5 Doel zwerven AvnecLUa DE Provinciale Excursie ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND van onze organisatie DOOR Het Prachtige reis door de Belgische Ardennen en Luxemburg op 8 en 9 Juni EERSTE DAG. Wij startten vol moed met 124 deelnemers uit alle delen van Zeeland voor deze veelibelovende ex cursie. Het was prachtig weer en de stemming zat er dan ook direct in. Bij het pompstation te Woensdrecht voegden de bussen uit Zuid-Beveland en Tholen zich bij elkaar, die vervolgens doorreden naar de grens, waarna ook na enige tijd de „Zeemeeuw" uit Schouwen- en Duiveland arriveerde. De controle, die wij aan de grens ondergingen, was niet bepaald aardig. Door enkele lastige doua nen werden verschillende van onze reisgenoten meegepikt naar het grenskantoor om daar gevisi teerd te worden. Nadat we dan eindelijk konden vertrekken en de Belgische douane zonder veel moeite passeerden, reden we langs de bloeiende rhododendrons naar Antwerpen, waar de bus uit Zeeuws-Vlaanderen al op ons wachtte. De stemming, die aan de grens wel iets gezakt was, kwam weer op peil en onder een vrolijk deuntje startten we, om over Mechelen door de Belgische weiden en landerijen naar Leuven te rijden. In Leuven werd gestopt om enige verversingen te gebruiken. Van Leuven ging het langs het vlieg veld Wavre naar Namen. Inmiddels begonnen we het heuvelachtig gebied te naderen en genoten van het prachtige uitzicht op het zo rijk aan natuurschone landschap. De stad Namen ligt zeer schilderachtig aan de samenvloeiing van de Maas en de Sambre aan de voet van een heuvel, waarop zich? de citadel ver heft. Toen we even buiten Namen op\veg waren naar Marche (215 m boven de zeespiegel) en La Roche werden we getroffen door het prachtige uitzicht, dat we op de stad Namen hadden. Deze streek wordt dan ook niet voor niets de Vóór-Ardennen genoemd. Even vóór La Roche werd gelegenheid gegeven om de omtrek te gaan bezichtigen. Dat in deze streek de coloradokevers tieren, bleek wel hieruit, dat we ze zelfs in eeifVeld gerst aan troffen. La Roche is een klein oud stadje (233 m), dat zeer schilderachtig in een kromming van de Ourthe ligt. Door het Kerst-offensief in 1944 heeft dit stadje zeer geleden. De berghellingen zijn hier grotendeels met bossen bedekt, terwijl zich op ver schillende punten rotspartijen boven de dalen ver heffen. De bussen volgden vanuit La Roche de weg langs de rechteroever van de Ourthe door een nauw, kronkelend dal langs berghellingen. De weg verliet bij Maboge het Ourthedal berg op naar het plateau. Onze reis ging zo naar Bas- togne (1515 m). Dit oude stadje heeft ook zwaar geleden door het Kerst-offensief in 1944 en is gedeeltelijk weg gevaagd. Op het marktplein zagen we een tank als gedenkteken opgericht. Op de weg BastogneArlon moesten we even stoppen voor een hindernis. Een jeep met aanhang wagen, geladen met bomen, was door het remmen in de berghelling gaan slingeren en omgeslagen. Voor ons was dit een pleziertje, want we gingen direct uit de bussen en hielpen mee om de weg weer berijbaar te maken. Na dit karweitje even opgeknapt te hebben ver volgden we onze weg en kwamen we langs de dorpjes Wisembach, Radelange en Fauvillers, wel ke fantastisch mooi in een dal liggen. Hier pauseer- <Wn wij even en velen gingen de in de nabijheid Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, Koos Janse, M. Kosten, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. liggende bossen in, terwijl anderen van deze prach tige omgeving foto's maakten. Verder passeerden we de rivier de Süre, die we toen nog als een beekje verder zagen kronklen, maar die we de volgende dag als een brede rivier zagen stromen. In deze streken viel ons ook op, hoe de vrouwen daar op het land werkten, want velen waren bezig om het hooi, dat tegen de heuvelruggen lag, bij elkaar te harken. Dus, Z. P. M.