Uil- en v&ót de pMee C. L. VAN DE VREEDE Harkt- en Veilingbericbten ADVERTENTïëN Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Korle berichten Noord-Brabantsche Mij van Landbouw ADVERTEREN DOET VERKOPEN! We zijn dan nu gekomen aan de bestrijding van de schurft door middel van chemische middelen. Laten we dan eerst het spuitschema voor appels eens onder de loupe nemen. We beginnen onze schurftbestrijding reeds voor de bloei en wel zo kort mogelijk voor het tijdstip van het uitstoten der ascosporen. Dit tijdstip valt dikwijls samen met dit, waarop vele rassen in het schuivingsstadium zijn gekomen. Let dus in die tijd op de waarschuwingen. Voor de eerste bespuitingen kan men gebruik maken van diverse middelen o.a. Bord. pap 1 %-tige oplossing of een koperoxychloride in een 0.5 oplossing. Men kan ook gebruik maken van een of ander merk organisch kwikpreparaat, van welke men een oplossing neemt zoals deze op de diverse verpak kingen staat aangegeven, of men kan ook een be spuiting toedienen met een 4 %-tige Cal. pap. Nu is het echter gemakkelijk om een advies te geven, om dit of dat middel te verspuiten. Kan men nu in alle gevallen zonder meer, deze schurft- middelen verspuiten, dit kan nu echter niet, we moeten wel degelijk in de gaten houden, wat men vóór de schurftbestrijding heeft gespoten. Is dit een oliepreparaat geweest, dan kan men er zonder meer geen schurftlbestrijdingsmiddel op spuiten. Tussen een bespuiting met een oliepreparaat en die van 'n schurftmiddel moeten minstens 3 weken verlopen, omdat de schurftmiddelen niet hechten op de vetlaag die door middel van het olieprepa raat op de bomen is gekomen. Zou men een zwa- velpreparaat op de olielaag spuiten is er grote kans dat beschadiging zal optreden. Het is dus wel moeilijk om de tijdstippen van deze bespuitingen zo vast te stellen, dat ze elkaar geen last veroorzaken. Dit is vrijwel onmogelijk. Is het nu echter noodzakelijk dat een olieprepa raat moet worden verspoten, dan is er, om verdere narigheid te voorkomen een mogelijkheid. Deze be staat hieruit dat men het oliepreparaat in combi natie met het schurftbestrijdingsmiddel verspuit. Men kan dan n.l. door de oliebespuiting zo laat mogelijk uit te voeren deze met een koperoxychlo ride mengen. Evengoed is een menging met een kwikpreparaat mogelijk, mits men een kwik preparaat neemt dat hiervoor geschikt is. Het is n.l. niet mogelijk alle kwikpreparaten gemengd te verspuiten. Een late winterbespuiting met D.N.C. kan ook gemengd, met genoemde middelen worden ver spoten. In de regel zullen meerdere ibespuitingen voor de bloei worden uitgevoerd, hiervoor gebruike men bij voorkeur geen kopermiddelen meer, omdat an ders koperbeschadiging niet is uitgesloten. Men doet beter dan te spuiten met Cal. pap of spuitzwavel. Rekent men nu nog twee bespuitin gen dan kan men de concentratie voor de Cal. pap stellen op 2 van de spuitzwavel op 0.75 Voor de derde bespuiting kan men dan de concentraties terugbrengen resp. tot 1 en 0.5 In plaats van deze zwavelpreparaten kunnen ook 31 Juli. De vacanties zijn begonnen, De mens zet 't werk aan kant, Zij rusten nu na d' arbeid In bossen, zee of strand. De vacanties zijn begonnen en allerwege ziet men de op reis gaande mensen. De één gaat per fiets, de andere per bromfiets, motor, auto of trein, met welk voertuig ook, zij trekken er op uit, de rust tegemoet. Nu is het altijd geen rustige tijd, de vacantietijd, vaak zelfs het tegenovergestelde, doch het is wat anders dan het alledaagse eentonige leven, denkt de vacantieganger. We kunnen ons goed indenken, dat de stadsmens, opgesloten in de mensenpakhuizen tot 6 hoog toe, wel eens snakt naar de ruimte, naar de bossen of de stranden, waar hij zichzelf eens kan zijn, doen wat hij wil. Die ontspanning heeft de mens nodig en we gun nen hem dit ook van harte; de boog kan niet altijd gespannen zijn. Ook de plattelandsmens heeft dit nodig, hij moet er ook eens uit zijn, al moet onze vacantie vroeger zijn, daar we in Augustus, de oogstmaand, niet op het bedrijf kunnen, worden gemist. We zijn in de erwten begonnen doch die plekken waren zeker niet de beste. De goede erwten zijn nog groen en er is geen haast bij. Ook is de gerst