OP DE ERE-GALERIJ DEMONSTRATIES UIT DE PROVINCIE ZITDAGEN ADVIESBUREAU OORLOGSSCHADE in ZEELAND Van boerderij en organisatie aardappelen gekocht, en eventueel door kieming en onderzoek met ultraviolet licht op de juistheid van de rasaanduiding onderzocht. Speciaal werd daarbij aandacht geschonken aan de roodschillige rassen, daar vooral de naam Rode Star een zekere aantrekkingskracht schijnt te heb ben op het publiek. Bij het onderzoek bleek dat slechts een zeker percentage ook werkelijk Rode Star was. Op 16 April bedroeg dit percentage slechts 33 om later (27 April) op te klimmen tot 47 en ten slotte (7 Mei) de 57 te bereiken. Dit hoger wordende percentage houdt uiteraard verband met het geleidelijk uitvallen van de andere als zodanig aangeboden rassen (Furore, IJsselster, Koopmans Blauwe), die met uitzondering van de Furore veel eerder versleten zijn, en dan zeker niet meer als Rode Star verkocht kunnen worden. Verder bleek, dat een niet onaanzienlijk deel van de als Rode Star aangeboden aardappelen boven de maximum-prijs werd verkocht. Beneden de maxi mum-prijs werden alleen sterk afwijkende partijen verkocht. Wanneer men 26 cent boven de maximum-prijs besteedde had men gemiddeld 60 kans ook wer kelijk Rode Star te ontvangen; betaalde men de maximum-prijs of hoogstens 2 cent daarboven, dan bedroeg deze kans ongeveer 40 Dit wil dus zeggen, dat het publiek dat meer wil betalen voor een goede aardappel, deze niet steeds krijgt, doch wel een grotere kans loopt om niet met een vaak ook de winkelier onbekend ras, de straat opgestuurd te worden. Men zou hier ook wel de conclusie uit kunnen trekken, dat dit euvel van de foutieve ras-aandui ding ook met het opheffen van de maximum-prij zen de wereld niet uit zal zijn. Intussen wordt echter de naam van onze goede kwaliteits-rassen bij het publiek bedorven en we kunnen dan ook instemmen met de door Ir. J. Trip in het Friesch Landbouwblad voorgestelde maat regelen om le. De aardappelprijzen vrij te laten, of prijsklas sen, naar gelang van de kwaliteit, in te voe ren. 2e. De vakkennis van de detaillisten op te voeren en de rasaanduiding verplicht te stellen. Deze zou dan tevens gecontroleerd moeten worden, b.v. door onderzoek met ultraviolet licht. 3e. Opvoeding en voorlichting van het Neder landse publiek, wat vooral door middel van het huishoudonderwijs plaats kan vinden. Dat de aardappelen wel worden aangeduid als het volksvoedsel bij uitnemendheid, komt zeker niet tot uiting in het bedrag dat aan dit voedsel wordt besteed in vergelijking met luxe-consumptie, artike len. Zo werd in 1950 voor 592 millioen gulden aan tabak besteed, tegenover slechts 176 millioen gulden voor aardappelen. Er zal altijd wel een kleine categorie blijven, die niet méér voor dit voedsel kan besteden, doch ook bij een vrije prijsvorming zal de goedkope aard appel van een iets mindere kwaliteit niet verdwij nen. Daarom is er alles voor te zeggen om als over heid, landbouw, handelaar en consument gezamen lijk dit probleem aan te pakken en te trachten die maatregelen te nemen, die tot verbetering kunnen leiden. B. De 12e Juli was het 30 jaar geledén, dat de heer A. L. v. d. Jagt in dienst trad bifvde Fa. M. C. Rijstenbil te Oud-Vossemeer. Gedurende deze tijd is de heer v. d. Jagt als monteur en reparateur van landbouwwerktuigen 'n goede en gewaardeerde bekende van de Thoolse landbouwers geworden, terwijl ook onder de land bouwers van St. Philipsland er velen zullen zijn, wier machines door de heer v. d. Jagt onder handen zijn genomen. 0 Onze hartelijke gelukwensen gaép naar de jubi laris alsook naar de Fa. Rijstenbil uit. Het adviesbureau voor oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw, houdt nog steeds zitting in onderstaande plaatsen, ter 'behandeling van alle mogelijke vragen op het terrein der oor logsschade. Het is gewenst dat de bescheiden, welke op het schadegeval betrekking hebben worden mee gebracht, opdat de adviseurs zich van een en ander een juist beeld kunnen vormen. Voor het geval op de zitting alles kan worden afgewerkt, zal het verstrekte advies geheel gratis zijn. Indien nadere behandeling met de verschillende instanties moet volgen, zal een kleine vergoeding in rekening worden gebracht. De zitdagen worden gehouden te Oostburg, elke le Woensdag van de maand in Café De Vuijst, van 1,305 uur na middag. Te Middelburg elke eerste Donderdag van de maand in hét kantoor van het bouwbureau voor de Landbouw, Dam 43, van 25 uur namiddag. Te Zierikzee, elke eerste Donderdag van de maand ln het „Huis van Nassau" van 114 uur. WALCHEREN. De kaveltoewijzing in de Zuid-Watering en het gebied rond Westkapelle is inmiddels een feit geworden. De spanning onder de