-sters, hier ligt voor U het goede voorbeeld Arlon (416 m), hoofdstad van de Belgische pro vincie Luxemburg, reden we door en kwamen toen aan de Luxemburgse grens, die we zonder veel moeite passeerden. Ons einddoel van de eerste dag kwam in zicht, en onder de tonen van het Zeeuwse volkslied reden we Luxemburg binnen. We werden in een mooi, nieuw hotel onderge bracht en nadat ieder zijn kamer toegewezen had gekregen en zich opgefrist had, zaten bijna allen aan de gemeenschappelijke maaltijd, die op ons stond te wachten. Hoewel het op z'n Luxemburgs was klaar gemaakt, liet deze zich door ons Zeeuwen zeer goed smaken, want na de lange bustocht wa ren we hongerig geworden. 's Avonds trokken we groepsgewijs de stad in en toen we onze kamers weer opzochten, waren we allen enthousiast over het eerste gedeelte van onze reis. De excursie-commissie en de excursieleider mo gen we zeker wel veel lof toezwaaien voor het ini tiatief en het vele werk, dat ze aan deze schitterend geslaagde excursie hebben gehad. A. P. BREURE. WEKEN (Zevende vervolg.) Ook 'n klein voorstadje van Las Vegas is bekend. Nevada heeft n.l. andere wetten als de meeste andere staten. Zo b.v. voor huwelijken. In dit voorstadje staat een klein houten kerkje, waar men binnen enkele uren na aangifte al kan trouwen. Hiervan maken o.a. wel filmsterren gebruik. Verder had dit plaatsje enkele enorme luxe hotels met zwembaden, waar wij een beetje schuw langs heen zijn gelopen. Verder was alles zo'n beetje als museum ingericht, oude huifkarren, treinen enz. Die avond nog de Hoover-dam over gereden die schitterend verlicht was, zodat we al wat onder de indruk kwamen van dit machtige bouwwerk, vooral als je dan midden op de dam nog een lekke band krijgt voel je je wel heel kleine Nederiander- tjes en dan is het wel even goed aan de Afsluitdijk Die avond was het al heel moeilijk een behoor- te denken. lijke slaapplaats te vinden, zodat we ons op het laatst tevreden moesten stellen met een steen achtige grond. De volgende morgen de dam bekeken en een rondleiding naar beneden meegemaakt. Deze dam is geheel tussen de rotsen ingebouwd. Het hoofd doel is om het water van de Arizona-rivier op te houden, zodat het als irrigatie-water voor het ach terliggende land kan dienen. Het tweede doel is winning van electriciteit, wat helemaal tot aan de Pacific-coast wordt afgevoerd. Deze dag, T Nov., zijn we nog tot aan Grand Cauyan doorgereden, waar we in donker aankwa men. Die nacht troffen we het beter met onze slaapplaats op dennennaalden in een bos. De volgende morgen wachtte ons een verrassing. We stonden benzine te tanken, toen we in eens „klompen!" hoorden roepen, en daar stopte een Chevrolet met 5 jongens van de groep. Zij waren een week later dan wij vertrokken en we wisten niets van elkaar af. Hier kon dus wel met recht gezegd worden: wat is de wereld toch klein. We besloten dan ook direct de verdere reis naar Washington gezamelijk af te leggen, wat ook wat afwisseling bracht, daar we nu ook eens van auto konden wisselen. Eerst Grand Canyou bekeken. Dit zijn geweldig diepe ravijnen door de Arizona-rivier uitgesleten. Deze ravijnen zijn vooral bekend om hun kleuren- variatie, door de verschillende steenlagen veroor zaakt, en deze kleuren veranderen steeds met het draaien van de zon. 