DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Verslag provinciale excursie naar Gelderland BELANGRIJKE DATA. ZUID-BEVELAND VRAAGT UW AANDACHT. STREEK O. ZEEUWS-VLAANDEREN. DE KAMPRINGRIJDERIJ TE SEROOSKERKE. Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. BESTUURSLEDENCONFERENTIE. Deze moet wegens omstandigheden uitgesteld worden tot Za terdag 27 October, 's Morgens bespreking provin- ciaalwinterprogramma. 's Middags de heer M. Knoop: „Persoonlijkheids- en karaktervorming ten plattelande juist nu!" De vergadering van de Provinciale Raad valt dus op Zaterdag 3 November. De streek Zuid-Beveland van de L. J. G. heeft wederom een „contact-avond" georganiseerd. Hier mede wordt het winterseizoen geopend. Het doel dat wij ons voor ogen stellen is, de leden uit de diverse afdelingen in nauwere aan raking te brengen met elkaar en het streekbestuur. Een paar jaar geleden zijn we begonnen om der gelijke contact-avonden te organiseren. Zij hebben de plaats ingenomen van de destijds traditionele streekontwikkelingsmiddagen. We zijn erin geslaagd om door het houden van enkele contact-avonden de Z. P. M. en L. J. G.-leden van onze streek bij elkaar te brengen. Maar, we willen ook anderen door middel van deze avonden in aanraking brengen met de Landbouw Jongeren Gemeenschap. Het programma wordt door de Z. P. M. en L. J. G. van Zuid-Beveland zelf verzorgd. Daarom verwachten we op 5 October a.s. om acht uur in „Het Schuttershof" te Goes, alle Z.P.M.- en L.J.G.-leden van Zuid-Beveland benevens hun ouders, hun uitgebreide vriendenkring, onze be kenden en onbekenden uit andere streken benevens vele belangstellenden. DE COMMISSIE VAN VOORBEREIDING. Plattelandsjongeren, bezoekt allen de Ontspan- nings- en Ontwikkelingsbijeenkomst op Zaterdag 6 October. Aanvang 6.30 uur bij H. de Vrieze, Markt, te Terneuzen. Op het programma staan: Zang, Muziek, Volks dans. Aafje Top, de beroemde voordrachtkunstena res, zal deze avond spreken over onze houding op het toneel. Tevens zal onze Algem. Voorzitter, de heer J. Cevaal een korte rede houden over de grondslag van de L. J. G. Pauze met verloting en oliebollen en nog een speciale attractie. Alle huisgenoten zijn welkom! op 30 en 31 Augustus en 1 September j.l. Bij de voorbereidingen voor deze excursie waren de verwachtingen groot wat betreft de deelname, maar bij de sluitingsdatum bleek dat slechts 17 personen zich opgegeven hadden voor dit buiten gewoon aardige uitstapje. Hoewel dit aantal wel zeer onvoordelig uitkwam (een halve bus), besloot de excursiecommissie toch om deze tocht door te laten gaan. Omdat de deelnemers uit Schouwen- Duiveland reeds de vorige avond naar Zuid-Beve land waren gekomen, kon Donderdag vroeg in de morgen uit Goes vertrokken worden, zodat we tijdig aanwezig waren op de landdag van de B.O.G. en de B.O.L.H. in Gelderland. Deze landdag was dit jaar georganiseerd door de afdeling Vorden, welke aan dit festijn had gegeven de welgekozen naam „Wolado", wat betekent: Wel vaart Onzer Landbouw Door Organisatie. Aangezien we pas omstreeks half elf op het ter rein van de landdag aankwamen, misten wij het grootste deel van de rede van Mr. Kuylman. Ten volle hebben wij echter kunnen genieten van de hierop volgende boeiende toespraak van Thijs Booy over de situatie en de roeping van de jonge generatie. Na in het kort de benarde economische toestand van ons werelddeel geschilderd te hebben, wees Thijs Booy er op, dat veel erger dan deze economische crisis de crisis van de mens is, die Europa (en vooral Duitsland) teistert. Hij besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat