RUNDVEEKEURINGEN SPAREN en CREDIET On «3 De mogelijkheden zijn er Een KAPITAALVERZEKERING gesloten bij de NATIONALE biedt de volgende voordelen a. U spaart geld en dekt tevens het risico van Uw vroegtijdig overlijden! NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. te THOLEN en SCHOUWEN-DUIVELAND RÏJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. Korte berichten Zij, die hun auto en/of tractor bij de Onderlinge Verzekerings Maatschappij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. verzekerd hebben willen wij er op wijzen, dat wijzigingen, door aanschaffing van een andere auto of tractor, zo spoedig mogelijk aan het Secretariaat of de districtsvertegenwoordigers die nen te worden doorgegeven. Dit doorgeven geldt in het bijzonder voor even tuele schadegevallen. Voor een vlotte afwerking van schadegevallen dienen de leden ons in de eerste plaats ten spoedigste van een schadegeval in ken nis te stellen. Overigens is er voor de adspirant-leden nog plaats in de gelederen der Onderlinge. Zij, die nadere inlichtingen wensen omtrent de verzekering van zijn auto of tractor tegen het risico van eigen wagenschade of wettelijke aansprakelijkheid wende zich tot de districtsvertegenwoordigers of de Secr.- Penningmeester op het Landbouwhuis, Goes, Tel. 2345. De mogelijkheden zijn er. Voor U een kwestie van grijpen. de L. b. U versterkt Uw crediet! Uitvurige vrijblijvende inlichtingen verstrekt gaarne de SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 I. THOLEN. De aanvoer op de premiekeuringen was dit jaar op Tholen weer wat groter dan de beide voorgaan- gaande jaren. Winstpunten zijn vooral de sterk toe genomen belangstelling op de keuring te St. Anna- land, waar dit jaar onder goede leiding weer een goed georganiseerde en drukke keuring plaats vond, en de dit jaar voor het eerst weer ingestelde keuring te Stavenisse, welke gezien de mogelijk heden redelijk slaagde. Voor de keuringen te St. Maartensdijk en Tholen is weinig animo. Wie zorgt hier voor de injectie om tot nieuwe opbloei te komen? Vee is er genoeg en deze premiekeuringen hebben tot doel een bijdrage te geven tot de vee verbetering. Het volgende staatje geeft een overzicht van het aantal gekeurde dieren op de 4 keuringsplaatsen. Melk- en kalfk. 43 15 10 12 Keuringspl. Stieren St. Annaland 3 Stavenisse 1 St. Maartensdijk Tholen Jongvee 2 Tot. 48 16 10 12 Totaal In 1950 4 7 80 63 86 70 De stieren. Alleen een 4-tal stieren van 2 jaar en ouder wer den voorgebracht. Deze waren van voldoende kwa liteit voor het behalen van een eerste prijs. Het gebruik van goed manlijk fokmateriaal blijft op Tholen nog een zwak punt, gezien het betrekkelijk grote aantal ongekeurde stieren van zeer matige eigenschappen, dat nog steeds voor de eigen vee stapel (speciaal de vaarzen) blijft dekken. Niette min zijn er een tweetal hoopgevende factoren om uit deze impasse te komen, n.l.: Ie. Het gewijzigde ontwerp-stierenreglement vol gens hetwelk alle dekrijpe stieren aan goedkeuring zullen moeten worden onderworpen, en 2e. de langzaam op gang komende groei van de K. I.-vereniging „Naar Productief Vee op Tholen," welke zich dit jaar, na een aanvankelijke stilstand, bezig is te voltrekken, dank zij het in gebruik zijn van een uitstekende K. I.