5 INGEZONDEN Jiel van Bloemen zwerven ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AvnuiUa Festijn in O.Zeeuws-Vlaanderen OP 15 SEPTEMBER VOOR ZWEM- EN WIELERSPORT. MAG ER IN DE L. J. G. GEDANST WORDEN? WEKEN DOOR DE BOERENJEUGD Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Het is eigenlijk niet te verwonderen dat Neder land wel eens het Bloemenland genoemd wordt, als we denken aan de prachtige bloembollenvelden, welke in het vroege voorjaar het groene Hollandse landschap met felle kleuren opfrissen. Ja Bloemen land want of wij nu door de grootste stad of het kleinste dorp komen, wij zullen achter welhaast ieder venster op het raamkozijn enige bloemen of planten zien staan, die daar met liefde zijn neerge zet. Zo is een vaas met bloemen in huis langzamer hand een onderdeel van ons interieur geworden, waar wij niet meer buiten kunnen. Wij houden van bloemen, maar met bloemen is het al net als met mensen: De mens, van wie wij veel houden, begrij pen wij nog niet altijd. Ieder mens is anders en schept een eigen sfeer om zich heen. Hij zal zich het gelukkigst voelen in een omgeving, die het meest in harmonie is met zijn eigen wezen. Zo ook een dier en plant en bloem. Een wilde bloem, die in de vrije natuur ont luikt en opgroeit, zal in harmonie zijn met haar omgeving. Een orchidee zal zich thuisvoelen in een tropisch klimaat en zou niet graag met de edelweis willen ruilen, daar het koude hooggebergte niet overeenkomt met haar wezen. Maar nu de gecultiveerde bloem. Die is. om in harmonie te zijn met haar omgeving, geheel afhan kelijk van ons, mensen, die haar naar eigen smaak in onze tuintjes of vazen rangschikken. Of wij, wan neer wij bloemen schikken, wel genoeg bedenken, dat een bloem, net als een mens ruimte nodig heeft om te kunnen ademen en zich te ontplooien, om het best tot haar recht te komen. De meeste mensen houden van bloemen maar of wij wel eens stilstaan bij de gedachte, wat die arm vol bloemen uitdrukt, waar we mee thuiskomen. Misschien ligt het niet zo in onze aard om zich j hierin te verdiepen. En toch iedere bloem ver schilt weer van de andere, drukt iets anders uit. De vorm is verschillend, de groei, het karakter. In China en Japan wordt niet op de kleuren gelet maar de schikking van een bouquet is daar het belangrijkste. Terwijl wij hier altijd op grote bou- quetten (hoe groter hoe mooier) letten en de kleur, opdat dit allemaal bij elkaar past. Het bloemen- schikken is eigenlijk moeilijk, hoe dikwijls gebeurt het niet dat je eens bij iemand komt en je dan zo'n stijve vaas met bloemen ziet staan. Daarom moet je vóór je bloemen uit de tuin haalt, altijd beden ken waar ze moeten staan en in welke vaas, zodat je niet met bloemen komt, die helemaal niet bij interieur en vaas pqssen. Bloemenschikken kan eigenlijk iedereen leren," Op Zaterdag 15 Sept. organiseert de streek O. Z.-Vl. in samenwerking met de Provinciale Sportcommissie een zwem- en wielerwedstrijd. De zwemwedstrijd vindt plaats aan de nieuwe haven (in de volksmond „dokken" te Terneuzen) en gaat over een afstand van 1 km. De start heeft plaats te 14.45 uur (kwart voor drie). De wielerwedstrijd met gewone fietsen gaat over een afstand van 40 km en begint te 15.30 uur. De deelnemers worden te 14 uur verwacht in Hotel „Du Commerce" op de Markt te Terneuzen. De prijsuitreiking heeft plaats in Hotel „Du Commerce" te Terneuzen omstreeks 18 uur. De avond zal verder gevuld worden met muziek van het L. J. G.