwars betaald. Zeker vader, ik binnen het volkomen mee je eens, en jij zal het wel mee mijn eens weze, dat er in onze organisatie op het gebied van leiding geve, contributie betale, reisgeld vergoede en dergelijke wel wat meer „hoffelijkheid" dient te komen in d' L.J.G. Zeg vader, heb jij dat verhaal wel eens hore van die waakhond en die aap? Een waakhond deed in de zon op een boerenerf zijn middagdutje, toen hij gestoord werd door iets vreemds en toen hij op keek zag hij een klein aapje, toebehorend aan een reizend gezelschap, over het erf lopen. De hond sprong in woede op het aapje af, in de hoop hem een paar flinke beten te kunnen opdienen. De aap deed wat men hem geleerd had, nam zijn hoed af en boog hoffelijk en diep. De waakhond stond een ogenblik grommend stil, aarzelde, stak zijn staart tussen de benen, droop af, en keerde terug in zijn hok als een goede waakhond. Vader, het is steeds weer onze L.J.G. die van boven af „hoffelijk" en „diep" buigt, en het wordt dan ook Hoog tijd dat de grommende leden over een te hoge contributie en over wat weet ik veel, hun staart tussen de benen nemen, afdruipen, en weer terug keren in het hok als een goeie trouwe waakhond. Vader ik vinde het wel jammer, maar we moeten ons gesprek afbreke, want ik moet nog even naar de „Maishoeve" gevrage of Pier morgenavond mee me mee kan om nieuwe leden te winnen. Ik zou zegge, juliie gaan maar naar bed als het tijd is en je legge de sleutel maar in het bekende raampje. Dat is goed Teunis, we prate dan nog wel is ver der, en houd er rekening mee dat d'ouwe nog zo gek niet bin. Zeker dat is weer vader, na de oorlog waren we zo idealistisch dat we dachten, dat we d'oudere wel misse konden, maar de praktijk had al heel vlug beweze dat het anders was, en 't is maar gelukkig ook. Nou Teunis, ga nou maar vlug weg anders ligt Pier op bedde. Ik zou zo zegge een goeie reis, niet te late thuus, en weltrusten. (Wordt vervolgd.) De afdeling TholenOud-Vossemeer der Z. P. M. en L. J. G. organiseerde op Zaterdag 22 Sept. j.l. op Poortvliet een ringrijderij met rijtuigen voor de streek Tholen en St: Philipsland. De deelname was bevredigend en ook de publieke belangstelling was goed, terwijl het geboden pro gramma bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Er is dan ook alle reden om een volgend jaar wederom een dergelijk L. J. G.-evenement te laten plaats vinden. De diverse uitslagen waren: Ringrijden met rijtuig: le prijs (wisselbeker), A. Goorden en Adri Hanse. 2e prtjs (medaille), L. Niemantsverdriet en Maatje Geene. 3e prijs (medaille), J. Hoek en Mina de Wilde. 4e prijs (medaille), M. Geuze en Janny van Westen. 5e prijs (medaille), A. Gakeer en Lena Mol. Stoelendans met rijtuig: le prijs Lena Mol en A. Gakeer. 2e prijs Maatje Geene en L. Niemantsverdiet. 3e prijs Mevr. Geluk en G. Geluk. Stoelendans met paard: le prijs M. A. Geuze. 2e prijs A. Goorden. Attractienummer: le prijs Lena Mol en A. Gakeer. 2e prijs Janny van Westen en M. Géuze. 3e prijs Mina de Wilde en J. Hoek. Algemene Streekvergadering te Scherpenisse in Hotel Bijl, op Woensdag 26 September 1951. De Voorzitter, de heer Rien Kosten, opent de vergadering met een opwekkende speech tot alle leden om in de komende winter zijn steentje bij te dragen om het L. J. G.-werk op Tholen en St. Phi lipsland tot groter bloei te brengen. Op deze door ruim 50 leden bezochte vergadering roept hij in het bijzonder welkom toe aan de heren Geuze en Groenewege, als vertegenwoordigers van de ouderen-organisatie. Nadat eerst de foto's van de Provinciale Excursie naar Luxemburg worden uitgewisseld, reikt de voorzitter met 'n toepasselijk woord de prijzen van de zaaiwedstrijd uit, alle bestaande uit medailles. Ir. M. A. Geuze feliciteert de L. J. G.