Een geheimzinnige 'AARDEN vergiftiging b,j Harkt- en Veilingbericbten Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek AFDELING ZEELAND DER NED. WOLFEDERATIE G.A. Verplichte levering van Gerst en Haver van de oogst 1951 Ruim 2 weken geleden belde een dierenarts uit W. Zeeuws-Vlaanderen mij op met het verzoek om eens naar een ziek paard te komen kijken. Bij mijn komst bleek het, dat op hetzelfde bedrijf een kleine week tevoren 's morgens een paard dood in de weide had gelegen. Nu was er weer een paard ziek, terwijl het 's morgens nog geen afwijkingen had vertoond. Het paard lag plat op de zijde en kon niet over eind. Het dier kon eigenlijk met hulp nog niet eens op de knieën liggen. De achterbenen lagen languit en werden ook niet bijgetrokken. De tong lag wat uit de mond. De temperatuur en de pols waren normaal, alleen de ademhaling was wat moeilijk. Andere afwijkingen werden niet gevonden. Op het Ibedrijf lagen 2 weiden naast elkaar. Deze waren gescheiden door een dubbele afrastering met een droge greppel er tussen. Dwars over de greppel was een drinkbak geplaatst. De toevoer tot de drinkbak was de waterleiding, welke met een loden buis verbonden was met een vlotter welke in de drinkbak zelf de toevoer regelde. In verband met de loden buis was onze eerste gedachte een loodvergiftiging. Het zou niet de eersfe maal zijn, dat een stuk loden buis in de lei ding een loodvergiftiging veroorzaakte. De kans was in dit geval niet zo groot, omdat het maar een korte pijp was, waardoor hoogstens slechts sporen lood in het drinkwater konden komen. Een ander vergif was in dit leidingwater natuur lijk niet mogelijk. Het eerste paard, dat 's morgens dood was ge vonden, lag in weide No. 1; dit paard lag in weide No. 2. In weide No. 1 liep nog een veulenmerrie, waar niets aan te zien was; in weide No. 2 liepen enkele pinken en een nieuw paard. Bovendien liepen er 's nachts de koeien. Al deze dieren vertoonden geen afwijkingen. Het laatst gestorven paard was de laatste weken niet uit de weide geweest. In de weide werd verder niets bijzonders gevon den of waargenomen. De eigenaar vertelde, dat de weide korte tijd tevoren gesproeid was met een groeistof tegen de boterbloemen. Het was een be kend middel, dat onschuldig was voor het vee en waarbij het vee gewoon kan blijven lopen. Het paard werd een mestafdrijvend middel ge geven in de hoop, dat wij er wat goeds mee deden; water werd ter onderzoek meegenomen en de drinkbak werd leeggeschept en afgesloten. De volgende morgen was het paard dood. De sectie leverde niets abnormaals op, behalve mis schien wat rode darmen. De organen van het paard met de darminhoud en hét drinkwaar zijn op de Rijksserum Inrichting PROGRAMMA WOLINNAME 1951. Maandag ('s morgens) 30 Juli 1951, bij Em. de Milliano, B 45, IJzendijke. Maandag ('s middags) 30 Juli 1951, bij P. L. Mag nus, 511, Biervliet. Dinsdag Cs morgens) 31 Juli 1951, bij Cam. Ver- craeije, Aardenburg. Dinsdag Cs middags) 31 Juli 1951, bij Z. Cornelis, Nieuwvliet. Donderdag 2 Aug. 1951, bij H. A. Vos, Middelburg. Vrijdag Cs morgens) 3 Aug. 1951, bij M. v. Damme, Heinkenszand. Vrijdag Cs middags) 3 Aug. 1951, bij Mevr. J. Krij ger, Nieuw- en St. Joosland. Zaterdag Cs morgens) 4 Aug. 1951, bij G. Vael, Absdale. Maandag 6 Aug. 1951, ibij Coöp. Sch. en Duiv., Zierikzee. Dinsdag Cs morgens) 7 Aug. 1951, bij Coöp. Sch. en Duiv., Zierikzee. Dinsdag Cs middags) 7 Aug. 1951, bij C. J. van Strien ,Anna Jacobapolder. Woensdag 8 Aug. 1951, bij C. J. J. Kooijman, St. Annaland. Donderdag Cs morgens) 9 Aug. 1951, bij D. E. Scheele, Terneuzen. Donderdag Cs middags) 9 Aug. 1951, bij A. J. van Waterschoot, Kloosterzande. Vrijdag Cs morgens) 10 Aug. 1951, bij P. Dinge- manse, Zoutelande. De prijzen, die voor de ruwe wol worden be taald, zijn voorschotprijzen en gelijk aan die van 1950. (Uitgezonderd de vóórverkooppartijen.) In tegenstelling met hetgeen op de oproepkaar ten is vermeld, wordt hierbij medegedeeld, dat brei garens e.d. door bijzóndere omstandigheden niet direct kunnen worden meegenomen. Wel zullen monsters van de te verkrijgen wollen goederen aanwezig zijn. De uitreiking hiervan zal in de loop Van de maand September plaats vinden, De Secretaris, W. C. SINKE. verder onderzocht op lood en andere bekende ver giften. De uitslag hiervan was negatief, er werd dus geen vergif aangetoond. Net toen wij dit wisten werd het derde paard ziek. Dit was het nieuwge- kochte paard