MARKT- EN VEILINGBERICHTEN Rondom de Boerderij VOEREN MET OORDEEL. BOEREN MET VOORDEEL. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek sidie worden toegekend. Hoe groot deze zal zijn, zal dan nader worden vastgesteld, mits vast staat, dat de boer meewerkt. Hoe kunnen de reageerders vooral op kleine bedrijven voldoende worden geïsoleerd? Dit is op vele bedrijven uiterst moeilijk. Men passe in ieder geval t.b.c.-vrije opfok van de kalveren toe en houde deze geïsoleerd. Voorts kope men zo weinig mogelijk op veemarkten. Het ideaal zou natuurlijk zijn een speciale markt voor t.b.c.-vrij vee. Juist op de goed-geleide bedrijven treft men vaak het grootste aantal reageerders aan Hoe kan dat? Het is natuurlijk mogelijk, dat op een inten sief gevoerd bedrijf teveel uitsluitend op opvoering van de productie wordt gewerkt, zonder daarbij voldoende oog te hebben voor het weerstands vermogen van de dieren. Alleen een gezond dier dat goed en oordeelkundig wordt gevoed en ver pleegd, zal een optimale productie vol kunnen hou den zonder daarbij aan resistentie e.a. tegen t.b.c. in te boeten. Kan op een noodslachting van een reageerder ook subsidie worden toegekend? Inderdaad kan dat sinds 4 Juni j.l., mits voldoende bewijzen wor den overlegd. Is in een streek waar veel wild voorkomt ook besmetting door reeën mogelijk? Hierover zijn geen gegevens bekend, hoewel de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht. Dat het onderwerp de aanwezigen sterk interes seerde bleek uit het reeds vergevorderde uur waarop de vergadering werd gesloten. Bij zijn dankwoord aan Dr. Kirch gaf de voor zitter als zijn mening te kennen dat de Brabantse veehouders over het algemeen ten volle overtuigd zijn van de noodzaak van bestrijding van de runder- tuberculose. Door de inhoudingen op het melk- geld wordt door hen een groot bedrag voor finan ciering van deze bestrijding bijeengebracht. Wan neer de Overheid, naast de Marshall-bijdrage, meer financiële steun kon verlenen, zou een hogere (beloning voor het opruimen van reageerders kun nen worden gegeven en zou dit aan de uitvoering van het plan ten goede komen. Het isoleren van de reageerders is uiterst belangrijk, zowel op stal, in weide als op markten, afzonderlijke veewagens enz. Spreker wekte allen op hun volle medewerking aan de uitvoering van het plan tot uitroeien van de runder-t.b.c. en hun op- of aanmerkingen steeds aan de Gezondheidsdienst voor Dieren kenbaar te maken. JS*r BRABANTSE BIESBOSCH. Van September en vooral de tweede helft kan men wat het weer betreft zeggen dat dit heel wat gunstiger was dan in de oogstmaand. De bietencampagne is weer ingeluid en dus weer alle hens aan dek om nog zoveel mogelijk van het goede weer te profiteren. Van zuivere opbrengsten en suikergehaltes valt met zekerheid nog weinig te zeggen, omdat we nog maar aan het begin der campagne staan. Het weer is zeer zeker voor de laatste ontwikkeling niet ongunstig geweest, maar flinke opbrengsten worden toch niet verwacht en zeker niet op de percelen aangetast door verge- lingsziekte. De voorziening van arbeidskrachten laat voor ons gebied weer te wensen over, de kwaal die niet vandaag of gisteren is ontstaan, maar meer van chronische aard is. Mede door de nog weinig aanlokkelijke nieuwe tarweprijs en de slechte structuurtoestand waarin de meeste zware gronden momenteel verkeren, ligt het voor de hand dat