Loden„,5 Gfoetale voorzieningen VER. VOOR BEDRIJFSVOOR LICHTING. IN MEMORIAM. M. VAN LUBECK RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. EMIGRATIE. KOOLZAAD. krekel, die de hele zompr maar /ordeloos ziin tjir- pend lied zingt, maar daardoor in de winter jam merlijk van honger om kwam, behandelt de schrij ver van het weekoverzicht de prijzen voor 1952. Hij schrijft o.a.: „Nu gaan wij weer over de prijzen voor 1952 praten. Als regeren althans nog een beetje vooruit zien is, dan hadden de prijzen nu bekend moeten zijn, omdat de bouwboer ru zijn bouwplan opmaakt en de veehouder zijn voorbereidingen moet treffen voor zijn behoefte aan aanvullend voeder. Met een ingewikkeld systeem tracht men de boe ren tot tarweverbouw te dwingen. Waarom geen goede prijs betaald? Voor elke 100 kg tarwe, die van overzee moet komen betaalt men ca. 32, niet in guldens maar in de uiterst schaarse'dollars. Elke 100 kg tarwe, die hier verbouwd wordt, zijn winst, zo lang de prijs de 32,niet overschrijdt om van de besparing in dollars maar niet te spreken. Maar zelfs 32,is niet nodig; voor een prijs, die enige guldens boven de huidige prijs ligt, kan men al veel doen. Waarom, zoals in de dertiger jaren, niet eens een paar jaar 120.000 ha tarwe? Hetzelfde geldt voor de suiker. De importsuiker is zó duur, dat b.v. onze chocolade-industrie bij de export al haast de concurrentie niet aan kan, door dat de verwerkte importsuiker de exportprijs te sterk omhoog drukt. Waarom, vragen wij ons af. kan er zo moeilijk iets als er om gevraagd wordt, waarom moet er jaar in, jaar uit, zo langdurig gesproken worden. De boeren willen, kunnen en moeten voor de mond voorraad zorgen en daarnaast nog voor een belang DENKT U ER AAN: 1. dat de accoordtarieven, volgens de C.A.O. contract jaar 19511952, bedragen voor: A. Granen. 1. snijden, incl. binden en hokken 88 tot 103 per ha. 2. opbokken achter de zelf binder; Duitse hokken 8,50 tot ƒ15,50 per ha; Zeeuwse hokken 8 tot ƒ12,50 per ha. 3. schelven 11,50 tot 19 per ha. B. Paardebonen snijden 64 tot 79 per ha. C. Maanzaad snijden, binden en tollen 66 tot 79 per ha. D. Aardappelen. 1. rapen achter de machine aan hoopjes op het land geleverd (zonder narapen). a. pootaardappelen, loofgetrokken 122 tot 159 per ha. b. consumptie-aardappelen met uitzondering van Zeeuwse Bonte en Blauwe 122 tot 159 per havoor Zeeuwse Bonte en Blauwe 156 tot 205 per ha. 2. rapen achter de machine in zakken of kisten geleverd (zonder narapen). a. pootaardappelen, loofgetrokken 105 tot 149 per ha. b. rijp gewas met uitzondering van Zeeuwse Bnnte en Blauwe ƒ105 tot ƒ149 per ha; voor Zeeuwse Bonte en Blauwe 145 tot 188 per ha. 3. narapen (één keer) 17 tot 23 per ha. 4. rooien met de riek. a. in één sortering 201 tot 236 per ha. b. in twee sorteringen ƒ224 tot 270 per ha bedragen. 2. dat de tarieven zo dienen te worden toege past, dat voor een normaal gewas steeds het ge middelde tarief wordt betaald. 3. dat de tarieven met 5 moeten worden ver hoogd voor arbeiders, die speciaal voor accoord- werkzaamheden zijn aangenomen en één week of korter bij de betrokken werkgever werkzaam zijn. Attentie!! Het blijkt ons verder geen overbodige luxe er met nadruk op te wijzen, dat: 4. U gratis advies verstrekt wordt in arbeids geschillen, loonkwesties en loonberekeningen enz. Het is echter van het allergrootste belang, dat men zich onmiddellijk tot het Secretariaat wendt indien er een arbeidsgeschil e.d. dreigt. Het komt veelal voor. dat men pas inlichtingen vraagt, nadat de nadelige gevolgen in de beurs worden gevoeld. Helaas is het voor ons dan meestal te laat hieraan nog iets te veranderen. Nogmaals, vraagt steeds tijdig adviezen bij Uw eigen organisatie: de Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. 