Onderwijs UIT EN VOOR DE POLDER en de middelen voor de che mische bestrijding zijn verkrijgbaar bij: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telf. K. 1194—235. AANVRAGEN VOOR ERKENNING ALS BEDRIJFSGENOOT A. ONTHEFFING POTERAREAAL. 7^ BOUW Bezoek aan Bern. De landsregering zetelt in Bern, toch is Bern eigenlijk niet de hoofdstad. Een werkelijke hoofd stad heeft Zwitserland niet. Elke Kanton (provin cie) heeft een hoofdstad en wordt veel zelfstandiger geregeert dan bij ons de provincies. Ieder kanton is een staatje op zichzelf. Zij regelen hun eigen belasting, onderwijs, rechtspraak enz. Bern is een mooie oude stad behalve dan natuur lijk de buitenwijken die veel nieuwer zijn. Onze kennissen woonden in een buitenwijk die heel ruim gebouwd was, enkelvoudige blokken van 5 huizen aan elkaar. Ieder huis had een eigen tuin. Vele huizen in Zwitserland hebben balcons en hele bor ders met bloemen. Huizen zonder bloemen komt men sporadisch tegen. Veelal zijn ze van hout op getrokken. Alle huizen zien er erg gezellig uit. Ook de in deling is vaak heel practisch en smaakvol gemeu bileerd. Geen overtollige gangen. Geen overvolle kamers. De Zwitser houdt van licht, lucht en ruimte. Men ziet er bijna geen overgordijnen be halve dan op slaapkamers. Als men 's avonds door stad of dorp wandelt ziet men overal de mensen gezellig bij elkaar zitten. De mensen zijn dit zo ge wend dat ze niet nieuwsgierig naar binnen kijken. Zwitserse boerderij in het lage land. Van Bern zijn we gereisd naar Herzogenbuchsee, een groot dorp gelegen tussen Bern en Zürich. Voor Zwitserland kan men hier spreken van het lage land maar dan is 't altijd nog wel zo heuvel achtig als bij ons in Limburg. De boerderijen waren daar groter dan in de bergen, ongeveer 20 ha groot met ongeveer 20 melkkoeien, die zomer en winter op de stal staan en gevoederd worden met vers gemaaid gras en luzerne. Ik geloof dat 't leven op de Zwitserse boerderijen de laatste 25 jaar niet zoveel veranderd is als bij ons in Nederland. Er wordt zelf brood gebakken, appelmost gemaakt, kaas gemaakt. Driemaal per dag wordt er warm gegeten, 's Morgens begint men al met een soort gebakken aardappelen. Zo zien we dat de Zwitserse boerin nog niet wer keloos is. De voeding: Als men op bezoek is geweest in een aantal gezinnen en men heeft een week door gebracht op een volkshogeschoolcursus dan kan men nog geen algemeen oordeel vormen over de voeding. Toch heeft men natuurlijk wel een in druk gekregen. Opvallend is dat men er veel groenten, vooral rauwkost gebruikt. Iedere huis vrouw bezit een rauwkostmolen die veel gebruikt wordt. Wat eet men dan zoal rauw? Natuurlijk sla en andijvie. Verder gemalen worteltjes, witte kool, rode kool, augurken en komkommers. De Zwitser eet graag soep. Aan een warme maal tijd ontbreekt dan ook nooit soep. Allerlei soepjes worden er gebrouwen, o.a. heel veel groentesoepen. In Zwitserland kent men niet ons kopje koffie en thee. Allerlei soorten thee trekt men er van krui den, werkelijk heerlijk van smaak. Lindebloesem thee wordt er veel gedronken. Vlees is erg duur en wordt niet zoveel gebruikt. Vis kent men er bijna niet. Daarentegen wordt er vrij veel kaas gegeten welke heerlijk van smaak is. De grote Emmenthalers, die wel 50 kg wegen, wor den heel veel geëxporteerd. De Zwitser eet alleen roomboter. Margarine kent men er bijna niet. Bezoek aan de waterval bij Schaffhausen. Onze laatste dag in Zwitserland is wel een van de hoogtepunten van ons verblijf geweest. We logeerden in een dorp ongeveer 25 km noordelijk van Zürich. Men had fietsen voor ons