STEMMEN UIT DE PRACTIJK DE WIND IN DE ZEILEN. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek PAARDENFOKKERIJ JUBILEUMFOKDAG TE OSS. Korte berichten op de Tentoonstelling en Markt te Oostburg W, 3. JuiniM Het gaat niet slecht in de fruitsector. De kg- opbrengst valt niet tegen, de kwaliteit evenmin en de prijzen zijn best. De kg vallen mee, de vruchten groeien flink uit, al hebben we wat weinig zon gehad, vooral voor de kleur. Onze Zigeunerin b.v. kleurde slecht door te weinig zon. De kwaliteit valt ook nog wel mee, want er komen flinke aanvoeren in A-, B-, C.-sorte- ring en wat het voornaamste is, de prijs is goed, voor sommige rassen zelfs hoog. De goede verzor ging van onze bomen, speciaal de ziektebestrijding, wordt weer goed betaald. Als we deze zomer de nota's van bestrijdingsmiddelen plus arbeid betaal den, vroegen we ons zelf wel eens af: ,,Zou het wel goed gaan", zou het met rente terugbetaald wor den. Een ieder zal het nu met me eens zijn, dat we niet te veel en ook niet voor niets hebben ge spoten. Het tegendeel is waar; veler verzuchting is: hadden we nog maar meer gespoten, want mijn percentage grof en fabriek is nog veel te groot. Hoe het ook zij, de goede fruitteler wordt voor zijn goede verzorging best beloond, hetgeen zeer toe te juichen is, daar met goed fruit een goede naam op de wereldmarkt te veroveren is. Flinke partijen prima fruit moeten we hebben. Niet alle mogelijke soortjes en kleurtjes of smaak jes, maar de rassen die gewild zijn. -Over grote hoeveelheden, geschikt voor export, moeten wij kunnen beschikken. Onze bedrijven moeten geen rommel bevatten, b.v. rassen uit 't stenen tydperk. Als er in de toekomst exportmogelijkheden blij ven, dan geloof ik niet dat er gauw goed fruit te veel is. Het moet een wedstrijd zijn, ook In een schurftjaar als 1951, wie het beste fruit kan leve ren en dan geloof ik, dat wij nog zo slecht niet zitten. Als we maar niet op onze lauweren gaan rusten, want dit is altijd het grote gevaar, dat een goed fruit jaar met zich brengt: We hebben op dit ogenblik de wind mee omdat veel naburige landen met een tekort aan goed fruit zitten, doch dit kan een volgend jaar weer anders zijn. Denk nooit, dat men „slapende" rijk kan worden, daar moet voor gewerkt worden en dat is goed ook. Maar wat nu? De prijzen zijn goed, de export loopt best. We kunnen alles verkopen aan een goede prijs, die ons bedrijf lonend doet zijn. Is het nu wel verant woord om nog te gaan koelen? Met dpze prijs is er toch niet veel kans om wat te verdienen. Zullen we dan maar niet koelen en de koelruimte beschik baar stellen aan de kooplieden? Nu ik geloof niet, dat dit juist zou zijn. We moe ten toch een gedeelte van onze oogst in eigen handen houden al zou er dan ook niets te verdienen zijn. Laten we goed, ja prima, fruit, koelen en alleen die rassen, die geschikt en gewild zijn. Geen mengelmoesje waar nooit iets aan te win nen is. Het zou zo moeten zijn, dat we 's winters ook nog exportveiling konden houden met een zo goed mogelijke uniformiteit. We kunnen slechts met een behoorlijk kwantum voor de dag komen als we er eens mee ophielden met van alles eens uit te „proberen". Voorlichting en samenwerking in dezen is m.i. zeer gewenst. Er is nog veel te weinig samenwer king onder de koelers. Ook veel te weinig open baarheid omtrent de prijs die gemaakt kan wor den. Men moet maar „tasten" en „zoeken" wat de prijs is en veel kleinere koelers krijgen niet de prijs die hun product waard is. Daar is nog heel wat te verbeteren in de koelwereld, doch dit komt ook wel weer in orde, zodra wij de schade hebben ondervonden. Ook geloof ik, dat het een zeer moeilijk werk is om de verantwoording van het koelhuis te dragen. Dit is m.i. even moeilijk als de ziektebestrijding. Daar zijn veel factoren, die invloed uitoefenen op de houdbaarheid van ons fruit. Men zal daarin ook wel nooit uitgeleerd raken en moeilijkheden blijven er. Laten we dus hopen, dat we onze koel huizen vol mogen stoppen met goed fruit en dit ook nog winstgevend mag zijn. Volgt cursussen. Tenslotte nog iets voor onze ontwikkeling. De winterperiode staat weer voor de deur en daar mede een periode waarin we onze kennis kunnen verrijken door het volgen van cursussen. Speciaal denk ik in deze gemechaniseerde