5. in het geval U loonadviezen wenst, het nood zakelijk is in Uw schrijven de leeftijd en vakkennis rijk gedeelte voor de deviezenpot; hetzij door ex port van agrarische producten dan wel door het overbodig maken van import van elders. Het gaat daarbij niet alleen om de prijzen zelf, het gaat ook over de wijze waarop en vooral wan neer deze bekend zijn. Nu moet men maar afwach ten wat er uit de bus komt." Zoals men ziet zijn de stemmen eensluidend. Wij zouden dit praatje over de tarwe willen besluiten met nogmaals bij de Overheid ten sterkste aan te dringen op een tarweprijs van minstens 28, Het argument, dat het dan nog voordeliger is om gerst te verbouwen, gaat onzes inziens niet op, omdat de meeste boeren liever een normaal bouw plan uitvoeren, met het oog op de vele bedrijfs- technische omstandigheden dan steeds een abnor maal. Maar wanneer het verschil te groot wordt, dwingt men hem naar het abnormale. Met een prijs van b.v. 28,zal er veel meer tarwe komen. En dan teelt de Nederlandse boer nog een stuk onder de prijs, die zijn collega's in de buurlanden krijgen. Ook het argument, dat deze verhoging een hogere broodprijs en een nieuwe loonronde tenge volge zou hebben, wil er bij ons niet in. Daarvoor is het gedeelte Nederlandse tarwe in verhouding tot de uit het buitenland geïmporteerde te gering en de invloed van een iets hogere broodprijs op de prijs van het gehele levensmiddelenpakket even eens. Kolen-, licht- en gasprijzen zijn ook drastisch verhoogd en ook dit heeft geen nieuwe loonronde uitgelokt. S. van de arbeider te vermelden, benevens of hij ge huwd is en het aantal kinderen. Verder of hij in vaste- of losse dienst is. Voor een juiste loonberekening kunnen wij deze gege vens niet missen. 6. in dit contractjaar voor de le maal vacantie- toeslag moet worden gegeven aan vaste- en los- vaste arbeiders, werkzaam in de landbouw. Voor vaste- en los-vaste arbeiders die weekloon genieten bedraagt deze toeslag 1 weekloon plus vaste toe slagen (diplomatoeslag en/of toeslag le knecht of voorman). Voor vaste- en los-vaste arbeiders, die op uurloon werken bedraagt deze toeslag 50 maal hun uurloon. 7. over de vacantietoeslag, genoemd in punt 6, bij de uitbetaling vanzelfsprekend loonbelasting verschuldigd is. Voor de berekening van de loon belasting over deze toeslag kan men tussen twee methoden kiezenten 1ste men voegt de toeslag bij het normale weekloon en houde van dit totaal bedrag volgens de gewone tabellen loonbelasting in of ten 2de men berekene over de toeslag afzonder lijk loonbelasting volgens het tarief voor bijzondere beloningen (zie de loonbelastingtabellen). De voor deligste methode mag men toepassen. 8. de losse arbeiders geen recht hebben op be doelde toeslag in punt 6. Zij hebben recht op vacantiebonnen welke bij de wekelijkse loonbeta- ling verstrekt dienen te worden. De vacanüebon bedraagt 4 maal het uurloon excl. halve pensioen premie. De werkgever kan de vacantiebonnen bij de Coöp. Boerenleenbanken verkrijgen, evenals pensioenzegels. 9. voor de Tuinbouwsector geen vacantietoeslag aan vaste- en los-vaste arbeiders verplicht is ge steld en dat daardoor de vacantiebonnen voor losse arbeiders een waarde hebben van 3 maal het uur loon, excl. halve pensioenpremie. 10. het adres voor alle Z. L. M.-leden, wat be treft inlichtingen op sociaal gebied, het Landbouw huis te Goes is. De L. OOST ZUID-BEVELAND. Om een ieder in de gelegenheid te stellen regel matig de rayon-assistenten van de Landbouwvoor- lichtingsdienst te ontmoeten, heeft het Bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland besloten bij wijze van proef binnen kort op de z.g. „boerenbeurzen" te Kruiningen op Woensdagmorgen van 10.3012.00 uur en te Krab- bendijke op Zaterdagmorgen van 10.3012.00 uur een demonstratiekast te plaatsen. Hierin zal iedere week een actueel onderwerp onder de aan dacht worden gebracht, wat eventueel door de rayon-assistent zal worden toegelicht. De assisten ten zullen