Notulen doelbewust een aantal producten vrij in prijs en PRESENTIELIJST. Aanwezig zijn de heren: Ir M. A. Geuze, Alge meen Voorzitter; P. Scheelede Putter, Vice-Voor- zitter; Mr. J. F. G. Schlingemann, Secretaris; W. C. Sinke en J. de Lange, notulisten. Als gasten zijn aanwezig de heren: Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland; Ir A. Franke, Rijkscultuurconsulent en spreker op deze vergadering; Jhr J. van Vreden- burgh, P. M. Sneep en L. A. Bom, resp. Algemeen Voorzitter, Vice-Voorzitter en Secretaris van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard"; B. J. Elsman en A. Korteweg, van de Noord-Bra bantse Maatschappij van Landbouw; Ir J. D. Dorst, Provinciaal Voedselcommissaris; J. W. A. G. Baron Collot d'Escury; J. Vader en M. Vogelaar, resp. Burgemeester der gemeenten Krabbendijke en Kruiningen; Bestuursleden van de Kring Oostelijk Zuid-Beveland, Adviserende leden van het Dage lijks Bestuur en Hoofdbestuur; G. van Waes en P. de Kam, resp. Voorzitter en Secretaris der Stich ting voor de Landbouw in Zeeland; mevrouw F. KostenseKraak, Presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zeeland; W. C. v. d Werff, Voorzitter Veilingsvereniging K.E.O.; C. A. Kammeraad en A. S. de Jonge, resp. Voorzitter en Secretaris van de Kamer van Koophandel te Middelburg. Voorts zijn aanwezig meer dan 1000 leden en belangstellenden, waaronder vertegenwoordigers van ruim 50 afdelingen der Z.L.M. OPENING. De Algemeen Voorzitter der Z. L. M., Ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en roept allen een hartelijk welkom toe. Het verheugt spreker, dat zulk een groot aantal leden en belangstellenden in de grote veilingshal zijn samengekomen. In de eerste plaats richt de Voorzitter zich tot de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, die de 2 landbouwdagen bijna geheel als gast meemaakt. Uw aanwezigheid wordt door ons op zeer hoge prijs gesteld, aldus de Voorzitter, en het vervult ons met grote dankbaar heid, dat hierdoor opnieuw Uw warme belangstel ling voor de landbouw in al zijn geledingen tot uit drukking komt. Wij heten U van harte welkom in ons midden (applaus). Vervolgens richt de Voorzitter woorden van wtel- kom aan de spreker op deze vergadering, de heer Ir A. Franke, Rijkscultuurconsulent in Zeeland; de heer Jhr J. van Vredenburch, erelid der Z. L. M. en Algemeen Voorzitter van de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard", de heer L. A. Bom, Alg. Secretaris en de heer P. M. Sneep, Vice-Voorzitter van deze Vereniging; de heer Ir J. D. Dorst, Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland; de heren Elsman en Korteweg, resp. Vice-Voorzit ter en Secretaris van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw; heren Burgemeesters en gemeente bestuursleden van vele gemeenten in O.Z.-Beveland. Een bijzonder welkomstwoord spreekt de Voor zitter tot het College van Burgemeester en Wet houders der gemeente Krabbendijke, waarmede de dat men de veeteeltproductie wel kan verhogen, maar dat dan ook lonende export mogelijk moet zijn. Ook dit kan vrij plotseling veranderen. Zo draait men in vele kringetjes rond, die voor namelijk hun oorzaak vinden in de onzekere inter nationale toestand en onze slechte deviezenpositie. Indien men slechts wist of de wereld een tijdperk van vrede tegemoet ging, of dat de onrust voort duurt en misschien nog toeneemt, ware het een voudiger. Eén ding staat echter vast. Ons land heeft, in verband met de zwakke positie van onze betalings balans, belang bij een zo hoog mogelijk opgevoerde productie van akkerbouwproducten, daar hieraan een tekort bestaat en de aanvullende invoer kost bare en schaarse dollars kost. Een stimulans hier toe is dan