tijd aan het vol gen van cursussen in motorkennis. Onze zoons en arbeiders rijden op de trekkers zonder er enige kennis van te hebben. De reparaties kosten geld, doch kunnen veelal voorkomen worden, indien de chauffeur kennis van zaken heeft. Ik geloof, dat vele ouders dit nog niet voldoende beseffen. Spoort Uw zoons en knechts aan deze cursussen te bezoe ken, in verschillende plaatsen worden cursussen in motorkennis door onze Z. L. M. georganiseerd. Een fruitteler is dan pas goed, indien hij ook een kenner is van zijn machines, let daar wel op. Verder verdienen vanzelfsprekend ook andere cursussen ten volle aandacht. Jong en oud, volgt één of meerdere cursussen. Tot de volgende keer. JAAP UIT 't BOGERDJE. 25 Sept. De herfst spint zilv'ren draden Waarmee zij d'akkers tooit, Het lijkt een fijne sluier Geen bruid droeg mooier ooit. We zijn Vrijdag de herfst '51 ingetreden en we moeten zeggen, dat de eerste herfstdagen mooi zijn geweest. We zitten volop in de aardappels en dan kunnen we droog weer goed gebruiken. De laatste stalmest wordt over het stoppelland gereden en de mestspreiders volgen de wagen op de voet. Wan neer de stalmest wordt ondergeploegd en de aard appels gerooid, dan voelen we wanneer we op de akkers lopen dat er al veel moois is weggegaan en het jaar reeds een eind is gevorderd. Wanneer de zon dan 's morgens gaat schijnen over de met klaver bezaaide akkers dan kunnen we genieten in deze tijd van een wonder mooi schouwspel. De dui zenden kleine spinnetjes, die we bijna niet kunnen zien hebben samen een net van uiterst fijne draden gesponnen over de gehele akkers, een ragfijn kant werk, dat door de dauw nog nat, glinstert in het morgenlicht der zon. Wat is de natuur toch mooi wanneer we er maar oog voor hebben en er niet aan voorbij lopen. Het zonnige herfstweer zal de ibieten ook nog goed doen en er zal nog menig onsje suiker bijgekomen zijn vorige week; het uistellen der campagne met een week is zeker een nuttig werk, 4 October is de eerste leveringstermijn. We zullen de aardappels dan nog wel niet klaar hebben, maar achter elkaar de bieten rooien gaat toch ook niet. We moeten ook al aanstalten gaan maken voor de tarwezaai '52. De minister heeft vorige week op een vergadering van veemensen de prijs van 26 cent per kg bekend gemaakt. Woor- voor dat gebeuren moet bij de zuivelmensen, die toch geen suikerbieten verbouwen, begrijpen we niet best. We geloven ook niet mee met de minister, dat de tarwe-uitzaai door deze prijs zeker veel groter zal zijn dan wanneer de prijs hetzelfde was gebleven. Zeker, het stro is nu wel duur, maar wie zegt ons dat dit oogst '52 ook zo zal zijn. We hebben al zo dikwijls over de tarweprijs geschreven, dat het vervelend gaat worden; de tijd zal alles leren.' Het voedselpakket mag niet duurder worden en in '52 hebben we Kamerverkiezingen. Al deze din gen moeten we in het oog houden. We doen natuur lijk niet aan politiek, alleen praten we er maar over; die echte politiekmannen praten altijd; van „hou het maar eens in de gaten, daar zit wat ach- Evenals vorige jaren was de aanvoer van klein vee op deze tentoonstelling niet groot. Varkens waren er slechts twee, n.l. twee beren van Th. v. d. Abeele te Eede, die hier vrijwel elk jaar laat zien, welk manlijk materiaal hij ter beschikking heeft. Het waren: a. De nog geen jaar oude beer No. 579. Fokker A. Janso te Koudekerke. Een goed ontwik kelde, ruim gebouwde, malse beer, met ster ke brede lenden en van het type, dat men in Zeeuws-Vlaanderen wel graag ziet. b. De op 3 Juni 1950 geboren, door M. J. Rottier te Vlissingen gefokte, beer No. 568, eveneens een ruime beer, met goede middenhand en kruis. Beide kregen ze een eerste prijs. De aanvoer van schapen is iets groeiende. Er komt gelukkig in West-Zeeuws-Vlaanderen weer wat meer belangstelling voor het Texelse schaap. Nog te weinig let men bij het houden van scha pen op het houden van goede schapen. De goede Texelaar munt uit door een flinke hoeveelheid wol van zeer goede kwaliteit en levert, tegenover andere, een grotere hoeveelheid vlees van veel betere kwaliteit. Dit zijn niet onbelangrijke voor delen. De lammeren hebben dan ook een grotere waarde. De heer B. A. v. d. Slikke te Sluis liet een niet groot, maar zeer goed gebouwd ramlam zien, met