UIT DE PROVINCIE Van boerderij en organisatie OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN. Nu zowat iedere landbouwer de najaarsuitzaai begon te overdenken, kwam de afgelopen week de nieuwe prijs voor de tarweoogst '52 met een verhoging van ƒ1,75 per 100 kg. Vast is schoor voetend deze kleine prijsverhoging tot stand ge komen. De eerste levensbehoeften wil men zo laag mogelijk houden, waarvoor men de land bouw wel laat opdraaien met prijsvaststelling en inleveringsplicht; dit alles in tegenstelling met de industrie. te illustreren zij vermeld, dat in 1950, scholen en cursussen door totaal 50.000 leerlingen werden bezocht. Nog al enig verschil dus met het begin zo tegen de 80er jaren toen „Wageningen" pl.m. 50 leerlingen telde. Een enorme groei voorwaar! Hoe in de loop der 75 jaren, welke we thans memoreren, ook onze landbouwopbrengsten zijn gegroeid, (blijkt kort en duidelijk uit de volgende productie-gegevens: de tarwe-opbrengst steeg in deze periode van 1750 tot 3500 kg/ha, die van de rogge van 12502600 kg/ha, terwijl de aardappel opbrengst zelfs verdrievoudigd werd. Was in 1910 de gemiddelde melkopbrengst van het Nederlandse vee te stellen op 2530 kg met 3,1 vet, in 1940 was deze gestegen tot 3720 kg met 3,6 vet. Bedroeg de gemiddelde suikeropbrengst over de jaren 1908—1917 5060 kg/ha, over de jaren 1928 1937 was deze aangegroeid tot 6490 kg/ha, enz. Globaal valt te zeggen, dat over een reeks van jaren onze agrarische productie per ha en per jaar met 1 is toegenomen. Veredelde rassen, betere bemesting, ziekte bestrijding, moderne ontwatering enz., enz. en wat het vee betreft, goede teeltkeus, doelmatige voe ding, melkcontrole enz. hebben in dit alles een be langrijk aandeel. Factoren, die ieder voor zich in hoge mate (beïnvloed zijn en worden door de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek, die door voorlichting en onderwijs onder het bereik van de practijk zijn gebracht. 'Gelukkig zijn we met deze productie-stijgingen in ons land nog niet aan een eind, zij het ook, dat de Nederlandse agrarische productie per vlakte- eenheid tot de beste der wereld behoort. Des te gelukkiger is dit omdat ons land het grootste aan tal inwoners per km2 in het oude Europa huisvest en er van ons cultuurareaal door stadsuitbreiding, wegen- en sportveldaanleg ieder jaar een belang rijke oppervlakte verloren gaat. Uiteindelijk is dan ook bevordering van onze ibodemproductie door onderzoek, voorlichting en onderwijs niet enkel een landbouwbelang, doch evengoed een nationaal belang van hoge orde. Bij de driebond: Onderzoek, Voorlichting en On derwijs is onze boerenstand wel gevaren. Niet enkel door de verhoogde opbrengsten, waartoe deze het zijne heeft bijgedragen, doch in niet min dere mate door het aandeel, dat hij in de vernieu wing van het boerenleven in het algemeen heeft gehad. Bij overdenking van dit laatste gaan onze ge dachten bovenal uit naar ons landbouwverenigings- wezen, dat op allerlei terrein steeds meer zelf werkzaamheid aan de dag is gaan leggen. De oud-leerlingen-verenigingen en Jongeren-organisa ties daarbij niet te vergeten. Meerdere ontwikkeling bevorderde niet alleen de aaneensluiting van groter massa, doch het Land bouwonderwijs, zowel in hoger als in lager vorm, leidde er mede toe, dat van lieverlede meer be kwame boerenleiders naar voren kwamen. De Landbouw is mondig geworden en hij is thans in staat zich niet alleen provinciaal en lande lijk, doch zelfs internationaal op waardige wijze te vertegenwoordigen. Welaan! Laat ons hiermee mogen besluiten en daarbij de hoop