19e NAT. TENTOONSTELLING INGEZONDEN 3 maanden haar recht op verklaringen. Na her onderzoek kunnen eventueel weer groene verkla ringen worden gegeven. Dat een bedrijf ten aan zien van het afgeven van verklaringen degradeert, is juist. Aangezien de verklaringen nu eenmaal bestemd zijn voor de a.s. koper heeft deze er recht op dat de verklaring in overeenstemming is met de wer kelijke toestand op het bedrijf. Daarom moeten ook de dieren van de tJb.c.-vrije bedrijven na 1 Juli overgetuberculineerd worden bij verkoop. Daar door wordt aan de a.s. koper een zo groot moge lijke garantie gegeven. Wij kunnen gelukkig zeg gen dat het aantal reclame's uiterst gering is. Juist bij een vee-exporterende provincie als Zee land is dit van groot belang. Dat dit in andere provincies nog niet gebeurt, wil niet zeggen dat het niet nodig is. De enige manier om de degradatie enigszins te niet te doen is het laten hertuberculineren van het bewuste dier 3 maanden nadat het op het bedrijf is gekomen. Dus niet 6 weken, zoals collega Van der Maas zegt, maar 3 maanden. Ook deze termijn kan in bepaalde gevallen nog te kort zijn, maar ook hier is een practisch bruikbare termijn genomen. Wanneer collega Van der Maas schrijft dat er over de opname van de smetstof nog wel het een en ander kan worden opgemerkt, dan is dat juist. Als het iets nieuws is, dan is het zijn plicht dit zo gauw mogelijk te doen. Is het niets nieuws, wat wel het geval zal zijn, dan behoeven wij er ook niet over te schrijven. Over het tuberculineren van dieren zou ik alleen maar willen opmerken, dat de tuberculinatie een diagnotische injectie is en geen vaccinatie. Een vaccinatie is heel wat anders, dat weet collega Van der Maas toch wel? Tot slot nog dit: Wanneer collega Van der Maas schrijft, dat hij nog andere factoren kan belichten inzake de „bestrijdingsoplossing", dan kan ik hem mede delen dat daar helemaal geen behoefte aan bestaat. Wij hebben op 't ogenblik een plan, en volgens dit plan moeten we werken. Aan dit plan kleven nog bezwaren die we heus wel kennen, maar die niet allemaal ineens uit de weg geruimd kunnen worden. Wij hebben behoefte aan dierenartsen die bereid1 zijn nauwkeurig volgens dat plan aan de t.b.c.- bestrijding mee te werken, en die bereid zijn dit plan in al zijn strengheid bij hun cliënten uit te voeren. Dat betekent nauwgezet tuberculineren en nauwgezet de reactie aflezen. Dat betekent ook, er op te letten, dat bij aankopen de verklaringen precies in orde zijn. Alleen dan is de praetiserende dierenarts verant woord tegenover zijn cliënten, hoe onaangenaam die taak in sommige gevallen ook mag zijn. Dr. G. WAGENAAR. (Buiten de verantwoordelijkheid van de Redactie.) NOGMAALS DE V. I. M. P. O. L. Geachte Redactie, In het kort zou ik nog even willen ingaan op het artikel van de heer Landré, voorzitter der VIMPOL, in het Zeeuwsch Landbouwblad. De heer Landré begint met te zeggen, dat organi satie op het gebied van landbouwtentoonstellingen nodig is. Geheel accoord, maar dan democratisch, rechtvaardig en in overleg met de betrokkenen ter plaatse organiseren. Als de VIMPOL in overleg met onze provinciale organisaties ieder jaar voor iedere provincie vaststelt hoeveel tentoonstellingen en demonstraties in het belang van beide partijen kun nen worden gehoudendan zouden we al een eind in de goede richting zijn. De heer Landré zegt dan, dat in 1949 400 tentoon stellingen werden gehouden (waaronder 290 van pluimvee, konijnen en duiven), die alleen aan stand- huur 3 millioen kostten. Maar hoeveel werden er van dit ontstellende aantal in Zeeland gehouden? En weet de heer Landré ook welk bedrag onze Kringtentoonstelling van die 3 millioen „op slokt"? Wellicht vindt de VIMPOL Zeeland niet belang rijk genoeg. Maar weet