BLAUWMAANZAADJ DE JUISTE KEUZE! CURSUS VOOR INSEMINATOREN. houden aan het niveau 1940, dat weliswaar geleide lijk verhoogd is met 20—30 echter ver achter is gebleven bij de stijging van het algemene prijs niveau. Men heeft er te lang op gespeculeerd, dat er kort na de oorlog, Ib.v. na twee of drie jaar, wel een sterke prijsval zou optreden, waardoor de gestabiliseerde prijzen weer in evenwicht met alle andere prijzen zouden komen. Hetzelfde geldt in feite voor de huren. De verwachting is niet ver vuld, zodat het pachtpeil momenteel niet in even wicht is met het algemene prijspeil. Vrije pachten keren niet meer terug. Volkomen vrije pachten zulen naar mijn mening niet meer terugkeren. De vraag naar grond over treft bij voortduring het aanbod en indien het pachtpeil overgelaten zou worden aan het vrije spel van de maatschappelijke krachten, zouden we al spoedig op een niveau aanbelanden, dat de kost prijs onzer producten dermate zou belasten, dat wij ze in het biutenland niet meer zouden kunnen afzetten en de binnenlandse consument een veel te hoge prijs zou moeten betalen. Het kapitaal, dat de grond vertegenwoordigt, zou dan een te hoge rente genieten. Zoals met alle dingen in dit leven gaat het ook bij de pachtbeheersing niet om het een of het ander. Aanvaardt men een blijvende pachtbeheer sing, dan houdt dit niet in, dat men geen rekening zou kunnen houden met de realiteit, die weer spiegeld wordt in het algemeen prijspeil. Ik ben een warm voorstander van een dynamisch pacht- fbeleid, waarbij dus rekening wordt gehouden met wijzigingen in het prijsniveau van de factoren, welke de pacht samenstellen. Het verloop van het pachtprijspeil. Bezien we nu het verloop van het pachtprijspeil, dan blijkt het volgende: In de loop van 1944 tot 1950 heeft men zich niet streng gehouden aan de pachtprijzen van 1940. Volgens de pachtstatistiek blijkt, dat het gemid delde pachtprijspeil in de laatste jaren met circa 25 k 30 is gestegen. Men kan dus niet spreken van een algehele fixering van het pachtprijspeil, doch van een zeer sterke stabilisering van de pachtprijzen. Indien dus het pachtpeil van 1940 met 25 k 30is gestegen, dan wil dit zeggen, dat van twee gronden van uiteenlopende kwaliteit de pacht van 1940 van resp. 60 en 100 gulden in 1951 is gestegen tot 75 en 120 gulden. Dit verschil is nu voor de huidige omstandigheden veel te gering. Het zal n.l. duidelijk zijn, dat, wanneer de productiekosten van suikerbieten met de zeer sterk gestegen lonen en andere kosten, momenteel liggen bij de ƒ1400 tot 1600 per ha, het verschil in pachtprijs van 50 zonder meer te gering is, dit komt n.l. overeen met slechts 3 4 van de totale'kostprijs. Men kan toch beter suikerbieten verbouwen op een goede grond, die een goede waterhuishouding heeft en die 180 pacht vraagt en die een opbrengst heeft van 50.000 kg, dan op een slechte grond met een slechte waterhuishouding, waarvoor men slechts ƒ70 pacht behoeft te betalen, maar waar de obrengst slechts 30.000 kg is. Dit voorbeeld zou ik met vele andere voorbeelden kunnen uitbreiden. Hieruit zou blijken, dat het verschil in pachtprijzen tussen goede grond en slechte grond veel groter zal moeten zijn dan nu het geval is. Het streven bestaat daarom bij de Grondkamer om een grotere differentiatie aan te brengen in het pachtpeil voor de verschillende kwaliteiten grond. Ik acht dit een zeer verheugend streven. In het algemeen zal dan ook een lastenverho ging, die voortvloeit uit verbeteringswerken, in de pachtprijs doorberekend moeten kunnen worden; de pachter immers geniet de voordelen van de ver beteringswerken. Op deze doorberekening is echter één uitzonde