uitzaai van wintertarwe maar op (beperkte schaal zal plaats vinden. De inleveringsregeling der gerst is wel de stok achter de deur om tot uitzaai over te gaan. Want diverse gersttelers die door samenloop van om standigheden te weinig tarwe hadden verbouwd, hebben een wrang gevoel ten opzichte van de inlevering over gehouden. October is wel de maand, waarin het winter- voren veelal onder de gunstigste omstandigheden kan plaats vinden. Het blijkt dat het een ware krachttoer is om deze laatste bewerking vóór de winter te volbrengen. Men vraagt zich wel eens af hoeveel paarden er dit najaar nodig zouden zijn om een éénscharige ploeg te kunnen trekken. We proberen het niet eens, maar rekenen op de good will van de ijzeren rossen die onvermoeid van 's morgens tot 's avonds hun geluid over de pol ders doen horen en de akkers veranderen in glim mende grove brokken. In de praktijk kan men wat het ploegen betreft zien, dat de diepte van bewerking dikwijls samen hangt met de structuur van de grond, Hoe beter de structuur, hoe dieper meestal ge ploegd wordt. Theoretisch fout natuurlijk, geluk kig maar dat ook in dit opzicht klei zijn (büfferend vermogen laat gelden, anders zouden er nog al eens ploegfouten aan het daglicht treden. Evenzo is het met de kwestie van het ondergronden; men hoort pro en contra en dikwijls is het zó, dat de ondergronder onder verkeerde omstandigheden gebruikt wordt, met name als de grond taai en nat is. Het laat zich begrijpen, dat er dan meer bedor ven dan goed gemaakt wordt onder dergelijke om standigheden. LANDBOUWVOORLICHTING VOOR SPRANG- CAPELLE. De heer De Hoon, assistent bij de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst voor het rayon Lang straat, heeft met huisvestings-moeilijkheden te kampen en is zodoende tot nu toé niet in de gele genheid zijn rayon intensief te bewerken. Zodra hem door de gemeente Waspik een woning js toe gewezen, zal dit uiteraard veel beter worden. Land bouwers, die voorlichting wensen b.v. betreffende subsidieregeling kleine bedrijven, doen daarom goed even een briefkaart te schrijven aan het Rijkslandbouwconsulentschap, Markt 21 te Zeven bergen (Tel. 233). Zij worden dan op korte termijn bezocht. Steeds weer wordt erop gewezen hoe noodzake lijk het is de voederbehoeften van onze landbouw huisdieren zoveel mogelijk met binnenlandse voe dermiddelen te dekken. Op deze wijze kan de Nederlandse landbouw nog meer betekenen voor de wederopbouw van ons vaderland. Bij het streven naar maximale zelfvoorziening (voor zover bedrijf s-economisch verantwoord) dient op drie punten de nadruk te worden gelegd: 1. maximale productie van voedermiddelen. 2. minimale verliezen bij de conservering. 3. oordeelkundig gebruik van de eigen en aange kochte voedermiddelen. Voor dit laatste punt is het in de eerste plaats nodig dat men nagaat hoe groot de behoeften en VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6142 stuks vee, zijnde: 2976 runderen, 349 vette kalveren, 297 nuchtere kalveren, 239 zeugen, 172 lopers, 1787 biggen, 299 schapen, 23 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 700 tot 950, voor export boven noter.; Guiste koeien 500 tot 725; Ka'lfvaarzen 650 tot 925, voor export boven notering; Klamvaarzen ƒ550 tot £-625; Guiste vaar zen 500 tot 580; Pinken ƒ350 tot ƒ460; Gras kalveren ƒ185 tot ƒ285; Fokkalveren 95 tot ƒ145; Drachtige zeugen 265 tot 