model- Inventarissen De wolmarkt On J TARIEF VOOR GRONDONDERZOEK crtvijs VAN DE TUINBOUW RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. TUINBOUWSCHOOL TE KAPELLE. Op de te Krabbendijke op 20 Juni gehouden ten toonstelling, welke georganiseerd was ter gelegen heid van de Z. L. M.-dagen, waren „model-inventa rissen" te zien van fruitteeltbedrijven uit de om geving van Kapelle en Krabbendijke. Het is een zeer goede gedachte geweest en een zeer leerzame expositie omdat niets zo moeilijk is als het kopen van de juiste machines, aangepast aan de behoef ten van het bedrijf. Het woord „model-inventarissen" was misschien te hooggeschoten, omdat het begrip „model" de indruk zou kunnen wekken, dat de tentoongestelde inventarissen de meest ideale waren voor de ver schillende categorieën. Het is echter allerminst mijn bedoeling om het tentoongestelde te willen kleineren, integendeel, ik juich deze eerste poging op fruitteeltgebied om tot demonstratie van de samenstelling van een goede bedrijfsinventaris te komen, zeer toe. Maar waar de bedrijfsomstandig heden voor de bedrijven zo sterk verschillen, is het zeer moeilijk om een model-inventaris vast te stel len. De jury, welke de tentoongestelde inventaris sen moest keuren, stond dan ook voor een moeilijke taak. Ten eerste al, gaf de omschrijving van de categorieën b.v. van 2—4 ha, 46 ha en zelfs 48 ha grote bezwaren. Een ieder zal begrijpen, dat een inventaris welke voldoende geacht kan worden voor een bedrijf van 2 ha beslist onvoldoende is voor een bedrijf van 4 ha. Dit geldt nog sterker voor de categorie van 48 ha. Bij het samenstel len van been model-inventaris kan men beter uit gaan van een ibedrijf van b.v. 2 ha, volgende cate gorie 4 ha, enz. Ook moest de jury bij de beoor deling rekening houden met de gegevens op de aanduidingsbordjes, welke voor elke inventaris stonden, maar welke niet gelijkluidend waren voor dezelfde categorie. Ik bedoel hiermede, dat de bedrijfsomstandigheden van de Kapelse bedrijven in de cat. van 02 ha of van 46 ha verschilden van de bedrijfsomstandigheden in de Krabbendijk- se bedrijven in dezelfde categorie, wat uit de aard der zaak 't vergelijken van de inventarissen door de desbetreffende categorie niet eenvoudiger maakte. Na breedvoerig van gedachten gewisseld te heb ben over de meest juiste vorm van beoordeling, be sloot de jury om volgens een puntenschaal te werk te gaan met als maximum 100 punten, verdeeld als volgt: Ten eerste- de economische geschiktheid (max. 50 punten) d.w.z. of het machinepark te veel of te weinig machines en werktuigen bevatte. Vooral gold dit voor de grotere bedrijven waar naast de schijvenegge, een sleepcultivator, een zig-zagegge en ook een nevelspuit op zijn plaats geacht werd. Ten tweede: de technische geschiktheid (max. 40 punten), d.w.z. of de machines niet te groot of te klein waren voor het bedrijf waarin ze gebruikt worden en of de aanhangwerktuigen niet te groot of te klein waren voor de aanwezige trekkracht. Een voornaam punt hierbij was de beveiliging voor de personen die met de machines moeten wer ken. Zo was er b.v. een onbeschermde aftakas. On nodig te zeggen dat deze een zeer slechte beurt maakte. Ten derde: het onderhoud max. 10 punten). Deze benaming spreekt voor zichzelf. Hierbij werd geen rekening gehouden met het feit of de machines vuil of schoon waren, daar verscheidene machines zo van het werk naar het terrein gereden waren. Bij de beoordeling werd meer gekeken naar onge oorloofde spelingen, onvoldoende schoonhouden van zeven, lekkende koppelingen, vast geroeste sproeiplaatjes, enz. Door de korte tijd van voorbereiding was het helaas onmogelijk om een toelichting te geven bij de gegeven punten. Hierboven treft de lezer ver schillende overwegingen aan die geleid hebben tot het toekennen van een zeker aantal punten voor de verschillende categoriën. Bij het samenstellen van de inventarissen heeft men het voor de eerste maal niet te ingewikkeld willen maken door ook het pluk- en snoeimateriaal er bij te betrekken, dit kan misschien in de toe komst nog wel eens gebeuren. Deze eerste poging tot het tentoonstellen van een goede bedrijfsinventaris kan zeer zeker als geslaagd beschouwd worden. Het was ook daarom zo leerzaam omdat vaak