ring: n.l. indien van slechte grond het huidige pachtpeil te hoog ligt ten opzichte van het alge mene pachtpeil voor Nederland voor dergelijke slechte, gronden. In dat geval zal de Grondkamer de lastenverhoging slechts ten dele kunnen laten doorberekenen. In verreweg de meeste gevallen echter liggen de pachtprijzen laag, zodat deze uit zondering naar mijn mening weinig van toepassing zal moeten zijn. Richtlijnen pachtprijzen. Zoals bekend is er een Regeringscommissie Pachtnormen, welke op het ogenblik, in samen- wering met de Grondkamers, richtlijnen tracht op te stellen om allereerst te geraken tot een beter interprovinciaal niveauverschil van de pachtprij zen. Het is n.l. een bekend verschijnsel, dat de pachten in Groningen en Friesland nogal wat hoger zij dan b.v. op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Ik ben inderdaad van mening, dat de verschillen in pachtprijzen inter-provinciaal slechts verantwoord zijn voor zoverre zij steunen op een verschil in productiemogelijkheden van de grond. Ik zie de pachtprijs als een redelijke rente van een deel van de kapitaalsfactor, welke aan de agrari sche productie ten grondslag ligt. En deze rente ik laat hier in het midden of deze hoog of laag moet zijn moet samenhangen met de rentabili teit en dus met het productievermogen van de grond. Er is geen enkele reden, dat bij gelijk ren dement en productievermogen van de grond in Groningen en Zuid-West Nederland de pachtprijzen in Groningen en Friesland hoger zouden zijn dan in Zuid-West Nederland, temeer niet indien men bedenkt, dat de lasten in het Zuid-Westen van ons land nog gemiddeld aanzienlijk hoger zijn dan in het Noorden. Ik wil wil zeggen, mijnheer de Voorzitter, dat ik geloof, dat de pachtprijzen in Noord-Nederland op een economisch beter peil lig gen dan in het Zuiden. Moet het algemeen niveau van de pachtprijzen gewijzigd worden? Een belangrijke vraag is verder, of het algemene niveau van de pachtprijzen, dat zoals gezegd mo- meteel circa 30 hoger ligt dan omstreeks 1940, wijziging behoeft. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer heeft de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening medegedeeld, dat hij het vraagstuk van het pacht- en grondprij- zenpeil voor advies wil voorleggen aan de Sociaal Economische Raad. Hij is n.l. van mening, dat dit voor de gebruikers en eigenaren van de grond zo belangrijke vraagstuk niet los kan worden ge zien van een aantal factoren, welke voor de sociale en economische verhoudingen in ons land van bij zondere betekenis zijn. Het is de afgelopen maan den gebleken, dat de Sociaal Econömische Raad, het nieuwe lichaam, waarin het totale bedrijfsleven is vertegenwoordigd, waardevolle adviezen kan uitbrengen. Naar mijn mening is het daarom van groot belang, indien de Sociaal Economische Raad zich uitspreekt over dit brede terrein, waarop in de afgelopen jaren reeds zovelen hun visie heb ben gegeven en zeer dikwijls in tegenovergestelde richting. Invloedverhoging op kostprijzen. Ik wil tenslotte ter verdere stimulering van deze uitermate belangrijke discussie nog één opmer king maken over de invloed, die verhoging van het algemene pachtprijspeil heeft op de kostprijs van enkele agrarische producten. Uit berekeningen, die het Landbouw-Economisch Instituut op mijn verzoek in de afgelopen weken heeft opgesteld, is mij gebleken, dat een verho ging van het pachtpeil over geheel ons land met circa 100 ten opzichte van 1940 tengevolge zou hebben, dat de kostprijs van tarwe met 2,50 a 3 per kg zou stijgen, de aardappelen met 0,50 per 100 kg en de bieten met 2 tot 3 per ton, terwijl Blauwmaanzaadbolkaf betekent ƒ100 