grondgebruikers, die zijn hoogtepunt in de laatste weken had bereikt, is nu gebroken en elke boer weet nu welke kavels hij volgend jaar zal gebruiken, in tegenstelling met zijn talrijke verspreide perceeltjes in het verleden Deze kaveltoewijzing brengt haar speciale zor gen in het eerste jaar mee. De yruchtwisseling bijv. komt in 't gedrang, door dat een bepaalde kavel met diverse gewassen in 1951, het volgend jaar met één gewas zal worden beteeld. Het grasland ligt soms in meerdere kleine per ceeltjes over de kavel verspreid. Elke boer moet een indeling maken in bouwland en grasland. De een moet het grasland scheuren en de ander opnieuw inzaaien. Voor deze inzaai is het nu de juiste tijd. Een goede indeling is van veel be lang en iedere collega zal trachten om al zijn wei land in een geheel aaneengesloten blok te leggen, omdat dit belangrijke voordelen biedt bij een doel matige afrastering, omweiding, drinkwatervoorzie ning, verzorging enz. Nu de kavels een zoveel gunstiger vorm en grootte hebben gekregen, is het de taak van de nieuwe gebruikers om door een juiste indeling deze kavels ook ten volle te benutten. Het grondonderzoek zal U waardevolle inlichtin gen verstrekken over de juiste mestbehoefte van Uw grond. Wanneer U zich nu opgeeft voor het nemen van grondmonsters, zullen de adviezen nog dit najaar klaar zijn. Noord-Beveland. Een groot gedeelte van de oogst behoort alweer tot het verleden. Ja als het weer maar wat mee wil werken dan kan er in korte tijd veel werk ver zet worden. Met de huidige, steeds maar moderner wordende machines, gaat het al maar vlugger. En toch komen we dikwijls toch weer tijd te kort. Waar is eigenlijk het einde van deze jachtende wereld? De combines hebben een groot aandeel in de werkzaamheden gehad en tot laat in de avond ronkten de tractoren. In het begin hadden veel partijen graan een hoog vochtgehalte en de droge rijen moesten op volle capaciteit draaien om alles te verwerken. En toch collega's is het spreek woord: „Beidt Uw tijd", ook hier weer van toepas sing. Men kan ook te haastig wezen en vooral met de combine is dit vlug het geval. Meestal is het toch zo dat diegene die zijn tijd afwachten kan, het gemakkelijkst en voordeligst zijn oogst aan de kant krijgt. In de aardappelen komt veel Phytophtora voor. De herhaalde bespuitingen met koperhoudende middelen hebben niet kunnen voorkomen dat deze gevreesde ziekte vaste voet gekregen heeft. Om doordringen in de knol te voorkomen zijn veie per celen doodgesproeid. Dit is wel de zekerste weg; men behoeft immers maar weinig zieke knollen te hebben of de schade is groter dan de kosten van het sproeien bedragen. Ook de suikerbieten worden geplaagd en wel door de vergelingsziekte, in sommige polders zelfs vrij ernstig. Binnen afzienbare tijd wordt er met de oogst van dit gewas, ook weer begonnen. En om ook het loof zo doelmatig mogelijk te bewaren zijn er dit voorjaar verschillende silo's gebouwd. Momenteel is het mogelijk om hierop een opzet- stuk te plaatsen wat straks goed te pas zal komen. Daarom collega's maakt van dit aanbod gebruik daar zult U zeker geen spijt van hebben. Ook zal nogmaals met de bouw van nieuwe silo's worden begonnen. Indien U er dus nog geen hebt geeft U dan zo spoedig mogelijk op, nu kan het nog. TholenSt. Philipsland. Het binnenhalen van de oogst is de vorige week goed opgeschoten, dank zij het drogere weer dat we kregen. Nog een paar dagen zon en wind en ons graan is weer veilig opgeborgen in de schuur of reeds afgedorst en geleverd. Over het algemeen vallen de opbrengsten niet mee, vooral de laat ge zaaide zomergranen geven een lage opbrengst. De stoppelbewerking en het bestrijden van het wortelonkruid in de stoppels, vraagt nu onze aan dacht. Wanneer er veel wortelonkruid voorkomt kan een bespuiting met groeistoffen uitkomst geven, wel moet na een dergelijke behandeling het onkruid eerst afgestorven zijn voor men dan de stoppels gaat bewerken. Dit proces duurt 3—4 weken. Het valt meestal niet mee om zolang te wachten, doch het is noodzakelijk om de ver groeiing van de plant ook de wortels te laten be reiken, waardoor deze inrotten en de planten vol komen vernietigd worden. Op Donderdag 23 Augustus kwam de tweede drooginstallatie van de groenvoederdrogerij te Scherpenisse in bedrijf. Van deze plaats onze ge lukwensen aan het bestuur en de directeur met dit heugelijk feit. Naast de oude banddroger met een capaciteit van 400500 kg droogproduct per uur, draait nu deze trommeldroger met een capa citeit van 600800 kg meel per uur. Het kunst matig drogen van groenvoeder wordt nog maar een tiental jaren toegepast. De machines worden nog steeds verbeterd, daarom is het ook voor de rendabiliteit van het bedrijf van belang, dat een nieuwe droger met grotere capaciteit geplaatst is. We hopen dat het volgend jaar een dergelijke dro ger in Stampersgat zal werken. Hierdoor zal het mogelijk zijn om nieuwe inzichten bij aanvoer, drogen en afzet rendabel en snel in te voeren. Het is beter één flinke zaak dan verschillende kleinere coöperaties die soms later, om de gemeen schappelijke belangen, toch weer bij elkaar moeten komen. