Noord-Brabantsche Mij van Landbouw Harkt- en Veilingberichten Oit de Kringen en Afdelingen ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. BEKNOPT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op 17 September 1951 te Breda. HET REVUEBOEK. CENTRAAL LANDBOUW ONDERLINGE. ZITDAGEN DISTRICTSAGENTEN IN WEST-BRABANT. DE TRACTOR OP DE WEG. KRING OOSTELIJK ZUID-BEVELAND DER Z. L. M. ZEVENBERGEN: Donderdag 4 October, 11— 12% uur, Hotel Tholenaar. Na opening door de Voorzitter, kwamen in deze vergadering o.a. de volgende punten aan de orde: Electrificatie van het platteland. Voor de technische vooruitgang en verbetering van vele landbouwbedrijven, is aansluiting op het electrisch net van groot belang. De aansluitingskosten vormen hierbij vaak een overwegend bezwaar. Besloten werd de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant te verzoeken dit onderwerp nader in studie te willen nemen en daarbij er naar te streven, dat aansluiting van z.g. onrendabele gebieden meer dan tot nu toe wordt verwezenlijkt. Arbeidsvoorziening. Voor bepaalde gebieden zal ook het volgend jaar de hulp van Bureau Oogstvoorziening niet kunnen worden gemist. Het verdient overweging na te gaan in hoeverre de oprichting van plaatselijke werkgevers-verenigingen dienstig kan zijn voor het bereiken van een doelmatige arbeidsvoorziening. Ook zou hierdoor tevens vereenvoudiging van de administratieve rompslomp bereikt kunnen worden. Behandeld werd voorts de rekening en verant woording over 1950 en de Begroting 1952 van het K. N. L. C. Mede gezien de verwachting, dat volgend jaar het landbouwschap zal worden ingesteld en de bij dragen van de organisaties ter financiering van de Stichting voor de Landbouw daarmee zouden kun nen vervallen, werd doorvoering van de voorge stelde contributieverhoging niet wenselijk geacht. De instelling van een bedrijfschap voor de land bouw. Door de Stichting voor de Landbouw is een ont werp van een Algemene Maatregel van Bestuur tot instelling van een bedrijfschap voor de land bouw aangeboden, aan de Sociaal-Economische Raad. Over dit belangrijke onderwerp zullen deze winter in de afdelingen lezingen worden gehouden. Behandeld werd voorts de agenda van de op 25 September a.s. te houden Hoofdbestuursvergade ring. Het heeft enige tijd geduurd, alvorens het Bestuur er toe meende te kunnen besluiten om tot het uitgeven van een revueboekje met tekst en foto's van de revue „En de boer ploegt voort" te kunnen overgaan. Het aantal bestellingen bleef n.l. tot nu toe beneden de verwachtingen. Niette min blijken er toch velen te zijn, die er niet toe kwamen zich schriftelijk hiervoor op te geven, doch die blijkbaar toch graag het boekje zouden bezitten. Vooral zij, die de prachtige foto's hebben gezien, gaven de wens te kennen, hiervan een foto boek te willen bezitten. Het Bestuur heeft daarom besloten op veler ver zoek tot deze uitgave over te gaan. Het boekje zal de voornaamste tekst van de revue bevatten, als mede 20 mooie opnamen. Het geheel wordt uitge voerd op kunstdrukpapier. De prijs zal 4 bedra gen. Foto's van de revue zullen aan de hand van dit boek kunnen worden nabesteld. Bestellingen voor dit revueboek kunnen worden opgegeven bij het secretariaat der N. B. M. L., Noordhaven 21, Zevenbergen. Afd. Noord-Brabant. Op 14 September 1951 werd te Breda in Hotel ,,Het Wapen van Nassau" onder voorzitterschap van de heer C. van Dis te Oudenbosch de jaar lijkse algemene ledenvergadering gehouden van de onderafdeling Noord-Brabant van de Centrale Landbouw-Onderlinge. Aan het ter vergadering uitgebrachte verslag over het boekjaar 1950 ontlenen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg op 31 December 1950 915. Door de leden werd in dit jaar 5.510.600 ver- loond (vorig jaar ƒ5.319.200). In 1950 werden 561 ongevals-aangiften inge diend, waarvan 29 niet als bedrijfsongeval of daar mede gelijkgesteld letsel in behandeling konden worden genomen. Voor 1949 waren deze getallen resp. 576 en 42. Met de leden kan worden afgerekend op 1,69 waarin begrepen een storting groot ƒ0,10 in de reservekas per 100 loon, benevens 1,50 per lid. Het verslag en financieel overzicht werden door de algemene