DE P B O KOMT: DE RUNDVEEKEURINGEN iKaac onze- JfaHdfouwMaUcUappij fan/en ARBEIDSVOORZIENING. PROV. COMM. TER BEVORDERING VAN RIJKSWEGE VAN DE VEEFOKKERIJ IN ZEELAND. OP DE BEVELANDEN Geachte Redactie, Met enige verbazing las ik in het jongste num mer van het Zeeuwsch Landbouwblad het ingezon den stuk van „een der ouderen" onder de titel, die ik gemakshalve oók boven dit „ingezonden" heb geplaatst. Waarom die verbazing, vraagt U wellicht. Omdat „een der ouderen" suggesties aan de hand doet, welke met geen mogelijkheid zijn te verwezen lijken en omdat hij de verantwoordelijkheid voor het in het leven roepen van de P. B. O. laadt op verkeerde schouders! Als de P. B. O. komt, aldus wordt ongeveer ge redeneerd, dan is en blijft toch de leuze: onze land- bouwmaatschappijen boven. Dit nu is een onmoge lijkheid. Deze leuze blijft een leuze, omdat ze in strijd is met het karakter van de P. B. O. zelf, zo als die in ons land dreigt te ontstaan. De P. B. O. zal overal en altijd worden „opge bouwd", dat wil in de practijk zeggen: de bestuurs leden zullen worden aangewezen door de stands- en de vakorganisaties van werkgevers en van werknemers. Een P. B. O. in de Landbouw be tekent altijd opnieuw, dat in elk bestuur zes orga nisaties minstens zes paritair zullen zijn ver tegenwoordigd. Er zal geen sprake van kunnen zijn dat de ene vertegenwoordiger een grotere in vloed krijgt dan de andere. Alle zes hebben even veel of even weinig, dat hangt van de Overheid af! te zeggen. Wie veronderstelt dat de een of andere landbouwmaatschappij straks in de P. B. O. wat meer lakens zal kunnen uitdelen dat een of andere landarbeidersbond vergist zich deerlijk. De bedoeling van de P. B. O. is juist dat de leiding van de landbouw in handen komt van de Overheid en van de in stands- en vakorganisaties georgani seerde ondernemers en arbeiders. Wie dat niet wil, moet ook niet voor een P. B. O. ijveren. In de tweede plaats is het verkeerd te sugge reren dat de boeren en tuinders de Stichting voor de Landbouw niet willen en dat ze in feite ook geen verlangen hebben naar het in het leven roepen van een Publiekrechtelijke Organisatie voor de Land bouw. De boeren en tuinders hebben die Stichting voor de Landbouw zelf opgericht en ze hebben de enorme kosten, welke door dit na-oorlogse apparaat zijn gemaakt, ook zelf, geheel vrijwillig, betaald. Boeren en tuinders laten zich toch niet door een paar vlotte bestuursleden van stands- en vakorga nisaties ringeloren of in de luren leggen! Iedere boer en iedere tuinder weet, kan althans weten, dat de Stichting voor de Landbouw door zijn eigen or ganisaties noodzakelijk werd en wordt geacht, en dat de tonnen gouds, welke dit orgaan elk jaar ver slindt, uit de zakken van de boeren en tuinders komen. Precies hetzelfde geldt van de P. B. O. De orga nisaties van de boeren en tuinders met uitzon dering van de zogenaamde technische en economi sche organisaties werken rusteloos, met een energie een betere zaak waardig, aan de totstand koming van een P. B. O. voor de Landbouw. In geen enkele sector van het economische leven van ons vaderland wordt ook maar de geringste be hoefte gevoeld aan deze publiekrechtelijke bedrijfs organisaties, buiten de landbouw wel te verstaan. Nergens wordt er dan ook een hand naar uitgesto ken, buiten de landbouw vanzelf. De Sociaal Eco nomische Raad klaagt steen en been dat bijna niemand zich „aanmeldt" voor de stichting van bedrijfsorganisaties; over de landbouw is de S. E. R. echter tevreden. Met een waarlijk verbluffende voortvarendheid wordt in landbouwkringen aan de vorming van een „Landbouwschap" gewerkt. Com missies zonder tal zijn aan de arbeid voor dit „door niemand gewenste" product. Hoe kan „een der ouderen" nu aan komen met de bewering dat de P. B. O. ons wordt opgelegd? Geheel vrijwillig werken boeren en tuinders aan het in het aanzijn roepen van een P. B. O. Als de boeren en tuinders niet willen, dat er een P. B. O. komt, komt er ook geen! Niemand legge de ver antwoordelijkheid voor dit werk op