345; Lopers 65 tot 80; Biggen 38 tot 53; Schapen 70 tot ƒ90, vette schapen liepen tot ƒ120; Zuiglammeren 75 tot 92, alles per stuk. Aanvoer slachtvee: 896 stuks. Prijzen le kw. 2,60 tot 2,65, 2e kw. 2,40 tot 2,55, 3e kw. ƒ2,20 tot 2,30; vette stieren 2,30 tot 2,45; orstkoeien ƒ1,80 tot ƒ1,90, alles per kg geslacht gewicht; vette kalveren ƒ2,10 tot 2,70 per kg levend gewicht, extra boven notering; nuchtere slachtkalveren ƒ1,45 tot ƒ1,60; slachtzeugen ƒ1,85 tot 1,98 per kg levend gewicht met 4 kg tarra. GRAANBEURS ROTTERDAM. Tarwe. Matige belangstelling voor doorsnee kwaliteit, basis vochtclausule werd ƒ24,40 franco fabriek betaald. Gerst. Vandaag rustig gestemd met neiging tot dalen, brd-spr. geleverd werd 33,40 betaald. Haver. Flauw gestemd. Maalhaver 29,50 tot 30. Schokkers. Prima kwaliteiten zeer gezocht tegen hogere prijzen. Notering 45 tot 61,50. Erwten. Ook hier werd voor de betere kwali teiten meer betaald 39 tot 48. Bruine bonen. Ruime aanvoer en flauwe markt. Genoteerd werd van 42 tot 54. Rozijnerwten. Flinke aanvoer 50 tot 59. Capucijners. Rustige markt 58 tot ƒ70. Koolzaad. Geen animo. Onveranderde prijzen. Blauwmaanzaad. Zeer flauw en er werd prac- tisch niet gekocht 109 tot 130. Karwijzaad. Rustig 80 tot 88. Ruwvoeders. Zeer weinig aanbod in stro, waar voor prijzen gevraagd werden van 68 tot ƒ70; Hooisoorten onveranderd; Voor Voeraardappelen werd meer belangstelling getoond 4,20 per 1(H) kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noteerden Maandag klei-aardappelen 35 mm opwaarts voor Eigenheimers 9,50 tot 10, Bintjes 8,50 tot 9, Bevelanders 9,25 tot 9,75, Meerlanders 9 tot 9,50, Koopmans Blauwen 9 tot 10 en IJsselster 8,50 tot 8,75, Nieuwlandse zandaardappelen 35 mm opwaarts noteerden 8,50 tot 9,50 en wat voeraardappelen betreft, zieke aardappelen 4 en gezond voer 4,60, alles per 100 kg. Prijzen bere kend op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. AARDAPPELMARKT GOES. Bintje 7,50 tot 7,75; Eigenheimer en Koop- mans Blauwe 9 tot 9,50; Voeraardappelen 3,50 tot 4. De prijzen zijn berekend volgens de Algemene Handelsvoorwaarden. Sortering 35 mm' opwaarts. Franco sorteerinrichting. BIGGENPRIJZEN W. ZEEUWS-VLAANDEREN. In dit gebied werden de volgende biggenprijzen betaald in de week van 1 tot en met 6 Oct. 1951: Biggen van 6 tot 8 weken 40; Biggen van 8 tot 10 weken 45. voorraden zijn. In vele gevallen zal men te kiezen hebben tussen aankoop van voer of verkoop van enig vee; de prijzen zullen de beslissing moeten geven. Bij aankoop van voedermiddelen dient men een prijsvergelijking op te stellen steunend op de voederwaarde. Is er evenwicht gebracht tussen de behoeften en voorraden (de voederbalans is in evenwicht) dan moet men een voederplan opstellen voor de gehele stalperiode. Zonder voederbalans en -plan is oordeelkundig voederen onmogelijk! Zowel een te schrale als een te royale voeding be tekent uiteindelijk: kostprijsverhogingVoelt men zich niet veilig bij de eigen berekeningen of durft men de berekeningen niet zelf uit te voeren, dan kan men zich wenden tot het Provinciaal Vee- voederbureau (waarin ook vertegenwoordigers van Uw eigen standsorganisatie zitting hebben) ofwel to de rayonassïstent. In beide gevallen krijgt U een oordeelkundig advies (geheel gratis). De supervisie op de adviezen berust bij het Rijks- veeteelteonsulentschap. Teneinde vertragingen zoveel mogelijk te voor