zover gekomen, dat we er de banen rond kunnen leggen om de zelfbinder genoeg ruimte te verschaf fen. De gedorste karwij gaf een beste opbrengst en het koolzaad dat niet door de insecten was be dorven, ook; doch er is nogal veel aangetast kool zaad en daardoor slechte opbrengst. We geloven niet aan een grote uitzaai '52 na de resultaten van '51. De gerst lijkt ook wel goed te zijn, de aar ziet er goed uit, al zijn er laat gezaaide percelen die moeilijk in de band zullen komen, doordat ze te kort zijn. De suikerbieten gedeien goed en de stand is best. Op sommige percelen komt de vergelingsziekte de voorbloeibespuitingen van begin tot eind met kwikpreparaten worden uitgevoerd. In vele geval len zou ik daar de voorkeur aan geven. Wat de, te gebruiken concentratie betreft, hiervoor wil ik verwijzen naar hetgeen op de verpakkingen staat aangegeven. Voor de ibespuitingen na de bloei is er ook ruime keus wat betreft de middelen. In de eerste plaats willen we dan noemen de Cal. pap te verspuiten in 1 tot 0.5 of Bariumpolysulfiden in hetzelfde per centage. Het nadeel van Cal. pap is dat zij, ver spoten bij enigszins hogere temperatuur, bescha diging kan geven. Vandaar dat de spuitzwavel vaste voet heeft gekregen en in grote hoeveelheden wordt verspoten. De gebruikelijke concentratie is meestal 0.5 Hoewel men aanvankelijk van mening was dat spuitzwavel geen beschadiging zou geven, is het toch in de praktijk meermalen voorgekomen, dat ook spuitzwavel beschadiging gaf. Het gebruik van spuitzwavel sluit dus beschadi ging niet uit, hoewel de hoogpercentige spuitzwa- vels zeer goed de Cal. pap en de Bariumpolysul fiden kunnen vervangen. De werking van spuit- zwavels is zachter als die van de andere genoemde. Bij lagere temperatuur is echter de werking van spuitzwavel wel iets minder, men kan ze dus bij hogere temperatuur verspuiten, dan Cal. pap of Bariumpolysulfiden. Een groot voordeel van spuitzwavel is, dat ze bijna overal mee kan worden gemengd. Men kan dit doen met Cal. pap, Bariumppolysulfiden, koper- oxychloriden, arsenaten, rotenon bevattende mid delen enz., doch niet met oliehoudende preparaten. Voor de bestrijding van schurft wordt veel ge bruik gemaakt van een mengsel van 0.5 Cal. pap 0.25 spuitzwavel. Hierdoor worden de ibeschadigingskansen door Cal. pap sterk ver minderd. Ook komen in aanmerking voor de schurft bestrijding de T.M.T.D.-middelen welke volgens gebruiksaanwijzingen, voorkomende op de verpak kingen, worden verspoten. De werkzame stof hiervan is Tetramethylthiuram- disulfide. De T.M.T.D.-middelen werken alleen voorbehoedend. T.M.T.D.-preparaten zijn giftig en men doet er dan ook goed aan geen vee in de boom gaard toe te laten tijdens het spuiten en enkele dagen nadien. Bij sommige mensen tasten dezë middelen de huid aan, zodat men voorzichtig moet zijn. Een andere groep zijn o.a. de carbamaten en de kwikpreparaten waar we de volgende week mee hopen te beginnen, waarbij ik tevens de schurft bestrijding van de peer zal behandelen. R. A. ADGEVER. en de middelen voor de che mische bestrijding zijn verkrijgbaar bij: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telf. K. 1194—235. wat opzetten en zitten er veel luizen in. We komen ook wel een perceel tegen waar de bieten de ge hele dag in slapende toestand verkeren, dit is niet best en lijkt veel op aaltjesziekte die de bieten moeheid veroorzaakt. Een monster opgestuurde grond had misschien aangegevén dat bietenzaaien op dit perceel niet verantwoord was. Op zo'n per ceel had teleurstelling over dit gezaaide kunnen voorkomen. De aardappels maken van 't jaar op sommige plaatsen veel loof, dit werkt de aard appelziekte bij nat weer in de hand, dus bij vochtig weer de sproeimachine bij de hand houden en ge bruiken, men sproeit gauwer te weinig dan te veel. We lazen dat de gelegenheid weer open is om opgave te doen tot het bezoeken der R. L, W. S. te Goes. Laten alle ouders, die jongens hebben van 16 jaar en ouder en deze zeer nuttige en nodige in stelling nog niet hebben bezocht, niet lang aarzelen maar opgave doen of inlichtingen vragen aan de Directeur der school. Kennis is macht, vooral in deze tijd en het landbouwonderwijs heeft al veel goede vruchten