REKPAARDENTENTOONSTELLING en organisatie NATIONALE UIT DE PROVINCIE ZAADHANDEL ZONDER ERKENNING. datum. Hierdoor verdiende de aannemer een premie van 7 X 10.000,— 70.000,—. De dam is juist 1 km lang en heeft totaal gekost 1,110.000,of ongeveer één gulden per milli meter. 1 En NU Mogelijk, dat U het Sloe hebt gekend met de geweldige massa's slib, begroeid met Spar- tina-kweek- en schapengras, doorsneden met en kele kreken en hier en daar een grote granaat trechter, overblijfsel van de felle strijd, die hier heeft gewoed bij de verovering van Walcheren. Dat Sloe bestaat niet meer. Alles is veranderd in één grote vruchtbare polder van 425 ha. We hebben de machtige kranen zien werken bij het formeren van de afsluitdijk, waarachter t.z.t. wel weer een nieuwe polder zal ontstaan. Vol bewon dering zijn we getuige geweest hoe zware tracto ren met schijvenploegen hebben geworsteld door de zware kleigrond, hoe de kreken op zeer ver nuftige wijze werden dicht gemaakt, hoe het hoog staande gras werd afgemaaid. Een nieuwe polder, die aan vijf en twintig Zeeuw se boeren is verpacht en waarin weldra ook de hofsteden zullen verrijzen. Een polder, die in Augustus van het vorige jaar geheel met koolzaad werd bezaaid en zó rijk is aan organische stoffen, dat het gebruik van stik stof onnodig is. Bedriegen de voortekenen niet, dan is een goede oogst te wachten. Een bloeiend koolzaadveld is altijd mooi. Doch het valt er ibij in het niet, wanneer daar vóór U ligt een veld van 425 ha. We hebben het gezien. Het was schoon, overweldigend schoon. Duizenden wandelaars, fietsers, automobilisten en toeringcar- toeristen hebben met volle teugen genoten bij het doorrijden van de Sloepolder, van het niet te be schrijven schilderij. Bij de gedachte, dat daar eenmaal het Sloe zijn wateren stuwde en nu veranderd is in een der vruchtbaarste polders van ons land, wordt men even stil. De zee neemt en de zee geeft. We kennen dat. Hier gaf ze, tot meerder welvaart van ons gewest, onze provincie, ons Zeeland. „Daar schiepen zich de Zeeuwen Uit schor en slijk hun land." G. HOUTEKAMER. (Radio-lezing gehouden voor de A.V.R.O.) op 4 en 5 September a.s. te 's-Hertogenbosch. De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", houdt op Dinsdag 4 en Woensdag 5 September te 's-Hertogenbosch haar jaarlijkse Na tionale Tentoonstelling, alwaar meer dan 400 van Neêrlands beste trekpaarden aanwezig zullen zijn. Op de eerste dag zullen de ingezonden paarden in 25 verschillende rubrieken worden voorgebracht om op exterieur, afstamming en fokprestaties te wor den gekeurd. Op de tweede dag worden 's morgens de fokgroepen loten van merriën en hengsten met afstammelingen gekeurd en vindt het uitroepen der kampioenen van hengsten en merriën plaats, terwijl in de namiddag de bekende demonstratie van alle bekroonde paarden plaats heeft, afgewis seld door het nummer vierspannen voor de boeren wagens, met tot slot het machtige schouwspel van de drafronden met vier-, acht-, zestien- en twee en dertig tallen. Om aan het publiek de meest mogelijke accomo- datie te kunnen bieden worden de demonstratie terreinen ruimschoots van tribunes voorzien; even eens zal rond de keuringsringen voor goede en Dat gaat naar Den Bosch toe op Dinsdag 4 en Woensdag 5 Septem ber a.s. K_ OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Het deed ons genoegen de afgelopen week een aardappellooftrekker in werking te zien, een ma chine waar reeds al enkele jaren door de boeren over gesproken en naar verlangd is. De Stichting voor de Landbouw begreep dit en stelde een premie van 5000 beschikbaar voor die fabrikant of particulier die hierin het best slaagde, of althans een machine construeerde, die het best in de practijk voldeed. Het was dan ook al in 1948 dat een 20-tal loof- trekkers in de Wieringermeer door een commissie werden beoordeeld, maar nog allen zonder goed resultaat. Voorgesteld werd om verder te gaan met bouwen en zoeken, waarop in 1950 weer in dezelfde polder werd gedemonstreerd met nog een zestal machines, waarna aan 3 uitvinders werd ver zocht met hun uitvinding door te gaan. Terwijl een van de drie, n.l. de looftrekker van de Gebr. Heijens te Langendam (Graauw) de pre mie van ƒ5000 in de wacht sleepte, als zijnde de beste machine die een kans in de practijk had. Door hen werd dan ook op deze machine octrooi aangevraagd en verkregen. Verder werd voor gesteld in 1952 een demonstratie voor het publiek te houden. Nu nog in een primitieve toestand hebben wij de looftrekker zien werken en hebben wij moeten con stateren, dat hij zeer goed voldeed. Het loof wordt goed getrokken en terzijde gewor pen, terwijl de enkele bloot gekomen aardappelen met grond worden bedekt door 2 schijven, die ach ter aan de machine zijn bevestigd. Door de uitvinders is nu ook al een machine met drie rijen in werking gesteld, die op een tractor is bevestigd. Hulde aan deze voortvarende Gebr. Heijens. die gedacht en gewerkt hebben, om zoiets voor elkaar te krijgen en waarvan naar wij hopen, wij allen straks op ons bedrijf voordeel zullen hebben. Wij hebben gelezen in ons blad, dat in het Land van Heusden en Altena een nieuwe Engelse ma chine om groene erwten te maaien in werking is en goed heeft