zij, dat Zeeland mét de Zuid-Hollandse eilanden en het zeeklei-gebied van West Noord-Brabant van de in ons land geteelde oppervlakte wintertarwe 38%, van de zomer gerst 55 van de erwten 31 van het vlas 52 van de suikerbieten 52 en van de aardappels 15 verbouwt? (Cijfers C. B. S. over 1950.) Tot slot zegt de heer Landré in zijn artikel, dat door mij e enonjuiste voorstelling van zaken werd gegeven. Indien de heer Landré overtuigd is van de juiste handelwijze der VIMPOL op de tentoon stelling te Krabbendijke, dan is het aan hém dit aan alle Zeeuwse boeren te bewijzen; te bewijzen, dat zij géén recht hebben op medewerking der VIMPOL bij het organiseren van hun Kringten toonstelling één keer per jaar, waarbij in hoofd zaak Zeeuwse handelaren en agenten van land bouwwerktuigen worden verwacht met voor Zee land geschikte machines. Dan is het aan hém aan te tonen, dat de VIMPOL wél loyaal handelt als zij de medewerking weigert. Ik wil besluiten met de hoop uit te spreken, dat de VIMPOL in het vervolg haar medewerking zal verlenen, eventueel na overleg. RiUand-Bath. C. J. VAN DER WERFF. Dinsdag 4 en Woensdag 5 September a.s. wor den, zoals bekend, de grote hoogtijdagen van dit jaar voor paardenfokkend Nederland. Uit alle delen des lands zullen de besten van de besten tezamen vormende een luisterrijke inzen ding van pl.m. 400 eliteproducten uit de Neder landse Trekpaardfokkerij, worden ingezonden naar „De Nationale" te Den Bosch. Aan geldprijzen alleen al wordt een bedrag van 10.000 beschikbaar gesteld. Daarnaast worden nog vele ereprijzen uitgeloofd, o.a. de grote zilveren medaille, aangeboden door H. M. de Koningin en de medaille van Z. K. H. Prins Bernhard. Onder de vele andere ere-prijzen bevinden zich nog twee zilveren wisselbekers aangeboden, resp. door de Alg. Voorzitter van het Trekpaardenstamboek Jhr. J. van Vredenburch en door het Stadsbestuur van 's-Hertogenbosch. In vorige jaren was de binnen- en buitenlandse •belangstelling immer zeer groot, doch voor dit jaar mag worden aangenomen, dat vooral het bin nenlandse bezoek, dat van vorige jaren nog verre zal overtreffen. Dit blijkt o.a. uit de veelvuldige aanvragen en informaties zowel van organisaties die in gezamen lijk verband als van particulieren die op eigen ge legenheid deze, Nationale Show, willen bezoeken en die de gunstige dagen in September, na de drukte van hooi en oogsttijd reserveren om van een paar welverdiende vacantiedagen, in de aparte en eigene sfeer van dit trekpaardenfeest en in het royale en gastvrije 's-Hertogenbosch, dubbel te genieten. Het is bijzonder voor de trekpaardfokkers wel zéér verheugend en bemoedigend te kunnen constateren, dat deze landelijke tentoonstelling met haar grandiose vertoningen en imposante demonstraties thans bij elke boer en paardenlief hebber zo in het middelpunt der belangstelling staat en dat zeer vele van hen deze belangstelling zullen omzetten in een feestreis naar Den Bosch, naar de Nationale Trekpaardententoonstelling op 4 en 5 September a.s. Vier-, acht- en zestienspannen presenteren zich voor de tribunes voor de aanvang van hun machtige en indrukwekkende demonstratie. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek 7 Aug. Nog altijd valt de regen Op 't natte graanveld neer, De halm ligt neergebogen Overeind komt zij niet meer. Vorige week tot vandaag toe viel er bij ons 82 mm regen, een getal dat meer is dan een normale maandhoeveelheid en wat we ook willen doen, het is alles mis, iets goed kunnen we niet doen. We hadden zo graag de loof getrokken, aard appels gerooid, doch het water staat tussen de rijen, zodat van rooien geen sprake kan zijn. We hebben onze erwten met veel moeite er af gekre gen en op de ruiters gezet, nog niet droog naar onze zin, doch we kregen