Noord-Brabantsche Mi) van Landbouw Harkt- ea Veüinsberictaten Korte berichten DE VERZEKERINGEN DER N. B. M. L. BRABANTSE BOERENBRIEFKES. LET OP DE BOVENSTE LAGEN VAN DE MESTHOOP. Van 21 Augustus tot en met 1 Sept. zal te Enschede de tentoonstelling F. F. „zij hebben het gemaakt" worden gehouden. Volgens dit devies volgt de tentoonstelling in de agrarische sectie de veredelingsgedachte van grondstof tot eindproduct. Speciaal aan de veefokkerij is alle aandacht be steed, gezien het groot aantal fokdagen van paar den, koeien en ander vee. Wortelonkruiden als distels en hoefblad kan men ook in de stoppel bestrijden. Men gebruikt hiervoor bij voorkeur groeistoffen en wel een hoge concentratie van 24 D esters. Men kan bijv. 2 x de normale sterkte nemen. In dien er enkele vervuilde plekken in het perceel voorkomen verdient het aanbeveling een rug sproeier te gebruiken. Als het middel goed is ingewerkt kan gestoppeld worden. De beste resultaten worden zoals steeds bij groeistoffen bereikt wanneer de opkruiden een sterke groei vertonen, dus bij mooi weer. Augustus is een uitermate geschikte maand om stalmest op het weiland te brengen. Bij warm en vochtig weer is het bacterie- en dierenleven in de grond op zijn hoogtepunt, zodat de vertering snel verloopt. Indien U koolzaad wenst te zaaien kunt U dit het beste doen voor 20 Aug. daar zaaien in Sep tember spoedig opbrengstdaling geeft. Bij een goed zaaibed is 3 kg zaaizaad per ha voldoende; op grover liggend land kan men tot 6 kg/ha gaan. De waarnemend directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer heeft medegedeeld, dat door de Minister van Verkeer en Waterstaat machtiging werd verleend om ten behoeve van zelfrijdende landbouwvoertuigen welke op 1 Januari 1951 in Nederland in gebruik waren en niet ten volle aan de gestelde eisen voldoen, kentekenbewijzen af te geven voor zover de breedte uitgaat boven de maximum toegelaten breedtemaat (nl. 3.00 m voor A-wegen, en 2.60 m voor B-wegen), tot een maxi mum breedtemaat van 4.10 m. Afgegeven kentekens voor dergelijke extra brede landbouwvoertuigen zullen de lettergroep „ZZ" voeren; dit brengt met zich mede dat steeds, vóór elk gebruik, ingevolge het bepaalde in art. 123 (W. V. R.), een ontheffing van de betr. Wegbeheer- dêr verkregen zal dienen te worden. Deze ontheffingen kunnen worden verleend door Gedeputeerde Staten voor wegen onder het beheer van de provincie alsmede andere wegen gelegen buiten bebouwde kommen. Van de overige wegen wordt ontheffing verleend door Burgemeester en Wethouders. Bij beschikking van de Directeur-Generaal van de Landbouw, is, te rekenen met ingang van 1 Juli 1951, de Adjunct-ingenieur bij de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, Ir. Th. A. J. H. Crijns, belast met de werkzaamheden, verbonden aan het Rijks consulentschap te 'Axel. De waarneming geschiedt gedurende het tijdvak, dat de betrokken wnd. Rijkslandbouwconsulent, Ir. P. R. Bouman in het buitenland verblijft. C. Z. A. V. WEMELDINGE. 13 Augustus 1951. Groothandelsnoteringen. Tarwe. De eerste partijen tarwe van de nieuwe oogst waren aan de markt. De kwaliteit is matig met een vrij hoog percentage blauwpuntige korrels. Al naar gelang kwaliteit en vochtgehalte werd van 22,85 tot 25,35 franco fabriek betaald. Gerst. Door het minder gunstige oogstweer was de aanvoer vandaag gering. De prijzen trokken dan ook aan tot ƒ31,50 voor de doorsneekwaliteit. Groene erwten. Het aanbod was klein, waarvoor echter goede belangstelling bestond. Betaald werd 38,50—42. Koolzaad. De vorige week gingen enige grote houders over tot verkoop. Deze partijen werden voor 61,60, bekende condities, uit de markt ge nomen. De invloed hiervan was vandaag duidelijk merkbaar en kopers waren zeer moeilijk te vinden. Naar verluidt zouden de belangrijkste fabrieken deze maand niet meer als koper optreden. Karwijzaad. De prijs heeft zich de laatste dagen kunnen verbeteren. Ook heden was er belangstel ling. Prima doorsneekwaliteit deed, franco Rotter dam 80, Blauwmaanzaad. Ondanks minder gunstige oogstvooruitzichten blijft de handel stil. Prima doorsneekwaliteit franco Rotterdam Aug./Sept. 94,—. In andere producten geen handel van betekenis. Ruwvoeders. Ook hier spelen thans de weers- Reeds meermalen vestigden wij er de aandacht op, dat onze leden ook op het gebied van verzeke ringen op een solide en voordelige wijze bij hun eigen organisatie terecht kunnen. Daar is allereerst de Onderlinge Hagelverzeke- ring, die in 1925 werd