de schouders van anderen. Niemand stelle een minister of wie ook aansprakelijk, als straks de P. B. O. in levende lijve te aanschouwen is. Maar niemand weigere ook de verantwoordelijk heid te aanvaarden voor hetgeen hijzelf heeft ge daan! Onze boeren en tuinders zelf doen vandaag de dag wat ze maar kunnen om zo mogelijk reeds per De Stichting voor de Landbouw in Zeeland deelt mede, dat het Provinciaal Contactorgaan voor de Arbeidsvoorziening elke Donderdag vergadert, ter bespreking van de situatie op het terrein der arbeidsvoorziening en behandeling van eventueel ontvangen aanvragen. Voorzover aanvragen via de plaatselijke commis sies moeten worden ingezonden dient men er dus rekening mee te houden, dat deze uiterlijk Donder dagsmorgens in het bezit van het Contactorgaan moeten zijn, wil tijdige behandeling kunnen volgen. 1 Januari 1952 te kunnen starten met een spiksplin ternieuw apparaat, de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. In geen enkele andere bedrijfstak zal het moge lijk zijn reeds op 1 Januari 1952 zo'n apparaat, zelfs maar op papier, voor elkaar te hebben. De boeren en tuinders hebben in volle werkelijkheid de pri meur! Geachte Redactie, dit moest mij even uit de pen! We leven wel in een land van „gebod op gebod en regel op regel", maar er is ook nog wel enige vrijheid, met name als het gaat over het stichten van nieuwe organen en organisaties. Als straks de P. B. O. voor de Landbouw aan het volk wordt getoond, moet geen enkele boer en geen enkele tuinder er zich voor schamen te zeggen: het is mijn kind! Ik heb het zelf geheel vrijwillig verwekt! Indien inderdaad de boeren en tuinders dat kind niet willen, dan moeten ze nu, nu het nog kan, tegen de bestuurders van hun standsorganisaties zeggen: houdt er mee op, houdt er mee op, wij hebben organisaties te over in ons goede land! EEN DER JONGEREN. De totaal indruk van de premiekeuringen dit jaar op Zuid-Beveland mag vrij gunstig worden ge noemd. Op enkele plaatsen in West-Zuid-Beveland viel een wat toenemende belangstelling op te mer ken. Speciaal de keuringen te "s-Heer-Abtskerke en Heinkenszand en in het Centrum Goes waren, zowel wat aanvoer en kwaliteit van het vee als belangstelling van veehouderszijde betreft, succes vol. Ook te Wolphaartsdijk was een goede keuring. In Oost-Zuid-Beveland handhaaft de keuring te Kruiningen zich ter nauwernood. Ook nu was de aanvoer nog weer teruggelopen. Slechts een paar veehouders dragen deze zwakke positie. (Het zelfde kan gezegd worden van de keuring te Kwa- dendamme, waar ook het inblazen van nieuw leven noodzakelijk is). Te Ierseke is wat meer animo, ook al is de actieve kern niet groot; de stierenver eniging handhaaft zich hier nog. Werden er in 1950 in totaal 208 dieren ter keu ring aangevoerd, dit jaar was dat aantal gestegen tot 242, als volgt over de 10 keuringsplaatsen ver deeld. Melk- en Keuringsplaats Stieren kalfk. Jongvee Tot. Kruiningen 2 10 1 13 Ierseke 1 14 1 16 Heinkenszand 2 27 29 Wolphaartsdijk 's-H. Arendskerke 17 4 21 4 14 3 21 Borssele 1 14 15 's-H. Abtskerke 2 43 6 51 Oudelande 3 10 3 16 Kwadendamme 2 9 11 Goes 2 44 3 49 Totaal 19 202 21 242 In 1950 11 186 11 208 De stieren. Van de 19 aangevoerde stieren waren er 6 van 2 jaar en ouder, waaraan 4 eerste en 2 tweede prij zen werden toegekend. De jaarlingen waren over het geheel zeer matig. Van de 13 verkregen er 4 een eerste, 5 een tweede, 1 een eervolle vermelding en 3 geen prijs. Van de K. I.