's Middags trokken we weer verder door het woeste onvruchtbare land Arizona. Onderweg nog een meteoor-crater bekeken. Deze meteoor-steen is waarschijnlijk al langer dan 1000 jaar geleden gevallen en heeft een gat geslagen van 160 meter diep. 9 Nov. door New Mexico gereden. In het zuiden wordt veel katoen verbouwd, allemaal op irrigatie- bedrijven. Men was overal druk aan het katoen plukken, wat nog in hoofdzaak met de hand wordt gedaan. De nacht in Elpaso doorgebracht. We kregen vrij logies in het Y.M.C.A. hotel, nadat we hadden verteld hoe we daar waren gekomen. AD. DOELEMAN. Dit doel is volgens ons v.n.l. tweeledig. Aller eerst is er de taak om samen te bundelen wat er alom aan activiteit is. Verder moet er aandacht geschonken worden aan propaganda en zo mogelijk uitbouw in afdeling of streek. Voor die samenbundelende taak is een eigen contactorgaan noodzakelijk. Het bijeenbrengen van alle Landbouw-Jongeren, die in onze geest willen meewerken is het eerste en het voornaamste doel van onze organisatie. Het is voor ieder duidelijk en daarom ook voor ieder aanvaardbaar. Daarnaast is er nog een taak voor onze organi satie, waarbij tijd en omstandigheden een belang rijke rol spelen. Vooral: Vandaag en ons land zijn daarbij duide lijke richting aangevers. We hebben aan deze zaak tot dusver nog veel te weinig aandacht geschonken. Voor de toekomstige staat van het standsorganisatieleven op agrarisch terrein is een jeugdactie van grote betekenis. Te midden van ons volksleven is 't platteland pas laat en langzaam tot ontwikkeling gekomen. Er is nu in weinig jaren gelukkig veel achterstand verdwenen in 't organisatieleven, ook bij de jon geren. En nu moet er gewaakt worden, dat de jeugd van 't platteland haar jeugdige ijver, die haar de eerste na-oorlogse jaren bezielde, niet verliest. Het platteland moet zorgen, dat het niet achterop komt. Het moet zorgen, dat het er bij is en dat men ons kent, en dat we weten wat anderen voor voor nemens hebben. Door de vele ingrijpende verande ringen van deze tijd kost dat evenwel enorm veel tijd en inspanning. Het platteland, dus ook de jeugd, moet komen waar dit nodig en mogelijk is. Ook al ziet men er soms zo direct de betekenis of noodzaak er niet van in. Het platteland heeft niet alleen behoefte aan vakmensen, doch veel meer aan jonge boeren en boerinnen, die zich in maatschappelijke zin willen ontwikkelen tot mensen, die zich kunnen verzetten tegen de vervlakking van de levensstijl op 't platte land. Zij kunnen dit doen door kennis te nemen van allerlei vraagstukken die er liggen. Het wordt met de dag duidelijker, dat er voor de vervulling van onze levensopdracht geen enkel terrein onbe- arbeid kan en mag blijven. Dit is in 't verleden wel eens te weinig ingezien. We streden voor school, kerk, en soms ook voor politiek, maar de rest van 't leven deed minder ter zake in 't organisatieverband. Maar er is ook hier misch, maatschappelijk en cultureel terrein maar een wet van 't minimum, en die wet is op econo- al te vaak vergeten. Veel te veel is er hier door ons aan de activiteit van een ander overgelaten. We denken slechts aan coöperaties, stamboek, het nemen van proeven en 't organiseren van keurin gen en excursies. De houding van niet meedoen, is oft juist geweest. Nu niet gaan twisten over wèl en niet meedoen, maar actief zijn en wèl mee gaan doen. Wat wij als landbouw-jongeren eigenlijk als een plicht bij ons dragen in deze tegenwoordige tijd. Er komen tegenwoordig in 't volksleven ook wel eens belangrijke vragen naar voren, en dan is deze er zeker wel één: Waar staat vandaag de platte lander? Een vraag waar zo maar geen antwoord op is te vinden. En juist daar is een organisatie op haar plaats, en heeft er een grote taak, n.l. invloed gaan uitoefenen. Het is niet alleen de taak der ouderen, die invloed uit te oefenen, maar er moeten ook jongeren ingeschakeld worden. Het kan tevens dienen voor voorbereiding der latere levensjaren. Dus Landbouw-jongeren van Zeeland, we moeten er allen bij zijn en meedoen. Niet meedoen betekent een vlucht! Ofen dat zij als Zeeuwen onze houding, we gaan overal waar dit voor ons verant woord is meedoen. Het kost voor allen maar een weinig offers aan tijd en geld en U helpt mee bouwen aan Z. P. M. of L. J. G. Laten we zorgen dat de Z. P. M. en L. J. G. een symbool zij voor de toekomst. Ouwerkerk. P. H.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 5