-ers met het behaalde succes en hoopt evenals het Streek- bestuur, dat steeds meer leden aan deze wedstrij den mee zullen doen, evenals aan de ringrijderij zoals deze Zaterdag j.l. op Poortvliet was georga niseerd. Daarna stelde de heer Geuze voor deze winter een enquête te houden door de leden en daarbij de opbrengsten van diverse landbouwgewassen na te gaan. Na nog een woord van lof toegezwaaid te heb ben aan de streek in zijn geheel, besloot hij met ons allen op te wekken actief mee te werken aan alle L. J. G.-evenementen. Nadat nog gesproken was over de ringrijderij en de Jaarbeursexcursie, stelde de voorzitter de koekbakwedstrijd aan de orde. Besloten werd om op Zaterdag 27 October a.s in de Landbouwhuishoudschool te Tholen een wed strijd in het maken van gebak door Z. P. M.-sters te organiseren, waarvoor zich reeds 16 meisjes opgaven. Het ligt in de bedoeling om 's avonds dan een gezellige avond te beleggen, samen met de jongens, waarop de meisjes hun gebak zullen presenteren. Er zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. De voorzitter deelt mede dat te beginnen 4 Dec. a.s. een kadercursus zal worden georganiseerd in Tholen. Reeds ruim 30 leden zijn voor deze cursus, waarop onderwerpen van algemene strekking zul len worden behandeld, opgegeven. Laten we deze unieke kans om onze algemene ontwikkeling te verhogen, niet onbenut laten voor ontwikkeling te verhogen, niet onbenut voorbij gaan. Verder werd besproken de Ontspanningsavond van de Z.A.R. afdeling Tholen en St, Philipsland op Vrijdag 23 November a.s. Onze streekvoorzitter die tevens voorzitter is van de Z.A.R., deelde mede, dat het programma geheel is gevuld. De L. J. G. (St. Philipsland) brengt een toneelstuk en verder doen onze leden mee aan zang en declamatie. Hij deelde bijzonder, heden mede over de prijsvraag, die bestaat uit een namenwedstrijd. Op de vergadering werd een voorbeeld hiervan gegeven. Aan het slot der vergadering kwam de winter- excursie ter sprake, waarvoor ditmaal niet veel animo bestond en een medische cursus voor de Z. P. M. Dit laatste punt werd teruggewezen naar de afdelingen. De inleiding van Tina v. d. Zande moest wegens tijdsgebrek helaas vervallen, maar we hopen een volgende maal een minder huishoudelijke bijeen komst te kunnen houden waarop deze causerie over Frankrijk dan wel kan worden verwezenlijkt. Hierna sloot de voorzitter deze geanimeerde bijeenkomst. R. Op Vrijdag 14 Sept. om 5 uur startten we van de markt te Middelburg. We hadden een flinke trip voor de boeg want het doel van onze reis was via 's Hertogenbosch, Nijmegen naar de Grebbeberg. Van daaruit naar Hilversum waar we de AVRO- studio zouden bezichtigen. Om kwart over 7 waren we in Breda, waar we even een kopje koffie gedronken hebben, vandaar ging het in één ruk door naar Arnhem, waar we één uur gelegenheid kregen om onze ledematen eens uit te strekken. Om 1 uur waren we bij de Grebbeberg, daar hebben we de militaire begraaf plaats bezichtigd. Half 3 moesten we in de studio zijn dus erg veel tijd hadden we niet. In de studio werden we door een gids ontvangen die ons het gehele gebouw doorgeleid heeft en verteld hoe alles in het werk ging. Daarna zijn we in de stad gaan eten en om 7 uur vertrokken we naar Rotterdam waar we nog even gestopt hebben. Vandaar naar Breda w?aar onze laatste stopplaats was en we nog een half uurtje verpoosd hebben. Half 2 waren we weer op ons beginpunt en konden we terugzien op een mooie gezellige dag, waarin we veel gezien en ge hoord hebben. J. P. LOUWERSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5