op genoemde tijden steeds aanwezig zijn. Aan de leden der vereniging zal t.z.t. worden mede gedeeld wanneer met een en ander wordt gestart. MEJUFFROUW Op Vrijdag 3 Augustus ging na een langdurig, geduldig gedragen lijden van ons heen mejuffrouw M. van Lubeck, in leven lerares naaien en van 19391942 en 19451949 werkzaam aan de land- bouwhuishoudschool te Tholen. Vele meisjes en huisvrouwen op het eiland Tholen zullen zich me juffrouw Van Lubeck nog herinneren, haar opge wektheid, haar vrolijkheid, haar bereidheid om de meisjes te helpen, ook buiten de lesuren. Heel droevig dat zij door een slopende, afmattende ziekte haar werk wat haar zeer na lag moest opgeven. Toen zij op een stralende Augustusdag ter ruste werd gedragen, moest men onwillekeurig denken aan het gedicht van Jac. C. v. d. Waals: Het licht werd weggenomen, Dat over de aarde lag; Reeds duisteren de bomen, De avond is gekomen, En 't was nog klare dag! Dat haar familie kracht moge ontvangen dit zware verlies te dragen. Zij ruste in vrede. De aanmelding voor het toelatingsexamen aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes is open gesteld tot 25 Augustus a.s. Minimumleeftijd 16 jaar. Programma's worden op aanvraag toegezon den en inlichtingen worden gaarne verstrekt door de directeur der school, Ravelijn, De Groene Jager 8, te Goes. AANMELDING VOOR CANADA. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie wil gaarne onder de aandacht van gegadigden bren gen, dat de emigratie naar Canada ten zeerste kan worden bevorderd, indien men zich tijdig aanmeldt. Nog steeds ziin de berichten over de ervaringen van de emigranten in Canada bijna zonder uitzon dering gunstig. Het land verkeert in een stadium van zeer snelle industrialisatie. Daardoor worden nog steeds men sen van het platteland getrokken naar de in dustriële centra. Ook Nederlandse ambachtslieden en industriële arbeiders zijn, naast landbouwers en landarbeiders, welkom. Het schema voor 1952 beoogt voor Canada: 12.000 agrariërs en 6000 niet-agrariërs, waarbij dan nog komen enige duizenden relatie- en familie- gevallen. Afgezien van deze laatste categorie is aanmelding zo spoedig mogelijk gewenst. Diegenen, die zich in de eerstvolgende maanden opgeven en voorbereiden, hebben de beste kans vroeg in het voorjaar 1952 te vertrekken. Aan alle belanghebbenden wordt nog eens drin gend aanbevolen vooral zich toe te leggen op het leren van de Engelse taal en voor wat de agrariërs betreft op machinaal melken en het werken met gemechaniseerde landbouwwerktuigen. U kunt zich aanmelden op het Secretariaat van het Alge meen Landbouw Emigratie Comité, Landbouw huis, Goes. Het rassenvraagstuk bij koolzaad was tot voor kort zodanig onderzocht, dat, me ie door het weg blijven van nieuwe rassen, geen behoefte werd gevoeld om hiervoor proefvelden aan te leggen. Nu een tweetal nieuwe rassen, Lembke's (nieuw) en Dippe's ter beproeving werd aangeboden, werd het rassenvraagstuk bij koolzaad weer levendig. Twee proefvelden zijn op de Zeeuwse Eilanden aangelegd; de opbrengstgegevens volgen hier onder. Opbrengsten in kg/are. Proefvelden Rassen Z1406 Z 1461 Gem. '51 In Lembke's 25.3 27.0 26.2 102 Mansh. Hamburger 25.9 27.6 26.8 104 Lembke's (nieuw) 23.1 26.3 24.7 96 Dippe's 26.0 24.2 25.1 98 Het is een bekend verschijnsel, dat Hamburger in jaren met een zachte winter het in opbrengst van Lembke's wint. Ook dit jaar werd dit op de proefvelden bewezen. Lembke's is wintervaster. Door hoge steile vertakking en betere zaadkleur bij vroeg maaien, ook beter geschikt voor machinaal oogsten. De beide nieuwe rassen lijken dit jaar met uit zondering van Dippe's op Z 1406, wel wat te wei nig productief, hetgeen door verder onderzoek be vestigd zal moeten worden. Kruiningen, 14 Augustus 1951. De Hoofdassistent v.h. Onderzoek, G. J. BOM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2