DE c0. UNDVEEFOKDAG DE KEUZE IS NIET MOEILIJK Opgezonden TE AXEL Op Donderdag 28 Juni j.l. werd in Oost-Zeeuws- Vlaanderen een door het Afdelingsbestuur van de Prov. Vereniging tot Verbetering van het Rundvee georganiseerde Fokveedag gehouden. Vond twee jaar geleden in dit district op hetzelfde terrein van de V.V.Z.F. een dergelijke fokdag plaats, thans kreeg deze een bijzonder karakter, doordat met uit sluitend t.b.c.-vrij vee kon worden ingeschreven. De rundveefokkers in het Oostelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen hebben hiermee een lofwaardig initia tief genomen in Zeeland en volkomen laten zien, dat ze met hun tijd mee wensen te gaan. Veever betering en sanering van de veestapel dienen hand in hand te gaan, voor het verkrijgen van een hoger fok- en gebruiks- en tevens handelswaarde van het rundvee. $l«ar.«Ü Dank zij de energie van een, helaas nog te kleine groep vooruitstrevende rundveehouders en -fokkers kon deze fokdag op een zeer redelijk succes bogen. Van de ruim 140 in de catalogus, opgegeven dieren waren er ongeveer 125 ter keuring aanwezig. De publieke belangstelling bleef beneden de verwach tingen, waarmee ik wil zeggen, dat de thuisblijvers ongelijk hadden. Wanneer ik hier enige algemene indrukken weergeef, dan zij opgemerkt, dat er veel zeer goede fok- en geibruiksdieren bij het melkvee werden ge signaleerd. De gemiddelde kwaliteit hiervan was in vergelijking met 2 jaren geleden beslist iets beter. Een toenemend aantal dieren voldoet aan de moderne opvattingen van ras, adel, productie type en massa, gepaard gaande met prima uiers en melktekenen. De opbrengst van deze koeien kan zich meten met die in de beste fokstreken van ons land. Kampioenskoe werd Metta 56 (K.S.) van H. P. Wolfert te Terneuzen. Reserve-kampioene Sonnie van Duboishoeve (R.), van W. L. den Hamer te Axel. De eerste is zeer harmonisch gebouwd met mooie maten en maatverhoudingen, de tweede zeer massaal en diep met behoud van voldoende adel voor de melkproductierichting. Beide zijn passende koeien voor de streek. De productie mag er ook zijn. Metta 56 gaf als 5-jarige 5694 kg melk met 3.99 vet in 310 dagen (totale vetopbrengst 227.2 kg, gemiddelde daggift 18.37 kg melk), terwijl Son nie op dezelfde leeftijd 6610 kg melk met 3.51 vet in 411 dagen produceerde (vetopbrengst 220.7 kg, gemiddelde melkgift per dag 16.08 kg). We vermelden de volgende 1ste prijswinnaars bij de verschillende leeftijdsgroepen der melk- en kalf- koeien. lste kalfskoeien. - Goede groep, voldoende evenredig met beste kop. 2 eerste, 2 tweede en 3 derde prijzen. la prijs Erna (S.), E. G. M. de Waal, Ossenisse. lb prijs Elza, A. D. H. Verschueren, Ossenisse. 2de kalfskoeien (vóór 1 Jan. '51 gekalfd). Goede klasse met fraaie productie-koe aan de kop. 3 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs. la prijs Sterre (S.), W. J. de Hullu, Axel. Prod. 2.9—5916 kg melk met 3.58 in 300 d. lb prijs Marie (S.), E. G. M. de Waal, Ossenisse. lc prijs Emma 19 (S.), K. G. Tollenaar, Hoek. 2de kalfskoeien (na 1 Jan. '51 gekalfd). Redelijk goede groep met voldoende uniformi teit. Beste uiers. 1 eerste, 2 tweede, 3 derde prijzen. Ie prijs Sjoerdje 42 (S.), P. A. P. Dieleman, Zaamslag. j j 3de kalfskoeien (vóór 1 Jan. '51 gekalfd). Klasse goede melkkoeien met massale kop- nummers. 