en het lag 's morgens, evenals het andere, in weide No. 2. De verschijnselen waren precies gelijk aan die van het andere paard. De dood werd nu niet afgewacht. Het paard is geslacht; weer werden geen afwijkingen gevonden. Het onderzoek van de organen leverde niets op, bacteriën werden er ook niet uitgekweekt. Nogmaals is de weide goed nagezocht, maar iets bijzonders is er niet gevonden. Wij hebben het hier dus te maken met een geval van sterfte onder paarden, waarvoor geen oorzaak is op te sporen. Het enige bijzondere, dat er met de weide ge beurd is, is het spuiten van de weide met een groei stof tegen de boterbloemen. Deze moet echter on schuldig zijn. Een restje van de sproei vloeistof is op de Rijks serum Inrichting gevoerd aan een proef-paard. Dit paard leeft echter nog. Echter, juist omdat het spuiten van de weide het enige bijzondere is, wat er er is gebeurd, denk ik toch steeds aan deze vloeistof. Ik zou aan de an dere kant niet graag beweren, dat hier de oorzaak wel lag. Nu is het echter zo, dat het plotseling dood lig gen van een dier meestal niet nader wordt onder zocht. Bij deze eigenaar is het eerste paard ook zonder meer naar de destructor verdwenen. Nu is de vraag deze: is er iemand, die na het bespuiten met groeistoffen gevallen van sterfte onder zijn paarden of ander vee heeft opgemerkt. Wij zullen hier gaarne opgave van ontvangen. Gelieve de verschijnselen duidelijk te vermelden plus het merk van de gespoten vloeistof. Ik vrees, dat het een slag in de lucht is, maar misschien komen wij er met z'n allen uit. De Directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, Dr. G. WAGENAAR. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten maakt bekend, dat de telers, die van de Provinciale Voedselcommissaris een kennisgeving hebben ontvangen van de verplichting tot ter be schikkinghouding en tot inlevering als bedoeld in artikel 3 van de Verordening Granen 1951, de in die kennisgeving genoemde hoeveelheden gerst en/of haver en/of gemengd gewas uitsluitend mogen verkopen en afleveren aan een handelaar tegen in neming van een T-afleveringsbewijs. Aflevering moet vóór 1 Maart 1952 plaats hebben gehad. Een teler, die meent aan een opgelegde leverings verplichting niet te kunnen voldoen, omdat hij van de desbetreffende producten een zeer slechte op brengst verwacht, kan mede in zijn eigen belang, taxatie te velde aanvragen bij zijn Plaatselijke Bureauhouder. Telers van zaaigerst en/of zaaihaver, aan wie voor deze producten een leveringsverplichting werd opgelegd, zullen ter voldoening aan hun verplich ting óf ongekeurde gerst, resp. haver op de „vrije" markt moeten aankopen en die hoeveelheden op hun leveringsverplichting moeten leveren, óf hun zaaizaad in mindering op de leveringsverplichting moeten afleveren tegen inneming van een T-afle- veringsbewij% In het eerste geval zal de zaaigerst en de zaaihaver op de „vrije" markt voor zaaidoel- einden verkocht kunnen worden. Telers, die brouwgerst op hun leveringsverplich ting afleveren, dus tegen inneming van een T-afle veringsbewijs, zullen boven de in uitzicht gestelde prijs van 22,25 per 100 kg een brouwgerstpremie kunnen maken, welke in de maand Augustus al naar gelang van de kwaliteit kan variëren van 3,50 tot ƒ5,— per 100 kg. Deze brouwgerst premie zal een aflopend karakter dragen en maan delijks met ca. ƒ0,50 per 100 kg worden vermin derd. Er moet rekening mede worden gehouden, dat een brouwgerstpremie uiterlijk in de maand December nog gemaakt zal kunnen worden en dat nadien afzet als brouwgerst niet meer mogelijk zal zijn. Uitsluitend handelaren, die door het Bedrijfschap in het bezit zijn gesteld van een desbetreffende ver gunning zullen in gerst, haver en gemengd gewas, voor zover daarvoor een leveringsverplichting geldt, mogen handelen en van telers mogen aan kopen tegen afgifte van een T-afleveringsbewijs. Handelaren, die niet een dergelijke vergunning hebben ontvangen en daarvoor wel in aanmerking menen te komen, kunnen een aanvrage indienen bij het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peul vruchten, Koningekade 15 te 's-Gravenhage. 