wij niet, zoals een affiche van na de eerste wereldoor log, moeten zeggen ik hoor in de verte kinde ren schreien". Het middagprogramma vermeldde opvoering van het grote Wolado-openluchtspel. Aan dit openlucht spel werkten ongeveer 400 personen mee. Hoewel het geheel van een grootse organisatie getuigde, was het openluchtspel toch onsamenhangend. De verschillende opgevoerde tonelen, hoewel sommige op zichzelf heel aardig, vertoonden te weinig ver band met elkaar. Voorts wordt de taak van de B.O.G. en de B.O.L.H. om zo'n middag te vullen, aanzienlijk gemakkelijker indien men de medewer king krijgt van verenigingen welke geheel buiten het werk staan van landbouworganisaties, zoals een pijpercorps, gymnastiekvereniging e.d. Het hoogtepunt van de dag was ongetwijfeld het optreden van de Hame- landse ruiters uit Geeste ren, die het avondpro gramma verzorgden. Hier werd getoond, wat boe renzonen door liefde en dressuur met hun be- drijfspaarden kunnen be reiken. Tegen de achter grond van het door schijn werpers verlichte kasteel Huize Vorden werd voor ons een hippisch pro gramma vertoond, zoals men zelden gelegenheid krijgt te zien. Die nacht sliepen wij bij leden van de B.O.G. en B.O.L.H. van de afdeling Vorden. Hierdoor hadden dit bedrijf, maar na lang zoeken en verkeerd rijden bereikten we toch de nederzetting van de heer Prangsma in een grote uitgestrektheid van bossen en heide. Buitengewoon hartelijk was de ontvangst. In een korte uiteenzetting vertelde de heer Prang sma over het ontstaan van zijn bedrijf: Uit een oude kern van ongeveer 20 hectare groeide door ontginning van heide en bos het bedrijf uit tot on geveer 150 ha. De verbouwde gewassen zijn: rogge, haver, aardappelen, koolrapen, voederbieten en maïs. Deze maïs stond er zeker niet minder voor dan een gemiddeld perceel in Zeeland. Typerend voor de grote uitgestrektheid is wel, dat de naaste buren van de heer Prangsma 5 km verder woonden. Ook leeft hier nog de wild-west romantiek, daar enige weken geleden bij het maaien van een per ceel rogge 7 wilde zwijnen uit dit gewas liepen. De heer Prangsma toonde ons ook een opgezet wilde zwijnenjong, dat hij enige tijd geleden met zijn auto in de omstreken van zijn bedrijf had dood gereden. De avond van de tweede dag was een contact avond in het kamphuis „de Dikkenberg" te Ren- kum belegd met de B.O.G. afdeling Otterlo-Hars- kamp. Het viel ons wel wat tegen toen omstreeks 8 uur de deur openging en een 40-tal mannen en vrouwen van middelbare leeftijd de zaal binnen stapten. (Speciaal schrijver dezes toonde een zicht bare teleurstelling. Red.) Ondanks het grote leeftijdsverschil is de avond goed geslaagd. De Zeeuwen waren wel niet voor bereid, maar om met mijnheer Bos te spreken enkele oude stokpaardjes werden van stal gehaald en het resultaat was toch nog aardig. De derde dag begon met een bezoek aan de steen fabriek „de Wolfswaard" bij Tiel. Het mannelijk deel van het gezelschap interesseerde zich hier sterk voor, de meisjes gebruikten deze tijd om de jassen van enkele heren dicht te naaien. Vooral op de jas van de heer Bos werd de naaikunst ge- botvierd (en met succes!). Als tweede punt stond op het programma een bezoek aan het fruitteeltbedrijf van de heer De Kruyff. De heer De Kruyff ontving ons hartelijk met een handdruk en appels, waarna een rondgang door de boomgaarden werd gemaakt. Als slot van deze Zaterdagmiddag, 8 September, was het in Seroos- kerke op Walcheren een drukte van belang, want het was immers weer het jaarlijks terugkerende tijdstip, dat de L. J. G.