2 eerste, 1 tweede en 3 derde prijzen. la prijs Wilhelmina (S.), J. Dobbelaar, St. Janst. lb prijs Anna (S.), L. Huijssen, Terneuzen. 3e kalfskoeien (na 1 Jan. '51 gekalfd). Vrij goede, matig uniforme groep met edele lste prijswinnaar. Verder 1 tweede en 2 derde prijzen. lste prijs Flapper 15 (R.), A. D. H. Verschueren, Hengstdijk. 4de kalfskoeien (vóór 1 Jan. '51 gekalfd). Kleine zeer goede klasse. 3 eerste en 2 tweede prijzen. la prijs Grietje 30 (F.R.S.), J. B. van Acker, Absdale. lb prijs Blom (R.), Jos. Dobbelaar, St. Jansteen. lc prijs Bertha (S.), P. W. Jansen, Hoek. 4de kalfskoeien (na 1 Jan. '51 gekalfd), lste prijs Sjoerdje 28 (R.), P. A. P. Dieleman, Zaamslag. Tevens prima productiekoe, gaf als 4 ^-jarige (3de kalfs.) 6200 kg melk met 3.78 in 292 dagen. (Vet-opbrengst 234.5 kg, daggift 21.23 kg). Oudere koeien (vóór 1 Jan. '51 gekalfd). Beste klasse, met prima uiers. 2 eerste, 2 tweede en 2 derde prijzen, la prijs Sonnie van Duboishoeve (R.), (res. kam pioene fokdag). lb prijs Marie (R.), K. G. Tollenaar, Hoek. Oudere koeien (na 1 Jan. '51 gekalfd). Groep zeer fraaie melkkoeien met in type excel lerend kopnummer van H. P. Wolfert, Terneuzen. 3 eerste, 2 tweede en 3 derde prpzen. la prijs Metta, kampioene van de fokdag. lb prijs Dora (R.), Fa Riemens, Hoek. Koe met buitengewone levensproductie, gaf bijv. als 45-jarige de record-opbrengst van 7029 kg melk met 3.96 vet in 319 dagen, d.i. een totale vetopbrengst van 253.1 kg en gemiddelde melkgift per dag van 22.03 kg. Het vrouwelijke jongvee was in aantal zeer goed vertegenwoordigd. De groepen waren echter te onregelmatig samengesteld om veel indruk te ma ken. Er waren goede tot zeer goede dieren bij, maar de aanwezigheid van enige, wat weinig edele en onsoortige dieren, deed de uniformiteit verloren gaan. Het vaak te grote leeftijdsverschil van die ren in één groep accentueerde dit. Wat meer slectie vooraf is aanbevelenswaard. Kalfvaarzen (zichtbaar drachtig). Grote klasse, wat onregelmatig, vrij goede kop, moeilijk te plaatsen. 3 eerste, 4 tweede en 6 derde prijzen, la prijs Reintjes III, P. F. Dieleman, Hoek. lb prijs Metta 60, J. DielemanRiemens, Hoek. lc prijs Romkje, C. A. Dees, Zaamslag. Vaarzen ouder dan l/z jaar. Als groep heterogeen, goede kop. 3 eerste, 2 tweede en .3 derde prijzen, la prijs Pel Jansje 9, L. Huijssen, Terneuzen. lb prijs Inca, A. D. H. Verschueren, Hengstdijk, lc prijs Diana, idem. Vaarzen van 1V/z jaar. Behoorlijke klasse met wat verschil in soort. 2 eerste, 3 tweede en 2 derde prijzen, la prijs Herda, W. J. de Hullu, Axel. lb prijs Emma, C. A. Dekker, Axel. Vaarzen van Zi1 jaar. Kleine, redelijk goede groep. 1 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs, lste prijs Sjoerdje 54, P. A. P. Dieleman, Zaamslag. Van de vaarskalveren beneden V2 jaar behaalde Vera III (V. Nanno, M. Vera) van J. de Regt, Zaamslag, een goedsoortig best gelijnd kalf, de lste prijs. De stieren maakten op deze fokdag geen impone rende indruk, mede een bevestiging van het feit, dat het stierenmateriaal in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren een vrij zwakke schakel vormt in de fokkerij. Wil men bevredigende fokresultaten, dan zal men óf moeten omschakelen op de kunstmatige insemi natie, of door meer geldmiddelen voor de aankoop van hoogwaardige natuurlijke dekstieren (van beter exterieur en prima afstamming) te besteden, het roer wat om moeten gooien. Wanneer dit op verantwoorde wijze gebeurt, dan zal de waarde van een Ibetere nafok de extra kosten met hoge rente terug doen vloeien als bedrijfswinst. Mede doordat de K.I.