uit de inventarissen opgemaakt kon worden, welke nieu were opvattingen de telers koesteren ten opzichte van b.v. grondbewerking en ziektebestrijding. De tijd is voorbij dat de telers er prijs op stelden dat hun boomgaard van 1 Januari31 December zwart gehouden werd, hetgeen tot uiting kwam in de inventarissen door de vele wijzen waarop maai- werktuigen in het bedrijf aangewend worden. Wat betreft de ziektebestrijding, was dit de nevelspuit welke nu nog hoofdzakelijk in de groter bedrijven aangetroffen wordt naast de oude ver trouwde motorspuit. Ongetwijfeld zal na het overwinnen van de kinderziekten en na het aangepast zijn van ver schillende bestrijdingsmiddelen, deze machines ook voor de kleinere bedrijven van betekenis worden. Vooral aan de wijze waarop met de nevelspuit ge werkt moet worden, zal men de nodige aandacht moeten schenken. Moge de opgedane ervaring tot lering strekken voor eventueel in de toekomst te organiseren ten toonstellingen. Wolfaartsdijk. J. KAKEBEEKE De wolhandel over de hele wereld ligt op het ogenblik ongeveer stil. Nadat de prijzen in Maart en April waren opgelopen tot het drie- viervoudi ge van vorig jaar April, is de laatste 2 maanden een scherpe daling gekomen, waardoor zij weer op ongeveer de helft van het hoogste punt zijn aange land. Toch is tegen deze prijzen nog geen afzet te vinden, daar de wolfabrieken hun productie sterk hebben moeten inkrimpen, als gevolg van afzet- moeilijkheden. Sommige fabrieken liggen zelfs stil, terwijl de overige zó weinig werken, dat zij aan hun voorraden ruim voldoende hebben en allerminst ge negen zijn om bij deze onzekere, sterk dalende prij zen nieuwe wol aan te kopen. Hoewel thans hier te lande de meeste schapen ge schoren zijn, is van enige handel in wol niets te merken, zelfs niet op de schapenmarkten te Pur- merend en Leiden. Alleen de Nederlandse Wolfederatie is op volle capaciteit begonnen de wol in te nemen. Voorlopig wordt een voorschot uitbetaald, terwijl de afreke ning later volgt. Voor de iimamedata voor Zeeland verwijzen wij naar de desbetreffende publicatie op pagina 9, le kolom, in dit nummer. Alleen de wol, welke voor vóór verkoop geleverd wordt, wordt volledig betaald, omdat deze wol door verkocht is en daarop dus geen risico's worden ge nomen. Met deze vóórverkoop heeft de Wolfederatie aangetoond, dat ook een Coöperatie zich aan alle marktsituaties kan aanpassen. Eind Maart werden namelijk alle leden in de gelegenheid gesteld hun wol voor vóórverkoop tegen de toen geldende prij zen aan te melden. Hiermede werd dus ieder in de gelegenheid gesteld zélf te beslissen, of men tot de zomerprijs wilde wachten óf wilde laten vóórverko pen tegen de prijzen van toen. Van de aangemelde wol kon door de vereniging 60 verkocht worden, zodat ieder die had aangemeld, bericht kreeg dat 60 tegen de genoemde prijs vóórverkocht was en dus 60 van de opgegeven hoeveelheid geleverd kon worden. Deze voorverkochte wol wordt thans van de leden gelijk met de overige wol ingenomen en door de Wolfederatie aan haar kopers afge leverd. Hoewel de verkoop van wol thans zeer moeilijk is, mag verwacht worden dat de Wolfederatie on der de huidige omstandigheden ook nog een be hoorlijke hoeveelheid zal weten af te zetten. Aller- BEDRIJFSLABORATORIUM VOOR GROND- EN GEWASONDERZOEK gevestigd te Goes, Singelstraat 13, Tel. 2653, kengetal K 1100. TARIEF VOOR GRONDONDERZOEK: I. Klei- Zavel- en Laagveengronden Onderzoek naar pH, humusgehalte en granulaire samenstelling 4,30 Idem en fosfaatonderzoek6,10 Idem en kalionderzoek 6,10 Idem en fosfaat- en kalizonderzoek 7,90 Indien koolzure kalk aanwezig is, moet dit onder zoek ook verricht worden. Bovengenoemde prijzen worden dan met ƒ0,85 verhoogd. II. Zand- en dalgronden: pH 1.60 pH en humus 2,95 pH, humus en fosfaat 4,75 pH, humus, fosfaat en kali 6,55 pH en fosfaat 3,40 pH, humus en kali 4,75 pH, humus, kali en magnesium 6,55 pH, humus, fosfaat, kali en magnesium 8,35 Bevat een zand- of dalgrond koolzure kalk, dan is een bepaling van het koolzure kalkgehalte nodig ten behoeve van de fosfaat-, kali- en magnesium bepaling. Bovengenoemde prijzen worden dan met 0,85 verhoogd. Onderzoek naar het zoutgehalte van de grond (kasgrond) 1.65 Onderzoek naar het zoutgehalte van