tot ƒ150 per ha meer! Door de heer A. H. Bruggink werd een artikel samengesteld omtrent de mogelijkheden blauwmaandzaadbolkaf op doeltreffende wijze te verzamelen. Wij kunnen dit artikel volledig onderschrijven en geven het verzamelen van het bolkaf daarom gaarne in ernstige overweging. Hieronder volgt dan het artikel van de heer Bruggink. Nu in de gebieden waar het meeste blauwmaan- zaad wordt verbouwd, ook het aantal maaidors- machines groter is geworden, menen wij in de eerste plaats in het belang van de verbouwer er op te moeten wijzen, dat het met weinig moeite mo gelijk is door de verzameling van het bolkaf de financiële opbrengst per ha met ƒ100 k ƒ150 te verhogen. In 1949 en 1950 waren wij in de gelegenheid na te gaan of het verzamelen van bolkaf met een maaidorsmachine technisch mogelijk was. Het is toen gebleken, dat door de machine op een be paalde manier af te stellen blauwmaanzaad en bol kaf goed gescheiden kunnen worden verzameld. Het is dus zo dat het verzamelen van bolkaf geen nadelige invloed heeft op het dorsen van de bollen. In de eerste plaats dient te worden vastgesteld, dat het maaidorsen van blauwmaanzaad in het al gemeen, doch in bijzonder in verband met het ver zamelen van het bolkaf, de beste resultaten geeft, wanneer het gewas goed droog is en op stam wordt gemaaidorst. Verder is het verzamelen van bolkaf het eenvou digst bij de maaidorsmachine, die een reinigings trommel (sorteerinrichting) hebben. Met deze machines wordt met succes bolkaf verzameld. Bij het maaidorsen van blauwmaanzaad moet de machine zo worden ingesteld, dat de worm, die het zaad naar de elevator voert, ook het bolkaf naar de elevator brengt. De sorteercylinder zorgt dan voor de scheiding van zaad en kaf. De elevator en de sorteercylinder kunnen zaad èn kaf goed ver werken, mits het gewas goed droog is. Om dit te bereiken en tevens om goed te kunnen dorsen, wordt de dorskorf ruim gesteld. Men moet er verder voor zorgen, dat er weinig wind op de zeven komt en dat deze alleen vóór op de zeven blijft. Dit hangt echter van de omstan digheden af. Is de machine op bovenomschreven wijze afge steld, dan behoeft men alleen aan de sorteercylin der een zak bij te haken, waar dan het bolkaf wordt opgevangen. Onder gunstige weersomstandigheden en op stam oogsten werd naast een goede zaadopbrengst per ha, 500 a 700 kg bolkaf verzameld. Bevat dit kaf tenminste 80 boldelen, dan betekent dit dus een meeropbrengst van ƒ125 tot ƒ2000 per ha (ƒ0,25 a ƒ0,30 per kg). Ook dit jaar wordt voor goed bolkaf een prijs gegarandeerd van ƒ0,20 tot 0,40 per kg, waarbij dient te worden vastgesteld, dat alleen 0,40 per kg wordt betaald, wanneer het kaf uit zuivere boldelen bestaat (knippen van de bollen). Bij knippen van de bollen kan men bij een normaal gewas rekenen op een bolkafopbrengst van minstens 800 kg per ha. Bij het gebruik van de maaidorser is ge bleken, dat bij juiste afstelling en gunstig weer de tenslotte een verdubbeling van de pachtprijs ten opzichte van 1940 de melkprijs met 1.3 tot 1.8 cent per liter zou doen stijgen. Deze stijging, waarvan dus reeds 1/3 is gereali seerd, zou uiteraard invloed hebben op de prijzen van de voedingsmiddelen voor de consument. Ik kan mij indenken, dat er sociale en politieke over wegingen zijn, die de Regering doen huiveren, de prijzen momenteel uit hoofde van een pachtver- hoging te doen stijgen. Anderzijds tonen bovenstaande cijfers echter wel aan, dat deze geringe stijging niet onoverkomelijk zal zijn voor onze exportprijzen van land- en tuin bouwproducten. Als wij maar voldoende rationeel produceren, dan kunnen wij op de buitenlandse markt onze Europese