-stier Rotterda Sikkema niet aanwezig was (deze is reeds onder flinke belang- HARD VONNIS. Geachte Redactie. Enige dagen geleden ontving ik een schrijven van de Gezondheidsdienst voor Dieren waarbij een A-bedrijf en een paar B-bedrijven zodanig geclassi ficeerd werden, dat terecht van een hard vonnis gesproken kan worden. Oorzaak hiervan was, dat die veehouders dieren aangekocht hadden met witte verklaringen, welke enkele dagen na de 10e dag van afgifte waren afge geven of liever ingezonden. Ik weet zeer goed dat in het lijfblad „De Groene Jager" en het bijgaande gele blad, hierop attent gemaakt is geworden, en dat er een termijn gesteld moet worden voor inle vering, doch strikt genomen zijn die tien dagen dan ook weer niet te ruim genomen? In die tien dagen dan, kunnen de dieren met die witte verklaringen, die volgens de Gezondheids dienst dan niet besmet zouden zijn, op de markten te Utrecht, Den Bosch, Rotterdam etc. de kans lopen besmet te worden tenzij ze op tbc-vrije plaat sen gestald werden; het vervoer in transportauto's waar vaak slachtdieren mede vervoerd worden, niet plaats had. Ook volgens de mening van de Directeur van de Gezondheidsdienst kan besmetting in 4 dagen plaats vinden, dus zouden op de duur luchttaxis ingeschakeld moeten worden. Trouwens over de opname van smetstof zou nog wel het een en ander kunnen worden opgemerkt. Waar in Zeeland de verplichting op de veehouders Leden van de Z. L. M. en leden van de N.-Br. Mij van Landbouw, die hun tractor en/of auto wensen te verzekeren tegen het risico van eigen wagen- schade en/of het risico van wettelijke aansprake lijkheid kunnen dit ten allen tijde doen bij hun eigen Onderlinge Verzekerings Maatschappij voor Motor voertuigen der Z. L. M. Inlichtingen en aanvraagformulieren zijn uit sluitend verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Voor leden van de N. Br. Mij van Landbouw Ibij het Secretariaat der N.-Br. Mij van Landbouw te Zevenbergen, Tel. 25. Voor Tholen: a. wat betreft tractoren: J. H. van Dijke te Poortvliet, Tel. 55; b. wat auto's betreft: P. Overbeeke, Wal 5, Tholen, Tel. 59. Voor O. Z-Vlaanderen: D. J. Dees, Veerstraat B 18, Zaamslag. Voor W. Z.-Vlaanderen: Iz. P. Boidin, Markt 15, Oostburg, Tel. 120. Voor de overige districten op het Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes, Tel. 2345. Heeft U interesse, wacht dan niet met inlich tingen te vragen; het verplicht U tot niets. Het zal voor U echter de keuze gemakkelijker maken. Sluit U aan in de gelederen der Onderlinge. De L. stelling op de premiekeuring te Kloosterzande ge demonstreerd) bestond de klasse stieren van 2 jaar en ouder slechts uit 2 vertegenwoordigers. De goed behangen, doch matig sterk gebouwde Trijntjes Adema 8 30794 S., behaalde hier de eerste prijs. Heeft een uitmuntende