De E.N.C.K. Cxamens een bekende naam op alle wereldzeeën OP 23 H.A. WORDT IN DE FOSFAATBEHOEFTE VAN 500.000 H.A. VOORZIEN Het la juist om deze reden dat het diploma ook HET LEGGEN VAN LATTENROOSTERS. DENKT U ER OM, DAT OP ZATER DAG 13 OCT. DE BEKENDE Z. A. R.- DAG TE GOES WORDT GEHOUDEN lezing Prof. Ir W. DE JONG, Moderne aspecten van de rundveefokkerij. viering van het 20-jarig jubileum van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland. jy. STICHTING VAN DE GEORGANISEERDE LANDBOUW Toen op 17 September j.l. de afsluitboom 'bij de portiersloge van de fabriek voor de leden van Dagelijks Bestuur der Z. L. M. omhoog ginig, zul len degenen, die niet eerder of lang geleden deze terreinen betreden hadden, niet vermoed hebben, dat deze grote fooerenzaak zich, ondanks de aan vankelijke tegenslagen en moeilijkheden, toch tot de huidige vorm zo weldoordacht en systematisch uit heeft kunnen breiden. Over deze moeizame worsteling om een plaats te verwerven, vertelde ons de voorzitter van de fabriek, de heer D. W. Lindenbergh, die nu reeds een 20-tal jaren het roer heeft overgenomen uit handen van zijn vader, die indertijd tot de voor aanstaande oprichters heeft behoord. Ook de na men Vorsterman van Oyen en v. d. Slikke zijn hieraan verbonden. Reeds vóór de eerste wereldoorlog kwam in het Zuid-Westen van het land het denkbeeld op om de fabricage van superfosfaat ter hand te gaan nemen. Het plan oirn een fabriekje in Vlake over te nemen mislukte en het is een gelukkige ge dachte geweest van de toenmalige directeur-gene raal v. d. Hoek om dit initiatief te coördineren met een ongeveer gelijktijdig opgekomen beweging in Groningen. Aldus ontstond een coöperatie met 2 leden, te weten de Zeeuwse Coöperatieve Kunstmestfabriek met 20.000 aandelen en de Noord-Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek met 12.000 aan delen 7000 boeren). Zodoende werd echter de opzet om 40.000 aandelen uit te geven, niet be reikt. Op de aandelen, groot 80, moest 40 worden gestort, terwijl de aansprakelijkheid per aandeel 50,zowel bij een nadelig boekjaar als bij liquidatie, bedroeg. Later werd deze aansprakelijkheid gehandhaafd, doch de aandelen gebracht op 99,waarop 80 diende te worden gestort. Op dit moment is de aansprakelijkheid minder, terwijl de aandelen ge bracht zijn op 150,Moeilijke tijden maakte de fabriek door in de jaren 1924/'25, toen de grond stoffen-voorraad sterk in prijs daalde. De verliezen konden echter, dank zij de bereidwilligheid van de aandeelhouders om dit gezamenlijk te dragen door betaling van 10,per aandeel, worden af geschreven. De moeilijke afzet in de zomermaanden bracht het bestuur er toe om elders in de wereld afzet te zoeken. In Zuid-Afrika werden dochter-onder nemingen gesticht, welke tijdens de oorlog ook met de verkoop van kunstmeststoffen zijn begonnen. En in het zakkenpakhuis ziet men opschriften als Trinidad, Teneriffe, Colombo, Hongkong, Bag dad, St. Vincent, Melbourne, Cheribon, Lagos, Jamaica, als een symbool van de wereldomvatten de organisatie. Verder moeten we U eerlijk bekennen, dat we verschillende opschriften niet konden ontcijferen. We schreven over een oppervlakte van 500.000 ha welke deze fabriek van fosfaat kan voorzien. Hieraan dient de beperking te worden toege voegd, dat dit Nederlandse begrippen zijn. Reke ning houdend met het wereldgemiddelde zou deze hoeveelheid meer dan voldoende zijn om 10.000.000 ha van fosfaat te voorzien. Na de oorlog die zich gekenmerkt heeft door de fabricage van wasmid delen stond de fabriek in 1945 weer klaar om aan de grote behoefte aan fosfaat te gaan voorzien. Eén van de belangrijkste resultaten van de af gelopen jaren is zeker wel het slagen van de po gingen om de super in de gemakkelijk strooibare korrelvorm op de markt te brengen. Wie een ver gelijking getrokken heeft tussen de korrelsuper- installatie met zijn sterk gemechaniseerde opzet en de vergelijkbare installatie van de poedersuper waar nog grote ploegen arbeiders bezig zijn de super af te voeren, zal er niet aan twijfelen of de eerste vorm het zal winnen in de toekomst. Een open oog voor de toekomst. Deze eigenschap zal men bestuur en directie moeten toeschrijven als men hoort van de veel