concurrenten op agrarisch gebied wel aan. Ik geloof daarom, dat om deze reden het pachtprijspeil niet beneden een niveau, dat overeenstemt met de huidige kosten en lasten, behoeft te worden gestabiliseerd. Het pachtprijspeil moet mobiel zyn. Ik wil tenslotte nog opmerken, dat naar mijn mening onder de huidige pachtwetgeving het pachtprijspeil tamelijk motbiel moet zijn. In vroe ger tijden waarbij men dikwijls wijst op de pe riode na de tweede wereldoorlog, was de situatie uiterdaard zo, dat het voor de pachters moeilijk was, de pachtprijzen verlaagd te krijgen, als dit nodig was. Bij een depressie in de Landbouw waren zij in feite afhankelijk van de welwillend heid van de verpachters. Momenteel ligt dit ge heel anders. Het gehele gebruik van de grond is zeer stabiel geworden; het recht van continuatie en alles wat daarmee samenhangt is gemeen goed en om de drie jaar hebben beide partijen het recht, om bij een onafhankelijke instantie te vragen, wat de maximumprijs kan zijn. Van deze mogelijkheid, mijnheer de Voorzitter, zal naar mijn mening meer gebruik moeten worden gemaakt". zuiverheid van het kaf 7580 is. Naar ons bekend is wordt door de Verenigde Pharmaceutische Fabrieken N.V. te Apeldoorn er voor zorg dragen, dat het verzamelde bolkaf direct wordt afgenomen bij de telers van blauwmaan zaad. De telers kunnen het bolkaf leveren aan de handelaren of coöperatie, waar ook het zaad wordt geleverd. De fabriek te Apeldoorn stelt zakken beschikbaar. Naar bekend mag worden geacht, wordt het blauwmaanzaadbolkaf geëxtraheerd voor de winning van het voor de geneeskunde zo be langrijke product morphine. Voorheen voorzag men in ons land in de behoefte aan morphine door extractie van het uit het bui tenland geïmporteerde opium. Dit is feitelijk onnodig, wanneer men bedenkt, dat de grondstof in eigen land verkrijgbaar is. Wij kunnen niet anders doen, dan de telers van blauwmaanzaad te adviseren, in de eerste plaats in hun eigen belang, ook het blauwmaanzaadbol kaf tc verzamelen. De Rijkslandbouwconsulenten, Voor de Zeeuwse Eilanden, Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. Voor Zeeuws-Vlaanderen, Ir. P. R. BOUMAN. Het aantal auto's en tractoren, verzekerd tegen -het risico van wagenschade en/of Wettelijke aan sprakelijkheid, bij de Onderlinge Verzekerings Mij voor Motorvoertuigen der Z. L. M., is nog steeds stijgende. Op dit moment bedraagt het aantal verzekerde motorvoertuigen ruim 430 stuks (auto's en trac toren). Dit is een respectabel aantal, gezien het feit, dat de Onderlinge nog slechts een half jaar bestaat. Hieruit moge blijken, dat de leden vertrouwen hebben in deze zaak, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Zij, die de juiste keuze nog niet gemaakt hebben en hun voertuig toch wensen te verzekeren tegen bovenomschreven risico's, mogen wij aanraden zich in de gelederen aan te sluiten. Dit is Uw juiste keus; men betaalt niet meer premie dan de werke lijke kosten. Inlichtingen en aanvraagformulieren zijn steeds verkrijgbaar bij de districtsvertegenwoordigers en op het Secretariaat, Landbouwhuis, Goes. Leden van de N. Br. Mij van Landbouw en Z. L. M.-leden, sluit U aan bij Uw eigen Onderlinge. Betaal niet meer premie dan nodig is. De L. De Gezondheidsdienst voor dieren in samen werking met het Rijksveeteeltconsulentschap zal dit jaar een cursus organiseren voor opleiding van inseminatoren ten behoeve van de uitvoering van de Kunstmatige Inseminatie Ibij het rundvee. Aanmelding dient plaats te vinden vóór 10 Augustus a.s., bij de Gezondheidsdienst voor diere» in Zeeland, Ravelijn de Groene Jager 7 te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 4