uitspreken, dat in de volgende kwarteeuw de driebond: Onderzoek, Voorlichting en Onderwijs er bij vernieuwing in moge slagen een belangrijke bijdrage te leveren in de verhoging ve<n onze nationale bodemproductiie/ niet alleen, doch in de maatschappelijke verheffing van onze boerenstand bovendien. Dat daarbij de Wageningse „L. H." in de trant van haar verleden, de Alma Mater1) moge zijn, die telkens weel*, langs de beproefde wegen, voor de praktijk nieuw licht weet te ontsteken. VAN DIJK. voedende moeder. P. S. Bij het bestuderen van deze herdenking heb ben wij van meerdere publicaties een dank baar gebruik gemaakt. Inzonderheid1 van die van Dr Huizinga. Ook voor verschillende mondelinge mededelingen zijn we hem zeer erkentelijk. V. Di Tegelijk heeft de Minister de mededeling ge daan, dat de landbouwproducten voortaan in 3 categorieën zullen worden ingedeeld: a. producten met vastgestelde prijzen. b. producten met gegarandeerde basisprijzen en vrije uitloop naar boven. c. Producten zonder prijsregeling en zonder garantie. Iedere boer weet dus wel als hij een product uitzaait onder welke groep het gerangschikt wordt. Bezien we de nieuwe tarweprijs tegenover onze andere producten, dan zal dat niet tot gro tere uitzaai van tarwe komen. Hoe men het ook berekent, men komt met tarwe er financieel niet beter uit, waarbij het risico van uitwinteren er nog steeds is. De tarwe, een product dat toch de boeren graag willen zaaien, komt nog steeds in prijs achterop; geen enkel land, kent die lage tarweprijs als bij ons. België b.v. 34,20, Luxemburg 42,20. Mogelijk komt men in Beneluxverband wél tot een hogere prijs, dus de toekomst daarop ge richt. De neiging nu om van de A-groep meer te ver bouwen is er nog niet; integendeel, zoals de prij zen thans zijn, zal men het meer zoeken in de C-groep en terecht. WALCHEREN. Op het land is de aardappeloogst nog in volle gang. De opbrengsten vallen niet tegen, ze zijn meestal beter dan we hadden verwacht. Wat wel tegenvalt is het percentage zieke knollen. Op de goed doorlatende zavel en kleigronden varieert dit van 5 tot 15 maar op de zogenaamde rode gron den met een ondoorlatende kleilaag is het soms meer dan erg. Daar ligt het percentage meestal veel hoger en schommelt tussen de 30 en 50 in het ras Bintje. De Koopmans Blauwe blijkt sterker tegen „het kwaad" en ook de Meerlander en Furore zijn er bijna vrij van. Het sorteren van een partij met veel zieke knol len vraagt veel werk en later blijkt vaak dat het resultaat tegenvalt, omdat er toch weer zieke knol len in de partij komen. De prijs die voor deze zieke partijen geboden wórdt ligt ongeveer op 3% cent per kg. Wanneer deze aardappelen tijdig worden gestoomd blijft de voederwaarde behouden. Wanneer men varkens mest met ingekuilde ge stoomde aardappelen mag men 4 kg gestoomde aardappelen ongeveer gelijkstellen met 1 kg gerst, hoewel aanvulling met eiwitrijke producten als ondermelk, ondermelkpoeder of gras of klavermeel gewenst is. De waarde van 1 kg gestoomde aardappelen is dus bij de huidige gerstprijs van 32 ct. per kg te stellen op 8 ct per kg. De kosten van het stomen bedragen 1V2 ct per kg. Zij die hun zieke aardappelen laten stomen en aan hun varkens voeren, maken dus in feite 8 lVz 6V2 ct per kg, dit is bijna het dubbele van de prijs die de handel ervoor biedt. Nog steeds is er een overvloed van gras in het weiland en velen kuilen dit gras nog in met voe derbieten of met de suikerbietenkoppen en -blade ren. Van de winter komt dit voer dubbel van pas. NOORD-BEVELAND. Het begin van de bietencampagne is er reeds