-stier Matador van Marie 9 zagen we 2 tweede prijswinnaars. De volgende stieren werden met een eerste prijs bekroond: Antje Adema 2 28414 S., geb. ll-2-'48, eig. Stieren vereniging Ierseke. Goedsoortig met goede ver houdingen (b- type, 77.9 p.), maar wat weke boven hand (bc rug en lendenen) en matig correct been- werk (bc). Buffalo 30019 S., geb. 15-5-'48, eig. Joh. v. d. Does, Heinkenszand. Een harmonisch gebouwde stier met beste diepte (ab borst en hals en ab. ribben en flanken), doch matige benen (bc stand, gang en sterkte). Behaalde 79.9 p. en b- voor type. Jim 27978 S., geb. 3-3-'47, eig. W. Minnaard, 's-Heer-Abtskerke. Een 4-jarige stier, die best is bewaard. Uitstekende, diepe voorhand (ab borst en hals) en ruim en vlak kruis (ab). Heeft wat losse schouder (bc). Verkreeg b voor zijn goed type en 80.9 p. Simon 31222 S., geb. 19-4-'49, eig. L. Tolhoek, 's-Heer Abtskerke. Een sterk gelijnde, wat ranke, Verplichte najaarsstierenkeuringen. De Provinciale Commissie voornoemd maakt bekend, dat de aangiften voor de verplichte na- jaarsstierenkeuringen ingevolge het Zeeuws Stie renreglement 1938 vóór 1 September a.s. moeten worden opgezonden aan het Secretariaat der Com missie, Landbouwhuis te Goes. Tegelijk met het aangifte-formulier, hetwelk op de gemeente-secretarie kan worden verkregen, moet ƒ7,50 worden opgezonden, aangezien alleen dan de stier voor de keuring kan worden inge schreven. Storting kan geschieden per postwissel of op giro no. 43502 ten name van de penningmeester der Provinciale Commissie, Landbouwhuis, Goes. Voorts moeten tezamen met het aangifte-formu lier worden ingezonden: le. Kalverschets, uitgereikt door de veehouderij centrale. 2e. De afstammings- en inschrijvingsbewijzen voorzover aanwezig. 3e. De aanwezige erkende productiegegevens en melklijsten van de moeder en grootmoeder van de stier. Alle toegezonden papieren worden na controle vanuit Goes per post teruggestuurd. De eigenaar dient ze ook weer ter keuring mee te brengen. De Secretaris, A. E. BRUIJNING. melkvormige stier. Verkreeg bc+ voor type en 76.7 p. In onderdelen: wat lange kop (bc), matige diepte in de ribben (bc) en wat sabelbenige been stand (bc). De eerste prijswinnaars bij de jaarlingen (van deze wordt nog geen volledig keuringsrapport op gesteld) waren: Sjors van Elsdijk, eig. Gebrs. Smallegange, Elle- woutsdijk. Vredenburger, eig. J. de Jonge Pzn., Ovezande. Marie's Eduard, eig. D. W. Rouw, Kapelle. Adema's Nico III, eig. J. v. Overbeeke, Kapelle. Het vrouwelijk vee. Kwalitatief was dit op de meeste keuringsplaat sen bevredigend, met dit jaar Goes als uitblinker boven 's-Heer Abtskerke, waar het gemiddelde niveau wel heel goed was, maar wat minder uit gesproken kopnummers aanwezig waren. We geven hier een beeld van het aantal der meest harmonisch gebouwde productie koeien, (80 of meer punten) op de keuringsplaatsen. Kruiningen gene Ierseke 2 Heinkenszand 2 Wolphaartsdijk 5 's-H. Arendskerke 2 Borssele 2 's-H. Abtskerke 7 Oudelande 3 Kwadendamme 4 Goes 17 Totaal 44 koeien (vorig jaar 45). Uitblinkers in adel, massa en productie-geschikt heid waren de volgende fok- en gebruiks-koeien: (82 punten of zelfs hoger) Ierseke: Bontje 7, eig. J. M. Bakker 82 p. Heinkenszand: v. Schouwen, eig. M. de Rijk 82 p. Wolphaartsdijk: Corrie, eig. J. Sinke 83 p. Emma, eig. P. D. Lindenberg 82 p. 's-H.-Arendskerke: Ada, eig. A. Lamper 83 p. 's-Heer Abtskerke: Irene, eig. Gebrs. v. Liere 82 p. Oudelande: Dora, eig. P. M. C. Nieuwenhuyse 84 p. Dora II, eig. idem 82 p. Mina 6, eig. idem 82 p. Kwadendamme: Bontje 2, eig. Wd. Rijk 82 p. Margriet, eig. idem 82 p. Goes: Dora, eig. J. Meeuwse 82 p. Nelly, eig. idem 82 p. Margriet, eig. idem 82 p. Blondina, eig. F. Buysrogge 84 p. Sientje, eig. idem 82 p. Mina 15, eig. Gebrs. Rouw 83 p. Op Noord-Beveland is de belangstelling voor de rundveefokkerij miniem geworden. Te Wissenkerke waren slechts 3 koeien (ten gerieve van de jury!) aanwezig. Alleen te Kortgene blijven enkele melk veehouders hun schouders er onder zetten. Hier is nog enige belangstelling voor de premiekeuring, met een redelijke kans, dat deze zich in de toe komst zal handhaven. De aanvoer was niet groot, maar de kwaliteit van het melk- en fokvee heel be vredigend. Aanvoer 9 koeien, 1 vaars en 1 stier. De beste koeien waren Annie van P. C. van Schaik met 82 p. en Mina van Chr. Dees met 80 p. De 1-jarige stier Bert, van J. Kallewaard was van voldoende soort en ontwikkeling voor een goede eerste prijs. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. W. L. HARMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4