24 Juli. Wanneer men aan het kraantje draait, En ziet het water stromen, Dan denkt men zeker nooit er bij Waar dit vandaan zou komen! Ja, zo is het, wanneer je zo als vroeger geen waterleiding had, dan moest je w&t tobben om aan goed drinkwater voor mens en dier te komen, doch nu we dit al jaren bezitten vinden we het erg ge woon en wanneer er dan van de waterleidingmaat schappij gevraagd wordt om zuinig met het water te zijn dan lachen we er soms om en begrijpen niet dat dit noodzakelijk kan zijn. Om deze zaak eens wat 'beter te kunnen begrijpen hebben we een paar uur zoek gebracht op het waterwingebied der Wa terleidingmaatschappij Zuid-Beveland, hetwelk ligt in de dorpen Hoogerheide en Ossendrecht. Het terrein is 100 ha groot en bestaat uit oude stuif- duinen. Onder deskundige leiding, aan wien nooit te veel werd gevraagd, hebben we gezien hoe het water op 30 m en/of 50 tot 80 m diepte wordt op gepompt. Dit water wordt verzameld uit 8 oude en uit 7 nieuwe bronnen. De oude bronnen zijn gewone welputten waarin een zuigbuis hangt. De zuiglei- dingen der diverse oude bronnen zijn samengevoegd tot een centrale zuigleiding, die aan de zuigzijde van de grote pompmachine eindigt. De nieuwe bronnen zijn op hoger terrein gemaakt, daardoor was het onmogelijk deze als de oude bronnen te leggen, daarom zijn er schachten aangelegd van 10—18 m diep. Op de bodem van deze schachten is een electrische centrifugaalpomp geplaatst, die het water oppompt. Het water wordt opgepompt deels uit 30 m en 80 m diepte en is van verschillende samenstelling en wordt daarom gemengd. Daarna komt het ruwe water in een ontijzeringsinstallatie of scrubber. In deze installatie wordt het ijzer en mangaan geoxy- deerd door de zuurstof uit de buitenlucht en slaan als onoplosbare oxyden neer op de stukken cokes in de scrubber. De opgeloste gassen ontwijken (koolzuur en zwavelwaterstof) en de zuurstof wordt in het water opgenomen. Vervolgens komt het water in een zandfilterinstallatie om de zwevende ijzer- bestanddeeltjes af te zonderen. Na de filtering vloeit het reine water in de reinwaterkelder en wordt vandaar naar het verzorgingsgebied opge pompt of in de watertoren te Kloetinge opge slagen. Het terrein is prachtig en een ideaal vacantie- oord, doch het heeft nu een nog nuttiger doel. Er heerst een zeldzame rust en alleen het water spuiten in de scrubber en het geronk der zware machines doet ons denken dat hier ook gewerkt wordt. Wat een mooi bedrijf is het en hoe weinig personeel ziet men er bezig. Het lijkt of alles van zelf gaat, doch we zijn stil wanneer we horen 'dat per uur 280 tot 320 m3 water wordt opgevoerd uit de diepte der aarde. Wat een massa water is dit per dag en nacht, pl.m. 7 millioen 1., en we nemen onze pet af voor dit mooie geoutilleerde bedrijf, dat maakt dat moeder de vrouw lekker water heeft om thee of koffie te zetten, om de was te doen, om het tafelgerei af te doen, om onze trouwe viervoeters te laven, om onze koeien te verfrissen en om alle dorstigen op de akker weer nieuwe krachten te geven en we zijn naar huis gekomen om straks, wanneer er weer gevraagd wordt zuinig te zijn met ons leidingwater er vast niet om te lachen, doch aan deze wens te voldoen. Het vlas staat op de ruiter en ziet er prachtig van kleur uit en kan lekker nadrogen. De kooplui zijn nog niet present en wachten nu zeker de risi co's nog wat af. De erwten die vorig jaar op 20 Juli alle af waren zijn nog groen al komen er wat lichte plekken in. De gerst die vroeg gezaaid is, is ook vroeg rijp en dra zullen de zelfbinders de gerst weer opbinden. Het zal wel eens een 14 dagen druk kunnen wor den, want de wintertarwe zet ook goed door. Enfin we zijn er op klaar, het loofplukken is deze week gebeurd en we wachten de oogst dan wel af. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd: 5978 stuks vee, zijnde: 2087 runderen, 286 vette kalveren, 339 nuchtere kalveren, 240 zeugen, 285 lopers, 2396 biggen, 121 schapen, 211 lammeren, 13 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ700ƒ925; Guiste koeien ƒ475ƒ700; Kalf vaarzen ƒ625—ƒ900; Klamvaarzen ƒ550—ƒ625; Guiste vaarzen ƒ500— ƒ600; Pinken ƒ350—ƒ450; Graskalveren ƒ190— f 290; Nuchtere fokkalveren ƒ100—ƒ145; Drach tige zeugen ƒ260—390; Lopers 65—70; Biggen 3552; Schapen 6585; Vette schapen lie pen tot ƒ115; Weilammeren ƒ52ƒ62; Zuiglam- meren 6885, alles per stuk. 713 stuks slachtvee. Prijzen: le kw. ƒ2,80ƒ2.85, 2e kw. ƒ2,50—ƒ2,65. 3e kw. ƒ2.25—f2.35; stieren ƒ2,25—ƒ2,35; worstkoeien ƒ1,95—ƒ2,10, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren van ƒ1,90—ƒ2,40; Nuchtere Blachtkalveren van 1,40—1,55; Slachtzeugen van 1,651,72, alles oer kff lev. gew. met 4 kg tarra.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 9