weer. En met deze ook de drukte die de oogst van dit product altijd met zich meebrengt. De verwach tingen omtrent de opbrengst zijn niet bijster hoog gespannen, wat ook begrijpelijk is na zoveel regen en betrekkelijk weinig zon. Wanneer men de monsters, die regelmatig genomen worden, verge lijkt dan blijkt dat er vrij grote verschillen voor komen, zowel in opbrengst als in suikergehalte. Dus misschien dat de minder goede verwachtin gen voor sommige percelen nog wat meevallen. De loofontwikkeling is veelal zwaar en er zal dus een grote hoeveelheid prima veevoeder gewonnen kun nen worden. Dit mag dan voor N.-Beveland geen hoofdzaak wezen, het is toch altijd nog belangrijk genoeg om er de nodige aandacht aan te besteden. Er zijn deze zomer ook een aantal silo's gebouwd, zodat de eigenaars thans de collega's, die er nog geen lieten plaatsen, kunnen overtuigen van het nut hiervan. Een hakselmachine is ook aanwezig, zodat, mits het materiaal schoon is, het toch zeker aan te bevelen is een aantal silo's gehakseld te vul len. De eerste kennismaking met het hakselen mag dan, voor sommige collega's vorig jaar niet zo gunstig geweest zijn, daar het loof toen beslist niet geschikt hiervoor was. Dit kan en mag echter geen reden zijn om de gehele methode te verwerpen. Nu de winter weer in aantocht is komt ook de tijd weer van vergaderingen en cursussen. Er wordt in de tegenwoordige tijd zoveel kennis ge vraagd dat het steeds weer nodig is om bij te blij ven. De Kring N.-Beveland der Z. L. M. organiseert in samenwerking met de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting enkele aantrekkelijke cursussen. Ten eerste motorenkennis; wie twijfelt er nog aan het belang hiervan op een gemechaniseerd eiland als het onze? Er worden kapitale machines gebruikt en onvol doende kennis hiervan kan stagnatie in het werk en grote schade veroorzaken. De tweede cursus zal bestaan uit plantenziekten annex aardappel selectie. Deze is niet minder belangrijk, immers de ziekten en plagen in onze gewassen nemen steeds toe en de bestrijding moet steeds intensiever ge voerd worden om aan de maximale opbrengst te komen. Noord-Bevelandse jeugd het woord is aan U, en toont dat ge zo iets weet te waarderen. ZUID-BEVELAND. We mogen tegenwoordig op Zuid-Beveland niet zeggen, dat er onvoldoende gedemonstreerd wordt met allerlei werktuigen die in ons hedendaags be drijf van toepassing kunnen zijn. Eerst hadden we op 12 September de demonstratie met kunstmest strooiers en mestverspreiders aan de Veerweg te Kruiningen. Alle aanwezige strooiers waren ge construeerd met het schotelsysteem en daaruit kunnen we wel concluderen, dat het beste tot nog toe gebleven is. Wat de mestverspreiders betreft, hiervan moet, voor onze overwegend akkerbouw bedrijven, het economische nut ons eerst nog be wezen worden. Voor de in behoorlijke mate opge komen belangstellenden was het een goede gelegen heid om de situatie in de polder te bekijken na de verkaveling. Het demonstratieperceel gaf reeds voldoende te zien en menigeen heeft het hoofd ge schud. De demonstratie in de Wilhelminapolder met ver schillende wiedwerktuigen viel letterlijk in het wa ter door een wolkbreuk. Toch lazen wij de volgen de dag tot onze grote verbazing in een provinciaal dagblad, dat ze (de demonstratie) op de vastge stelde datum (13 September) met succes had plaatsgevonden. Toch wel sterk en hieruit blijkt weer dat ook de krantenmensen wel eens met „voorbedachte rade" te werk gaan. Overigens was het niet bevorderlijk voor het bezoek op 17 Sept. toen het wel doorging, zij het onder