omvattende plannen en wandelt onder de ijzeren stellingen waar arbeiders nu nog acroibatenwerk verrichten, en waar straks nieuwe machines zullen worden opgesteld. Op het moment zijn de prijzen van de super fosfaat hoog, en het sïakkenmeel krijgt weer een betere kans. De winst zou wel eens op velerlei wijze in de toekomst kleiner kunnen worden, zodat door het vervaardigen van nieuwe producten en het meer aandacht schenken aan de bijproducten een zekere risicospreiding kan ontstaan. De hoge scheepsvrachten vragen om een product met een hoog percentage P2 Or,. De E. N. C. K. gaat dit maken in de vorm van de z.g. dubbel-super, die ongeveer 40 P2 O5 bevat. Het vet wordt te duur voor de zeepfabricage en door de grote vraag naar zeep op de wereldmarkt wordt het lonend de fabricage van zeep op andere grondstoffen te baseren. Tepol een afvalproduct van de olieraffinaderijen wordt gemengd met het op de fabriek aanwezige natriumpyrofosfaat en geeft een zeer goed was middel. Ook kiezelzure natriumproducten die op de wereldmarkt een wisselvallige positie innemen worden door de fabriek gemaakt. De fabricage van de gemengde meststof, Granu- mix (N.P.K.) neemt ondanks het gebrek aan de grondstofstikstof een steeds grotere plaats in, en ook voor dit product zagen we een nieuwe afdeling verrijzen. Noemen we dan nog het hexaimeta-fosfaat dat als wateronthardingsmiddel wordt gebruikt, dan twijfelen we er niet aan of U zult er van over tuigd zijn, dat hier van een veelzijdige productie gesproken kan worden. En als U de schrik om het hart zou slaan bij het horen van al die uitbreidingsplannen dan willen we U toch nog geruststellen. Het goed renderend bedrijf kan dit practisch geheel uit de winsten bekostigen. En ondanks de gestegen grondstoffenprijzen (pyriet uit Spanje en fosfaten uit Noord Afrika) en de verhoogde scheepsvrachten hebben de leden toch nog altijd hetzelfde voordeel op de door hun afgenomen hoe veelheden als het afgelopen jaar. In het ruimgebouwde lichte laboratorium zagen we de „hersens" van de fabriek aan het werk. Er werd gewogen, gefiltreerd en gepipetteerd om de betrouwbaarheid van grondstoffen en eindpro duct te toetsen. En ondanks het voortdurende geros van stof- strooiende hangkarretjes boven ons hoofd, hadden we toch een veilig gevoel bij het zien van deze solide, goed ingerichte en voor de aard van het bedrijf goed schoongehouden gebouwen. De schoorstenen van de E.N.C.K. roken verder als een teken, dat de boer een vinger in de super houdt. B. Er zijn verschillende redenen aan te geven voor de snelle ontwikkeling, die de Nederlandse land bouw sinds het begin van deze eeuw heeft doorge maakt. Een van deze redenen is hierin gelegen dat het Landbouwonderwijs in belangrijke mate in be tekenis is toegenomen. Iedere jonge boer en tuinder weet uit eigen ervaring, dat hij zonder landbouw- resp. tuinbouw- onderwijs te hebben genoten, zijn bedrijf veel slechter zou voeren dan wanneer hij van te voren behoorlijk onderricht heeft genoten. Nu spelen in het tegenwoordige maatschappe lijke leven de economische vraagstukken een steeds grotere rol en daarom heeft de Georganiseerde Landbouw het nuttig en wenselijk geacht een diploma in te stellen voor het verkrijgen van be drijfseconomische kermis op landbouwgebied. Om dit diploma te verkijgen, officieel heet het „Diplo ma Boekhouden en Bedrijfsleer van de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw", moet men zich bekwamen in 5 vakken, n.l. Landbouw boekhouden, Rekenen, Rechtskennis, Algemene Landbouwkennis en Landbouwbedrijfsleer. De vak ken Landbouwboekhouden en Landbouwbedrijfs leer vormen hiervan de hoofdvakken. De examens worden ieder jaar in April in verschillende plaat sen van ons land afgenomen en om het de examen- candidaten te vergemakkelijken kunnen deze examens, als men dit wenst, in twee gedeelten wor den afgelegd, n.l. het eerste jaar de vakken Boek houden, Rekenen en Rechtskennis, en het tweede jaar de vakken Algemene Landbouwkennis en Bedrijfsleer. Indien men zich de kennis, die voor dit diploma vereist wordt, heeft eigen gemaakt, dan kan men zich door het voeren van een eigen boekhouding 'n duidelijk inzicht verschaffen van de financiële stand van zijn eigen bedrijf