Noord-Brabantsche Mij van Landbouw ADRESWIJZIGING RIJKSLANDBOUWCONSULENT. BEKNOPT VERSLAG Rondom de Boerderij. C3S Ti 1 1 ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU: ZEVENBERGEN: Donderdag 2 Augustus, 11 12% uur, Hotel „Tholenaar". Met ingang van 16 Juli is het kantooradres van de Rijkslandbouwconsulent voor Westelijk Noord- Brabant als volgt gewijzigd: Mart 21 te Zevenbergen. Telefoon 233. Grionummer 561306. Onze leden in genoemd ambtsgebied' gelieven hiervan goede nota te nemen. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op IC Juli 1951 te Breda. Na opening van de vergadering werd door de voorzitter stil gestaan bij het plotseling overlijden van de heer J. van den Berg, Directeur van hotel „Centraal". Waar het bestuur gedurende tientallen jaren in „Centraal" vergaderde, zal de vriendschap pelijke verhouding met de heer Van den Berg steeds in dankbare herinnering blijven. Als voornaamste punten werden vervolgens be handeld Instelling van arbitrage-commissies voor zaai zaad en pootaardappelen. Van de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant werd hierover een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat tussen de Stich ting voor de Landbouw en de Ondervakgroep Groothandel in Zaden voor Akker- en Weidebouw en de Ondervakgroep Groothandel in Pootaard appelen practisch overeenstemming is bereikt in zake de Algemene Voorwaarden voor de verkoop van zaaizaden van landbouwgewassen door telers aan handel en de Algemene Koop en Leverings voorwaarden geldende bij koop en verkoop van pootaardappelen door telers aan handelaren. Er zal thans een arbitragecommissie voor zaaizaad en een commissie voor pootaardappelen worden in gesteld. Voor de commissie zaaizaad werd aange wezen de heer Jac. Snijder te Klundert, voor de commissie pootaardappelen de heer C. A. van Poortvliet te De Heen. Botercontrölestatioi» Eindhoven. Als bestuurslid in de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer G. J. van Poppel, werd aan gewezen de heer A. de Lint te Zevenibergsche Hoek. Cultuurtechnische werken. Naar aanleiding van enkele vragen werd beslo ten dit punt in de eerstvolgende Hoofdbestuurs vergadering aan de orde te stellen en de cultuur consulent Ir. Smale alsdan te verzoeken dit punt nader te willen toelichten. Subsidie-verlening aan kleine boerenbedrijven. Bij de bespreking van dit onderwerp kwam naar voren, dat het niet juist moet worden geacht, wan neer bij de beoordeling of een subsidie al of niet zal worden verstrekt, ook het vermogen van de betrokkene in aanmerking wordt genomen. Invloed van de pachters op de waterschappen. Aan de. standsorganisaties is de vraag voor gelegd, of bij de huidige maatschappelijke verhou dingen aan de pachters invloed op de gang van zaken in de waterschappen moet worden toege kend. Ook thans treden de pachters reeds in vele ge vallen op als gevolmachtigden van de eigenaren. Als pachter hebben zij echter geen stemrecht en kunnen geen invloed doen gelden. Niettemin heb ben zii als grondgebruikers belang bij de beslissin gen. welke door het waterschap worden genomen. In vele gevallen wordt ook thans reeds aan de pach ters passief stemrecht toegekend, zodat zij tot be stuurslid kunnen worden gekozen. Het Dag. Bestuur acht het echter ongewenst, aan de pach ters ook volledig stemrecht toe te kennen. Ver tegenwoordiging van de pachters in het bestuur ware te bereiken door toevoeging van één of meer raadslieden met adviserende stem. Deze raads lieden zouden door de pachters zelve dienen te wor den aangewezen. De suggestie, dat deze aanwijzing door de georganiseerde landbouw zou dienen te geschieden, werd niet juist geacht. Verlening vergunningen aan houders van land- bouwtractoren. Accoord werd gegaan met een desbetreffend dooi de E. V. O. uitgebracht rapport. In twijfelgevallen zou inzake het verstrekken van vergunningen het advies van de landbouwconsulenten kunnen wor den ingewonnen. Advisering inzake onteigeningen. De praktijk leert, dat er een dringende behoefte bestaat aan deskundig advies inzake onteigenin gen. Door de commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw wordt voorgesteld hier- voor enkele deskundigen te benoemen, die in voor komende gevallen advies zullen kunnen geven. Het Dag. Bestuur oordeelde het wenselijk, dat ook voor onze provincie spoedig een zodanig advies orgaan wordt gevormd. De instelling van het Landbouwschap. Blijkens mededeling van de Stichting voor de Landbouw is het zeer de vraag, of het Landbouw schap reeds per 1 Januari 1952 zal kunnen gaan werken. Aan de