geleend en als 't mooi weer zou zijn zouden we 's morgens al vroeg wegrijden naar Schaffhausen. Het was een fietstochtje van ongeveer 2 uur. Eerst werden we afgericht op 't gebruik van versnellingen op de fiets. We hadden het nog al gauw door en af en toe werden we door onze Zwitserse vriend gecon troleerd of we de versnellingen wel goed gebruik ten. In de bergen moet men leren klimmen maar ook leren fietsen, het laatste is zeker niet minder vermoeiend. Na veel stijgen en dalen kwamen we aan in Schaffhausen. We begonnen met een be zoek aan de waterval. Drie uur hebben we er ver toefd en nog was de tijd veel te kort. We konden maar niet genoeg krijgen van het machtige schouwspel der spattende, bruisende watermassa's. De Rijn heeft daar een verval van 20 m. Er wordt natuurlijk gebruik van gemaakt om kracht op te wékken. Zwitserland bezit geen steenkool in de grond. Gelukkig dat het gebruik kan maken van „de witte steenkool" in de vorm van waterkracht. In een klein bootje zijn we tot dicht bij de water val gevaren. Op een eilandje midden in het witte schuim zijn we uitgestapt en via een trapje kon den we bovenop een rots komen. Toen stonden we boven en temidden van het briesende, donderende water. Het was een overweldigende belevenis. Van Schaffhausen zijn we met een plezierboot IV2 uur naar boven gevaren naar het stadje Stein am Rhein. De Rijn is daar schiterend. Aan weers kanten ziet men tegen de heuvels grote druiven- velden en hele oude wijnboerderijen. Hier wordt de echte Rijnwijn gemaakt. Stein am Rhein is een oud schilderachtig stadje. Op vele gevels en ge bouwen zagen we prachtige muurschilderingen. Hele taferelen stonden er op afgebeeld. Helaas hadden we te weinig tijd om er diep op in te gaan omdat de boot al weer vlug terug voer Van Schaffhausen reden we op de fiets terug naar ons logeeradres, waar we doodmoe maar zeer voldaan in bed rolden om uitgerust de volgende morgen riaar Holland terug te reizen. We roepen onze Zwitserse vrienden een hartelijk welkom toe in Holland. Want uitwisseling is de enige moge lijkheid om mensen, volken en naties beter te leren kennen en te respecteren. Zo kunnen we als volk en als eenling een klein steentje bijdragen om de wereldvrede te heipén bewaren, M, DE JAGER. I Nu nog wat over de schurftbestrijding bij peren, hoewel deze in grote lijnen overeenkomt, met die bij appels, zijn er toch bij de peren enkele factoren waar men rekening mee moet houden. Evenals bij de appels moet de eerste bespuiting voor de bloei, zo kort mogelijk voor het uitkomen der schurftsporen, worden uitgevoerd. Deze periode valt, evenals bij de appels, dikwijls samen met het schuivingsstadium der knoppen. Deze bespuiting kan met verschillende middelen of preparaten worden gedaan o.a. Bord. pap in 1 koper-oxychloride in V2 diverse kwikpreparaten in de concentratie, zoals die aangegeven wordt in de gebruiksaanwijzing, Cal. pap in een 4%-ige op lossing en koperarseen-preparaten, welke laatsten meestal in worden verspoten. Deze laatstgenoemde preparaten bestaan uit ver bindingen van koper en arsenicum. Bij het berei den maakt men eerst een papje, waarna het verder met water wordt verdund tot dat de gewenste con centratie is bereikt. De koper-arsenicummiddelen bezitten een dub bele werking. Door de aanwezigheid van koper, hebben ze voor het bestrijden van zwammen een voorbehoedende werking, terwijl ze door de aan wezigheid van arsenicum als maaggif kunnen die nen tegen insecten. Een ieder kan begrijpen dat de arsenicum deze preparaten zeer giftig maakt. De producten welke voor consumptie moeten dienen