opgericht en waarvan vooral de laatste jaren het aantal deelnemers steeds toe neemt. De Onderlinge heeft lage premies en een over de gehele provincie verspreid risico, terwijl door het systeem van de deelnemers-rekeningen het voordelig saldo voor een groot deel tegoed wordt geschreven op naam van de deelnemers. Als deelnemer heeft men hierdoor de zekerheid, dat de betaalde premies nooit geheel weg zijn, doch dat men bij beëindigen van het lidmaatschap de tegoed geschreven gelden krijgt uitgekeerd, na af trek van 10 voor het reservefonds. Ook op het gebied van Brandverzekering en Varia-verzekeringen (stormschade, ongevallen, zie kenhuiskosten enz.) kan uw eigen organisatie U van dienst zijn. De Brandverzekering biedt vooral op het gebied van boerderijenverzekering lage pre mies en aantrekkelijke voorwaarden. Waarom zou men als lid van de N. B. M. L. hier van niet profiteren? Het loont allicht de moeite zich hiervoor vrijblijvend nader te laten inlichten. In verschillende gevallen zal hiermee het contribu tiebedrag geheel of grotendeels kunnen worden be spaard. Voorts kan men voor verzekering van zijn paar den en vee terecht bij de „Pavee", óók een instelling van de N. B. M. L., die is opgericht in het belang van de leden. De „Pavee" heeft reeds bewezen, dat billijke premies en soepele schaderegeling samen gaan. Tenslotte is ook sinds 1 Juli j.l. voor. de leden der N. B. M. L. de mogelijkheid geopend om deel te nemen aan de Onderlinge Auto- en Tractorver zekering, welke door de Z. L. M. werd opgericht en waarvoor in Zeeland in enkele maanden tijds zeer veel deelnemers zich hebben aangemeld. Men kan zowel tegen wagenschade als tegen wettelijke aan sprakelijkheid verzekeren, terwijl deze risico's ner gens beter en voordeliger kunnen worden onderge bracht dan bij deze Onderlinge. Door deel te nemen aan de ten behoeve van de leden der N. B. M. L. opgerichte verzekeringen kan men zich vaak belangrijk voordeel bezorgen, ter wijl tevens hierdoor de eigen organisatie wordt versterkt. BegTijpt daarom Uw eigen belang en vraagt eens inlichtingen aan het Secretariaat. Tenslotte nog een mededeling voor hen, die op verzekeringsgebied over enige ervaring beschikken en wien een bijverdienste niet onwelkom is. In verband met de uitbouw van de verzekeringen kunnen in verschillende Kringen nog enkele actie ve agenten worden geplaatst. Zij, die hiervoor be langstelling hebben, kunnen hiervoor hun sollici tatie indienen bij het Secretariaat der N. B. M. L., Noordhaven 21 te Zevenbergen. Zandheuvel, Aug. 1951. Beste Willem, Eindelijk zal ik dan ook eens iets van mij laten horen. Enkele weken geleden mochten we je brief omstandigheden een grote rol. Aanbiedingen in los hooi werden vanwege het grote risico niet ge maakt. Er was wel belangstelling voor draadge- perst, uitgebroeid hooi voor directe of latere leve ring. In stro was zeer weinig handel. STRO VLAS. Deze week was er slechts belangstelling voor de goede onbeschadigde partijen stro vlas. Voor deze partijen worden goede prijzen geboden. Voor de tweede soort en beschadigde partijen is zeer weinig vraag. Goed vlas ƒ1500ƒ2000 per ha; gerepeld.2835 cent per kg; ongerepeld 20—25 cent per kg. Afwijkende en beschadigde partijen 1000 1500 per ha en 1520 cent per kg ongerepeld. VEEMARKT TE ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden 13 Aug. Aug. in totaal aangevoerd 1175 stuks vee, waarvan 768 vette koeien en ossen en 407 varkens. De aan voer van vette koeien was groter dan de vorige week en bij tamelijke handel waren de prijzen ech ter niet lager dan vorige week. Zij bedroegen ƒ1,95 tot ƒ2,80 per kg geslacht gewicht. De aan voer van varkens was evenwel kleiner en bij vlug ge handel konden hogere prijzen worden bedongen, namelijk van ƒ2 tot ƒ2,06 per kg levend gewicht. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noteerden wat klei-aardappelen van 35 mm opwaarts betreft, Eigenheimers 10 tot 10,50 en Bintjes 8,50 tot 9,50, Nieuwlandse Zandeigenheimers noteerden 10,50. Wat voeraardappelen betreft noteerden zeke aardappelen 4,50 en gezond veldgewas 5,50 tot 6 alles per 100 kg berekend op de handels- voeraardappelen 4,50 en gezond veldgewas 5,50 sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. ontvangen. Mijn vrouw had al meermalen tegen me gezegd: „Kees, moet je Willem niet antwoor den?" Maar ja, kerel, je weet hoe het gaat, vooral in de lente en zomer, druk, druk en nog eens druk. Dat begint gewoonlijk in de hooitijd en dan maar