De Staring,' Almanak 1852 bestelformulier Het oogsten Optreden van de steenbrand in tarwe "MAIS Normaal valt de oogsttijd van maïs tussen eind September en eind October/begin November. Dit jaar zal de oogst aanzienlijk later zijn dan vorig jaar. Bij controle van de percelen blijkt ons, dat vele velden thans melkrijp zijn, terwijl enkele percelen waarschijnlijk niet rijp zullen worden. Uiteraard speelt het ras en/of de hybride, als mede de grondsoort hierbij een voorname rol. Zo is bekend dat de flintrassen vroeger rijpen dan de hybriden. Verder is er een duidelijk verschil te zien in de hybriden onderling, Canbred 150 rijpt vroeger dan (b.v. K.E. 3. Wanneer is de maïs oogstrijp? De korrel moet hard en glazig zijn en moeilijk met de nagel in te deuken. Bij de controle moet men de rijpheid van de maïs niet nagaan in de top van de kolf, daar Jiier dikwijls onvolgroeide kor rels zitten, doch midden in de kolf. Hoe zullen wij oogsten? In vroegere mededelingen zijn de verschillende Bij de keuring te velde van wintertarwe moesten deze zomer wederom verschillende velden worden afgekeurd wegens het voorkomen van steenbrand in zodanige mate dat de door de N.A.K. hiervoor vastgestelde norm werd overschreden. Wij moeten hieruit de conclusie trekken dat wij de bestrijding van steenbrand met de beschikbare middelen en door een behandeling, zoals die in de praktijk, zowel bij de handel als bij de teler plaats heeft, nog niet volledig onder de knie hebben. Het staat wel vast, dat wij met de tegenwoordige bestrijdingsmiddelen de steenbrand zeer sterk kun nen terugdringen, maar het is nog niet zo ver dat wij erin geslaagd zijn de steenbrand radicaal uit te roeien. Wanneer men een vergelijking maakt met b.v. de strepenziekte in gerst, een zwamziekte welke even eens met het zaad over gaat, dan is door ontsmet ting van het zaad bereikt dat de strepenziekte, die een vijf en twintig jaar geleden algemeen voor kwam, thans vrijwel niet meer wordt aangetroffen. De steenbrand in tarwe is veel hardnekkiger. Wij zouden de vraag willen opwerpen wat er van de tarweteelt terecht zou komen als we niet over de huidige ontsmettingsmiddelen de beschikking had den. We kunnen ons dan ook levendig voorstellen dat de „poppe" door de boeren van de vorige eeuw werd gevreesd. In vorige jaren hebben wij enkele malen mede delingen gedaan over de proeven die op het Land- bouwproefbedrijf Zeeland werden genomen over het optreden van steenbrand. Ook dit jaar werden deze voortgezet, waarbij de reeds eerder opgedane ervaringen werden beves tigd. Zo is komen vast te staan, dat er verschil in vat baarheid voor steenbrand is bij de verschillende rassen van wintertarwe. Dit jaar is o.m. gebleken dat het nieuwe ras Heine, waarvoor zoveel belang stelling bestaat, zeker niet minder vatbaar is voor steenbrand dan de andere in Zeeland meest ver bouwde rassen van wintertarwe. Daarnaast is op nieuw geconstateerd, dit jaar nog duidelijker dan in vorige jaren, dat vroege zaai (half October) veel meer kans geeft op steenbrand dan middelvroege of late zaai. Uiteraard is niet het tijdstip van zaaien maar de temperatuur tijdens de ontkieming van beslissende betekenis. Voor de praktijk is het ech ter niet gemakkelijk hiermede rekening te houden, temeer daar van bepaalde rassen vroege zaai juist gewenst is om een hoge opbrengst te verkrijgen. Ontsmetten van het zaad van wintertarwe is dan ook dringend nodig voor hen, die hun tarwe voor de keuring aangeven. Hiervoor is temeer aanlei ding, omdat de tarwe dit jaar zeer sterk door kiem- schimmels (fusarium) is aangetast, zodat men zonder ontsmetting gevaar loopt voor een slechte opkomst. Oriënterende proeven op het laboratorium van de Keuringsdienst Zeeland hebben aangetoond dat door ontsmetting een beduidend betere kiemkracht verkregen kan worden. Wij zouden het advies van de Plantenziekten- kundigen Dienst nog eens willen onderstrepen, n.l. om de ontsmetting op de juiste wijze en met grote zorgvuldigheid te werken, hierop kan niet genoeg de aandacht worden gevestigd. In de praktijk wordt vaak zwaarder ontsmet dan de P.D. aangeeft; in jaren dat het zaad weinig ge leden heeft, gebeuren hiermede weinig ongelukken. Dit jaar ligt de zaak echter anders, het zaad is zwak, zodat men met overdosering voorzichtig moet zijn. Het advies van de P.D. om bij droogontsmet- ting niet verder te gaan dan 3 gram per kg zaad en bij natontsmetting niet meer dan 3 liter van een 2 oplossing per hl tarwe dient daarom stipt te worden opgevolgd. Vooral bij zwakke partijen en partijen met een hoog vochtgehalte is ten zeerste gewenst om na het ontsmetten de partij zo spoedig mogelijk te zaaien. oogstmethoden uitvoerig besproken. Wij zullen dan ook volstaan met deze in het kort de revue te laten passeren. a. met de hand plukken zonder schutblad; b. met de hand met het schutblad