organisaties is daarom de vraag voorgelegd, of zij bereid zijn om zolang de Stich ting voor de Landbouw nog in 1952 zal moeten werken, een dien overeenkomstig deel van de ge bruikelijke subsidie te verstrekken. Dit betreft dus de bijdrage van 60.000, per cen trale organisatie per jaar. Besloten werd, hierop bevestigend te antwoorden, onder voorbehoud dat ook de andere organisaties hiertoe bereid blijken te zijn. De taak van de Ned. Pluimveefederatie (N. P. F.). Tussen de drie C. L. O.'s en de N. P. F., zal een bespreking plaats hebben over de afbakening van de bevoegdheden. Vastgesteld werd, dat de N. P. F. is opgebouwd op de organisaties en zich dus niet met beleidszaken zal mogen inlaten. Dit behoort tot het terrein van de standsorganisaties wier werk anders gevaar loopt te worden door kruist. Tarieven loonbedrijven. Voor een bespreking met vertegenwoordigers van de Bond van Agrarische Loonbedrijven afde ling Noord-Brabant, over de dors- en combine tarieven werd aangewezen als vertegenwoordiger de heer A. J. van Nieuwenhuijzen te De Heen. Rechtkundig Bureau. Aan de hand van een desbetreffend rapport van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij, werd besloten de mogelijkheden voor onze provincie nader in studie te nemen. Verzekeringen. Besproken werd de acquisitie zowel van de brandverzekering als voor de auto- en tractorver zekering. Een kleine commissie zal een aan het Hoofdbestuur voor te leggen voorstel nader uit werken. iVIoerdijkkanaal. Vooral in het Westen van onze provincie is de landbouw sterk geïnteresseerd bij de plannen in zake een kanaal AntwerpenMoerdijk. Deze plannen worden vooral i.v.m. de Benelux weer actueel. Kennis werd genomen van de samenstelling van een door de Kamer van Koophandel te Breda inge stelde studiecommissie, waarin o.a. de heer P. M. Sneep te Dinteloord zitting heeft. Vrijwillige oudendagsverzorging. De ter bestudering van dit vraagstuk ingestelde commissie zal in de eerstvolgende Hoofdbestuurs vergadering rapport uitbrengen van de door haar gevoerde besprekingen, alsmede van de conclusies, waartoe deze hebben geleid. Bestrijding van de run der tuberculose. Kennis wordt genomen van de nieuwe financie ringsregeling. Enkele opmerkingen dienaan gaande zullen in de e.v. vergadering nader worden behandeld. En tenslotte nog een herinnering aan de revue. Aan het eind van de vergadering werd aan de heren Van Zalinge en Van Hoven, welke hiertoe waren uitgenodigd, nogmaals dank gebracht voor het vele werk dat door hen verricht werd voor de zo geslaagde revue „En de boer ploegt voort". Als aandenken werd beiden een kunstalbum aangebo den, waarin opgenomen de foto's van de revue. Tenslotte kunnen we nog mededelen, dat het revueboekje, waarin tekst en foto's van de revue zullen worden opgenomen, binnen enkele weken zal verschijnen. Bestellingen kunnen alsnog gedaan worden bij het secretariaat der N. B. M. L., Noord haven 21, Zevenbergen. DE WESTHOEK. Hier zijn we dan weer. Ja elke veertien dagen een stukje schrijven valt niet piee en vooral niet als je in de Westhoek zit. Daar houden ze nu een maal niet graag een pen vast. Er is sinds een maand veel veranderd. De ak kers gaan al een andere kleur vertonen. Zij, die hun koolzaad hebben gedorst, zijn niet enthou siast. De minste die ik hoorde was net 5 mud van 't gemet, de hoogste 13 mud. Veel loze peulen of wel opengesprongen. Vreterij door galmug en snuitkever. Geen zaad meer zaaien schreef ik laatst. Het is waar geworden. Niemand zaait hier dan ook uit voor de volgende oogst. Het vlas is lelijk door elkaar gevallen de laatste weken, hadden we wel een beetje te veel regen voor de vroege percelen. De late treffen nu goed weer. De lengte is niet daverend. Zaad is er ge noeg op. Achter de tractor Worden 3 4 pluk- machines gekoppeld, die het vlas tegelijk binden. In de zware percelen komt nogal veel roest voor en zwartstip. De karwij-oogst is meegevallen. Voor de bekende dorsresultaten schrijf ik hier de opbrengsten: 2023 baaltjes per gemet. Deze opbrengst is goed te noemen. De nieuw ingezaaide karwij in erwten en vlas staat op plaatsen wat dun. Vermoedelijk hebben de voorjaarsomstandig heden wel voor een gedeelte hieraan de schuld. De erwtenpluk is achter de rug en deze viel mee. Op sommige plaatsen werd 6 k 7000 kg peulen geoogst per gemet. Het stro bleef dan op het land. De zilveruienoogst is in volle gang. Percelen die nogal geleden hebben van de droogte en het wieden, staan minder goed. Gelukkig heeft het nu weer iets geregend, zodat het rooien gemakkelijker gaat. Betaald wordt ƒ1,75 