productie-afstam- ming, maar werd niettemin een matige kampioen bij gemis aan zware concurrentie. De stieren van 12 jaar waren redelijk goed, met een goed kop nummer, dat in gespierdheid en benen iets tekort komt. Hier werden 1 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs toegekend, lste prijs Valburg Eduard II, eig. Stierenvereniging „Onderlinge Samenwerking", Zaamslag. De stierkalveren waren goed vertegenwoordigd. Aan prijzen werden 1 eerste, 2 tweede, 1 derde en 1 vierde toegekend, lste prijs Dora's Jan, eig. J. B. van Acker, Absdale (diep en goed gelijnd met matige schouder). Had sterke concurrentie van 2a, (de iets robustere Adema, eig. J. de Regt, Zaamslag). De gedemonstreerde fokgroepen (eigen fok) van één eigenaar vormden een goed bezette klasse. Met verschillende kwaliteitsgroepen van voldoende uni formiteit. De grootste fokkersprestatie leverden de veehouders E. G. M de Waal, Ossenisse en P. A. P. Dieleman, Zaamslag, die met hun groepen resp. de la en lb prijs toehaalden. Van de niet zelf gefokte fokgroepen verkregen die van A. D. H. Verschueren, Hengstdijk en K. G. Tollenaar, Hoek, de hoogste onderscheiding (la en lb pr.). De Stierenvereniging Hoek behaalde met een groep van 10 beste productiekoeien, tezamen met de stier, een goede lste prijs. Al met al heeft de fokdag Axel 1951 een belangrijke bijdrage geleverd ter stimulering van een rationele rundveefokkerij in het Oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Een behoorlijke kern van ondernemende veehouders en tevens van goed fokvee zal zich lenen voor verdere uitbouw in de toekomst. Tot een volgend jaar. De Rijks veeteeltconsulent, Ir. W. L. HARMSEN. van A-bedrijven rust om na 1 Juli bij verkoop her vaccinatie te doen plaats vinden en in de andere provincies niet, heb ik, gezien ervaringen der her vaccinaties van dieren met witte papieren, waarbij de dieren maanden geleden waren getuberclineerd, de eigenaars aangeraden te hervaccineren. Waarom Zeeland wél verplicht en andere pro vincies niet? Uitzondering, hoor ik zeggen, oftewel afwijkingen. Goed, maar men moet op een A-bedrijf het maar overkomen dat het A-dier in de stal- periode reageert. Nu hoor ik verder aanvoeren dat die overtreders der 10 dagenperiode met hun dieren moeten wachten tot zes weken na verschij ning op hun erf. Laten we die naïeviteit laten varen, de besmetting let op geen paar dagen vroe ger of langer, gezien mijn bezwaren tegen markten en vervoer. Ik hoop voor de gedupeerden, dat de Gezondheidsdienst zijn vonnis zal herroepen, daar zij de mensen waren welke zich veel moeite ge troost hebben om tot een vrij bedrijf te komen, en nu door balorigheid wel eens een andere weg zou den gaan bewandelen, wat de tuberculosebestrijding niet zou bevorderen. Blijft de Gezondheidsdienst op de 10 dagen staan (wat wel zal zijn), dan had een strenge waarschuwing hier beter op zijn plaats geweest. Ik twijfel er niet aan dat de Gezondheids dienst op mijn schrijven zal reflecteren, ik hoop dan andere factoren te kunnen belichten, waaruit zal blijken dat de bestrijdingsoplossing zich heus niet op theoretische basis laat behandelen. Hoogachtend, D. VAN DER MAAS, Dierenarts. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4