-orkest, zang en de vertoning van sportfilms. De Z. P. M. heeft op zich genomen de inwendige mens met oliebollen te versterken. Men kan er op rekenen, dat de avond te 21 uur wordt gesloten, zodat de laatste boot naar Hoede- kenskerke gehaald kan worden. Men kan zich voor dit festijn opgeven bij de leden van de Provinciale Sportcommissie onder gelijktijdige betaling van ƒ0,50 inschrijfgeld. De aanmelding sluit op 27 Augustus a.s. De Sportcommissie bestaat uit de volgende leden: Voor de streek O. Z.-Vlaanderen: P. de Regt, Sas sing P li, Axel; Noord-Beveland: J. Wisse, Nieu- werf, Kamperland; Walcheren: A. Labruijère, Duinstraat 203c, Koudekerke; Zuid-Beveland: P. Zweemer, Zeedijk 20, Borssele; Schouwen: van Hattum, A 101, Noordgouwe; Tholen: A. L. Hage, Reigersburg, St. Maartensdijk. maar men moet met verfijning te werk gaan. We moeten de bloemen met liefde en eerbied bezien als een wonder der natuur. Wanneer wij dat gevoel eenmaal bezitten, zullen wij vanzelf de behoefte gevoelen, de bloem zodanig in een vaas te zetten, daar haar schoonheid het mooist tot haar recht komt, en wel in harmonie met vaas en omgeving en tevens in goede verhouding tot de andere bloe men, waarmede zij de vaas deelt. Daarom nooit alle bloemen tegelijk in een vaas zetten en daarna er aan gaan veranderen, maar bloem na bloem, terwijl wij voor iedere bloem de juiste plaats zoeken. En vooral niet teveel bloemen in één vaas, een bloem stuk mag nooit overbelast zijn. Iedere bloem moet U kunnen toelachen, dus niet de een verscholen achter de ander. U zult tevens bemerken, dat de bloemen dan ook veel langer hun frisheid behou den. Bovendien moeten wij met de vorm en de grootte van de vaas rekening houden. Ons moderne interieur heeft gelukkig veelal rustige, lichte muren, waarbij ieder bloemstuk goed tot zijn recht komt. Vorm en kleur tekenen zich dan mooi af tegen de effen neutrale achter grond. Er zijn natuurlijk mensen, die reeds door aanleg de kunst verstaan om bloemen te schikken. Een ieder kan het echter leren, als hij er voor open staat en tegelijkertijd wordt zijn kunstzin hierdoor ontwikkeld. Probeert U het eens en voor alles ga voorzichtig te werk. Durft U eens een mooie, breeduitgegroeide tak in zijn eentje in een vaas te zetten die niet te wijd is en probeer ter afwisseling eens verschillende soorten en kleuren te combi neren. U zult zien, dat U er plezier in krijgt. Het mag dan iets meer van Uw kostbare tijd eisen, het resultaat in ongetwijfeld de moeite waard. ANNIE DE BRUIJNE, Z.P.M., afd. Zuidzande. De oplettende lezer zal deze week één van de namen der redactieleden in de ,,kop" van onze krant missen. Koos Janse heeft zich op 16 Augustus in de huwelijke staat begeven, en haar redactionele taak opge geven. We zullen haar missen omdat ze er steeds voor gezorgd heeft dat het poëtische element in ons blad niet te zeer verwaar loosd werd. Onze beste wensen vergezellen haar op haar verder levenspad, en wij hopen dat zij nog menige keer met plezier naar het onbe zorgde stel, afgebeeld in het embleem van onze krant, zal mogen kijken. DE REDACTIE. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) In verband met het ingezonden stuk van de besturen der Z. P. M. en L. J. G. van Noord-Beve land meent het streekbestuur van Tholen en St. Philipsland het volgende te moeten opmerken. De Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland wil zijn een algemene organisatie, die er naar streeft te zijn, een samenbundelend orgaan van alle plattelands jongeren (landbouw en aanver wante takken van bedrijf, ongeacht zijn gods dienstige of politieke overtuiging. Dit wil zeggen, dat ieder zich, zonder dat daarbij aan zijn gods dienstige of politieke principes geweld wordt aan gedaan, thuis moet kunnen voelen in onze organi satie. Wanneer er nu in onze L. J. G. handelingen plaats vinden, die op principiële gronden ibij een zekere categorie van leden, het geeft niet hoe klein die groep ook mag zijn, op bezwaren- kan stuiten, dan wordt daarmee de deur van ons L. J. G.-gebouwd, die voor een ieder open behoort te staan, voor die groep gesloten. Daarmee zou dan ook het woord „algemeen" een min of meer holle klank krijgen en zou het beter zijn te spreken over een „neutrale" organisatieen het stempel neutraal wenst onze L. J. G. geenszins te dragen. Wanneer de L. J. G. werkelijk wil streven naar een eenheidsband van alle landbouwjongeren, en dan tevens een voorbeeld wil zijn van wat er door algemene samenwerking kan worden gepresteerd, ook voor de andere jongerenorganisaties, die maar een beperkt aantal jongeren in hun gelederen kun nen opnemen, welnu laat zij dan innerlijk en uiter- lijk een houding aannemen waarvoor een ieder respect heeft. P.S. Hoe denkt het Provinciaal Bestuur over deze kwestie? (Slot.) Daarna rolden onze bussen naar Yersey City wat we grotendeels onder ons zagen liggen, terwijl wij over de Skyway reden. Dit is een indrukwekkend gezicht, vooral daar het al donker werd en zo beneden ons de millioenen lichtjes onder ons zagen flonkeren. Hierna nog door de Holland-tunnel en zo waren we op het eiland Mattahatem (New-York). Bij aankomst wachtte ons een verheugend be richt, n.l. dat de Holland Amerika Lijn had beslo ten om ons met de „Veendam" te laten vertrekken, die al binnen 2 dagen vertrok. Dit was een bof je voor ons, vooral omdat dit een passagiersschip is, terwijl we anders met een vrachtboot over hadden moeten steken. Wel hadden we nu maar een volle dag in New-York, doch als je dan met een sight seeingbus meegaat, krijg je behoorlijk wat te zien zoals b.v. het hoogste gebouw van de wereld, waar we met een „sneltreinlift" naar boven gingen, be halve de laatste 8 verdiepingen; hiervoor moesten we in een „boemellift' stappen. Jammer genoeg was het niet helder, maar toch kregen we al een aardig idee van dit enorme gebouw. Ook nog het N.B.C.-gebouw bekeken, waar we televisie-opnamen hebben zien maken, en waar een aardige juffrouw ons voordeed hoe allerlei geluiden werden nage bootst. In dit gebouw heeft men natuurlijk vol komen geluiddempende vertrekken, doch dit bleek nog niet afdoende te zijn, daar b.v. de ondergrondse tramtrillingen veroorzaakte, zodat ze deze vertrek ken als het ware zevende kussen de vaste muren bevestigd hebben. Beide avonden ook nog mooie shows gezien, o.a. de bekende „Peefshow". Zo stapten we dan 24 Nov. aan boord van de „Veendam" en was er een onvergetelijk half jaar achter de rug; een half jaar waarin de meeste van ons van Amerika zijn gaan houden, niet alleen van het ruime mooie land, doch ook van zijn joviale bevolking die ons zo gastvrij heeft ontvangen, ook al zijn ze misschien wat oppervlakkiger dan wij. En met de afvaart van de „Veendam" wil ik ook mijn zwerven door Amerika beëindigen, wat eigen lijk in Washington D.C. al beëindigd was, daar we toen weer aan de goede leiding van het departe ment van landbouw waren toevertrouwd. AD. DOELEMAN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5