en zal men tevens goed kunnen beoordelen in hoeverre een bepaalde me chanisatie- of andere omschakeling van het bedrijf economisch verantwoord is of niet (m.a.w. of het zijn geld zal opbrengen). Men zal voorts een een voudige kostprijsberekening van de producten, die het bedrijf voortbrengt, op kunnen stellen, enz. Daarnaast verwerft men zich een zodanige be- drijseconomische kennis, dat de nodige capaciteiten worden verkregen om een aan de landbouw aan verwante functie te kunnen bekleden, bijv. in het landbouwverenigingsleven, een betrekking bij de coöperatie, en2. Nu de luchtgekoelde aardappelbewaarplaatsen volgestort worden, lijkt het ons noodzakelijk nog eens duidelijk te wijzen op het grote belang om de lattenroosters op de juiste wijze te leggen. Gebeurt dit niet, dan kan er altijd nog plaatselijk schot optreden, al voldoet de bewaarplaats verder aan de hoogste eisen. In het algemeen legt men de lattenroosters om de 1.20 m (hart op hart). Aan het begin van het kanaal, dus het dichtst bij de koekoek, maakt men onder het lattenrooster een opening in de tegels van 25 cm en aan het eind van het kanaal een van 10 cm. Onder de tussenliggende latten roosters verlopen de openingen geleidelijk van 25 tot 10 cm. De lattenroosters worden tot aan de buitenmuur gelegd. Dit is echter niet nodig bij binnenmuren; hier kan men 25 cm vanaf de wand ophouden. Op deze wijze krijgt men overal evenveel lucht door de aardappelen. Dit gebeurt niet wanneer men de openingen onder de lattenroosters even groot houdt. Dan heeft men achteraan (het verst van de ventilator) de meeste lucht, dus een betere koeling. Dit is be grijpelijk als men bedenkt dat lucht, die in bewe ging gebracht wordt, de neiging heeft om in deze beweging te volharden. De lucht Wordt in het kanaal horizontaal in beweging gebracht en zal pas dan overgaan in een stijgende richting, als ze niet verder kan. Dit is dus aan het eind van het kanaal. Wordt hier nu de opening goed ge knepen, dan zal ook voldoende lucht door de opening dichtbij de ventilator opstijgen. Het dichtst bij de ventilator kan de opening niet gauw te groot zijn (groter dan de breedte van het lattenrooster is nooit doelmatig), maar aan het eind van het kanaal moeten we zeer voor zichtig zijn met de grootte van de opening. Zijn de lattenroosters reeds gelegd en de aardappelen geheel of gedeeltelijk gestort, dan is het meestal nog wel mogelijk de grootte van de openingen te wijzigen, door ze vanuit het kanaal te ver kleinen. De fout dat de opening aan het eind van het kanaal te klein is, hebben we nog niet geconsta teerd. Is de opening te groot dan kruipt men in het kanaal, neemt een tegel of een plankje op maat mee en verkleint hiermede de opening. De tegels tussen de lattenroosters moeten ge woon tegen elkaar liggen. Kruiningen, 24 September 1951. De Adjunct-Ingenieur, Ir. M. GANDERS. voor de landarbeiders van betekenis is. Zij, die aan het examen willen deelnemen kunnen zich hierop in de avond-uren prepareren. De theoretische kennis welke aldus wordt ver zameld kan overdag aan de practijk worden ge toetst. Voor het verkrijgen van inlichtingen over de opleiding kan een ieder zich wenden tot de organisatie waarbij hij is aangesloten. Het diploma Landbouwboekhouden en Bedrijfs leer werd in 1947 ingesteld en de grote deelname gedurende de eerste jaren in alle delen van ons land bewees reeds direct, dat het verkrijgen er van zeer op prijs werd gesteld. De vooruitgang in de laatste jaren is verblijdend en daarom worden de jonge boeren en tuinders lands deze weg nogmaals aangespoord om in de bovengenoemde vakken onderricht te nemen en zich voor het examen Landbouwboekhouden en Bedrijfsleer op te geven. De resultaten van de bedrijfseconomische kennis, die zij zich op deze wijze eigen maken zullen zich later uiten in een hogere rentabiliteit van hun bedrijf. De Zeeuwse Agrarische Raad nodigt U op 13 Oct. weer uit om in groten getale de zalen van de heer Krijger te bevolken, teneinde het volgende programma mee te maken. 's morgens: 's middags: De middag wordt opgeluisterd door een Zuid- Bevelands dameskoor, een L. J. G.orkest en een wedstrijd: „Horen we bij elkaar?"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4