ook een algemeen Nederlands belang. Door een behoorlijke prijsvaststelling van de basis producten tarwe, suiker en koolzaad en een vrije prijsvorming van de overige producten is thans te bereiken, dat hier deviezen bespaard kunnen wor den. En wij zien de oplossing van het deviezen- vraagstuk eerder in een kleinere invoer, dan in een steeds opvoeren van onze uitvoer. Natuurlijk moe ten beide middelen aangegrepen worden, doch de nadruk ligt de laatste jaren toch wel sterk bij het laatste. En zolang onze uitvoer, en dan vooral onze agrarische, te maken heeft met de door onze buur landen ingestelde invoerbelemmeringen (denk maar aan de Belgische invoerstop voor tomaten en sla en dat is nog wel een Beneluxpartner die elk willekeurig ogenblik afkomen, zolang ook de West- Europese handelsvrijheid zeer betrekkelijk is, ware het wellicht beter de invoer tot het hoognodige te beperken, waaruit vanzelve voortvloeit een op voeren van de productie van die producten, waar aan wij een tekort hebben. En dit zijn practisch de akkerbouwproducten. Maar dan geve men ook sti mulerende prijzen. S. Z. L. M. en de Kring Oostelijk Zuid-Beveland in zo nauw contact heeft gestaan. De Z. L. M. heeft op de meest welwillende wijze de steun van dit ge meentebestuur ondervonden en de samenwerking is bijzonder hartelijk geweest. De Voorzitter zegt zeer getroffen te zijn door deze spontane medewer king en spreekt hiervoor zijn hartelijke dank uit. Vervolgens heet de Voorzitter welkom de heer G. van Waes, Voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland; de heren Kammeraad en De Jonge, resp. Voorzitter en Secretaris van de Kamer van Koophandel; mevr. KostenseKraak, Presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland, die met haar helpsters ook veel tot het welslagen der landbouwdagen heeft bijgedragen; de Bestuursleden der Z.P.M. en der L.J.G., waar mede de samenwerking steeds beter wordt. Verder richt spreker zich tot de heer W. C. v. d. Werff als Voorzitter der Veilings vereniging K.E.O. De Voorzitter dankt de heer v. d. Werff zeer harte lijk voor de grote en loyale medewerking die van de zijde van het Veilingsbestuur is ondervonden. Nog nimmer kon de Algemene Vergadering in zulk een prachtige en grote zaal plaatsvinden. Wat de Veiling voor de Z. L. M. heeft gedaan is werkelijk van de allergrootste betekenis geweest en het is zeer verheugend, dat alles er op wijst dat deze ten toonstellingsdag een groot succes zal worden. (Applaus). Tenslotte heet de Voorzitter de Hoofdbestuurs leden en adviseurs en de vertegenwoordigers der Pers, waarbij de Z.L.M. immer een dankbaar ge hoor ontvangt, van harte welkom. Vervolgens houdt de Voorzitter een rede welke reeds in ons blad van Zaterdag 23 Juni in zijn ge heel is opgenomen. NOTULEN. De notulen van de Buitengewone Algemene Ver gadering van 19 Februari 1951 worden ongewijzigd en onder dankzegging aan de samenstellers goed gekeurd en vastgesteld. MEDEDELINGEN. De Voorzitter deelt de vergadering mede, dat het Hoofdbestuur voorstelt tot Erelid te benoemen de heer J. W. A. G. Baron Collot d'Escury te Crépy en Laonnais (Fr.). Spreker deelt mede, dat de heer Collot d'Escury zeer verdienstelijk werk voor de Z. L. M. heeft ver richt; in de eerste wereldoorlog stond hij als rege ringscommissaris in nauw contact met de Z. L.M. de gastvrijheid die vele Z. L. M.ers vóór en na de oorlog tijdens excursies, van de heer Collot d'Escury hebben ondervonden, heeft hem zeer bemind ge maakt. De naam en de verdiensten van het geslacht Collot d'Escury zijn voorts in Zeeland genoegzaam bekend. De vergadering betuigt met een hartelijk applaus haar instemming met het Bestuursvoorstel. De Voorzitter wenst de heer Collot d'Escury van harte geluk met deze benoeming. De heer Collot d'Escury dankt de Voorzitter in treffende bewoordingen voor aeze benoeming; spreker zegt hierdoor zeer geroerd te zijn en stelt het erelidmaatschap der Z. L. M. op zeer hoge prijs. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat het Hoofd bestuur een Onteigeningscommissie heeft inge steld, bestaande uit de heren S. A. N. van Oeveren, P. J. J. Dekker en J. Q. C. Lenshoek. Deze commissie zal tot taak hebben die leden, wier gronden en/of gebouwen met onteigening worden bedreigd of waar de onteigening reeds aan de gang is met raad en daad terzijde te staan. Men wende zich tot Ir Bos op het Landbouwhuis. Tenslotte maakt de Voorzitter de aanwezigen opmerkzaam op een collecte, die door het „Groene Kruis" op het tentoonstellingsterrein wordt gehou den en wekt hen op dit mooie werk te steunen. REKENING EN VERANTWOORDING EN VERSLAG FINANCIëLE COMMISSIE. De Voorzitter verzoekt de heer A. Scheele uit. Axel verslag te willen uitbrengen over de controle der jaarrekening 1950. De heer Scheele deelt namens de financiële com missie mede, dat de rekening is gecontroleerd en in orde is bevonden. De commissie merkt hierbij op. dat het aanbeveling verdient, dat het bestuur mid delen zoekt om de nog aanwezige voorraad gedenk boeken te verkopen. Tevens acht de commissie het onjuist, dat in verband met de L. J. G. en de Z. P. M. in sommige huisgezinnen 2 of 3 landbouwbladen worden bezorgd. De rekening over 1950, zo gaat de heer Scheele verder, sluit met een batig saldo van ƒ1007,02; spreker geeft de vergadering in overweging het door de penningmeester gevoerde beleid wel te wil len goedkeuren. De vergadering betuigt hiermede haar instem ming. De Voorzitter doet tevens nog mededeling van het accountantsrapport van het Boekhoudbureau en wenst de penningmeester geluk met het behaal de resultaat. Hierna hield de heer Ir. A. Franke, Rijkscultuur consulent in Zeeland een inleiding over: „Grond verbeteringsmogelijkheden in Zeeland", welke reeds in het nummer van 23 Juni is opgenomen. De Voorzitter dankt de heer Franke voor zijn wei zeer duidelijke uiteenzetting en legt er de nadruk op, dat nog vele mogelijkheden tot grond verbetering aanwezig zijn. De door de heer Franke behandelde stof leent zich meer voor behandeling in kleinere kring dan in deze vergadering, doch is zeer leerzaam en opent nog velg wegen. Hierna heet de Voorzitter nog welkom de heer C. Zwagerman, erelid der Z.L.M.; de heer P. de Kam, secretaris van de Prov. Stichting voor de Landbouw en de heer Korver, Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Tenslotte spreekt de Voorziter nog een speciaal dankwoord tot de politie, die zich deze dagen voor een zware taak ziet geplaatst, doch deze taak naar volle tevredenheid vervult. RONDVRAAG. De heer Mesu (Gapinge) zegt, door de herverka veling op Walcheren in ongunstiger omstandig heden te verkeren dan voordien. Tevens wijst spreker op de slechte plaatsing van drainagebuizen op zijn grond en zegt, dat hij zeer ontevreden is over een dergelijke manier van grondverbetering. De Voorzitter geeft toe, dat in dit speciale geval inderdaad een achteruitgang is te zien, doch deelt de heer Mesu tevens mede, dat zijn geval in behan deling is. De heer G. van Nieuwenhujjze (Krabbendijke) vraagt de aandacht voor de misstanden, die voor, komen bij het bepalen der grond- en pachtprijzen, en op de geringe medezeggenschap die de grond eigenaar nog heeft. Voorts wijst spreker op de steeds zwaarder druk kende sociale lasten en de daarmede verband hou dende administratieve moeilijkheden. De Voorzitter antwoordt, dat men met betrek king tot de sociale lasten al jaren op de verkeerde weg is. Echter