minder gun stige omstandigheden. Ook de vernevel-demonstratie op hetzelfde per ceel in de Wilhelminapolder is reeds achter de rug. Verder wil ik dan toch zeker Uw aandacht vesti gen op het aanschouwelijk rooien van bieten op velerlei manieren in de Bathpolders op 10 October. Het belooft iets leerzaams te worden. De zo gevreesde „Vogelpest"breidt zich lang zamerhand ook over Zuid-Beveland uit en in Yer- seke schijnt ze deze week reeds heel wat slacht offers gemaakt te hebben. Een kippenkoopman uit het Brabantse land schijnt dit op zijn geweten te hebben. Het is dus zaak Uw kippenstapel goed te controleren en voorkomende gevallen direct aan te geven. Het voorkomt erger. THOLEN ST. PHILIPSLAND. Nu men allerwegen de aardappelen rooit, ziet men op de percelen onderling grote verschillen in het aantal zieke knollen. Dat de bespuiting met koperhoudende middelen hierbij een rol speelt, is wel bekend. Er blijken echter ook grote verschil len in knolaantasting bij meer of minder door- latendheid van de grond. In een regenrijk jaar is een goed doorlatende grond van buitengewoon grote betekenis. Het is dan ook noodzakelijk om op onze bedrijven de nodige zorg hieraan te be steden. Naast ontwatering, kalktoestand en vaste 'lagen, speelt de organische voorziening hierbij een •belangrijke rol. Om zoveel mogelijk organische stof aan de grond toe te voegen is het van belang om veel stalmest te produceren en groenbemesters te zaaien. Daarnaast verdient het aanbeveling om een behoorlijke oppervlakte lucerne in het bouw plan op te nemen. Naast een flinke hoeveelheid organische stof heeft lucerne een diepe beworte- ling. Na het omploegen van een lucernegewas kunnen de oude wortelgangen het water snel naar diepere lagen afvoeren. Het slootwaterpeil in de Poortvlietse weihoek is bijna de gehele zomer te hoog geweest voor een optimale grasgroei en de gezondheid van het jong vee. Gezien de grote hoogteverschillen in de Poortvlietse polder en de ligging van het gemaal, is het wel erg moeilijk am in daze toestand ver betering te brengen zonder vrij grote kosten. Zeer waarschijnlijk zal de oplossing in een onder bemaling gezocht moeten worden. Naar we hopen zal het polderbestuur deze zaak nog eens grondig bestuderen om de mogelijkheden en de moeilijkheden tegen elkaar af te wegen. We lazen in ons blad van vorige week, dat er door de Commissie van Voeder en Weidebouw van de .Stichting voor de Landbouw en de Land- bouwvoorlichtingsdienst een inkuilwedstrijd ge organiseerd is. Laten we afspreken, dat alle silobezitters meedoen aan deze wedstrijd en daar bij hun uiterste best doen om zo goed mogelijk in te kuilen en één der waardevolle prijzen te winnen. Het vlugschrift „Hoe inkuilen", dat ons toegezonden werd, bevat belangrijke aanwijzingen over het op de juiste manier conserveren van onze voedergewassen. Op het vlugschrift stond „Lezen en (bewaren". Nu het is er belangrijk ge noeg voor, dus we zullen het goed lezen en op de juiste plaats opbergen. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Allerwegen is men nog druk aan het aardappel- rooien. Wanneer men z'n oor te luisteren legt, dan hoort men veelal de opmerking: ik zou gaarne een goede voorraadrooier willen hebben, een die ook onder een beetje minder gunstige omstandigheden, als wat onkruid, iets nat, etc., goed werk" levert. Waarom deze belangstelling voor een voorraad rooier? De arbeider heeft er de voorkeur aan, om dat hij dan minder behoeft heen en weer te lopen. Bij het onderling bespreken van dit vraagstuk,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3