pezen, jongens. Je weet wel hoe dat bij ons in de zandstreken gaat. Wij beschikken gewoonlijk niet, zoals bij jullie, over voldoende geschoold personeel, terwijl op de meeste kleine bedrijven dit ook niet te betalen is. Daardoor is de zandboer gewoonlijk dan ook de eerste die begint en de laatste die ophoudt met werken. Met als gevolg, dat je soms 's avonds zó moe bent, dat je geen zin meer hebt om nog eens te gaan schrijven. We hebben gelukkig dit jaar hier veel hooi kun nen winnen, wat wel een geruststelling is voor de komende winter. Er is ook veel goed hooi gewon nen, ondanks het koude voorjaar en de vele regens. We zijn hier op 't ogenblik volop aan de graan oogst. De rogge staat overal gemaaid en ook ver schillende percelen haver staan reeds aan de hopen. Het heeft hier de laatste tijd heel veel geregend en het is wel te wensen, dat we eens een tijdje droog weer krijgen. Vooral in verband met het binnenhalen van de oogst. Hoe staat het er bij jullie mee? Bij jullie gaat natuurlijk de boel grootscheeps^ wat ook gemakkelijker kan dan bij ons. Werken er ook bij jullie al veel combines en hoe gaat het met deze machines als het veel regent? Hier wordt het meeste koren gemaaid met de zelf- binder, behalve dan de hele kleine percelen, die met de zicht of met de grasmachine, voorzien van een aflegapparaat, gemaaid worden. Van vergaderen is de laatste tijd niet veel ge komen. Toch denken wij nog dikwijls terug aan die mooie vergadering waar het honderdjarig be staan onzer Maatschappij werd gevierd. Ik heb ge hoord, Willem, dat jij in die regeling voor die her denking zo'n groot aandeel hebt gehad. Ik moet zeggen, je hebt eer van je werk gehad. Het was in één woord af. Zo iets hadden we niet kunnen dro men. Vooral op ons maakte dit zo'n indruk, Willem. Je weet hoe vér we hier als leden van de Maat schappij van elkander zitten. Soms enkele op een dorp en als je dan zo'n volle zaal met je eigen mensen ziet, dan wordt het je warm om het hart en je hoort dan hoe ook in die honderd jaren van het bestaan der Maatschappij is geworsteld moeten worden en gestreden, dan word je zelf óók weer gesterkt om verder te werken. Wat zijn er op die vergadering een hoop mooie woorden gesproken en wat was dat een ontroerend moment, toen onze oud-voorzitter de heer Sneep door Minister Mansholt onderscheiden werd. Ik kreeg er waarachtig tranen van in mijn ogen en ik schaamde me er ook niets voor Gewoonlijk wordt een mens geëerd en geprezen als hij dood is en dat is wel aardig, maar wat heb je daaraan, als je tijdens je leven wordt miskend? Je voelde als 't ware: hier wordt in de persoon van de heer Sneep de hele Maatschappij voor haar 100-jarig werken geëerd en onderscheiden, en wie kon men daarvoor beter uitkiezen dan deze onvermoeibare werker? Taai als vlaslint en naarmate zijn lokken minder worden, blijkt zijn werklust toe te nemen! Het echte voorbeeld van de man, die wél buigen kan, maar niet te breken is; van de organisator, die in samenwerking zijn kracht zoekt en die dwars door tegenslagen en moeilijkheden het ideaal voor ogen houdt. Een krachtige samenwerkende boerenstand is tot heil van de boeren en het ganse land. Moge zijn voorbeeld, Willem, ons allen stimuleren hem na te volgen, dan zal ook de Noord-Brabantse Mij van Landbouw in de toekomst waarachtig wel iets bereiken De groeten van je vriend KEES VAN KEMPEN. Nu de tijd is aangebroken, dat de stalmest over het gras- en bouwland wordt gereden, willen we uw aandacht vragen voor de bovenste lagen van uw mesthoop. In vele gevallen heeft men daar de resten uit de hooiberg, uit de tasruimte en van de hooizolder gedeponeerd. Behalve onschuldig stro- stof, hooi e.d., komen hierin ook zeer, zeer vele hooi- en onkruidzaden voor. Brengen we dergelijke producten op het land, dan bestaat er zeer veel kans, dat deze zaden (van ongewenste planten!) zeer spoedig aanslaan, waardoor het gras- en bouw land het volgend jaar weer vele ongewenste gras sen en onkruiden zal bevatten, waartegen men dit jaar misschien zo intensief is opgetreden. Het beste doet men door deze gevaarlijke massa te bewaren tot de winter om haar dan door de stalmest te verwerken. Door het broei-proces gaat de kiemkracht van de zaden veelal verloren. Om stuiven en verspreiden door de vogels en andere dieren tegen te gaan, doet men goed er een grond- laagje over te brengen. Onkruid komt altijd gemakkelijk; het verdwijnt met veel moeite, kosten en tijd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6