Festijn in Oost Zeeuws-Vlaanderen fSïiQUWQ egel ij li Reden voor het PLATTELANDSJONGERENWERK ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. XRedactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. ZWEM- EN WIELERSPORT. OP 15 SEPTEMBER Op Zaterdag 15 Sept. organiseert de streek O. Z.-Vl. in samenwerking met de Provinciale Sportcommissie een zwem- en wielerwedstrijd. De zwemwedstrijd vindt plaats aan de nieuwe haven tin de volksmond „dokken" te Terneuzen) en gaat over een afstand van 1 km. Het landelijk comité voor technisch plattelands-jongerenwerk wil door het stimuleren van het technische werk in het algemeen, en het bevor deren van het wedstrijdelement in het bijzonder de kloof tussen theo retisch landbouwonderwijs en de praktijk zoveel mogelijk over bruggen. De klacht dat ons landbouwonderwijs te zeer theoretisch is, en de zo noodzakelijke en directe aansluiting op de praktijk mist, wordt steeds luider. We vonden haar in het onlangs verschenen boekje van de heer A. van Uxem, we hoorden haar op het Landbouwonderwijscongres van het K.N.L.C. en niet in de laatste plaats beluisterden we haar in de mededelingen van hen die in de U.S.A. het werk o.a. van de 4 H-clubs hebben gezien. Het devies „learning by doing" leren door het zelf te doen maakt van het genoten onderwijs iets tastbaars, en niet iets wat in een vergeten kast in de vorm van een paar, naar gelang van de ijver van de gebruiker min of meer versleten boekjes, die nöoit meer geraadpleegd worden. Zodoende is het dan ook niet te verwonderen dat het initiatief om dit werk ter hand të nemen is uit gegaan van een aantal personen die op een speciale studiereis de gelegenheid hadden gehad om het werk van de 4 H-clubs te bestuderen. Hiermee werden de reeds eerder in Europese Angelsaksische landen opgedane ervaringen ver sterkt en uitgebreid, zoals de in Engeland en Ier land gebruikelijke ploeg wedstrijden. Het werk van de 4 H-clubs vertoont wel grote verschillen met dat van de Ne derlandse plattelands-organisaties. Aan de ene kant wordt minder aandacht besteed aan de sociaal-economische, maatschappelijke en de principiële. Aan de andere kant wordt echter een ruime plaats gegeven aan de recreatie en het practische technische werk. Dat het wedstrijd element hierbij een buitengewoon grote rol speelt zal zeker ook in verband gebracht moeten worden aan de leeftijdsopbouw der organisaties die de klasse van 10—20 jaar omvat; een aanmerkelijk verschil dus met die der Nederlandse die meren deels leden kennen boven de leeftijd van 20 jaar. voor wie dit element minder aantrekkingskracht heeft. De uitvoering van deze opdrachten die voor een groot gedeelte op zuiver practisch landbouwterrein gelegen zijn, staat onder toezicht van de „Exten sion Service" en belangstellende ouderen in kleiner verband, en in groter verband ook van de land- bouwconsulent. Nadat hij mede door brochures en smakelijk geschreven boekjes op de hoogte is ge bracht van de theorie wordt door hen een opdracht uitgevoerd. Het gaat hierbij niet alleen er om het grootste en mooiste voort te brengen, doch ook de economische resultaten en de bestede moeite tellen bij de beoordeling mee. Op deze wijze kunnen de resultaten van de land bouwwetenschap beter en vlugger in praktijk wor den gebracht, daar de boeren steeds in hun jeugd geleerd hebben om zelf het geleerde toe te passen. Wat kunnen wij er van overnemen? Als we eens nagaan wat wij op dit gebied in Zee land presteren komen we tot de conclusie dat het wedstrijdelement inderdaad wel aanwezig is, zij het dat het slechts op een vrij beperkte schaal. Een declamatie- of improvisatie-wedstrijd op een bijeenkomst is een der eenvoudigste