kunnen 4 weken voor de oogst er niet meer mee worden bespoten. Tevens dient men goed op de ondercultuur te let ten. Ze zijn giftig voor mens en dier, zodat men er voor moet zorgen geen stof van het preparaat in te ademen. Wanneer de te bespuiten boomgaard in gras ligt, verwijdert men vóór het spuiten het vee, pas na een goede regenbui, waarbij het op het gras aan wezige spuitresidu is weggespoeld, kan het vee weer worden toegelaten. Arsenicumhoudende preparaten spuit men i.v.m. het vergiftigen van bijen niet op bloeiende gewas sen. Wanneer er nog bezoek is van bijen en het is noodzakelijk dat wordt gespoten, zorge men er voor dat de bijen voldoende drinkgelegenheid in de buurt van de stal hebben. Men kan deze preparaten mengen met DDT, Nicotine en Zomerolie. Menging met Parathion, Pyrethrum, Rotenon-, T.E.P.-, H.C.H.-, en D.N.C.-bevattende middelen is niet mógelijk. Wanneer men met een oliepreparaat heeft ge spoten wacht men drie weken af om met schurft- middelen te spuiten, omdat deze niet hechten op de, op de bomen aanwezige, olielaag. Hiervoor gelden dezelfde voorwaarden als die, welke zijn genoemd bij de appels. Wat betreft de 2e en eventuele 3e bespuiting vóór de bloei, ook hiervoor zie men de artikelen over de appelschurftbestrijding met dien verstande dat bij de peren ook het koperarsenicumpreparaat kan worden gebruikt. Na de bloei kunnen de bespuitingen worden voortgezet met Cal. pap of Bariumpolysulfiden in 1 tot 0.5 %-ige oplossing, Spuitzwavel in 0.5 of een combinatie van Cal. pap met Spuitzwavel in dezelfde concentratie als bij de appels. Bij som mige merken spuitzwavel moet bij de eerste be spuiting na de bloei iets hogere concentratie wor den gebruikt. Verder kan men nog gebruik maken van de langzaamaan bekend geworden T.M.T.D.-prepara- ten, deze verspuit men in de concentratie zoals die op de verpakkingen staat aangegeven. Enkele vooraanstaande fruitkwekers erkennen momenteel de waarde van de T.M.T.D.-middelen t. o. v. de schurftbestrijding, in het bijzonder b.v. voor rassen als Conference, Comtesse de Paris en zelfs Clapp's Favorite en Bonne Louise d'Avran- ches. Men moet echter de mogelijkheden van deze middelen leren kennen. Het ras Beurre Clairgeau o.a. verdraagt geen bespuiting met T.M.T.D., ter wijl de Comtesse de Paris niet de gebruikelijke con centratie, doch 2/3 hiervan voor lief neemt. Naast de reeds genoemde komen ook de zink- en ijzercarbamaten voor schurftbestrijding op peren in aanmerking. Ook hiervan gebruikt men de aan gegeven concentratie's. De ijzercarbamaten kan men niet tot in het laatst van het seizoen gebruiken, dit vanwege het residu dat ze achterlaten. Wanneer men ze gebruikt, doe men dit alleen voor de eerste 2 3 bespuitingen nè de bloei. Op een bedrijf zagen we zelfs prachtige resulta ten door het spuiten met ijzercarbamaateen schit terende bladstand en mooi gekleurde vruchten. Men moet er echter tijdig mee op houden, omdat de markt bezwaar maakt tegen het residu. Wat betreft de Koperarseenpreparaten na de bloei, deze zijn alleen te gebruiken op rassen, die in het geheel niet of zeer weinig kopergevoelig zijn. Op dergelijke rassen kunnen dan desnoods twee bespuitingen plaats vinden in een V2 %-ige oplos sing. Kopergevoelig zijn o.a. Legipont, Conference, Beurré Hardy, Bonne Louise d' Avranches, Com tesse de Paris, Doyenne du Cornice en Triomphe de Vienne. Op peren moet men na de bloei beslist geen be spuitingen met organische kwikpreparaten meer uitvoeren. De opmerkingen over de werking van Cal. pap tegen spint zijn dezelfde als bij de appels, zodat wc hierover niet