komen, dient men met het inzenden van vragen niet te wachten tot eind October of begin Novem ber. In zeer vele gevallen kan men reeds nu een indruk hebben van de hoeveelheden beschikbaar ruwvoer. Wacht dus niet met het aanvragen van een voeradvies! Een goed, rantsoen is enorm be langrijk! Het adres van het Veevoederbureau voor Noord- Brabant is Fr. Rooseveltlaan 47 te Breda. STROVLAS. De vraag naar strovlas is minder dringend ge worden nu het rootseizoen begint af te lopen. Daar het voor de vlassers door de vrij hoge stro- vlasprijzen niet interesseert om grote aankopen te doen op voorjaarslevering, neemt het merendeel der vlassers een afwachtende houding en willen zij eerst het verloop van de vlaslintprijzen der eerstvolgende maanden afwachten. Goed gerepeld vlas wordt verkocht van 3744 cent per kg; ongerepeld 30 35 cent per kg. Mindere soorten: Gerepeld 28—37 cent per kg; ongerepeld 2230 cent per kg. 2 October. D' eerste zaaimachine reed alweer Haar keurig rechte sporen, De tarwekorrels daalden neer In de getrokken voren. Vroeger was er meer romantiek bij het zaaien van de wintertarwe. Men dichtte toen, dat de zaai er, eenzaam op de akker, gebogen naar de grond, de tarwe aan de aarde toevertrouwde. Nu is er weinig romantiek meer aan; de trekker trekt de zaaimachine met egge over het land en het is ge beurd. Het is voor de dichters veel moeilijker ge worden, lijkt me, want zoiets in dichtvorm te ma ken valt niet mee. Hij zou alleen nog kunnen wijzen op het inspannende turen van de trekker-chauffeur naar het pasgetrokken spoor der vorige omgang om zo recht mogelijk de rijen te laten lopen. Er is van 't jaar veel zwak zaaizaad in Zeeland, daar het te veel van de regen geleden heeft. Het is dus goed om eerst het zaaigraan te ontsmetten en daarna even de kiemkracht vast te stellen. Daarna kan men de zaaihoeveelheid per hl bepalen. Wat we zaaien zullen? Ja, er is keuze genoeg; de beste rassen van opbrengst zijn Heine, Minister, Staring en Alba. Grote verschillen zijn daar niet in, enige jaren door elkaar gerekend; al hebben we van de eerste 2 rassen nog niet veel ervaring. Het eerste ras is wintervast en heeft boven de andere dat zeker voor, doch men moet niet alles op één kaart zetten; dat is altijd gevaarlijk. Het gaat met de aardappelrooierij op zijn eind lopen. Er zijn op vele plaatsen nog meer zieke en rotte aardappels door de vele regen, dan verwacht werd en de geraapte op die percelen zullen van de winter nogal wat meer werk geven, want er gaan altijd nog zieke mee. Het is zo'n onplezierig werk, wanneer men over een perceel aardappels gaat, terwijl ze aan het rooien zijn en de helft moet er blijven liggen. Ze waren l'oest gegroeid en de hoge verwachting werd de bodem ingeslagen. Ja, dat is het boerenleven met zijn risico. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de klei-aardappels duur worden tenzij Den Haag ingrijpt. We zagen al bieten rooien, ze waren niet groot van stuk en de laatste oogst '51 zal wel geen record-oogst geven. Het gaat op de boerderij ,,Late Lente"goed. Ze zijn er druk aan ,,'t uutkelven": Van de week nog even aan geweest en we kwamen Plone tegen uit het achterhuis met een peluw en 2 kussens onder haar arm en Willem die liep mét de „springvere" op zijn füg door de gang naar buiten, 't Was nog wittebrood hoof, dat kon je wel zien»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10