ledenvergadering goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heren: J. P. Dekkers en Fr. Hakkers. Tot plaatsvervangende leden werden herbenoemd de heren: P. van Nieuwenhuijzen en W. G. de Waard. Ter vergadering werd de heer B. van der Hoeven Jzn. te Langstraat, die gedurende 40 jaar een func tie in een Plaatselijke Ongevallen-Commissie heeft vervuld, gehuldigd. Uit handen van de directeur van de Centrale Landbouw-Onderlinge ontving de heer Van der Hoeve als blijk van waardering een oorkonde met herinneringsmedaille, zomede een bureaustoel. De districtsagenten belast met de plaatselijke uitvoering der sociale verzekering in de landbouw houden wekelijks zitting op de beursdagen in hun district. Voor inlichtingen betreffende de uitvoering van Land- en Tuinibouwongevallenwet, de Ziekte wet, Beschikkingen Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw enz., kunnen belanghebbenden zich op deze zittingen vervoegen. Tevens bestaat hier gelegenheid tot het inleve ren van de zegelbladen van het Bedrijfspensioen- fonds voor de Landbouw. Gebleken is namelijk dat meèrdere werkgevers deze mogelijkheid op prijs stellen, nu het ophalen der zegelbladen niet meer binnen enkele weken na afloop van een kwartaal kan worden afgewerkt. De zittingen zijn als volgt vastgesteld: Steenbergen Iedere Donderdag 1012 uur, in café Koenraad, Kaaistraat en van 121.30 uur, in Hotel Van Tilburg. Dinteloord: Iedere Woensdag 10.3012.30 uur, in Hotel Korf. Fijnaart Iedere Vrijdag 1012 uur, in Hotel Van Baarn. Zevenbergen: Iedere Donderdag 10.3012.30 uur, in Hotel Tholenaar. Vooral in de tijd van de bietencampagne speelt de landbouwtractor een grote rol bij het vervoer van de suikerbieten naar de fabriek. Voor velen is het nog niet geheel duidelijk met welke bepalingen men bij het gebruik van de landbouwtractor op de weg rekening dient te houden. Teneinde bekeurin gen te voorkomen geven wij hiervan nog eens een beknopt overzicht. Wil men een landbouwtractor als zodanig erkend zien dan moet deze aan de volgende vereisten vol doen: a. hij moet bestemd zijn om ten behoeve van het landbouwbedrijf buiten de wegen te worden gebruikt b. hij moet ten behoeve van of in verband met de bestemming worden gebezigd; c. hij frioet als zodanig in het kentekenbewijs staan aangegeven. Volgens de nieuwe Wegenverkeersregeling is een landbouwtractor dus alleen dan landbouwtrac tor, wanneer hij voorzien is van een kenteken bewijs, waarin hij als zodanig omschreven staat. Alleen dan zijn op deze tractor van toepassing de faciliteiten, die aan landbouwtractoren op grond van de nieuwe Wegenverkeersregeling sinds 1 Januari 1951 worden toegekend. Dat betekent, dat alle landbouwtractoren, die tot nu toe onder het oude provinciaalnummer rijden, gelijk gesteld wor den aan motorvoertuigen als b.v. een auto en dus dienen te zijn uitgerust met stoplicht, spiegel, rich tingaanwijzers en claxon, terwijl de bestuurder in het bezit dient te zijn van een rijbewijs en de leef tijd van 18 jaar dient te hebben bereikt. Daar de meeste landbouwtractoren nog onder het oud provinciaalnummer rijden is bovenstaande dus wel van gróót belang en zal men hiermee dus rekening moeten houden. Deze tractoren zijn b.v. over het algemeen niet uitgerust met richtingaan wijzers (e.t. clignoteurs). Rijdt men onder het oud provinciaalnummer, dan kan men dus wegens het niet aanwezig zijn van deze richtingaanwijzers be keurd worden. Is de tractor voorzien van het kenteken (nieuw nummer) en het kentekenbewijs, dan is boven genoemde uitrusting niet nodig, is ook geen rij bewijs nodig, is de leeftijdsgrens voor de bestuur der verlaagd tot 16 jaar. De tractor, die dan als een specifieke landbouwtractor staat aangeduid, mag dan echter niet harder rijden dan 16 km per uur. Ook mag de tractor dan niet meer gebruik maken van de speciale autowegen voor snelverkeer. Naar wij vernemen zal vooral i.v.m. het toe nemen van het verkeer tengevolge van de a.s. bietencampagne door de politie op bovenstaande meer nauwlettend worden toegezien. Voor zover men nog onder het oude nummer rijdt, dus zonder kentekenbewijs, zal men dus goed doen de uitrus ting van de tractor (e.t. ook stoplicht op aanhang wagens) voor zover nodig aan te vullen en verder een nieuw kentekenbewijs aan te vragen. Het adres hiervoor is Rijksdienst voor het Weg verkeer, Orthenstraat 45—47, 's-Hertogenibosch. Wellicht ten overvloede wijzen wij er op, dat voor tractor en aanhangwagen(s) ook 'n rijvergunning nodig is. (B-vergunning). Mocht men deze niet heb ben, dan kan ook deze vergunning aan bovenge noemd adres worden aangevraagd. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6410 stuks vee, zijnde: 3182 runderen, 324 vette kalveren, 321 nuchtere kalveren, 181 zeugen, 212 lopers, 1791 biggen, 366 schapen, 33 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 700 tot 950, met pa pieren boven notering; Guiste koeien ƒ500ƒ725; Kalfvaarzen ƒ650ƒ925, met papieren boven no tering; Klamvaarzen 550ƒ625; Guiste vaarzen ƒ500ƒ600; Pinken ƒ350ƒ475; Graskalveren ƒ185—ƒ285; Fokkalveren ƒ90—ƒ140; Drachtige zeugen ƒ270—335; Lopers 65—80; Biggen 36 52; Schapen ƒ70ƒ85; vette schapen liepen tot ƒ120; Weilammeren 5065; Zuiglammeren 75 90, alles per stuk. 1002 stuks slachtvee. Prijzen: le kw. ƒ2,65 ƒ2.70, 2e kw. ƒ2,45—ƒ2,55, 3e kw. ƒ2,25—ƒ2,35; Stieren 2,302,50, worstkoeien 1,852, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren: Soppers van 1,75ƒ2,10; zware soorten ƒ2,10ƒ2,70; nuchtere slachtkalveren ƒ1,40—ƒ1,55; Slachtzeugen 1,83—1,95, alles per kg lev. gewicht met 4 kg tarra. GRAANBEURS ROTTERDAM. Tarwe. Trage handel. Doorsneekwaliteit 24,40 bekende condities, franco fabriek. Gerst. Zeer klein aanbod. De prijs trok aan tot 33,50. Haver. Minder vlot. Maalhaver 3031zware Haver tot 32,50. Schokkers. Prima kwaliteiten blijven zeer ge zocht. Daarentegen zijn de mindere soorten moei lijk te plaatsen. Notering van 44,— tot 57, Groene erwten. Voor dit artikel geldt hetzelfde; goede vraag voor kwaliteitspartijen en plaatsing moeilijkheden voor tweede soort. Notering 35,— tot ƒ47,—. Bruine Bonen. Grote aanvoer. Kon begin beurs voor goede partijen 60,gemaakt worden, tegen het einde was de prijs hiervoor gedaald tot 56. Rozijn erwten. Onveranderd, 55. tot 61,50. Capucijners. Eveneens onverandc-rd 55,tot 70,—. Karwijzaad. Iets betere stemming bij kleine om zetten. 76,tot 90, Blauwmaanzaad. Iets meer gewild, bij prijzen van 125,— tot 137,50. Ruwvoeders. Voor hooi en stro is de markt vast. Bij gebrek aan affaires konden wij geen notering opmaken. Voeraardappelen worden ruimer aangeboden, 3,90 per 100 kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam waren de noteringen van klei-aardappelen 35 mm opwaarts Dinsdag als volgt: eigenheimers 8,tot 9,—, Bintjes 8,tot 8,25, Bevelanders en Meerlan- ders ƒ9,en IJsselster 7,50 tot ƒ8,—. Voor Nieuwlandse zandaardappelen 35 mm opwaarts werd 8,50 tot ƒ9,bedongen. Voor zieke voer aardappelen werd 4,en voor de gezonde voer aardappelen 4,60 betaald. Alle prijzen gelden per 100 kilo en zijn berekend op de handelsvoorwaar- den, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen per wagon, schip of auto. AARDAPPELMARKT GOES. Bintje ƒ7,257,75; Eigenheimer ƒ8,50ƒ9; Koopmans BI. ƒ9,ƒ9,50; Voer 3,50. STRO VLAS. De vraag naar strovlas blijft voortdurend groot en de prijzen blijven zeer vast. Goed gerepeld vlas 3543 ct. per kg; ongerepeld 28—36 ct. per kg. Mindere partijen vallen in prijzen gerepeld 28 35 ct per kg; ongerepeld 2028 ct. per kg. Algemene Vergadering op Zaterdag 6 October 1951, des namiddags 2 uur, in Hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Benoeming ere-leden. 5. Zaaiplan 1952. Lezing door de weledel gestrenge heer Ir. C. W. C. van Beekom, Rijkslandibouwconsulent. Onderwerp: „Rassenkeuze voor het Zeeuwse bouwplan". 6. Lezing door de weledele heer J. H. Blank, Inspecteur Centraal Bureau te Rotterdam. Onderwerp: „Georganiseerde afzet der pro ducten en hun industrieële verwerking". 7. Lezing door de weledelgestrenge heer Ir J. Dorst te Goes. Onderwerp: „Samenvatting van voornoemde onderwerpen en enige conclusies hieruit". 8. Voorkomende zaken. 9. Rondvraag en Sluiting. Belangstellende leden uit andere Kringen zijn van harte welkom. Het Bestuur, P. SCHEELE—DE PUTTER, Voorzitter. M. A. KOSTENSE, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 8