verder behoeven uit te wijden. Enkele rassen zijn o.a. gevoelig voor zwavel zo als Comtesse de Paris, Conference, Doyenne du Cornice en Triomphe de Vienne. Nog kan worden vermeld, dat een bestrijding van het fruitmotje, evenals bij de spuitzwavel en car bamates ook mogelijk is bij het gebruik van koper- arseenmiddelen. Hieronder volgen nog enkele rassen welke vat baar voor schurft zijn, o.a. Beurré Hardy, Clapp's Favorite, Jut, Précoce de Trévoux, Bonne Louise Lebrun, Doyenne du Commice, Legipont, Triomphe de Vienne. Deze rij is nog met vele rassen aan te vullen, dit zijn echter de voornaamste. Hiermede eindigen we ons praatje over de schurftbestrijding, volgende week hopen we een en ander te schrijven over ziekten in tomaten. R. A. ADGEVER. Aan belanghebbenden in de Provincie Zeeland wordt bekend geblaakt, dat vanaf 1 September j.l. tot nadere aankondiging, de aanvraagtermijn wederom is opengesteld voor het indienen van aan vragen voor erkenning als bedrijfsgenoot A, nieuw en aanvullend tuinbouwteeltrecht, alsmede aan vragen tot overschrijving van tuinbouwteeltrecht. Aanvragen dienen te worden gericht aan de Afd. Tuinbouw van het Kantoor van de P. V. C. voor Zeeland, Grote Markt 24 te Goes. Voor telers van goedgekeurd i>ootgoed van wie het pootgoed door de Keuringsdienst definitief voor plombering wordt afgekeurd, bestaat de mogelijk heid ontheven te worden van het betalen van de poterareaalheffing (ƒ75,per ha). Deze mogelijkheid van ontheffing is echter alleen dan aanwezig, indien de teler binnen 14 dagen na het rooien de Keuringsdienst schriftelijk om een beoordeling vraagt. Een mogelijkheid voor ontheffing - zowel van poter- als van consumptieheffing is eveneens aanwezig, indien de aardappelen na de Mei-inventa risatie zijn omgeploegd dan wel wegens misgewas niet zijn gerooid. Hiervan dient men op een zodanig tijdstip, dat controle nog mogelijk is, de P.V.C. te Goes, schriftelijk kennis te geven. De le October, de datum, waarop de aanvragen voor Rijkssubsidie voor Algemene Land- en Tuin- bouwcursussen en cursussen voor volwassenen bij de Directie voor de Landbouw, moeten- worden in gediend, nadert alweer met rasse schreden. Met het oog hierop lijkt het ons gewenst de aan dacht van belanghebbenden te vestigen op de -mogelijkheid tot het volgen van- een Algemene Land- of Tuinbouwcursus. Deze cursus wordt enkele avonden per week gedurende twee winterhalfjaren gegeven. Les wordt gegeven in verschillende algemeen vormende vakken, alsmede in de landbouwvakken (iWj een Alg. landbouwcursus) en in de tuinbouwvakken (bij een Alg. tuinbouwcursus). Om tot oprichting van een dergelijke cursus over te gaan moeten er minstens 12 leerlingen zijn, die bij de aanvang vaii de cursus de leeftijd van 15 jaar moeten hebben bereikt en de lagere school volledig moeten hebben doorlopen. Tevens vestigen wij de aandacht op het volgen van Cursussen voor Volwassenen en Speciale cursussen voor Volwassenen. in motorenkennis, tractorenkennis, landbouwboek- houden, plantenteelt, fruitteelt, bemestingsleer, landbouwwerktuigen enz. Deze cursussen worden gedurende het winter halfjaar gegeven en omvatten 12 tot 15 lessen van 2 uur. De adressen der onderwijzers, die tot het geven van deze cursussen bevoegd zijn, kunnen op het Secretariaat der Z. L. M. worden aangevraagd. De leraren dienen ook te allen tijde overleg te plegen met de heer Ir. J. Versteeg, p/a R.L.W.S. te Goes, wanneer het de landbouw en met de heer Ir. W. van Soest, Rijkstuinboüwconsulent. wanneer het de tuinbouw betreft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9