-stier, die goed bevrucht. Hier volgt een korte waardering van de gepre senteerde stieren, die het allen, zij het met meer of minder moeite, tot een eerste prijs brachten. Te St. Annaland: Lucas 30011 S., geb. 10-11 '48, eig. J. P. Kloet, St. Maartensdijk. Een regelmatig gebouwde stier, vol doende vast en diep met niet te sterk been werk (bc) en matig edele kop (bc). Behaalde 79 p. en de goede waardering bvoor type. Arnold, geb. 12-1 '49, eig. M. Anthonisse, Poort vliet. Voldoende goedsoortige stier, die in de ribben (bc) wat meer gewelfd en behangen moest zijn en iets afwijkt in de beenstand (bc). Horenstand en staartinplanting eveneens wat afwijkend (bc). Verkreeg bc-f voor type en 76 p. Anna's Albert, geb. 21-12 '47, eig. W. A. Boogaard, St. Annaland. Een kantnummer. Voldoende stuk- kig en wèl soortig (bc+ type) met nogal wat détail foutjes in exterieur (bc horens, bc schoft en schou ders, bc ribben, bc rug, bc staartstuk en banden en bc benen). Kwam op 75.4 p. Te Stavenisse: Johan 30318 S., geb. 11-12 '48, eig. C. J. B. Gakeer. Een ras-typische, goed gespierde stier met beste achterhand (ab dijen en schenkels). Is wel diep, maar in de voorhand en bovenhand niet te vast ge bouwd (schouder, rug bc), met sterk en droog been- werk. Kwam in de klasse bvoor algemeen voor komen met 78.6 p. Het vrouwelijk vee. Zoals gezegd, was dit te St. Annaland het sterkst vertegenwoordigd. Vooral onder de oudere koeien zagen we vele uitstekende melk-productie-koeien (ook in type). De grote klasse 1ste kalfskoeien viel niet mee; weinig uniformiteit, wèl behoorlijke kop groep, daarachter te veel onsoortige dieren. Op de andere keuringsplaatsen was de kwaliteit goed tot vrij goed, maar het aantal te gering. In totaal behaalden een 11-tal van de 80 voorge brachte koeien 80 of meer punten voor uitwendig voorkomen. Deze uitlopers waren te St. Annaland: Doortje, eig. Gebr. Van Engelen, 80 p Cor, eig. M. Anthonisse, Poortvliet, 80 p Mol, eig. M. Anthonisse, Poortvliet, 81 p Jacomien, eig. M. Anthonisse, Poortvliet, 80 p Koos, eig. G. D. Kloet, 80 p Stavenisse: Mientje, eig. C. J. B. Gakeer, Betsy 3, eig. C. J. B. Gakeer, Dora, eig. P. Ha ge, St. Maartensdijk: Mina, eig. C. L. Geluk, Poes, eig. J. W. de Wilde, Tholen Liza, eig. J. Goorden, II. SCHOUWEN DUIVELAND. In dit district werd, totaal gezien, sedert 't vorige jaar een opmerkelijke vooruitgang geboekt. De totale aanvoer op de premiekeuringen steeg van 76 dieren (in 1950) tot 118, als volgt over 'de 7 keuringsplaatsen verdeeld: 80 p. 80 p. 82 p. 82 p. 81 p: 81 p. Melk- en Keuringspl. Stieren kalfk. Jongvee Tot. Zierikzee 1 2 l 3 Moriaanshoofd 1 8 9 Burgh -- 20 4 24 Kerkwerve 2 19 2 23 Brouwershaven 1 7 2 10 Noordgouwe 2 29 2 33 Nieuwerkerk 4 10 2 16 Totaal 11 95 12 118 In 1950 5 69 2 76 Te Burgh, Kerkwerve en Noordgouwe kunnen we, zowel wat belangstelling, aanvoer en kwaliteit der dieren betreft, van behoorlijk geslaagde keu ringen spreken. Vooral Noordgouwe boekte voor uitgang. Zeer matige animo was er nog voor de keuringen te Moriaanshoofd en Brouwershaven, terwijl Zierikzee als keuringsplaats wellicht geheel zal moeten vervallen (ook dit jaar was de aanvoer vrijwel nihil, na voorafgaand overleg!). De kwaliteit der stieren. Een 8-tal jaarlingen (12 jaar) werden ter keu ring aangevoerd, waaronder 3 eerste, 4 tweede prij zen en een eervolle vermelding werden gegeven. Gezien de betekenis van goede fokstieren, vermel den we alleen de 1ste prijswinnaars. Te Kerkwerve: Donar van Overkerk, geb. 26-5-'50, eig. A. v. d. Hoek; te Brouwershaven: Frida's Wopke 32068, geb. 24-2-'50, eig. Stierenver. „Algemeen Belang", p/a H. Gast; Nieuwerkerk: Albert.je's Sikkema, geb. 18-2-'50, eig. J. v. Pope- ring, Sir Jansland. Van