is de commissie, welke zich een plan tot vereenvoudiging van deze administratie heeft ten doel gesteld met haar taak reeds in een verge vorderd stadium. We mogen dan ook verwachten, dat binnen niet al te lange tijd aan de verwezen lijking der plannen, welke zeker niet zonder moei lijkheden zal zijn, kan worden begonnen. Wat de z.g. zwarte grondprijzen betreft ant woordt de Voorzitter, dat hierin ook verandering dient te komen. Echter zal men zich in het kader van de Benelux toch ook moeten aanpassen aan de prijzen in België, welke ongeveer 3 x zo hoog zijn als in ons land. De heer Joh. Ie Clerq (Sluis) deelt naar aanlei ding van de door de heer Franke gehouden inlei ding mede, dat de samenwerking in West Zeeuws- Vlaanderen, wat de uitwatering betreft, uitstekend genoemd mag worden. Er is hierdoor veel in het algemeen belang bereikt kunnen worden. Hierna richt de Commissaris der Koningin zich tot de vergadering. De Commissaris dankt de Voorzitter hdrtelijk voor de woorden, die deze bij de opening der vergadering tot hem heeft gericht. Spreker zegt als gast der Z. L. M. zeer prettige dagen door te brengen, waarbij uit alles blijkt hoe goed de samenwerking allerwegen is en met welk een groot succes deze dagen worden bekroond. Spreker zegt, de samenwerking tussen de gemeen ten Krabbendijke en Kruiningen ten behoeve van de tentoonstelling zeer te waarderen; dit moge voor sommige gemeenten ten voorbeeld strekken. De woorden, die Uw Voorzitter ten aanzien van de credietverlening heeft gesproken, zijn taal naar mijn hart, zo gaat de Commissaris verder. De Overheid moet hierbij terdege oppassen, dat men niet te stroef wordt. De Commissaris eindigt zijn toespraak met de legt hierdoor het volle risico op de schouders van de boer. Blijkt dit risico goed te zijn, dan knabbelt men aan de basis, waarop men de prijzen voor de basisproducten heeft vastgesteld, onder het motto, dat de totale uitkomst van het goed-geleide bedrijf een behoorlijk bestaan mogelijk maakt. Dit alles zijn gevaarlijke tekenen voor tijden, waarin op brengsten en/of prijzen van de vrije producten eens zouden tegenvallen. Want keert dan de Regering terug naar 't gezonde beleid van kostprijs 20 Het is moeilijk landbouwbeleid te voeren. Er zitten naast bovengenoemde minder fraaie kanten, die zeker gevaren voor de akkerbouwers inhouden, nog meerdere aspecten aan het huidige landbouwbeleid, die aantonen hoe moeilijk het is in een land als Nederland een vastomlijnd program ma uit te voeren. Immers men wil méér tarwe, méér veevoeder, méér aardappelen, méér suiker bieten, méér varkens, méér rundvee enz. Dat alles spruit voort uit het schreeuwend gebrek aan devie zen. Doch bij de verwezenlijking van dit program ma stuit men op onoverkomenlijke bezwaren. Wil men meer tarwe en meer voergranen b.v., dan moet men een stimulerende prijs in het vooruit zicht stellen. Vooral voor de tarwe, waar men dit de laatste jaren heeft nagelaten, is een aanzienlijk hogere prijs noodzakelijk. Anders zwaait de teler om naar die producten, waar wél een extra'tje mee is te verdienen. Een stimulerende prijs of een vrije (wat toeval lig op het ogenblik hetzelfde is) voor de voergra nen moeten de veehouders, die ook tot hogere pro ductie gedreven worden, kunnen betalen. Hier treedt eigenlijk een tegenstrijdige werking op. Bij een volledige inname van de granen, die een groot, kostbaar en niet gewenst ambtenaren-apparaat zou vergen, krijgt men zeker geen uitbreiding, die men juist gaarne wil. Daarnaast houde men in het oog, van de Algemene Vergadering der Z .L. M., gehouden op Woensdag 20 Juni 1951 te 9.30 uur in de Veilings gebouwen te Krabbendijke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 2