geen kans om te wach ten, tussen door de buien moest dit gebeuren. We maaiden de tarwe, doch telkens moesten we ophouden, we hebben ook nog wat rijpe gerst ge- maaidorst, wat prachtig ging, doch het stro was te nat om bij elkaar te rijden en in balen te persen, wat een poosje prachtig ging, doch de regen werd weer spelbreker. De opbrengst der gerst was goed, niet zo als 't vorig jaar doch normaal zouden we zeggen, ze liep tot ruim 60 hl per ha, ze was niet houdbaar en moest nog een procent of 4 ingedroogd worden. Zo tobben we voort, de putten staan overal boorde vol en de grondwaterspiegel die vorig jaar op 8 Aug. 1.75 m onder 't maaiveld lag, is nu op 8 Aug. '51 1.28 cm. Wat een verschil en De Bilt geeft nog 'geen droogteperiode aan. Ja, het is voor de landbouwer moeilijk om in zo'n natte tijd met zoveel werk in 't oog, zijn ziel in lijdzaamheid te bezitten. We kunnen er niets aan doen, doch het valt ons niet mee. Zo'n 15 jaar geleden was het om deze tijd ook zo nat, de oogst stond te schieten op het land en we liepen met ons hoofd naar beneden over de akkers te dwalen, waarop de stuken gebogen en zwart stonden, toen we onze oude buurman tegenkwa men. We zeiden: Het is toch raak, buurman. Er komt niets van terecht, totaal niets. Hij antwoorde erg kalm: Ik iben al zo oud en heb nog nooit met Nieuwjaar schoven op het land zien staan. Het is toen ook binnengekomen hoewel met veel schade. Voor de boeren is het slecht maar ook de vacantiegangers treffen het niet best. Zij rijden 's morgens gepakt en gezakt naar het strand, vrolijk rechtop fietsend en 's avonds komen ze doornat geregend, krom gebo gen op hun fiets, hun home weer opzoekend om wat droge kleren aan te trekken. Ja, er zijn al heel wat misrekeningen gemaakt, dan gaan we zus en dan zo, doch alles is op mooi weer gerekend en dan loopt het mis wanneer het gaat regenen. We lazen dat de sociale wetgevingen zo duur zijn geworden dat voor 1000 arbeidsloon aan sociale maatregels 328 dus moet worden betaald. Dit is niet gering en er staat nog een wachtgeld- en werklozensteunregeling te wachten en hoe moet dat betaald worden? We zijn er gemakkelijk over heen gestapt en rekenden steeds dat deze maat regelen in de vastgestelde prijzen zouden worden verrekend doch met de dag worden we hierin teleurgesteld. De melkprijs vindt de minister niet te laag en geen termen aanwezig om deze te ver hogen en de richtprijs van 't koolzaad blijft 55 niettegenstaande verhoogde werklonen en kunst- mestprijzen. Het ziet er niet rooskleurig uit in de landbouw sector en met zorg vragen we ons af: Wat moet er van terecht komen. Meer produceren en daardoor lagere kostprijs is de leuze uit Den Haag, doch wij als landbouwers hebben met zeer veel onzekere factoren rekening te houden. Een smid b.v. bestelt 40 kg driehoeksijzer, voor zoveel per kg; hij last en snijdt dit en maakt er een ijzeren hek van. Kost prijs ijzer, omzetbelasting, werkloon en onder- nemersloon vormen samen de hekprijs die door de landbouwer moet worden betaald. De boer poot aardappels, waarvan hij wanneer alles meeloopt, weers- en groeiomstandigheden, hij 35.000 kg per ha oogsten kan, doch wanneer het weer niet mee zit en de ziekte er invalt, kan hij wel eens 20.000 kg of minder oogsten en de prijs der aardappels gaat nooit zo mee naar omhoog bij een slechte op brengst. Neen, het landbouwbedrijf is een lucratief bedrijf, wanneer er eens een paar goede jaren zijn geweest dan moet er wat overgelegd worden om in een komend slecht jaar voort te kunnen gaan en dat wordt nu door de hoge lasten niet meer mogelijk gemaakt, zodat het grote enthousiasme en het mooie er af gaat, wat door onze huidige rege ring slecht begrepen schijnt te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4