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Bij het schrijven van ons overzicht wijst de kalen der de laatste week van de oogstmaand aan. Nóg is de oogst niet geborgen. Na een week van redelijk oogstweer, is het thans weer mis. Wanneer men de polder door rijdt ziet men wel verschil, n.l. dat er in Duiveland méér leeg land ligt dan in Schou wen. Vermoedelijk komt dit, doordat in Duiveland de combine in groter aantal aanwezig is. De combine is in dergelijke zomers veel waard. Ik krijg de indruk, dat er nog wel meerdere zullen komen. Vorige week was uw verslagschrijver elders in onze provincie, n.l. Zeeuws-Vlaanderen. Daar viert de combine hoogtij. Het was aardig om te zien. Wanneer men 's avonds laat door de polders reed, zag men overal sprookjesachtig licht over de vel den dwalen. Het deed denken aan stropers, doch bij naderbij komen bleek het dan een combine te zijn. Men ziet overwegend zelfrijdende Massey Har- ris. Dit in tegenstelling met de combines bij ons. Deze zelfrijdende hebben m.i. wel bepaalde voor delen tegenover de getrokken combine. In de eerste plaats heeft men geen tractor nodig en kan deze dus voor andere werkzaamheden worden gebruikt. In de tweede plaats behoeft men geen kanten te snijden. De opbrengsten van de verschillende producten valt niet bepaald tegen, hoewel deze niet kunnen tippen aan die van 1949 en 1950. Doch, naar om standigheden, kunnen wij toch nog wel tevreden zijn. De tarwe geeft dit jaar gemiddeld een beter beschot dan de gerst. Over tarwe gesproken; dit jaar laat weer eens duidelijk het verschil in vatbaarheid voor schot zien. De wijdgeschokelde aar (b.v. Alba), laat veel minder schot zien dan de korte gedrongen aar (b.v. Staring). Dit is natuurlijk niets nieuws, doch ver dient toch onze belangstelling in verband met de a.s. uitzaai. Opbrengsten van proefvelden zijn mij nog niet bekend. Wij zijn erg benieuwd hoe de nieuwe ras sen als Minister en Heines VII zich hebben gehou den. Er is n.l. zeer veel belangstelling voor deze rassen. Het zal de lezer bekend zijn, dat de Heines VII een zeer wintervast ras is, dat vorige jaren een zeer goede opbrengst liet zien. Van de winter- vastheid van de Minister is nog niet veel bekend. Let de eerstvolgende Donderdagen op de ten- toonstellingskast van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst in het Beursgebouw van het ,,Huis van Nassau." In deze kast wordt rëgelmatig mededeling gedaan van urgente feiten en problemen. Dus loopt in de toekomst even naar achter in -de zaal en neemt notitie van hetgeen U belange loos wordt medegedeeld. Konden wij enige tijd geleden vertellen, dat de uien een goede opbrengst beloofden, thans behoort dit weer tot een van de vrome wensen. Door de ernstige aantasting van de meeldauw zal in vele gevallen de opbrengst danig gedrukt worden. In Zeeland zijn wij er de laatste jaren aan ge wend geraakt, dat er jaarlijks een grote demon stratie met een of ander soort landbouwwerktuig wordt georganiseerd. Deze organisatie geschiedt dan door de Landelijke Technische Commissie van de Stichting voor de Landbouw. Ook dit jaar zal er weer een dergelijke gebeurtenis plaats vinden, n.i. begin October met bietenrooimachines in de Bathpolders. Naast deze grote demonstratie, zullen er echter nog andere, wat kleinere, doch niet minder belang rijke demonstraties worden gehouden, n.l. met kunstmeststrooiers, wiedwerktuigen en vernevel- machines. De eerste, dus de demonstratie met kunstmest strooiers, zal worden gehouden op Woensdag 12 September, 's middags om 2 uur, op het perceel bouwland van de heer E. van Hootegem te Krui- ningen gelegen aan de Veerweg, vlak bij de Veer haven. Zij wordt georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Oost Zuid-Beveland", de Tech nische Commissie van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland en de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. Met tenminste 8 kunstmeststrooiers zal er ge demonstreerd worden, terwijl daarnaast de wer king van een of meerdere stalmestverspreiders nog te bezichtigen zal zijn. Noteert dus alvast 12 September voor een be zoek aan deze belangrijke demonstratie te Krui- ningen. De Hoofdassistent v/d Werktuigen, J. G. VAN LIERE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3