afgeworpen en kan niet meer wor den gemist. Zeker „de cost gaet voor den bayt uit", doch later zullen uwe zonen er dankbaar voor zijn, dat zij dit onderwijs hebben mogen volgen. Zeker het zal wel eens moeilijk vallen om een jonge kracht twee winters te missen, doch later plukt men de vruchten er van. In deze tijd van mecha nisatie, van nieuwe onderzoekingen en uitvindin gen, ook op landbouwgebied, moet de jonge boer met zijn tijd meegaan en moet het zo worden, dat er na een tiental jaren geen Zuid- of Noord-Beve- landse boer meer is, die geen diploma van Goes heeft. We zeggen natuurlijk niet, dat er geen goede boeren zijn wanneer zij dit niet hebben, verre van dat, rnaar het is een eis des tiids. het geeft een groot gemak en er is daar een fundament gelegd en daar kan op worden voortgebouwd. Het land bouwonderwijs prikkelt de afgestudeerde tot meer dere lering en onderzoek. Deze nu nog jonge boe ren zijn de latere steunpilaren der landbouw- en dorpsgemeenschap. Laat ze dus goed toegerust de vaak moeilijke toekomst tegemcettreclen na een grondige studie aan de Rijksiandbouwvvinterschool te Goes. We-moeten aan de spits proberen te blij ven en dat gaat niet zonder goed landbouwonder wijs. In de loop van de maanden Mei, Juni en Juli 1951 werden opnieuw afgenomen de examens Land bouwwerktuigenkennis, waaraan deelnamen in totaal 482 candidaten. Het betreft hier de examens afgenomen op 8 en 9 Mei te 's-Hertogenbosch, op 12, 13 en 14 Juni te Meppel, op 19, 20 en 21 Juni te Utrecht en op 17 en 18 Juli eveneens te Utrecht. Hieronder volgt een lijst van de smeden in Zee land die dit diploma thans konden behalen: P. M. J. Veraart, Biervliet; P. C. Groosman, Hoofdplaat; A. M. Ie Grand, Zuidzande; C. P. Groosman;, Hoofdplaat; P. M. Hoste, Draaibrug; A. P. Leenhouts, Breskens; W. Cové, Sluiskil; J. T. M. Weemaes, Hontenisse; G. C. Serrarens, St. Jan steen; H. M. Cijsouw, Groede; C. de Marée, Ter- neuzen; P. C. Dhont, Nieuwvliet; C. Gossen, Axel; F. Mangold, Axel; P. J. van Felius, Nieuwerkerk; J. A. Kesteloo, Nieuwerkerk; J. J. Beije, Ooster- land;; J. Bolle, Zierikzee; T. Plaating, Zonnemaire; M. Capelle, Oosterland; A. P. Kloet, Dreischor; L. Kraaijeveld, Sir Jansland; E. F. Pairoux, Zierikzee; A. Kriger, Bruinisse. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd: 5513 stuks vee, zijnde: 2045 runderen, 297 vette kalveren, 304 nuchtere kalveren, 189 zeugen, 226 lopers, 2100 biggen, 341 schapen, 11 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ700 tot ƒ950; Guiste koeien 475 tot 675; Kalf vaarzen ƒ625 tot ƒ925; Klamvaarzen ƒ550 tot 625; Guiste vaarzen ƒ500 tot ƒ600; Pinken ƒ350 tot ƒ450; Graskalveren ƒ180 tot ƒ280; Nuchtere fokkalveren 95 tot ƒ140; Drachtige zeugen ƒ265 tot 335; Lopers 65 tot 75; Biggen 36 tot 53; Schapen 70 tot 85, vette schapen liepen tot ƒ105; Weilammeren 50 tot ƒ60; Zuiglammeren 65 tot 82 per stuk. 736 stuks slachtvee: Prijzen: le kw. ƒ2,70 tot 2,80, 2e kw. 2,50 tot 2,60, 3e kw. 2,20 tot 2,35; stieren 2,30 tot 2,60,; worstkoeien ƒ1,90 tot ƒ2, alles per kg geslacht gewicht; vette kal veren ƒ1,85 tot 2,45; nuchtere slachtkalveren 1,38 tot 1,53 slachtzeugen 1,65 tot 1,77extra slachtzeugen ƒ1,80; jonge slachtvarkens ƒ1,95 per kg levend gewicht met 4 kg tarra. BIGGENPRIJZEN W. ZEEUWS-VLAANDEREN. In dit gebied werden de volgende biggenprijzen betaald in de week van 30 Juli tot en met 4 Augus tus 1951: Biggen van 6 tot 8 weken 35 tot 37,50; Biggen van 8 tot 10 weken 37,50 tot 42,50. STROVLAS. Er begint van de zijde der vlassers enige belang stelling te komen voor strovlas. De prijzen die zij wensen te besteden liggen ongeveer 30 a 40 lager dan de topprijzen van enkele weken terug. De telers zijn echter over het algemeen nog niet genegen om voor deze prijzen te verkopen. Goed vlas wordt verkocht voor 1500 tot 2000. Voor gerepeld vlas is 30 tot 35 cent te maken en ongerepèld vlas 15—25 cent. ZITDAG BOEKHOUDBUREAU: STEENBERGEN: Donderdag 9 Augustus 11—1 uur, Hotel van Tilburg. J. A. v. d. Goeskade 11 GOES TeUfaen K 1100-2328 (b.ff.g. K 1100-3166) Jute zakken Dekzeilen Markiezendoek TainparMolc Vlaggen Zaaikleden Reparatie van zakken en xe&en

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 6