de 3 stieren, van 2 jaar en ouder, behaalden er 2 een 1ste prijs, waarvan hier een kort rapport volgt. Karei 29797 S., geb. 22-10-'48, eig. St. v. d. Wek ken, Zierikzee. Voldoende stukkige en soortige stier (b- algemeen voorkomen, 77 p.), met wat losse schouders (bc) en weke bovenlijn (bc rug), als schoonheidsgebreken iets afwijkende horenstand (bc) en staartinplanting (bc). Bernhard, geb. 15-9-'48, eig. J. v. Popering, Sir Jansland. Een evenredig gebouwde stier met goed beenwerk, doch matig vaste schouderaansluiting (bc), die wat fraaier van kop (bc) en staartstuk (bc) kon zijn. Behaalde b- voor algemeen voor komen met 78 p. Het vrouwelijk fokvee. Over het geheel genomen maakten de getoonde fok- en gebruikskoeien, ook kwalitatief gezien, een wat betere indruk dan het vorige jaar. Bij de oudere koeien kwam dit sterker naar voren dan bij de vaarzen en eerste kalfskoeien (aangezien bij de oudere, blijvende, koeien door een zekere selec tie de ongunstige invloed van het gebruik van min der goede fokstieren op de kwaliteit der nakome lingen enigszins is uitgeschakeld!). De K. I. kan zowel in type, uniformiteit van het vee, als in productie-waarde op Schouwen-Duive- land in de toekomst veel goed maken. Van belang hierbij is, dat in het lopende boekjaar reeds 1200 koeien en vaarzen van de goede K. I.-verenigings- stier Riant van de Buurt zullen worden geïnsemi- neerd. Het aantal gepresenteerde kopnummers was re latief nog bescheiden. 7 koeien behaalden 80 of rneer punten. Zij mogen hier vermeld worden met hun eigenaren. Moriaanshoofd: Liza, eig. J. Boot Pzn., 80 p Burgh: Corry, eig. A. Hanse, Diehoek, 81 p Gerda II, eig. idem, 80 p Kerkwerve: Johanna 30, eig. J. Boot Nzn., 80 p Noordgouwe: Betsy, eig. M. Kurvink, 81 p Nieuwerkerk: Ida, eig. J. C. Flikweert, 81 p. De edele, massale en diepe kwaliteits-koe Anna, eig. R. P. Gaanderse te Nieuwerkerk, welke in uitstekende conditie werd voorgebracht, spande met 84 p. voor exterieur de kroon. De Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, Ir W. L. HARMSEN. Gelegenheid tot het aanmelden van nieuwe leer lingen tot 25 Augustus. Daar wij geregeld aanvragen krijgen voor plaat sing van gediplomeerden der school verzoeken wij alle oud-leerlingen, die een werkkring buiten het ouderlijk bedrijf zoeken en zich tot heden nog niet bij mij hebben opgegeven, zich schriftelijk te mel den onder opgave van de volgende gegevens: a. Geboortedatum. b. Volledig adres. c. Jaar, waarin een diploma R.L.W.S. werd be haald. d. Voor welke werkkring belangstelling bestaat. De Directeur der School, Ir J. VERSTEEG, Ravelijn de Groene Jager 8, Goes. Gedurende de afgelopen maanden is de Colorado kever in het algemeen goed bestreden, maar thans, in de drukke oogsttijd en nu het aardappelloof be gint af te sterven, laat de bestrijding veel te wen sen over. Juist de zomerkevers vormen de besmet tingsbron voor het volgende jaar, daar deze kevers in de grond overwinteren. Iedere kever, dit najaar gedood, betekent duizen den kevers het volgende jaar minder. De telers van en handelaren in pootaardappelen worden er op attent gemaakt, dat hoewel momen teel een besluit van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst geldt om de sortering 25/28 mm te plomberen, het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw een verorde ning zal afkondigen, waarbij het verhandelen van de sortering 25/28 mm van de klassen A, AB, B en C wordt verboden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 3