mooie kop en goede vacht. De jarige ram van mej. E. van Iwaarden te Cadzand is ook een goede ram, met ets ronde achterhand. Aan beide rammen werd een eerste prijs toegekend. ter", dat is al politiek, mannen, wat ik je zeg, maar wij blijven gewoon met beide benen op de grond, hoe of het ook gaat. De troonrede, vorige week gehouden, heeft ons doen horen, dat alles nog niet op rolletjes gaat, en dat we ook nog niet uit de schuld zijn al worden de tekorten iets minder. Het zal nog wel enige jaren van grote inspanning kosten eer we weer wat op dreef zijn, maar proberen zullen we het, daar zijn we boeren voor, we zijn gewoon tegen tegen stand op te tornen en dat zullen we blijven doen. De paardenfokkers uit het Land van Maas en Waal, de Meijerij en het Land van Cuijk, organi seren op Donderdag 4 Oct. a.s. een grote Jubi- leumfokdag te Oss. Dit feest wordt gevierd ter herdenking van het 30-jarig bestaan der Vereni ging „Het Fokpaard", een organisatie die vrijwel alle paardenfokkers in dit Oostelijk deel van Brabant omvat, en die in al die jaren veel en be langrijk werk heeft gedaan ter bevordering en verbetering van de paardenfokkerij in dit gebied. Het zilveren bestaansfeest in 1946 kon, zo kort na de bevrijding toen, nog niet met de nodige luister gevierd worden. Vandaar dat men thans de dertigste verjaardag feestelijk gaat herdenken met het organiseren van een grote Jubileum- fokdag. Aan het gewone jaarlijkse keuringsprogramma zijn enkele attractieve shownummers toegevoegd, o.a. „vierspannen van een of meer eigenaren" en aangespannen nummers. Verder zullen de Bra bantse Kampioen Alex van Heille K. 2281 en de Nationale Kampioenhengst Eduard van Koppus- hoen K. 2262 ter opluistering aanwezig zijn. Beide zullen zich ook met hun afstammelingen presen teren. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft voor olievlaszaad van oogst 1952 een nieuwe garantieprijs vastgesteld. Ter stimu lering van de teelt is deze prijs ten opzichte van die voor oogst 1951 met 5,per 100 kg verhoogd en derhalve gebracht op 65,per 100 kg. De verhoogde prijs voor olievlaszaad, die is ge baseerd op een minimum oliegehalte van 38 een zuiverheid van tenminste 95 en een vocht gehalte van ten hoogste 12 maakt het mogelijk, dat het onderzoek naar de practische waarde van dit product onder gunstige omstandigheden wordt voortgezet. De laatste maanden zijn er vele gevallen van pseudo-vogelpest in Westelijk Noord-Brabant ge weest, welke alle terug te voeren waren tot aan koop van pluimvee. Zeeland was gelukkig nog vrij gebleven. De vorige week is echter in Zeeuws-Vlaanderen op verschillende plaatsen pseudo-vogelpest gecon stateerd. De oorzaak was hier aankoop van pluim vee, dat van de markten afkomstig was. De pluimveehouders worden gewaarschuwd, dat het gevaarlijk is pluimvee van onbekende herkomst te betrekken. Oudere ooien waren er 7 stuks. No. 2261 r.o. van B. A. v. d. Slikke, kwam op de eerste plaats; een typische, zeer zware ooi. 2394 van mej. Van Iwaarden kreeg de 2e prijs, terwijl een 3e prijs werd toegekend aan één der ooien (niet genum merd) van de heer P. J. Risseeuw Zn te Bres- kens; een sterk gebouwde ooi met goede achter hand, echter minder typisch dan de anderen, vooral in kop en huid. De kwaliteit van de andere aangevoerde ooien, zowel als het type, was slechts weinig minder dan de bekroonde dieren. De lammeren waren van goede kwaliteit. Mej. Van Iwaarden, die 6 stuks inzond, kreeg met het beste tweetal de eerste prijs. De 2e prijs was voor het 2-tal van v. d. Slikke; deze waren wel wat zwaarder, maar iets minder sterk in de rug. Mej. Van Iwaarden kwam met een ander tweetal op de 3e plaats. Wanneer op een volgende fokdag de 2-tallen ieder in een afzonderlijk hok geplaatst worden, is dat voor de beoordeling door het pu bliek wel beter. Het is op deze wijze iets ver warrend. Het geiten-materiaal was van zeer goede tot matig goede kwaliteit. Een paar zeer goede oudere stamboekgeiten; één der één-jarigen deed in kwaliteit voor eerstgenoemden weinig onder. Ook onder de lammeren waren enkele zeer goede, behoorlijk grove exemplaren. Mina 1220 van de heer G. van Hoeve te Nieuw- vliet werd weer kampioene en won voor de tweede maal de wissellbeker.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7