vormen; de zaaiwedstrijden van de streken vertegenwoordigen een vorm waar meerdere personen bij betrokken kunnen worden, terwijl op een sportdag zich leden uit de gehele provincie kunnen meten. De ontwikkelingsmiddag in Januari te Goes was vooral een wedstrijd op cultureel terrein tussen de vertegenwoordigers van de verschillende streken. Het kenmerk van al deze wedstrijden is echter wel dat deze practisch alle vrij beperkt van opzet ge houden moeten worden en wel hoofdzakelijk wegens financiële motieven. Wanneer men b.v. een za.aiwedstrijd over de ge hele provincie Zeeland zou willen houden, dan zou men aanstonds voor de moeilijkheid komen te staan dat er een provinciale jury benoemd zou moeten worden, die met uniforme maatstaven zou moeten werken en dus vrij hoge reiskosten in rekening zou moeten brengen. Een wedstrijd in het ploegen die op éénzelfde terrein gehouden moet worden geeft daarentegen weer hoge kosten aan vervoer van werktuigën, deelnemers en supporters. Zodoende moet een wedstrijd steeds beperkt blij ven tot een vrij klein gebied en een vrij eenvoudig onderwerp waar voldoende deelname bij verwacht kan worden. Het landelijk comité geeft nieuwe mogelijkheden. Het ligt in de bedoeling van het landelijk comité om zich in de eerste plaats te verzekeren van een behoorlijke financiële basis door verschillende grote firma's voor dit plan te interesseren. Het voordeel van deze opzet is ongetwijfeld wel hierin gelegen dat het comité is samengesteld uit vertegenwoordigers van de drie landelijke jonge ren-organisaties, de drie oudere organisaties en de drie landarbeidersbonden, zodat degenen die hier voor een bedrag beschikbaar stellen niet de indruk wekken dat zij voor een bepaalde groepering partij kiezen, en tevens niet de kans lopen dat ze achter eenvolgens door de verschillende andere sollicitan ten worden aangesproken. Het geld zal dus van bovenaf de organisaties toevloeien, en van daaruit ongetwijfeld wel de wegen vinden, doordat men er handleidingen en brochures voor kan samenstellen of subsidies voor wedstrijden beschikbaar kan stellen. In hoeverre komt hierdoor een nauwere samenwerking tussen de organisaties? In de top is dus een intensieve samenwerking tot stand gekomen tussen de algemene en confessio nele organisaties, zowel op het gebied van werk nemer en werkgever enerzijds, als dat van jonge ren en ouderen anderzijds. We kunnen dit van harte toejuichen doch vragen ons tevens af of het hier nu mee afgelopen zal zijn. Indien n.m. via de landelijke organisaties met als tussenschakel de provinciale organisaties dit werk wordt uitgevoerd zouden daar wel eens doublures door kunnen ontstaan, doordat b.v. theoretisch in één streek te zelfder tijd drie of zelfs zes ploeg- wedstrijden zouden worden gehouden. Wij menen daarom, dan ook dat het niveau van samenwerking niet alleen landelijk mag blijven doch ook wel dege lijk provinciaal, streeksgewijze en in de dorpen ter hand moet worden genomen, wil van een werke lijke samenwerking sprake zijn. Want dit technische gebied leent zich toch bij uitstek voor een samenwerking tussen algemene en confessionele organisaties enerzijds en boer en landarbeider anderzijds. Hier hebben wij wellicht De start heeft plaats te 14.45 uur (kwart vóór drie). De wielerwedstrijd met gewone fietsen gaat over een afstand van 40 km en begint te 15.30 uur. De deelnemers worden te 14 uur verwacht in Hotel „Du Commerce" op de Markt te Terneuzen. De prijsuitreiking heeft plaats in Hotel „Du Commerce" te Terneuzen omstreeks 18 uur. De avond zal verder gevuld worden met muziek van het L. J. G.