-ers van de afdelingen Serooskerke en Oostkapelle elkaar het bezit be twistten van de mooie wisselbeker. Wie zou er dan ook nog thuisblijven om zo'n belangrijke ge beurtenis niet bij te wonen? Uit alle delen van Walcheren waren de kijk- lustigen op komen dagen en zelfs van buiten het eiland zagen we nog bekende gezichten. Uit het verloop van de strijd bleek wel dat beide afdelingen van huis gekomen waren om de be geerde beker niet zo maar zonder meer prijs te geven. Nu weer eens had de ene afdeling een voor sprong van enkele ringen, dan was het weer de tegenpartij, die er enige méér aan de lans wist te rijgen. Tot op het laatste moment was de spanning groot, want enkele malen achtereen was het gelijk spel. In de laatste ronden trokken de jongens van Oostkapelle nog eens flink van leer, èn het resul taat was dan ook dat zij eindigden met een voor sprong van 4 ringen. Gilles Poppe, die in de winnende ploeg de beste prestatie geleverd had door 10 van de 18 ringen op zijn lans mee te nemen, mag de beker voor een jaar in zijn bezit houden. De prijs beschikbaar gesteld voor de rijder die deze middag de beste prestatie leverde, ging naar Cor Abrahamse en de als wisselprijs géschonken lauwertak nam Wim Allaart voor zijn rekening, beiden leden van de Serooskerkeploeg. Tot slot werd de traditionele houten potlepel nog verreden. Kees Maljaars werd de gelukkige bezit ter hiervan. Wanneer we op deze middag terugzien, dan mogen we zeggen, dat het een fijne middag is ge weest, met alleen voor de deelnemers, maar ook voor de toeschouwers. Het wedstrijdelement, wat we in de L. J. G. zo graag zien, was hier aanwezig, terwijl de sportivi teit hoogtij vierde. Tevens werd de hand die reeds jaren tussen deze twee afdelingen bestaat, weer eens wat strakker aangehaald. Afdelingen der L. J. G. welke nog niet een der gelijke dag kennen, zou ik aan willen raden: Zoek eens een mogelijkheid om ook iets dergelijks op touw te zetten. Dit behoeft nu niet direct een ringrijderij te zijn. Er liggen immers op dit gebied zoveel mogelijk heden! Maak er eens plannen voor en U zult zien, het slaagt va6t en zeker. wij tevens gelegenheid om een indruk te krijgen van het boerenleven in de Achterhoek. De meesten van ons zullen wel tot de conclusie gekomen zijn, dat de gewoonten en eisen bij deze gastvrije en har telijke boeren anders zijn dan het gemiddelde in Zeeland. De middag van de tweede dag werd besteed om een bezoek te brengen aan het Openluchtmuseum in Arnhem. De verschillende boerderijtypen, mo lens, klederdrachten e.d. werden met aandacht be keken. Vooral de klederdrachten oefenden bij het vrouwelijk gedeelte van het gezelschap een grote aantrekkingskracht uit. Na het Openluchtmuseum reden wij naar een ontginningsbedrijf in het hartje van de Veluwe. Het was een grote kunst, om over smalle zand wegen in stromende regen de weg te vinden naar bezichtiging volgde een tractatie op bier en appel sap en een bestorming van één van de weinige pruimebomen, welke de heer De Kruyff bezit. Over slingerende dijken kwamen we tenslotte in Woudrichem, waar we uit de bus stapten. Een schommelend roeibootje bracht ons naar het slot Loevestein, wat er van een afstand zeer imposant uitziet. Het interieur viel echter tegen, grote holle vertrekken, monumentale schoorstenen (zonder Sinterklaas! en dit alles grotendeels in een ver vallen staat. Na dit korte oponthoud werd de terugtocht aan vaard. Ongetwijfeld is deze excursie van de L.J.G. ge slaagd. Zij was afwisselend, niet te overladen en het geheel goed geregeld. MARKO ROMEYN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5