er aan; c. machinaal, hetzij met of zonder ingebouwd ontblader-apparaat. Het ontbladeren (ont- vliezen) kan ook met een stationnaire ont- bladermachine geschieden. Laten we deze drie punten aan een nadere be schouwing onderwerpen. a. Deze methode vraagt vrij veel plukuren en is dan ook alleen noodzakelijk wanneer de kol ven in een maïsdroogren wordn geborgen. O.i. is dit wel van betekenis voor het gemengde bedrijf, waar de maïs aan eigen vee wordt gevoerd. Men behoeft dan niet kunstmatig te drogen. Zij die zelf een droogren wensen te bouwen, kunnen in contact treden met de assistent in hun omgeving. b. Wanneer men na het plukken direct wil af- dorsen kan men beter en vlugger mét schutblad plukken. Het schutblad gaat de beschadiging van de korrel tijdens het afdorsen min of meer tegen. Daarna dient onmiddellijk kunstmatig gedroogd te worden. c. Wil men machinaal plukken en direct af dorsen dan kan men volstaan met een eenvoudige plukmachine. Moeten de kolven daarentegen schoon (ontbladerd zijn), dan maakt men ge bruik van een plukmachine met ingebouwd ont- bladermechanisme of de eenvoudige machine met daarnaast een stationnaire ontbladermachine. Het afdorsen. Een schat van gegevens in zakformaat. Wij behoeven niet uit te wijden over deze alma nak, die in 1952 haar 105e jaargang hoopt te beleven. In gecomprimeerde vorm geeft deze U een grote hoeveelheid gegevens, waarvan het op zoeken in boeken of tijdschriften doorgaans veel tijd vergt. Dit jaar hebben we het plan opgevat om een speciale uitgave van deze almanak door de uitgever te doen verzorgen, waarin U vele gegevens omtrent uw eigen standsorganisatie, de Z. L. M., aan kunt treffen, zodat het boekje nog aan practische waar de zal winnen. Daarnaast vindt U in deze almanak nog een ruime gelegenheid om allerlei notities te plaatsen en ondanks dat, kan nog van een zakboekje wor den gesproken, zodat U het te allen tijde kunt raadplegen. De prijs zal gelijk zijn aan de normale prijs en 2,per stuk bedragen. Het afdorsen kan met elke normale dorsmachine plaats vinden. De ervaring heeft geleerd, dat men de voorkeur moet geveh aan een ruime grote machine; dit in verband met het tegengaan van het vollopen der zeven, speciaal van de kortstro- zeef. Verder verdient het aanbeveling met niet te scherpe slaglij sten te werken. Het toerental van de trommel moet hoogstens 350375 per minuut bedragen, terwijl voor de reiniging het normale toerental behouden moet worden. Het drogen. Het is bekend, dat maïs een zeer hoog vocht gehalte bezit, som tot 40 en meer. De capaci teit van de droger zal bij het drogen van de maïs dan ook in de meeste gevallen niet veel meer zijn dan tot van andere granen. Wanneer men hierbij bedenkt, dat de maïs- oogst zich gemiddeld uitstrekt over circa 3036 werkbare dagen (dit jaar waarschijnlijk minder) en dat de korrelopbrengst ligt tussen de 4 5000 kg-ha, dan kan men gemakkelijk uitrekenen welke oppervalkte een bepaalde droger kan ver werken. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat een en ander een goede organisatie vergt. De pluk- en dors- capaciteit moet worden afgestemd op de droger. De samenwerking tussen de maïstelers, die van een en dezelfde droger gebruik moeten maken, moet goed zijn, daar anders de kans op bederf van de natte maïs niet denkbeeldig is. In verschillende delen van ons ambtsgebied wordt het plukken, dorsen etc. georganiseerd door een z.g. maïscluto. Deze clubs hebben het vorige jaar al enige ervaring opgedaan en zien de aanstaande oogsttijd met vertrouwen tege moet. Waar een dergelijke club nog niet aanwezig is, zijn wij gaarne bereid bij de organisatie van ad vies te dienen. Wilt U zich dan ook weer tot de assistent in Uw omgeving richten? Zierikzee, 21 September 1951. De Hoofdassistent van de Akkerbouw, M. MURRE. DE ZEEUWSE HOFSTEDE. Door R. C. Hekker. Gaarne vestigen wij tevens uw aandacht op de belangrijke publicatie over de boerderijtypen in Zeeland, welke als overdruk van het Archief van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen bin nenkort zal verschijnen. In dit boekje, dat uitstekend verlucht is met een veertiental afbeeldingen, vindt U gegevens over de Zeeuwse hofstede, die U elders vergeefs zult zoeken. De prijs .bedraagt 1,50 per stuk. Voor de bestelling van beide uitgaven kunt U gebruik maken van onderstaand bestelformulier, hetwelk U, ingevuld met naam en adres, aan het Secretariaat der Z. L. M. in niet-gesloten enveloppe en ge frankeerd met 2 cents postzegel kunt in zenden. Ondergetekende verzoekt bij verschijning aan hem te willen zenden ex. Staring's Almanak 1952 a f 2.— ex. „De Zeeuwse Hofstede" a f 1.50 is Het verschuldigde bedrag door mij gestort op wordt Giro 172503 der Z. L. M. Naam: Adree - Ondertekening S. V. P. Doorschrappen wat niet verlangd wordt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6