per zakje voor het rooien. De prijs van de uien is behoorlijk. We zul len hopen dat ze niet minder wordt. De aardappelen staan behoorlijk. Geboden wordt 7 per mud, levertijd Augustus, zelf rooien. Het is noodzakelijk om de aardappelen nu te be spuiten tegen het ziek. Er zijn percelen, die enorm veel loof maken, juist deze zijn zo vatbaar. Lucerne wordt of is voor de tweede keer ge maaid. Deze 2de snede heeft nogal last gehad van vreterij, zodat de opbrengst niet mee valt. Rode klaver is wel wat vroeg in elkaar gezakt. De gerst staat best. In de le week van Augustus zal er al wel gemaaid worden. Vooral Herta en Balder- maken een goede indruk en zijn stevig. Wintertarwe staat er niet zoveel. De roep, die de Minister tarwe had, is wel wat verflauwd. Toch verwachten we wel een behoorlijke opbrengst. Heines 7 maakt een goede indruk. Deze winter- vast roodzadige tarwe kon wel eens opgang gaan maken. Zo is bij de vlasrassen de Wiera aan het opkomen. Dit witbloeiende vlas is langer, minder vertakt en steviger dan Concurrent. Het blauwmaanzaad staat goed, meest Emma- bloem. Van de Noordster staan maar enkele goede percelen. Noordster blijkt gemakkelijker te lege ren dan andere gewassen. Wij hebben de nieuwe Urgent vernevelaar aan het werk gezien. Werkelijk iets goeds. Alleen het onderstel moest zwaarder uitgevoerd zijn. De machine is dan door de boer zelf in opdracht ver zwaard en het lemoen verzet. Spoorbreedte 1.80 m, vloeistof per ha 100 1, verdeling mooi. De bieten lijden nogal aan luis. Bespuiting met Parathion helpt ten dele. De weersomstandigheden spelen hierbij een grote rol. Vergelingsziekte komt vrij veel voor. Ook bieten moeheid. Zorg daarom nu reeds een afspraak te maken met de plaatselijke Assistent van de Voor- lichtingdienst om monsters te nemen op bieten- aaltjesonderzoek. We zullen hopen, dat de komende weken goed oogstweer zullen geven, DE BRABANTSE BIESBOSCH. Zo is dan weer de tijd aangebroken, dat de bur ger van de vacantie geniet en de boer in hoogspan ning leeft om zijn oogst te bergen. De Biesbosch is momenteel weer dichter bevolkt dan ooit te voren. Vele toeristen, het zij te land of te water, door kruisen het gebied om van het mooie natuurschoon te genieten en om enige ontspanning te zoeken van het overdrukke stadsleven. De trek momen teel is groter dan ooit te voren, dit is ook niet te verwonderen want vele natuurbewonderaars vre zen, dat dit mooie gebied binnen afzienbare tijd zijn schoonheid voor een groot gedeelte zal inboe ten. Deze vrees is ook niet helemaal ongegrond, want het eerste begin van de nieuwe dijk wordt bij de Kop van 't Land al reeds gemaakt. Het zal echter nog verscheidene jaren duren alvorens deze enorme dijk rondom het gehele gebied voltooid zal zijn. De financiële kant van de zaak zal wel de factor zijn die het tijdstip van algehele droogleg ging zal bepalen. In de polders begint ook meer en meer activiteit te komen, wat het oogsten be treft. De combines hebben al proef gedraaid in wat koolzaad, graszaden, karwij enz., en staan nu klaar voor de gerstoogst. Hoewel de oppervlakte van dit gewas ruim zo groot is als vorig jaar, zijn de vooruitzichten toch beter, daar totaal gelegerde percelen maar sporadisch voorkomen. De erwtenoogst voor droogwinning is bepaald wat aan de late kant deze zomer en dreigt zelf hier en daar gedeeltelijk in de gerstoogst te vallen. Voor de opbrengst is dit een gunstig teken en het ziet er dan ook naar uit dat de opbrengst niet tegen zal vallen. De reeds groen afgeleverde erw ten naar de conservenfabrieken wijzen ook in deze richting, want de opbrengst peulen per ha is alge meen vrij goed te noemen. De koolzaadopbrengsten hebben aan de ver wachtingen voldaan, n.l. vrij slecht, de animo voor uitzaai nieuwe oogst zal waarschijnlijk nog wel dalen. De bieten laten gemiddeld een goede stand zien, het weer is de laatste tijd dan ook uitstekend voor de groei. Wel komt hier en daar tamelijk aan tasting van luizen voor, die de groei belemmeren en de kans op vergelingsziekte vergroten, een kwaal die nog niet zo heel gemakkelijk te bestrij den is. LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De gewassen hebben zich gedurende de laatste weken in gunstige zin ontwikkeld; vooral de aard appelen en ook het vlas hebben 't nog wel wat opgehaald. Men is deze week begonnen met het plukken. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten zal veel vlas machinaal getrokken worden. De stand van het gewas laat dit vrijwel steeds toe

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1951 | | pagina 10