voldaan. Hopelijk komt ook zoiets in ons gewest om rijpe erwten te maaien. Met de machines kunnen wij nog voor een normaal tarief ons werk doen, bij handenarbeid is dat niet meer mogelijk. Dit was ook weer te horen bij het vlas- trekken. Er waren prijzen van 75 cent per_roede, de maximumprijs volgens het C.A.O. is 35 cent. Er zijn boeren geweest die al bij het vragen van 45 cent door de trekkers, de plaatselijke Commis sie van de Stichting voor de Landbouw hebben ge raadpleegd, die doodleuk de prijs van 45 cent geen bezwaar vonden. Handhaving van het C.A.O. noemt men dat. ZUID-BEVELAND. Het wil maar niet vlotten om eens een 14 dagen mooi, vast zomerweer te krijgen. Want hoewel we graag de vele vacantiegangers zonnige, zomerse dagen gunnen, wij als boeren kunnen ze momen teel zeer zeker gebruiken, maar dan niet voor vacantie, integendeel want de rijpe of snel rijpende korenvelden wachten ons en in de oogsttijd moet elk gunstig uur benut worden. De meeste gewassen hebben in de laatste weken nog wonderen gedaan en de opbrengstverwachtin gen zijn over het algemeen goed. Begin Juni moesten we in ons overzicht consta teren, dat het in bepaalde gebieden spaak zou lopen met verschillende onzer producten en dan wel voornamelijk met vlas en gerst. Uit die tijd en even later dateren ook de hoge prijzen die voor het vroeggezaaide, behoorlijke vlas betaald werden. We waren toen van mening, dat van het meeste laat gezaaide vlas niets terecht zou komen en dat verschillende percelen gerst de verplichte levering van 2500 kg niet zouden halen. Edoch, het doen van voorspellingen blijkt weer eens te meer een riskant beroep te zijn en vooral wanneer daarbij het weer een rol speelt. Een uitzondering op de vrij gunstige stand van de gewassen vormen wel de bieten. Nadat deze eerst, als gevolg van allerlei omstandigheden in het afgelopen voorjaar, zeer laat gezaaid konden wor den in de meeste gevallen werden en worden ze tot overmaat van ramp abnormaal aangetast door bladluizen. (Wist U, dat die bladluizen zeer wel bestreden kunnen worden.) Verder ziet men in vele percelen de funeste gevolgen van de aanwezigheid en de werking van 't bietenaaltje. De laatste jaren worden veel bieten verbouwd en dit houdt in, dat men op hetzelfde perceel dikwijls met bieten terug moet komen, waarvan weer een grotere kans op .-.ltjesbesmetting het gevolg is. Wanneer U dus e' bieten wil blijven verbouwen, laat dan regel matig Uw percelen onderzoeken op het voorkomen v'an bietenaaltjes en zaait op de meest gunstigste. Geeft U daarvoor nu reeds op. overzichtelijke plaatsruimte worden zorg gedragen. Ook de stad 's-Hertogenbosch stelt alles in het werk om met de bezoekers zo feestelijk en aange naam mogelijk te maken, zodat het geheel, naast de zeer belangrijke en foktechnisch leerzame keu ringen ook bijzonder hoogfeestelijke dagen zullen worden voor iedere boer, voor paardenfokkend en paardenliefhebbend Nederland. De betekenis van deze tentoonstelling gaat ver uit boven het nationale belang. Immers in de laat ste vier jaren werd voor niet minder dan rond 40 millioen gulden aan trekpaarden geëxporteerd, en deze deviezenbron dankt zijn ontstaan voornamelijk aan de jaarlijkse trekpaardententoonstellingen, welke er niet in de laatste plaats toe hebben bijge dragen de trekpaardenfokkerij op een zeer hoog plan te brengen, tengevolge waarvan het Neder landse trekpaard door veel buitenlandse afnemers wordt gevraagd. Het is duidelijk welke grote belangen daarmede voor ons land en bijzonder voor de trekpaardfok kerij worden gediend. Op de laatst gehouden Nationale Tentoonstelling in het vorige jaar waren niet minder dan 12 landen vertegenwoordigd. Gezien de bijzondere belang stelling, welke thans reeds uit aanvragen en infor maties blijkt, mag met recht worden verwacht, dat het buitenlands bezoek voor dit jaar, zowel in om vang als verscheidenheid, nog aanmerkelijk groter zal zijn. Wel een bewijs welk een betekenis men in het buitenland aan deze tentoonstelling van de Konink lijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" toekent. De Stichting voor de Landbouw wijst er op, dat het nog wel eens blijkt voor te komen, dat door telers zaaizaden, die op contract geteeld worden, te koop worden aangeboden. Zoals bekend is, mag men zonder teeltvergunning voor eigen gebruik overeenkomstig de Teeltverordening Zaadwinning van Groenvoedergewassen en Suikerbieten, een kleine oppervlakte met deze zaden betelen. Dit zaad mag echter niet verkocht worden. In het bijzonder graszaden en knolzaden worden op deze wijze verhandeld, waarbij naast de Teelt verordening tevens de Verordening Zaden van Groenvoedergewassen en Suikerbietenzaad 1950 en het Kwekersbesluit worden overtreden. Afgezien van het feit, dat schade berokkend wordt aan de handel en aan de kwekers, wijst de Stichting voor de Landbouw er met nadruk op, dat de kwaliteit van het aldus gewonnen zaad, dat geheel buiten de controle van de N.A.K. valt, vaak veel te wensen overlaat. Aangezien de verkoop van dit zaad dit seizoen wederom een grote omvang dreigt aan te nemen, is besloten in samenwerking met de N.A.K. en de C.C.D. zoveel mogelijk tegen de overtreders op te treden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2