de grond met inbegrip van het gehalte aan chloriden 2,10 Deze prijzen worden, wanneer reeds een ander onderzoek is verricht, resp. 0,85 en 1,25. Onderzoek naar het kopergehalte 4,40 Onderzoek op uitsluitend pH bij grotere aantallen monsters: monsters 1 t/m 10 0,85 monster 11 t/m <15 0,65 monster 16 t/m 24 0,50 Bij 25 monsters en meer, alle monsters 0,50 Voor bijzondere onderzoekingen als: Uitvoerig granulair onderzoek, bepaling van de korrelgrootte van het zand, onderzoek op doorlatendheid, pyriet- onderzoek, onderzoek stikstof gehalte, onderzoek zoute gronden, totaal fosfaat, totaal kali enz., wordt op aanvraag gaarne prijsopgave verstrekt. Voor spoedonderzoek vrage men prijsopgave aan. Papieren zakken, stevig dubbelwandig geparaf- fineerd voor het verpakken van grondmonsters, 8 cent per stuk. Vragenlijsten in te vullen bij het inzenden van grondmonsters 3 cent per stuk. Entstof voor het enten met wortelknolletjes- bacteriën van zaad, van lucerne, klaver, lupinen, serradella, bonen, erwten of wikken ƒ4,50 per ha.; voor V2 ha 2,65. Vracht is voor rekening van de inzender. eerst is de vóórverkochte wol weg; verder kan de wol welke tot breigaren, dekens enz. verwerkt wordt als verkocht beschouwd worden, daar mag worden aangenomen dat de afzet van deze pro ductie, gezien de lagere prijs weer vrij vlot zal ver lopen. Dit tezamen neemt reeds meer dan de helft van de totale hoeveelheid wol uit de markt, zodat van de goede kwaliteiten niet veel meer te ver kopen overblijft. Een gedeelte van het restant schijnt bovendien reeds geplaatst te zijn. Wij zien thans dus zeer sterk, dat de wolhandela ren hun leveranciers alleen weten te bedienen als de markt gunstig ligt, terwijl een Coöperatieve Ver eniging als de Wolfederatie steeds, dus ook in moeilijke tijden als thans, de wolproducent van groot nut is. Het is vanzelfsprekend dat de meeste schapen houders dit ook inzien, zodat ruim 80 van hen is aangesloten. Het is van groot belang, dat de jonge boeren praktisch en theoretisch goed zijn onderlegd. Jonge boeren van 16 jaar en ouder, die een landbouw- opleiding wensen, wordt voor een goede scholing aangeraden de Rijkslandbouwwinterschool te Goes te volgen. De lessen worden gedurende 2 winterhalfjaren van October tot April gegeven. Toelatingsexamen in September '51. Nadere inlichtingen worden gaarne door de Directeur verstrekt. Adres: Ravelijn de Groene Jager 8, Goes. Bij het beëindigen van een leerjaar hebben op een school grote veranderingen plaats. Een aantal leerlingen verdwijnen dan met het einddiploma op zak, anderen worden bevorderd naar een hogere klas en nieuwelingen nemen de leeggekomen plaatsen in. Op de Tuinbouwschool te Kapelle gaat het gelukkig niet anders. Wij laten hier onder de nieuwe en bevorderde leerlingen volgen om daarmede tevens een overzicht te geven welke personen de Tuinbouwschool te Kapelle volgen; de school, die zo'n uitstekende naam heeft. Tot de le klas zijn toegelaten: L. M. Zuijdwegt te Ierseke; A. D. Korstanje en P. M. van 't Westeinde te 's-Heer Abtskerke; M. J. van Burg te Kruiningen; W. Steenepoorte te Schore; M. Staal en P. Engelse te Krabbendijke; C. A. Bos, J. op 't Hof en A. H. Heijboer te We- meldinge; C. J. Fierloos en J. C. Fierloos te Goes; J. Brouwer en I. J. Spruit te Kapelle. Bevorderd van I naar II. W. J. Traas, W. J. Glerum, M. Nieuwenhuize, C. Nieuwenhuize, P. Slabbekoorn, allen te Biezelinge; G. C. Lepoeter, W. de Jager, E. Sinke, W. Malle- kote, D. Schrier, allen te Kapelle; F. Buijze en P. r A. Gijssel te Wemeldinge; C. W. Zee te Middelburg; A. Vleugel te Oudélande; C. Kant te Rilland. Bevorderd van II naar III. P. Ganseman en F. G. van Esterik te Kapelle; C. v. d. Vliet en J. Meulpolder te Biezelinge; J. Krijger te jöriewegen; H. C. Wiskerke te Nieuw- dorp; M. Oudeman en P. A. Boudeling te Goes; C. W. Simonse te Wolfaartsdijk; H. de Jager te Krabbendijke; C. H. Kesteloo te Kloetinge; J. A. Boogaard te HoedekenskerkeD. Boonman te 's-Heer Arendskerke. Bevorderd van III naar IV. M. J. Goud, H. Nieuwenhuize en G. Zuidweg te Biezelinge; A. Katsman te Wolfaartsdijk; Th. J. Lagendijk te Waarde; A. Zweemer te Goes; A. Bakker te Ierseke; L. M. Slabbekoorn te Kloe tinge.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 7