-orkest, zang en de vertoning van sportfilms. De Z. P. M. heeft op zich genomen de inwendige mens met oliebollen te versterken. Men kan er op rekenen, dat de avond te 21 uur wordt gesloten, zodat de laatste boot naar Hoede- kenskerke gehaald kan worden. Men kan zich voor dit festijn opgeven bij de leden van de Provinciale Sportcommissie onder gelijktijdige betaling van 0,50' inschrijfgeld. De aanmelding sluit op 27 Augustus a.s. De Sportcommissie bestaat" uit de volgende leden Voor de streek O. Z.-Vlaanderen: P. de Regt, Sas sing P 11, Axel; Noord-Beveland: J. Wisse, Nieu- werf, Kamperland; Walcheren: A. Labruijère, Duinstraat 203c, Koudekerke; Zuid-Beveland: P. Zweemer, Zeedijk 20, Borssele; Schouwen: van Hattum, A 101, Noordgouwe; Tholen: A. L. Ha-ge, Reigersburg, St. Maartensdijk. een kans om het in onze statuten neergelegde met vrucht in de praktijk te beproeven. Indien de samenwerking alleen moet dienen om de financiële middelen te versterken geloven we toch maar gedeeltelijk te zullen slagen in de opzet. Omdat een samenwerking in de top o.i. steeds gedragen moet worden door de lagere organen, in dien zij wil stoelen in het wezen der organisaties. Wat doen we in onze eigen organisatie met deze plannen? Daar een dergelijk grootse opzet de nodige voor bereiding vergt heeft het comité bekend gemaakt in 1951 nog niet met een werkplan te zullen komen. In het komende jaar zullen we dus voor het eerst hier wat van gaan merken. Toch menen we dat we nu reeds bij het opstellen van de plannen voor de komende winter met deze ontwikkeling rekening zullen moeten houden, opdat we straks klaar zijn om de ons bereikende bijdragen zo goed mogelijk te besteden. We denken hier in de eerste plaats aan het op stellen van een getropt wedstrijdsysteem van af deling via streek naar provincie, wat voor vele onderwerpen door te voeren zou zijn, als declama tie, toneel, sport of behendigheid in het uitvoeren van landbouwwerkzaamheden. Of een dergelijk competitie-systeem nog verder, n.l. tot aan de P. J. G. N. zou kunnen worden door getrokken, is van later belang. Wij menen echter dat ook dit zeker mogelijk moet zijn, en denken hierbij aan het idee van de landelijke landdag dat onlangs op een vergadering van de landelijke raad ter sprake is gebracht. Zou een dergelijke landdag niet een grote aan trekkingskracht uitoefenen indien hieraan verschil lende technische wedstrijden tussen de winnaars in de verschillende provincies aan verbonden konden worden? We weten wel dat ook in Zeeland een dergelijk idee niet direct voor uitvoering vatbaar is, maar geloven er toch alle aandacht aan te mogen beste den, omdat we er een middel in zien om de L. J. G. Zeeland op de duur zijn landdag, die het al enige jaren heeft moeten missen, terug te geven. Zo zitten er aan deze ontwikkelingsgang veel gezichtspunten vast, die niet direct allen aangepakt kunnen worden. Als we echter tijdig ons op dit werk voorbereiden zullen we er zeker de vruchten van mogen plukken. BOS. KAMPRINGRIJDERIJ OP 8 SEPT. TE SEROOSKERKE. De afdelingen Oostkapelle en Serooskerke heb ben ook dit jaar weer hun steeds wederkerende sportmiddag georganiseerd. En als men op Wal cheren van sport spreekt, dan weet men tevens, dat hier de kampringrijderij mee wordt bedoeld. Deze wordt dit jaar voor de derde maal gehouden; van beide afdelingen wordt deelgenomen door 10 leden die elkaar de wisselbeker zullen betwisten. Deze wisselbeker is drie jaar geleden door de beide afdelingen aangekocht. Nadat hij 3 X achtereen of 4 x in totaal door één der afdelingen wordt gewonnen om het eigen dom van deze afdeling te worden. We geven iedereen gaarne de overweging deze middag welke te 13.30 uur begint bij te wonen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5